Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach

Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach – zawody rozgrywane od 1977, na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniające swoją formułę. W latach 1986–1996 (1997?) rozgrywane były w obsadzie międzynarodowej (Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach). Od (?) do 2003 mistrzostwa drużynowe rozgrywano w cyklu dwuletnim, natomiast indywidualne – corocznie do 2000 i po przerwie od 2005. Od 2005 medale przyznawane są w trzech oddzielnych turniejach: dla mężczyzn, kobiet oraz drużynowym. W 2011 mistrzostw nie rozegrano.

Wszystkie edycje rozgrywane były systemem szwajcarskim. Do 2000 obowiązywało tempo szachów klasycznych, później – szachów szybkich (P-30 lub P-15).

W ramach AMP w szachach prowadzone są odrębne klasyfikacje w ramach typów szkół wyższych, natomiast klasyfikacja generalna mistrzostw jest zaliczana do klasyfikacji ogólnej Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w danym roku.

Uwaga: poniższe dane są niekompletne.
Jeśli posiadają Państwo brakujące informacje, proszę o przesłanie ich do autora strony.

Medaliści Indywidualnych i Drużynowych Akademickich Mistrzostw Polski
I m. II m. III m.
1 1976/77 Bielsko-Biała m ? ? ?
k Zofia Ciechocińska ? ?
2 1977/78 Czerniawa-Zdrój m ? ? ?
k ? ? ?
3 1978/79 Czerniawa-Zdrój m Krzysztof Socha Mirosław Sławiński Zbigniew Szymczak
k Hanna Jagodzińska Zofia Kasińska Wanda Baytel
4 1979/80 Jarosławiec m Zbigniew Jaśnikowski Józef Krasoń Robert Bugajski
k Zofia Kasińska Barbara Szumiło Jolanta Abramowicz
5 1980/81 Maciejowiec m Józef Krasoń Eugeniusz Dziwak Tomasz Masłowski
k Halina Maziarka Zofia Kasińska Anna Karpacz
6 1982 Wrocław m Jacek Flis Roman Tomaszewski Zbigniew Warwaszyński
k Zofia Cyganik Laura Stasiak Anna Karpacz
7 1983 Wrocław m Zbigniew Warwaszyński Bogusław Borysiak Jerzy Krupa
k Krystyna Maślińska Bogumiła Dziedzic Maria Janicka
8 1984 Wrocław m Dariusz Drzemicki Andrzej Jarzyński Jarosław Rogowski
k Bogumiła Dziedzic Danuta Turczyńska Jadwiga Palak
9 1985 Wrocław m Robert Maślanka Andrzej Maniocha Dariusz Sowizdrzał
k Edyta Brustman Małgorzata Szulnis Grażyna Pisarek
10 1986 Wrocław m Miroslav Jurka (CSR) Mariusz Buś Dariusz Krzywicki
k Zofia Kasińska Katrin Müller (DDR) Izabela Krysiak
11 1987 Wrocław m Krzysztof Żołnierowicz Mariusz Buś Marek Figiel
k Anna Lissowska Katrin Müller (DDR) Hinda Śledziewska
12 1988 Wrocław m Andreas Ostl (FRG) Andrzej Jarzyński Krzysztof Żołnierowicz
k Gundula Nehse (DDR) Tuulikki Laesson (URS) Dominika Tust
13 1989 Wrocław m Metodi Stojnow (BUL) Dymitar Trifunow (BUL) Marek Piórecki
k Gundula Nehse (DDR) Agnieszka Fornal Girunda Geibler (DDR)
14 1990 Wrocław m Andrzej Grabowski Ilja Balinow (BUL) Dymitar Trifunow (BUL)
k Anna Lissowska Alicja Zawadzka Elka Marinowa (BUL)
15 1991 Wrocław m Jurij Zimmerman (URS) Jerzy Kubień Zbigniew Wieczorek
k ? ? ?
16 1992 Wrocław m Zbigniew Pyda ? ?
k Anna Domaradzka ? ?
17 1993 Warszawa m Łukasz Dworakowski Wadym Szyszkin (UKR) Aleksander Karpow (RUS)
k ? ? ?
18 1994 Warszawa m Wadym Szyszkin (UKR) Łukasz Dworakowski Władimir Szyszkin (RUS)
k ? ? ?
19 1995 Warszawa m Jewgienij Moczałow (BLR) Orest Grycak (UKR) Wadym Szyszkin (UKR)
k Krystyna Dąbrowska Małgorzata Bednarska Magdalena Kludacz
20 1996 Warszawa m Adam Deszczyński Wadym Szyszkin (UKR) Grzegorz Protaziuk
k Małgorzata Bednarska Olimpia Bartosik ?
21 1997 Warszawa m ? ? ?
k Beata Rusin ? ?
Gliwice dr Politechnika Śląska Gliwice
J.Dubiel, R.Kaula, M.Wałach, T.Muc, A.Moskalik, A.Więcaszek, A.Juzek
? ?
22 1998 Warszawa m Jan Piński Rafał Przedmojski Marek Kosiorek
k Małgorzata Bednarska Agnieszka Rybak Magdalena Kludacz
23 1999 Warszawa m Michał Rudolf Radosław Śliwerski Grzegorz Protaziuk
k Mariola Rutkowska Joanna Strojna Luiza Krzanowska
Poznań dr ? ? ?
24 2000 Warszawa m Michał Rudolf Jan Piński Marcin Kolago
k Luiza Krzanowska ? ?
25 2001 Lublin dr UMCS Lublin
R.Łobejko, M.Korolczuk, P.Polkowski, P.Madyński, A.Pikuliński, Mag.Mąka, Ł.Gorzkiewicz
SGH Warszawa
P.Kołosowski, M.Najbar, G.Ruciński, J.Uryga, M.Sawicki, J.Strojna
Politechnika Śląska Gliwice
J.Dubiel, P.Stefanek, A.Juzek, A.Moskalik, K.Rzepka, M.Organek, J.Sroka
26 2003 Olsztyn dr Politechnika Śląska Gliwice
Adr.Wiśniewski, M.Fudalej, R.Kaula, P.Stefanek, K.Rzepka, J.Guzik, M.Janiszewski
UMK Toruń
P.Kukuła, P.Kos, M.Szulc, Ad.Stolarczyk, J.Paprocki, K.Nowak
Uniwersytet Warszawski
R.Jedynak, J.Piński, M.Nurkiewicz, G.Markunas, T.Moskwiński, D.Rzepecka, A.Paterek
27 2005 Wrocław m Marcin Dziuba Mateusz Bartel Marcin Kolago
k Monika Krupa Jolanta Guzik Katarzyna Toma
dr SGH Warszawa
K.Jakubowski, J.Słaby, P.Kołosowski, M.Marszałek, M.Najbar, P.Denderski, M.Sawicki, M.Szymańska
Politechnika Śląska Gliwice
Adr.Wiśniewski, M.Tworuszka, P.Stefanek, M.Kunicki, J.Guzik, D.Gorczyca
Uniwersytet Wrocławski
S.Zawadzki, P.Łopusiewicz, Ja.Markiewicz, S.Stysiak, S.Chojnacki, M.Krupa, P.Stanisz, P.Cagara
28 2006 Wrocław m Marcin Dziuba Radosław Wojtaszek Filip Bargłowski
k Beata Kądziołka Jolanta Zawadzka Joanna Węglarz
dr UMCS Lublin
M.Dziuba, G.Gajewski, D.Szoen, P.Stoma, Mar.Mąka, Mag.Mąka, P.Dziubiński
SGH Warszawa
K.Jakubowski, Z.Pakleza, M.Marszałek, B.Kądziołka, P.Denderski, M.Szymańska
SGGW Warszawa
M.Maciąga, F.Bargłowski, P.Szymański, Mi.Bartel, O.Zajkowska, K.Paterek
29 2007 Wrocław m Marcin Dziuba Dariusz Szoen Marcin Tazbir
k Beata Kądziołka Jolanta Zawadzka Karina Szczepkowska
dr SGH Warszawa
K.Jakubowski, Z.Pakleza, J.Słaby, P.Denderski, M.Najbar, B.Kądziołka, P.Wnuk-Lipiński, O.Zajkowska
UMCS Lublin
G.Gajewski, M.Dziuba, D.Szoen, P.Stoma, Mar.Mąka, Mag.Mąka, K.Kumorowicz
Politechnika Wrocławska
G.Drzymała, K.Palacz, Ł.Butkiewicz, M.Stępień, M.Cajbel, D.Hermanowicz
30 2008 Wrocław m Marcin Dziuba Grzegorz Gajewski Paweł Czarnota
k Jolanta Zawadzka Beata Kądziołka Magdalena Kozak
dr Politechnika Poznańska
M.Szeląg, K.Chojnacki, R.Lubczyński, J.Maciejczak, M.Sroczyński, A.Sikorska, M.Chojnacka
Uniwersytet Warszawski
Mi.Olszewski, M.Krysztofiak, M.Marszałek, J.Skurski, A.Gasik, W.Klicki, E.Przeździecka
UMCS Lublin
G.Gajewski, M.Dziuba, P.Stoma, Mar.Mąka, A.Żuk, K.Kumorowicz
31 2009 Poznań m Paweł Czarnota Krzysztof Bulski Karol Rawicz
k Magdalena Kozak Joanna Górecka Katarzyna Toma
dr Politechnika Poznańska
J.Tomczak, M.Szeląg, K.Chojnacki, R.Lubczyński, J.Maciejczak, A.Sikorska, P.Kaczmarek, W.Sobierska
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
W.Moranda, P.Zdanowicz, M.Bronowicki, R.Tomczak, A.Korościel, M.Nowak, P.Nawrocki, A.Andrzejewska
Uniwersytet Warszawski
Mi.Olszewski, M.Bobula, M.Kukawski, J.Skurski, P.Wojciechowski, M.Przeździecka, A.Gasik, E.Przeździecka
32 2010 Poznań m Krzysztof Bulski Marcin Tazbir Kamil Mitoń
k Karina Szczepkowska-Horowska Beata Kądziołka Ewa Przeździecka
dr Uniwersytet Warszawski
Mi.Olszewski, K.Piorun, A.Leniart, M.Bobula, P.Wojciechowski, B.Kądziołka, A.Gasik, M.Przeździecka
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Ł.Turlej, K.Mitoń, B.Heberla, D.Gumuła, P.Piesik, M.Krasnodębska, J.Szwed
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
P.Zdanowicz, W.Moranda, W.Przybylski, M.Bronowicki, R.Tomczak, M.Nowak, A.Ścibior, A.Andrzejewska
33 2012 Katowice m Wojciech Moranda Kamil Mitoń Maciej Brzeski
k Karina Szczepkowska-Horowska Joanna Majdan-Gajewska Anna Gasik
dr Uniwersytet Warszawski
Mi.Olszewski, K.Piorun, A.Leniart , M.Bobula, P.Wojciechowski, A.Gasik, B.Kądziołka, M.Przeździecka
Politechnika Poznańska
A.Sikorska, J.Tomczak, M.Szeląg, J.Maciejczak, M.Zakrzewski, M.Pałasz, K.Kulon, J.Gołek
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
W.Grygierczyk, K.Mitoń, M.Motyka, P.Piesik, J.Szwed, D.Czarnota, K.Szczepkowska-Horowska, M.Krasnodębska
34 2013 Katowice m Grzegorz Gajewski Arkadiusz Leniart Mateusz Kołosowski
k Marta Przeździecka Joanna Majdan-Gajewska Anna Warakomska
dr Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
G.Gajewski, M.Luch, J.Majdan-Gajewska, M.Cajbel, M.Najbar, P.Nawrocki, K.Toma
Uniwersytet Śląski w Katowicach
P.Czarnota, Z.Pakleza, K.Kuźmicz, J.Szwed, J.Worek, D.Frączek, K.Szczepkowska-Horowska, A.Halamus
Uniwersytet Warszawski
Mi.Olszewski, K.Piorun, A.Leniart, P.Wojciechowski, A.Gasik, M.Kopczyński, B.Kądziołka, M.Przeździecka
35 2014 Katowice m Maciej Klekowski Kacper Piorun Dariusz Świercz
k Klaudia Kulon Karina Szczepkowska-Horowska Marta Bartel
dr Uniwersytet Warszawski
K.Piorun, M.Tazbir, Mi.Olszewski, A.Leniart, M.Kanarek, P.Wojciechowski , Mar.Bartel, A.Gasik
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
D.Świercz, R.Barski, P.Piesik, E.Wiewióra, K.Polok, W.Grygierczyk, K.Szczepkowska-Horowska, L.Janik
Politechnika Poznańska
J.Tomczak, M.Szeląg, M.Zakrzewski, K.Kulon, A.Siwiec, D.Bajerlein, K.Zakościelna, J.Gołek
36 2015 Zabrze m Tomasz Warakomski Dariusz Świercz Kamil Dragun
k Klaudia Kulon Anna Gasik Karina Szczepkowska-Horowska
dr Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
K.Dragun, T.Warakomski, P.Brodowski, M.Mazurkiewicz, M.Adamowicz, M.Cybulski, M.Kowara, D.Wolniaczyk
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
D.Świercz, P.Piesik, E.Wiewióra, R.Barski, K.Polok, W.Grygierczyk, K.Szczepkowska-Horowska, A.Warakomska
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
D.Fistek, M.Matuszewski, M.Brzeski, P.Święch, M.Skomiał, T.Jaskółka, J.Kasperek, S.Jabłońska
37 2016 Hucisko m Maciej Klekowski Jacek Tomczak Kamil Dragun
k Karina Szczepkowska-Horowska Klaudia Kulon Marta Bartel
dr Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
J.Tomczak, K.Dragun, P.Brodowski, K.Plichta, M.Mazurkiewicz, K.Kulon, M.Kowara
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
D.Świercz, M.Tazbir, K.Polok, P.Piesik, E.Wiewióra, K.Szczepkowska-Horowska
Politechnika Wrocławska
W.Reza, A.Kumala, F.Cukrowski, P.Goluch, Ł.Szczepaniak, M.Dzikowski, A.Zmarzły, M.Skiba
38 2017 Lublin m Maciej Klekowski Oskar Wieczorek Arkadiusz Bebel
k Klaudia Kulon Aleksandra Lach Kinga Zakościelna
dr Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
M.Klekowski, P.Sabuk, P.Piesik, E.Wiewióra, K.Polok, P.Rydzewski, H.Leks
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
P.Brodowski, M.Mazurkiewicz, D.Niekraś, M.Adamowicz, J.Koitka, K.Kulon
Politechnika Warszawska
G.Protaziuk, K.Ulanowski, K.Karwowski, K.Żochowski, B.Sowul, M.Łapaj, M.Chrząszcz
39 2018 Chorzów m Krzysztof Jakubowski Przemysław Piotrowski Kacper Żochowski
k Joanna Majdan Mariola Woźniak Maria Leks
dr Politechnika Warszawska
G.Protaziuk, K.Ulanowski, K.Karwowski, K.Żochowski, M.Łapaj, B.Sowul, L.Tomaszewska
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
D.Sadzikowski, M.Lewicki, M.Molenda, M.Smołka, M.Popiół, K.Gawiec, A.Lach, M.Woźniak
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
M.Matuszewski, M.Brzeski, P.Mucha, D.Marczuk, M.Chmiel, T.Jaskółka, S.Jabłońska, R.Gaudyn

Strony internetowe:

MP w szachach 2018

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close