Andrzej Ciesiński

Andrzej Ciesiński

źródło: Facebook (2017)

 

Andrzej Ciesiński

Andrzej Ciesiński urodził się 13 lipca 1964 roku w Wałczu. Ukończył z wyróżnieniem St. Petersburg State Transport Uniwersity, gdzie studiował informatykę. Założona przez niego w 1993 roku firma „ANDYCOMP” specjalizuje się w automatyzacji procesów zarządzania na bazie systemów klasy ERP firmy Comarch i rozwiązań intranetowo-internetowych.

Tajniki królewskiej gry zaczął zgłębiać od najmłodszych lat, obserwując rozgrywane partie pomiędzy ojcem i braćmi. Swą edukację szachową kontynuował w szkole i klubach, ale nie miał trenera, jest typowym samoukiem. Reprezentował SP nr 4 w Wałczu i triumfował w wielu szkolnych zawodach, w tym międzynarodowych. Drużyna wspomnianej wcześniej placówki zdobyła w owym okresie wicemistrzostwo Polski Szkół Podstawowych. Był uczestnikiem Mistrzostw Polski Juniorów do lat 20 w roku 1984 w Poznaniu (XXXVII miejsce). Za swój największy sukces uważa wypełnienie normy kandydackiej w rozgrywkach ligowych Sankt Petersburga.

Po studiach, po powrocie do Polski, stał się oddanym animatorem życia szachowego w rodzinnej miejscowości i okolicy. Prowadził społecznie zajęcia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Wałeckim Centrum Kultury i w kilku szkołach powiatu wałeckiego. Założył, został szkoleniowcem i głównym organizatorem zajęć w „Wałeckiej Szkółce Szachowej”. Zaszczepiał wśród lokalnej młodzieży pasję do gry i pokazywał ogrom korzyści płynących z uprawiania tej dyscypliny sportu. Inicjował wiele imprez i turniejów okolicznościowych promujących królewska grę, w tym charytatywne rozgrywki w ramach akcji „Szachiści grają dla Polonii”.

Jest gorącym zwolennikiem i aktywnie wspiera realizowany w Wielkopolsce projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Bywa wykładowcą na organizowanych przez WZSzach kursach dla nauczycieli. W roku 2015 podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego został wybrany Prezesem Zarządu Wielkopolskiego Związku Szachowego (funkcję tę pełnił do roku 2019). W latach 2017–2018 był członkiem Zarządu Polskiego Związku Szachowego, członkiem Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu, Komisji Statutowej i Komisji Młodzieżowej. Przewodniczył stanowiącym novum: Komisji ds. Nowych Technologii i powołanej Radzie Prezesów Wojewódzkich Związków Szachowych.

W 2016 roku otrzymał Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Szachowego. Jest członkiem Kolegium Sędziów przy Wielkopolskim Związku Szachowym. Od roku 2017 legitymuje się tytułem FIDE Arbiter. Sędziował m.in.: Poznański Festiwal Szachowy, Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików w szachach szybkich i błyskawicznych, Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w szachach klasycznych i Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Powiatu Choszczeńskiego w szachach szybkich.

Sport uważa za niezwykle ważny element rozwoju człowieka. Działał na kilku jego płaszczyznach i uprawiał wiele dyscyplin, w tym – co uważa za ciekawe doświadczenie – skok o tyczce. Był organizatorem i sędzią imprez żeglarskich rangi Mistrzostw Polski, jest również licencjonowanym arbitrem lekkiej atletyki.

W pracy stricte szachowej kieruje się, podobnie jak klub UKS Skoczek Choszczno, którego działalność bardzo ceni, mottem „Kształtujemy charakter przez szachy”. Sam uważa się przez królewską grę wychowany i uważa tę metodę za dobrą i skuteczną. W szerokim i różnorodnym kręgu zainteresowań Andrzeja Ciesińskiego jest historia, malarstwo, teatr i opera, podróże, piłka nożna, tenis i żeglarstwo. W wolnych chwilach czyta opracowania historyczne i biografie ludzi, którzy przez swą działalność wpływali na losy świata. Podziwia twórczość Vincenta van Gogha, z przyjemnością oddaje się lekturze jego listów.

Autorka opracowania: Agata Szeląg
Na podstawie informacji nadesłanych przez Andrzeja Ciesińskiego


Historia nadania klas sędziowskich:

  • Klasa III – 2012
  • Klasa II – 2012
  • Klasa I – 2015
  • Klasa państwowa – 2017
  • FIDE Arbiter (FA) – 2017

Ranking FIDE

  • najwyższy ranking w karierze – 1782 (1 sierpnia 2015)

Szachowe relacje rodzinne

  • córka: Weronika Ciesińska (szachistka)

Strony internetowe: