Andrzej Kądziołka


źródło: Facebook (2022)

 

Andrzej Kądziołka

  • ur. 4 lutego 1957 w Warszawie
  • I kategoria szachowa (1977)
  • instruktor i sędzia szachowy
  • działacz szachowy
 Szachowa biografia

W 1975 roku, w wieku 18 lat, zapisał się na zajęcia szachowe w Polonii Warszawa, gdzie nauczycielem był Zbigniew Czajka. W ciągu niespełna 1,5 roku doszedł do poziomu I kategorii z dwoma normami na tytuł kandydata na mistrza. W lidze warszawskiej w sezonie 1976/77 zdobył 9 punktów na 10 partii na III szachownicy, znacznie przekraczając wymagania rankingowe na normę kandydacką (sam wówczas miał II kategorię). W 1977 roku wystąpił w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20 w Bolesławcu. W latach 1978–1979, podczas odbywania służby wojskowej, kontynuował karierę szachową w barwach klubu Czarni Rzeszów, następnie w Kolejarzu Katowice, po czym wrócił do reprezentowania Polonii Warszawa, a następnie TTKF Ursus, z którym występował w okręgowej lidze warszawskiej.

W latach 1990–1992 prowadził szkółkę szachową w Ursusie, którą następnie przekazał mistrzyni FIDE Elżbiecie Kowalskiej. W 1996 roku szachami, w wieku 10 lat, zainteresowała się jego najstarsza córka Beata, którą w niecałe 1,5 roku doprowadził do I kategorii i IX m. w Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 12, po czym powierzył jej rozwój szachowy w ręce doświadczonego trenera – Ryszarda Bernarda. Szachami zainteresował również swoje młodsze dzieci – Joannę (finalistka MP do lat 10 w 2000 oraz MP do lat 12 w 2002) oraz Mariusza. W 2002 roku po raz ostatni wystąpił jako zawodnik w turnieju w Łebie, po czym całkowicie poświęcił się pracy trenerskiej.

W roku 2000 ukończył kurs instruktorski i powrócił do prowadzenia zajęć szachowych w Polonii Warszawa (które prowadził do roku 2009) oraz w klubie oraz w przedszkolach w Ursusie i okolicach. W latach 2003–2005 był koordynatorem Kadry Mazowsza Juniorów. Szacuje, że podstaw królewskiej gry nauczył ok. 10 000 dzieci w Warszawie. Wśród odkrytych przez niego talentów byli: córka arcymistrzyni Beata Kądziołka, arcymistrzowie Michał Olszewski i Michał Matuszewski; Tymon Czernek (którego doprowadził do srebra w MP do lat 10, współpraca trwała do zdobycia przez niego złotego medalu w MP do lat 12), Jakub Fus, Monika i Tomasz Głuszko, Monika i Justyna Kaniak, Amelia Urbanowicz, Marek Chomczyk, Szymon Walewski, Rafał Dalkowski, Paweł i Tomasz Witek oraz wielu innych. Dbając o rozwój swoich podopiecznych zachęcał ich do kontynuowania nauki u bardziej doświadczonych trenerów.

Chlubą Andrzeja Kądziołki jest klub UKS Czternastka Warszawa, który zdobył wicemistrzostwo Drużynowych Polski Juniorów w roku 2020. W występach ligowych klub stawia przede wszystkim na swoich wychowanków. W 2023 roku UKS Czternastka Warszawa wystąpi w Ekstralidze, I i II lidze Juniorów oraz w II lidze seniorów.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany m.in. Hetmanem za całokształt działalności (2022) oraz dwukrotnie Indywidualną Nagrodą Ministra Sportu (pierwszego stopnia za osiągnięcia w pracy szkoleniowej w roku 2005 oraz drugiego stopnia za osiągnięcia w pracy szkoleniowej w roku 2004).

Autorka opracowania: Beata Zawadzka

 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze (aktualizacja 2023-11)

  • szachy klasyczne – 2115 (2001-01)
 Szachowe relacje rodzinne
  • córki: Beata Zawadzka (szachistka, arcymistrzyni), Joanna Kądziołka (szachistka)
  • syn: Mariusz Kądziołka (szachista)
  • zięć: Stanisław Zawadzki (szachista, mistrz międzynarodowy)
 Strony internetowe