Barbara Kopeć-Umiastowska

 

Barbara Kopeć-Umiastowska

  • ur. 26 marca 1950 w Słupsku
  • zm. 16 kwietnia 2022
  • mistrzyni krajowa w grze korespondencyjnej
  • I kategoria szachowa (1981)
 Wspomnienie

Barbara Kopeć rozpoczęła grę w szachy w liceum, w barwach Klubu WKS Kadra Rembertów. Pod koniec lat 70. poznaliśmy się na majowym turnieju „Puchar Ministra Komunikacji”. Wspólni znajomi Władysław Schinzel i Leon Zawadzki zachęcili Barbarę do gry w drużynie KKS Polonia Warszawa. Starty w rozgrywkach Ligi Warszawskiej w gronie polonistów i szkolenia z Władysławem Schinzlem podniosły znacząco poziom sportowy zawodniczki. Rundy jesienne były niezapomnianym przeżyciem w związku z wyjazdami w każdą niedzielę do różnych miejscowości podwarszawskich (np. do klubu „Kokon” w Milanówku) i staczania wielogodzinnych pojedynków. Starty w Lidze Warszawskiej w latach 80. przyniosły reprezentacji KKS Polonia wiele medali, duży udział w tym miała Barbara Kopeć, grająca regularnie na szachownicy kobiecej. Mając I kategorię szachową wygrywała wielokrotnie rywalizację na swojej szachownicy.

Trudno dotrzeć do archiwalnych materiałów rozgrywek drużynowych Ligi Warszawskiej, organizowanych przez nieistniejące już instytucje Warszawski Okręgowy Związek Szachowy i Stołeczną Federację Sportu. Niestety własne archiwa są rozproszone, zaś zasoby ówczesnego sędziego głównego rozgrywek warszawskich, Tadeusza Madziara, prowadzone w postaci zeszytów są niedostępne.

Reprezentantka Polski na 5. Olimpiadzie ICCF: w eliminacjach (II miejsce, I szach., 3½/6) oraz w finale (VI miejsce, IV szach., 4/8), jak również w eliminacjach 4. Olimpiady ICCF (III miejsce, IV szach., 5½/7).

Wyniki gry korespondencyjnej prowadzonej metodą wysyłania kartek pocztowych w okresie 1990–2004:

Autor opracowania: Adam Umiastowski

 Ranking ICCF

Najwyższy ranking w karierze

  • szachy korespondencyjne – 2259 (2004/2)
 Szachowe relacje rodzinne
 Strony internetowe