Bolesław Towarnicki

Bolesław Towarnicki

źródło: archiwum
Mirosława Gnieciaka

 

Bolesław Towarnicki

  • ur. 3 maja 1911 we Lwowie
  • zm. 2 lipca 1967 w Gliwicach
  • kandydat na mistrza krajowego (1950)

Osiągnięcia szachowe:

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach (6 medali)


Wybrane sukcesy w innych turniejach


Inne informacje

  • W rozgrywkach DMP reprezentował Lwów oraz AZS Gliwice.

Wspomnienie opublikowane w „Szachach” nr 9/1967:

W Gliwicach zmarł, w wieku 56 lat, zasłużony szachista, kandydat na mistrza prof. Bolesław Towarnicki.

B.Towarnicki ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przez okres 22 lat był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Śląskiej. Wykładał matematykę wyższą oraz filozofię marksistowską. Prowadził intensywną pracę pedagogiczną, a także aktywnie działał w organizacjach społecznych. Swą ogromną wiedzą służył chętnie przez dziesiątki lat.

Zainteresowania badawcze i pracę pedagogiczną dzielił równomiernie na dwa kierunki: nauki ścisłe i nauki humanistyczne. Wolny czas poświęcał jednej dziedzinie – szachom. Niezwykle lubił szachy i piękno szachów dobrze rozumiał. Grę traktował jako sztukę i jako wypoczynek. Każdą wolną chwilę poświęcał na analizie ciekawych partii i pozycji. Ułożył kilka zadań szachowych. W latach przedwojennych był aktywnym zawodnikiem klubu „Hetman” we Lwowie. W 1945 r., po przybyciu do Gliwic, organizował życie szachowe. Był współzałożycielem AZS Gliwice. Przez wiele lat był leaderem i podporą drużyny. Dzięki Jego doskonałej grze AZS był w czołówce polskiej i dwukrotnie zdobył z kolegami drużynowe mistrzostwo Polski. W ostatnich latach był zawodnikiem „Startu” Katowice, gdzie przyczynił się również do wielu osiągnięć tej drużyny.

B.Towarnicki znany był jako wyjątkowo taktowny zawodnik, niezwykle koleżeński i uczynny. Chętnie służył młodym szachistom radą i pomocą. Uczestniczył w wielu meczach międzyokręgowych i międzynarodowych.

Wielokrotnie brał udział w centralnych mistrzostwach Związku Nauczycielstwa Polskiego, w których kilka razy zajął pierwsze miejsce.

Duże sukcesy odnosił także w międzynarodowych zawodach korespondencyjnych. W 1965 r. zwyciężył w turnieju mistrzów Międzynarodowej Federacji Szachów Korespondencyjnych i został zaproszony do udziału w półfinałach korespondencyjnych mistrzostw świata. W tym turnieju rozgrywał partie do ostatnich dni życia. W reprezentacji Śląska niedawno zdobył punkty w meczach korespondencyjnych z Poznaniem i Lublinem. Kilka dni przed śmiercią ukończył ostatnie partie (częściowo już w domu) półfinału mistrzostw Śląska.

Z wielkim żalem przeto żegnali koledzy prof. B.Towarnickiego na cmentarzu Gliwickim. Duża ilość wieńców na grobie, to dowód szczególnej pamięci. Odszedł od nas wspaniały Kolega i wielki miłośnik szachów, lecz pamięć o Nim pozostanie wśród nas na zawsze.

Koledzy – Szachiści


Strony internetowe: