Drużynowe Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych

Drużynowe Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1966 w Łodzi. Do końca lat 90-tych XX wieku turnieje odbywały się systemem eliminacji i finału zamkniętego (z udziałem najczęściej 16 zespołów), później w mistrzostwach zaczęto stosować system szwajcarski. Zespoły składają się 4 osób (mężczyzn lub kobiet) składu podstawowego (plus ewentualnie zawodnik rezerwowy).

W 1995 decyzją Zarządu PZSzach przyznano dwa tytuły wicemistrzowskie. Taka decyzja została podjęta w wyniku stwierdzenia pomyłki sędziowskiej, polegającej na błędnym wpisaniu wyniku meczu PTSz Płock–Chrobry Głogów (½-3½ zamiast 3½-½). W uzasadnieniu decyzji podkreślono, iż sytuacja była bezprecedensowa, ponieważ błędu nie zauważono aż przez 8 rund, co skutkowało błędnymi wynikami w tabeli oraz mogło wpłynąć na taktykę turniejową w ostatnich rundach.

Do 2007 w mistrzostwach stosowano tempo P-5, w latach 2008-2009 – P-4+2″, a od 2010 – P-3+2″. W latach 2002 i 2004 mistrzostw nie rozegrano.

Mistrzostwa drużynowe w szachach błyskawicznych organizowane są w jednym miejscu i terminie wspólnie z mistrzostwami indywidualnymi.

Medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski mężczyzn w szachach błyskawicznych
I m. II m. III m.
1 1966 Łódź Start Lublin Pocztowiec Poznań Legion Warszawa
A.Sydor, K.Pytel, Z.Jamroz, Z.Wojcieszyn, T.Lipski W.Schmidt, P.Ereński, A.Mięsowicz, L.Tarkowski A.Filipowicz, W.Schinzel, S.Gawlikowski, A.Pytlakowski
2 1967 Wrocław Legion Warszawa Maraton Warszawa Pocztowiec Poznań
A.Filipowicz, J.Adamski, S.Gawlikowski, J.Szukszta R.Grąbczewski, J.Lewi, S.Witkowski, S.Brzózka W.Schmidt, P.Ereński, A.Mięsowicz, L.Tarkowski
3 1968 Kielce Maraton Warszawa WKSz 64 Wrocław Pocztowiec Poznań
R.Grąbczewski, J.Lewi, S.Brzózka, S.Witkowski, M.Kwieciński J.Bednarski, Z.Kwaśniewski, A.Misiuk, B.Serwiński, E.Tiberger W.Schmidt, A.Mięsowicz, P.Ereński, J.Gralka
4 1969 Kraków Start Lublin Pocztowiec Poznań Legion Warszawa
J.Bednarski, A.Sydor, K.Pytel, Z.Wojcieszyn, K.Zakrzewski W.Schmidt, P.Ereński, M.Nowacki, A.Mięsowicz, L.Tarkowski A.Filipowicz, J.Adamski, S.Gawlikowski, J.Szukszta
5 1970 Poznań Start Łódź Lech Poznań Pocztowiec Poznań
J.Bednarski, A.Łuczak, M.Fabianowski, R.Wolny, H.Podolski Z.Doda, R.Bernard, I.Nowak, B.Pietrusiak W.Schmidt, P.Ereński, M.Nowacki, J.Gralka
6 1971 Bydgoszcz Maraton Warszawa Pocztowiec Poznań Lech Poznań
S.Witkowski, R.Grąbczewski, A.Sznapik, M.Kwieciński W.Schmidt, P.Ereński, M.Nowacki, W.Kruszyński Z.Doda, R.Bernard, I.Nowak, B.Pietrusiak
7 1972 Lubliniec Pocztowiec Poznań Legion Warszawa Hutnik Nowa Huta
W.Schmidt, P.Ereński, J.Gralka, L.Tarkowski J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, A.Łokasto J.Konikowski, R.Gąsiorowski, K.Steczkowski, Z.Nagrocki, S.Porębski
8 1973 Łódź Hutnik Nowa Huta Legion Warszawa Pocztowiec Poznań
J.Konikowski, R.Gąsiorowski, M.Rogalewicz, S.Porębski A.Filipowicz, J.Adamski, R.MarszałekJ.Szukszta, M.Fijałkowski W.Kruszyński, P.Ereński, L.Tarkowski, A.Mięsowicz, W.Kałużny
9 1974 Łódź Łączność Bydgoszcz Maraton Warszawa Legion Warszawa
A.Maciejewski, W.Jagodziński, J.Gralka, G.Chrapkowski W.Schmidt, S.Witkowski, R.Grąbczewski, M.Ziembiński J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, J.Vobożil
10 1975 Bydgoszcz Legion Warszawa Start Katowice Polonia Warszawa
A.Filipowicz, J.Adamski, M.Fijałkowski, J.Szukszta J.Bielczyk, K.Pinkas, J.Widera, Z.Hurnik, K.Zieleźnik W.Schinzel, R.Orłowski, R.Rusin, P.Gasik
11 1976 Piotrków Tryb. Start Lublin Avia Świdnik Legion Warszawa
K.Pytel, A.Sydor, Z.Jamroz, H.Dobosz, R.Niedźwiadek Z.Księski, Z.Szymczak, T.Lipski, K.Zakrzewski J.Adamski, A.Filipowicz, S.Wach, B.Borysiak
12 1977 Częstochowa Legion Warszawa Maraton Warszawa Avia Świdnik
A.Filipowicz, J.Adamski, S.Wach, B.Borysiak W.Schmidt, A.Sznapik, S.Witkowski, S.Brzózka, M.Ziembiński Z.Księski, Z.Szymczak, T.Lipski, M.Praszak, M.Hawełko
13 1978 Kalisz Łączność Bydgoszcz Legion Warszawa Maraton Warszawa
A.Maciejewski, W.Kruszyński, J.Pokojowczyk, W.Jagodziński S.Wach, J.Adamski, A.Filipowicz, B.Borysiak W.Schmidt, A.Sznapik, M.Ziembiński, W.Ehrenfeucht, S.Brzózka
14 1979 Kalisz Maraton Warszawa Łączność Bydgoszcz Anilana Łódź
A.Sznapik, W.Schmidt, S.Witkowski, M.Ziembiński, P.Staniszewski A.Maciejewski, W.Kruszyński, J.Pokojowczyk, W.Jagodziński, G.Chrapkowski W.Świć, T.Rakowiecki, T.Żółtek, J.Stefaniak
15 1980 Kalisz Górnik 09 Mysłowice Hetman Wrocław Łączność Bydgoszcz
S.Kostyra, H.Sobura, T.Tomalczyk, Z.Kwiecień F.Borkowski, Z.Jaśnikowski, C.Balicki, M.Świerczewski, J.Żyła A.Maciejewski, W.Kruszyński, J.Pokojowczyk, G.Chrapkowski, W.Jagodziński
16 1981 Bydgoszcz Maraton Warszawa Avia Świdnik Start Katowice
W.Schmidt, A.Sznapik, A.Adamski, S.Witkowski, M.Ziembiński K.Pytel, Z.Księski, Z.Szymczak, T.Lipski K.Pinkas, K.Zieleźnik, J.Widera, Z.Hurnik
17 1982 Katowice Skra Komobex Częstochowa Górnik 09 Mysłowice Łączność Bydgoszcz
A.Sygulski, R.Tomaszewski, B.Sygulski, T.Giżyński, J.Flis, T.Karpik, W.Sapis W.Kruszyński, S.Kostyra, H.Sobura, T.Tomalczyk J.Pokojowczyk, W.Jagodziński, G.Chrapkowski, D.Łunkiewicz
18 1983 Warszawa Maraton Warszawa Górnik 09 Mysłowice Skra Komobex Częstochowa
W.Schmidt, A.Sznapik, A.Adamski, S.Witkowski, W.Ehrenfeucht W.Kruszyński, J.Bielczyk, S.Kostyra, H.Sobura, T.Tomalczyk A.Sygulski, R.Tomaszewski, J.Flis, T.Giżyński, T.Karpik
19 1984 Kalisz Lech Poznań Górnik 09 Mysłowice Skra Częstochowa
P.Stempin, R.Bernard, L.Węglarz, R.Kujawski, J.Woda J.Bielczyk, S.Kostyra, H.Sobura, Z.Kwiecień, T.Tomalczyk R.Tomaszewski, W.Sapis, C.Sajko, T.Giżyński
20 1985 Kalisz Górnik 09 Mysłowice Start Lublin Hutnik Warszawa
H.Sobura, J.Bielczyk, W.Kruszyński, T.Tomalczyk H.Dobosz, S.Wach, J.Przewoźnik, Z.Jamroz J.Bednarski, A.Czerwoński, K.Sznapik, M.Mannke
21 1986 Kalisz Górnik 09 Mysłowice Maraton Wrocław Kolejarz Katowice
H.Sobura, W.Kruszyński, J.Bielczyk, T.Tomalczyk Z.Jaśnikowski, F.Borkowski, J.Żyła, A.Bożek, R.Grossmann W.Schmidt, A.Sygulski, J.Szałajdewicz, Z.Kardyś, J.Ligęza
22 1987 Bydgoszcz Anilana Łódź Pocztowiec Poznań Górnik 09 Mysłowice
T.Rakowiecki, A.Łuczak, M.Zieliński, A.Rosiak, M.Leszner I.Nowak, R.Kujawski, M.Stypka, L.Węglarz H.Sobura, W.Kruszyński, J.Bielczyk, M.Twardoń
23 1988 Katowice Kolejarz Katowice Anilana Łódź Górnik 09 Mysłowice
W.Schmidt, A.Sygulski, J.Adamski, J.Dawidów W.Świć, A.Łuczak, M.Zieliński, T.Rakowiecki, A.Rosiak W.Kruszyński, H.Sobura, J.Bielczyk, T.Tomalczyk, T.Chachaj
24 1989 Miętne Kolejarz Katowice Polonia Warszawa Miedź Legnica
W.Schmidt, J.Adamski, A.Sygulski, J.Dawidów J.Petkēvičs, S.Dejkało, M.Sarwiński, M.Kolasiński, T.Wieśniak K.Typek, W.Janocha, Z.Bojczuk, G.Łukasiewicz, J.Saskowski, M.Czerniawski
25 1990 Gdynia Piast Słupsk Igloopol Dębica Spartakus Jelenia Góra
W.Sapis, K.Żołnierowicz, J.Gdański, A.Cichocki, P.Gdański O.Kalinin, S.Kostyra, B.Sygulski, J.Markiewicz A.Maciejewski, A.Dzieniszewski, L.Cejko, M.Morcinek
26 1991 Poznań AZS Politechnika Wrocław Lech Poznań Piast Słupsk
Z.Jaśnikowski, J.Kubień, M.Kamiński, A.Jarzyński, A.Pieniążek P.Stempin, D.Pędzich, R.Bernard, J.Woda W.Sapis, J.Gdański, K.Żołnierowicz, A.Cichocki
27 1992 Legnica Hetman Gryfów Śląski Stilon Gorzów Wielkopolski Górnik Zabrze
R.Kuczyński, Z.Jaśnikowski, W.Świć, A.Maciejewski, F.Borkowski M.Krasenkow, D.Pędzich, J.Przewoźnik, A.Czerwoński J.Kiedrowicz, T.Lipski, M.Twardoń, H.Dymerski
28 1993 Kalisz Stilon Gorzów Wielkopolski Włókniarz Bielsko-Biała Hetman Gryfów Śląski
M.Krasenkow, J.Przewoźnik, A.Czerwoński, J.Siekański, A.Modzelan T.Giżyński, A.Jakubiec, M.Matlak, J.Raszka W.Świć, F.Borkowski, A.Maciejewski, W.Jończyk, W.Kowalczuk
29 1994 Głogów Pocztowiec Poznań Chrobry Głogów Miedź Legnica
W.Schmidt, K.Urban, L.Węglarz, I.Nowak T.Markowski, A.Pieniążek, P.Skalik, J.Żyła W.Sapis, K.Typek, J.Saskowski, W.Janocha
30 1995 Racibórz Polonia Warszawa PTSz Płock
Włókniarz Bielsko-Biała
Stilon Gorzów Wielkopolski
A.Wojtkiewicz, J.Gdański, B.Soćko, D.Pędzich PTSzM.Grabarczyk, B.Grabarczyk, P.Staniszewski, M.Maciejewski
WłókniarzM.Matlak, A.Jakubiec, M.Jaworski, J.Raszka
R.Kuczyński, A.Czerwoński, J.Przewoźnik, O.Michalski, A.Modzelan
31 1996 Łuków Pocztowiec Poznań Rymer Niedobczyce Polonia Warszawa
K.Urban, W.Schmidt, L.Węglarz, I.Nowak M.Grabarczyk, A.Jakubiec, B.Grabarczyk, S.Kostyra J.Gdański, B.Macieja, D.Pędzich, A.Brustman
32 1997 Poznań Rymer Niedobczyce Pocztowiec TP S.A. Poznań OZSzach Gdańsk
M.Grabarczyk, A.Jakubiec, B.Grabarczyk, S.Kostyra K.Urban, W.Schmidt, L.Węglarz, I.Nowak R.Kempiński, P.Murdzia, P.Koc, K.Kiełczewski
33 1998 Kędzierzyn-Koźle Rymer DAMBAX Rybnik Polonia PKO BP Warszawa Pocztowiec TP S.A. Poznań
M.Grabarczyk, B.Grabarczyk, P.Dobrowolski, H.Seifert J.Gdański, B.Soćko, R.Kuczyński, D.Pędzich K.Urban, W.Schmidt, P.Stempin, I.Nowak
34 1999 Łódź Polonia Animex Warszawa PTSz Płock Polonia Animex II Warszawa
M.Krasenkow, B.Soćko, B.Macieja, J.Gdański M.Grabarczyk, P.Staniszewski, B.Grabarczyk, K.Jędryczka P.Blehm, R.Kuczyński, D.Pędzich, M.Bartel
35 2000 Żnin Polonia Plus GSM Warszawa Pocztowiec TP Poznań PTSz Płock
M.Krasenkow, B.Soćko, B.Macieja, J.Gdański, P.Blehm K.Urban, W.Schmidt, P.Stempin, I.Nowak B.Grabarczyk, M.Grabarczyk, K.Żołnierowicz, K.Jędryczka
36 2001 Brzeg Dolny Polonia Plus GSM Warszawa PTSz Płock Zelmer Rzeszów
B.Macieja, M.Krasenkow, B.Soćko, J.Gdański M.Grabarczyk, K.Mitoń, A.Jakubiec, R.Jedynak D.Mikrut, P.Dobrowolski, J.Sendera, G.Toczek
37 2003 Jaworzno Damis Warszawa JKSz MCKiS Jaworzno Polfa Grodzisk Mazowiecki
M.Bartel, Mi.Olszewski, R.Kuczyński, K.Kuźmicz W.Sapis, P.Bobras, K.Pinkas, D.Szoen Ł.Cyborowski, M.Grabarczyk, G.Więch, A.Grzelak
38 2005 Polanica-Zdrój PTSZ Płock JKSZ-MCKiS Jaworzno Juvena Hańcza Suwałki
Z.Pakleza, A.Jakubiec, R.Jedynak, J.Czakon P.Bobras, M.Matlak, D.Szoen, D.Gumuła A.Kveinys, T.Warakomski, K.Grycel, M.Kwiatkowski
39 2006 Koszalin PTSz Płock Juvena Hańcza Suwałki Szach-Centrum Cosinus Łódź
R.Jedynak, A.Jakubiec, Z.Pakleza, K.Jędryczka A.Kveinys, K.Jakubowski, T.Warakomski, M.Szymański, K.Grycel W.Świć, D.Strejczek, P.Walczak, K.Piorun
40 2007 Mielno WASKO HetMaN Szopienice JKSz MCKiS Jaworzno Pocztowiec Poznań
K.Mitoń, B.Heberla, J.Gdański, K.Bulski J.Czakon, M.Matlak, D.Gumuła, M.Motyka K.Urban, J.Tomczak, W.Schmidt, J.Owczarzak, W.Przybylski
41 2008 Racibórz WASKO HetMaN Szopienice JKSz MCKiS Jaworzno PTSz Płock
K.Mitoń, J.Gdański, B.Heberla, K.Bulski J.Czakon, M.Matlak, D.Szoen, D.Gumuła A.Jakubiec, R.Jedynak, Z.Pakleza, K.Jędryczka
42 2009 Bydgoszcz WASKO HetMaN Szopienice Odrodzenie Kożuchów Baszta MOS Żnin
K.Mitoń, P.Bobras, B.Heberla, K.Bulski T.Markowski, J.Zezulkin, D.Orzech, P.Brodowski A.Maksimenko, M.Krysztofiak, A.Kraiński, R.Borgula
43 2010 Myślibórz WASKO HetMaN Szopienice Baszta MOS Żnin Odrodzenie Kożuchów
B.Soćko, K.Mitoń, J.Gdański, B.Heberla A.Maksimenko, M.Grabarczyk, M.Krysztofiak, R.Borgula D.Orzech, M.Oliwa, J.Zezulkin, P.Brodowski
44 2011 Katowice Pasjonat Dankowice WASKO HetMaN Szopienice Baszta MOS Żnin
S.Żygałko, R.Antoniewski, Ł.Cyborowski, M.Matlak, M.Paździora B.Soćko, B.Heberla, J.Gdański, K.Bulski A.Maksimenko, P.Jaracz, M.Grabarczyk, M.Krysztofiak
45 2012 Bydgoszcz Odrodzenie Kożuchów Baszta MOS Żnin Warsaw Sharks Warszawa
M.Oliwa, D.Orzech, P.Brodowski, J.Zezulkin B.Heberla, A.Maksimenko, R.Borgula, Z.Robak Z.Pakleza, J.Czakon, D.Szoen, T.Głuszko
46 2013 Bydgoszcz Baszta MOS Żnin HETMAN Katowice Chemik Bydgoszcz
B.Heberla, P.Jaracz, R.Antoniewski, A.Maksimenko B.Soćko, J.Gdański, K.Bulski, M.Soćko Ł.Licznerski, P.Bokiej, M.Woźniak, Ma.Olszewski
47 2014 Bydgoszcz Baszta MOS Żnin Chemik Bydgoszcz OKSiR Wisznia Mała
R.Antoniewski, P.Jaracz, M.Grabarczyk, M.Krysztofiak Ł.Licznerski, P.Jaroch, Ma.Olszewski, M.Mazalon Ł.Butkiewicz, M.Bronowicki, M.Stępień, R.Zaręba
48 2015 Lublin Baszta Żnin Rotmistrz Grudziądz Gostmat 83 Gostynin
P.Jaracz, R.Antoniewski, A.Maksimenko, M.Grabarczyk M.Dziuba, A.Miśta, K.Kuźmicz, T.Pacuszka K.Plichta, A.Skawiński, P.Piętocha, P.Nguyen
49 2016 Lublin Zagłębie Dąbrowa Górnicza WASKO HETMAN Katowice Wisła Kraków
Z.Pakleza, M.Dziuba, A.Jakubiec, P.Weichhold B.Soćko, G.Gajewski, K.Mitoń, K.Bulski M.Klekowski, D.Mikrut, M.Matuszewski, R.Barski
50 2017 Piotrków Tryb. Wasko Hetman GKS Katowice Zagłębie Dąbrowa Górnicza Akademia Szachowa Gliwice
K.Mitoń, K.Bulski, J.Gdański, G.Masternak Z.Pakleza, M.Dziuba, A.Jakubiec, P.Weichhold J.Tomczak, T.Warakomski, M.Szeląg, A.Warakomska

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close