Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1949

6. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1948 | 1949 | 1951
I liga
Szczecin, 30 października – 5 listopada 1949
Sędzia główny:
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1  AZS Gliwice 3 4 5 4 4 4 41½
2  Ogniwo Kraków 3 4 4 4 4 41
3  Ognisko Łódź 2 2 3 3 5 38
4  IKSz Inowrocław 4 2 4 4 5 36 12
5  Kolejarz Wrocław 2 4 2 3 2 5 6 36 11
6  Spójnia Legnica 2 4 4 2 2 4 6 34 10
7  AZS Łódź 4 2 2 3 3 34 10
8  Ogniwo Bytom 1 2 ½ 3 4 4 4 4 3 31½
9  SMKS Szczecin 2 2 4 4 3 2 2 3 29½
10  ORZZ Rzeszów 2 3 ½ 2 4 2 29
11  Spójnia Bydgoszcz 2 3 2 1 2 3 3 4 2 26
12  TPPR Gdańsk 2 2 1 1 0 0 ½ 3 4 19½
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Spójnia Legnica 2.5 6.5 8 11.5 14 16 20 22 26 28 34 6
2  Kolejarz Wrocław 6 8 11.5 15.5 17 19 22 27 31.5 34 36 5
3  Ognisko Łódź 4.5 9.5 14 16 18 21 23.5 29 32 34.5 38 3
4  ORZZ Rzeszów 1.5 5.5 10 12.5 17 20 22 24.5 26.5 28.5 29 10
5  Ogniwo Kraków 3.5 7 11 15 18.5 22.5 26 29.5 32.5 36.5 41 2
6  Ogniwo Bytom 3 7.5 11.5 15.5 17 21 24 24.5 28.5 30.5 31.5 8
7  Spójnia Bydgoszcz 3 5 7 10 12.5 14.5 16.5 17.5 20.5 24.5 26 11
8  IKSz Inowrocław 2.5 4 8 10.5 12.5 16.5 21.5 25.5 27 30.5 36 4
9  AZS Łódź 4.5 7 9 12 16 17.5 20.5 26 28 31.5 34 7
10  SMKS Szczecin 1.5 3.5 5.5 7.5 11 13 16 18.5 21.5 25.5 29.5 9
11  TPPR Gdańsk 0 1 2.5 4.5 9 13 14 14.5 17.5 19.5 19.5 12
12  AZS Gliwice 3.5 7.5 10 13.5 17.5 22 26 29.5 32.5 36.5 41.5 1
1 runda 2 runda
Spójnia Legnica – AZS Gliwice
Kolejarz Wrocław – TPPR Gdańsk
Ognisko Łódź – SMKS Szczecin
ORZZ Rzeszów – AZS Łódź
Ogniwo Kraków – IKSz Inowrocław
Ogniwo Bytom – Spójnia Bydgoszcz
2½ : 3½
6 : 0
4½ : 1½
1½ : 4½
3½ : 2½
3 : 3
AZS Gliwice – Spójnia Bydgoszcz
IKSz Inowrocław – Ogniwo Bytom
AZS Łódź – Ogniwo Kraków
SMKS Szczecin – ORZZ Rzeszów
TPPR Gdańsk – Ognisko Łódź
Spójnia Legnica – Kolejarz Wrocław
4 : 2
1½ : 4½
2½ : 3½
2 : 4
1 : 5
4 : 2
3 runda 4 runda
Kolejarz Wrocław – AZS Gliwice
Ognisko Łódź – Spójnia Legnica
ORZZ Rzeszów – TPPR Gdańsk
Ogniwo Kraków – SMKS Szczecin
Ogniwo Bytom – AZS Łódź
Spójnia Bydgoszcz – IKSz Inowrocław
3½ : 2½
4½ : 1½
4½ : 1½
4 : 2
4 : 2
2 : 4
AZS Gliwice – IKSz Inowrocław
AZS Łódź – Spójnia Bydgoszcz
SMKS Szczecin – Ogniwo Bytom
TPPR Gdańsk – Ogniwo Kraków
Spójnia Legnica – ORZZ Rzeszów
Kolejarz Wrocław – Ognisko Łódź
3½ : 2½
3 : 3
2 : 4
2 : 4
3½ : 2½
4 : 2
5 runda 6 runda
Ognisko Łódź – AZS Gliwice
ORZZ Rzeszów – Kolejarz Wrocław
Ogniwo Kraków – Spójnia Legnica
Ogniwo Bytom – TPPR Gdańsk
Spójnia Bydgoszcz – SMKS Szczecin
IKSz Inowrocław – AZS Łódź
2 : 4
4½ : 1½
3½ : 2½
1½ : 4½
2½ : 3½
2 : 4
AZS Gliwice – AZS Łódź
SMKS Szczecin – IKSz Inowrocław
TPPR Gdańsk – Spójnia Bydgoszcz
Spójnia Legnica – Ogniwo Bytom
Kolejarz Wrocław – Ogniwo Kraków
Ognisko Łódź – ORZZ Rzeszów
4½ : 1½
2 : 4
4 : 2
2 : 4
2 : 4
3 : 3
7 runda 8 runda
ORZZ Rzeszów – AZS Gliwice
Ogniwo Kraków – Ognisko Łódź
Ogniwo Bytom – Kolejarz Wrocław
Spójnia Bydgoszcz – Spójnia Legnica
IKSz Inowrocław – TPPR Gdańsk
AZS Łódź – SMKS Szczecin
2 : 4
3½ : 2½
3 : 3
2 : 4
5 : 1
3 : 3
AZS Gliwice – SMKS Szczecin
TPPR Gdańsk – AZS Łódź
Spójnia Legnica – IKSz Inowrocław
Kolejarz Wrocław – Spójnia Bydgoszcz
Ognisko Łódź – Ogniwo Bytom
ORZZ Rzeszów – Ogniwo Kraków
3½ : 2½
½ : 5½
2 : 4
5 : 1
5½ : ½
2½ : 3½
9 runda 10 runda
Ogniwo Kraków – AZS Gliwice
Ogniwo Bytom – ORZZ Rzeszów
Spójnia Bydgoszcz – Ognisko Łódź
IKSz Inowrocław – Kolejarz Wrocław
AZS Łódź – Spójnia Legnica
SMKS Szczecin – TPPR Gdańsk
3 : 3
4 : 2
3 : 3
1½ : 4½
2 : 4
3 : 3
AZS Gliwice – TPPR Gdańsk
Spójnia Legnica – SMKS Szczecin
Kolejarz Wrocław – AZS Łódź
Ognisko Łódź – IKSz Inowrocław
ORZZ Rzeszów – Spójnia Bydgoszcz
Ogniwo Kraków – Ogniwo Bytom
4 : 2
2 : 4
2½ : 3½
2½ : 3½
2 : 4
4 : 2
11 runda
Ogniwo Bytom – AZS Gliwice
Spójnia Bydgoszcz – Ogniwo Kraków
IKSz Inowrocław – ORZZ Rzeszów
AZS Łódź – Ognisko Łódź
SMKS Szczecin – Kolejarz Wrocław
TPPR Gdańsk – Spójnia Legnica
1 : 5
1½ : 4½
5½ : ½
2½ : 3½
4 : 2
0 : 6
Składy drużyn
1 AZS Gliwice 41½ 66 2 Ogniwo Kraków 41 66
1
2
3
4
5
6
Bolesław Towarnicki
Jerzy Sowiński
Józef Stokłosa
Tadeusz Wróbel
Aleksander Potyka
Witold Sobotkowski



5

11
11
11
11
11
11
1
2
3
4
5
6
Kazimierz Gdański
Bogdan Nowak
Andrzej Zuber
Zbigniew Tarkowski
Czesław Wesołowski
Tadeusz Maczek
7




6
11
11
11
11
11
11
3 Ognisko Łódź 38 66 4 IKSz Inowrocław 36 66
1
2
3
4
5
6
Franciszek Damański
A.Lewkowicz
Konstanty Wróblewski
Kaczmarek
Lucjan Rydel
Uzarski
Dyskant



7
5
5
11
8
9
11
10
8
9
1
2
3
4
5
6
Bogdan Burdelak
Feliks Chybicki
Wacław Nowacki
Witold Górny
Gerard Szatkiewicz
Kozłowski
Bogdan Kusiński
4

6
4


11
11
11
10
11
5
7
5 Kolejarz Wrocław 36 66 6 Spójnia Legnica 34 66
1
2
3
4
5
6
Władysław Stachnik
Franciszek Major
Mieczysław Gałęcki
Mieczysław Mugenschnabel
Waleń
Kaszczuk
Sadowski
Karpiński


6

2
3
1
11
11
11
11
8
9
2
3
1
2
3
4
5
6
Juliusz Jaszczuk
Stefan Fluder
Jonisz
Paweł Goldminc
Mandelkern
Aleksander Humeńczuk
4
7



11
11
11
11
11
11
7 AZS Łódź 34 66 8 Ogniwo Bytom 31½ 66
1
2
3
4
5
6
Stanisław Kwapisz
Marek Szapiro
Jerzy Panasewicz
Majchrzak
A.Kościelak
Władysław Leszczyński
Róża Herman
Stefan Furs






2
3
5
5
11
11
11
11
5
7
1
2
3
4
5
6
Henryk Śliwiński
Chrzęszczyk
Antoni Jachimowicz
Emanuel Sówka
Tadeusz Naróg
Adam Kaczmar





7
11
11
11
11
11
11
9 SMKS Szczecin 29½ 66 10 ORZZ Rzeszów 29 66
1
2
3
4
5
6
Tadeusz Gniot
Roman Jacewicz
Otto Laure
Kamil Wendeker
Kadej
Antoniewicz
Pastorski
Papuga
E.Borski
Raczek
Alperowicz

6
2

2
2
1
0
0
0
11
10
7
11
6
6
5
2
2
1
5
1
2
3
4
5
6
Józef Zagórski
Władysław Nahlik
Włodzimierz Kara
J.Jędrzejewski
A.Raunek
W.Kober
7

5
2

3
11
11
11
11
11
11
11 Spójnia Bydgoszcz 26 66 12 TPPR Gdańsk 19½ 66
1
2
3
4
5
6
W.Tyszkowski
Jan Kowalski
Jerzy Bratoszewski
Helmut Muller
Andrukaniec
Marian Skiba
Edward Fentzel
3

5
2
3

2
11
11
11
9
8
8
8
1
2
3
4
5
6
Imieliński
Tadeusz Dwornik
Mackiewicz
Lesiak
T.Potempski
E.Messner
Rawicz
2


2

4
1
11
11
10
9
11
9
5
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Bolesław Towarnicki AZS Gliwice 11
2 Feliks Chybicki
Jan Kowalski
IKSz Inowrocław
Spójnia Bydgoszcz
11
3 Andrzej Zuber Ogniwo Kraków 11
4 Mieczysław Mugenschnabel Kolejarz Wrocław 11
5 Aleksander Potyka AZS Gliwice 11
6 Kaczmar Ogniwo Bytom 7 11
Eliminacje (do I ligi 1949)
Grupa południowa Grupa śląska
Krynica, 4 – 11 lipca 1949 Wrocław, 26 – 29 czerwca 1949
1 Ogniwo Kraków (↑) 27½ 1 Ogniwo Bytom (↑) 26
2 ORZZ Rzeszów (↑) 22 2 LKSz Legnica (↑) 25½
3 PZPW Częstochowa 18 3 AZS Gliwice 24½
4 YMCA Kraków 18 4 YMCA Wrocław 23½
5 Kolejarz Przemyśl 16 5 Poznański Klub Szachistów 22½
6 YMCA Częstochowa 15 6 WDK Katowice 22½
7 Związkowiec Jarosław 7 Spójnia Poznań 15½
8 Budowlani Świdnica 8
Grupa północna Grupa środkowa
Gdańsk, 16 – 19 czerwca 1949 Warszawa, 28 czerwca – 1 lipca 1949
1 YMCA Gdańsk (↑) 14½ 1 YMCA Łódź (↑) 11½
2 IKSz Inowrocław (↑) 14 2 AZS Łódź (↑) 10½
3 TPPR Gdańsk 13½ 3 KIP Warszawa 8
4 YMCA Szczecin 11½ 4 Ogniwo Lublin 6
5 ZZK Olsztyn

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close