Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1951

7. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1949 | 1951 | 1952
I liga
Liga dojazdowa, 1 października 1950 – 4 lutego 1951
Sędzia główny: Henryk Swinarski
System kołowy, 8 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1  Kolejarz Kraków 6 3 5 6 7 48
2  AZS Gliwice 5 4 6 7 6 6 45½
3  Ogniwo Kraków 3 5 5 4 6 5 5 43
4  Stal Poznań 3 4 4 4 4 35
5  Włókniarz Łódź 2 4 4 4 5 4 34½
6  Kolejarz Wrocław 5 2 3 4 2 3 33½ 9
7  Stal Gliwice 3 4 4 6 3 4 33½ 5
8  Spójnia Legnica 2 1 2 4 5 5 30½
9  Spójnia Poznań (↓) 2 3 3 4 28½
10  Ogniwo Bytom (↓) 1 2 3 4 4 4 4 28
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Mce
1  Stal Poznań 4 8 12.5 16.5 20.5 23.5 26 29.5 35 4
2  Spójnia Legnica 5 9 14 18.5 21 25.5 27.5 29.5 30.5 8
3  Spójnia Poznań 2 6.5 10 13.5 17 20 24 27 28.5 9
4  Włókniarz Łódź 2 6 10 14 19.5 24.5 28 32 34.5 5
5  Ogniwo Bytom 3 4 6 10 14 17.5 21.5 25.5 28 10
6  Ogniwo Kraków 5 10 14.5 17.5 21.5 26.5 32.5 37.5 43 3
7  Kolejarz Kraków 6 13 16.5 19.5 25 30 35.5 41.5 48 1
8  AZS Gliwice 6 10 16 21 23.5 29.5 34 38.5 45.5 2
9  Stal Gliwice 3 6.5 10.5 14.5 18.5 21.5 25 31 33.5 7
10  Kolejarz Wrocław 4 7 10 15 19.5 21.5 26 28 33.5 6
1 runda 2 runda
Stal Poznań – Kolejarz Wrocław
Spójnia Legnica – Stal Gliwice
Spójnia Poznań – AZS Gliwice
Włókniarz Łódź – Kolejarz Kraków
Ogniwo Bytom – Ogniwo Kraków
4 : 4
5 : 3
2 : 6
2 : 6
3 : 5
Kolejarz Wrocław – Ogniwo Kraków
Kolejarz Kraków – Ogniwo Bytom
AZS Gliwice – Włókniarz Łódź
Stal Gliwice – Spójnia Poznań
Stal Poznań – Spójnia Legnica
3 : 5
7 : 1
4 : 4
3½ : 4½
4 : 4
3 runda 4 runda
Spójnia Legnica – Kolejarz Wrocław
Spójnia Poznań – Stal Poznań
Włókniarz Łódź – Stal Gliwice
Ogniwo Bytom – AZS Gliwice
Ogniwo Kraków – Kolejarz Kraków
5 : 3
3½ : 4½
4 : 4
2 : 6
4½ : 3½
Kolejarz Wrocław – Kolejarz Kraków
AZS Gliwice – Ogniwo Kraków
Stal Gliwice – Ogniwo Bytom
Stal Poznań – Włókniarz Łódź
Spójnia Legnica – Spójnia Poznań
5 : 3
5 : 3
4 : 4
4 : 4
4½ : 3½
5 runda 6 runda
Spójnia Poznań – Kolejarz Wrocław
Włókniarz Łódź – Spójnia Legnica
Ogniwo Bytom – Stal Poznań
Ogniwo Kraków – Stal Gliwice
Kolejarz Kraków – AZS Gliwice
3½ : 4½
5½ : 2½
4 : 4
4 : 4
5½ : 2½
Kolejarz Wrocław – AZS Gliwice
Stal Gliwice – Kolejarz Kraków
Stal Poznań – Ogniwo Kraków
Spójnia Legnica – Ogniwo Bytom
Spójnia Poznań – Włókniarz Łódź
2 : 6
3 : 5
3 : 5
4½ : 3½
3 : 5
7 runda 8 runda
Włókniarz Łódź – Kolejarz Wrocław
Ogniwo Bytom – Spójnia Poznań
Ogniwo Kraków – Spójnia Legnica
Kolejarz Kraków – Stal Poznań
AZS Gliwice – Stal Gliwice
3½ : 4½
4 : 4
6 : 2
5½ : 2½
4½ : 3½
Kolejarz Wrocław – Stal Gliwice
Stal Poznań – AZS Gliwice
Spójnia Legnica – Kolejarz Kraków
Spójnia Poznań – Ogniwo Kraków
Włókniarz Łódź – Ogniwo Bytom
2 : 6
3½ : 4½
2 : 6
3 : 5
4 : 4
9 runda
Ogniwo Bytom – Kolejarz Wrocław
Ogniwo Kraków – Włókniarz Łódź
Kolejarz Kraków – Spójnia Poznań
AZS Gliwice – Spójnia Legnica
Stal Gliwice – Stal Poznań
2½ : 5½
5½ : 2½
6½ : 1½
7 : 1
2½ : 5½
Składy drużyn
1 Kolejarz Kraków 48 72 2 AZS Gliwice 45½ 72
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
8
Tadeusz Ciejka
Ludwik Krystowski
Antoni Bocheński
Franciszek Major
Stanisław Rudzki
Bogumił Fijak
Jan Borucki
Józef Żelechowski
Jerzy Belcarz (j)
Andrzej Karaś (j)
Apolonia Osikowicz (k)
7
6
5

7
3

0
7
1
7
9
8
9
9
9
4
4
1
9
1
9
1
2
3
4
5
6
7
8
.
Adam Dzięciołowski
Bolesław Towarnicki
Jerzy Sowiński
Józef Stokłosa
Aleksander Potyka
Witold Sobotkowski
Wojciech Michnowicz (j)
Jadwiga Juszczyk (k)
Krystyna Hołuj (k)



7
9


3
1
9
9
9
9
9
9
9
8
1
3 Ogniwo Kraków 43 72 4 Stal Poznań 35 72
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
.
.
7
8
Bogdan Śliwa
Alfred Tarnowski
Edward Arłamowski
Kazimierz Gdański
Czesław Wesołowski
Andrzej Zuber
Mieczysław Gałuszka
Tadeusz Szulc
Kazimierz Berezecki
Franciszek Wessely
Gustaw Puchalski
Michał Woroniecki
Andrzej Szyszko-Bohusz (j)
Wiktoria Woroniecka (k)
7
2
4

5

1
½
3

0
0
8
1
9
3
6
8
9
6
2
1
5
3
1
1
9
9
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
7
.
8
Leon Widermański
Andrzej Kwilecki
Bernard Stróżniak
Janusz Śmigaj
Stanisław Siadak
Konstanty Krokos
Bronisław Stróżniak
J.Stróżniak
Nikodem Konieczyński
Jan Pawelczak
Lechosław Nochelski (j)
Bulski (j)
Józefa Małolepsza (k)
5
6
4
4

1
½
½
0
0
2
2
9
9
8
9
9
3
3
1
1
2
6
3
9
5 Włókniarz Łódź 34½ 72 6 Kolejarz Wrocław 33½ 72
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
.
Jan Gadaliński
Jan Piechota
Franciszek Damański
Konstanty Wróblewski
Stefan Witkowski
Andrzej Karnkowski
Uzarski
Kaczmarek
Dzwoniarek (j)
Mirska (k)
Gołubow (k)
5



6
1

0

0
0
9
8
9
8
8
6
5
1
4
2
2
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
8
.
.
.
Czesław Błaszczak
Władysław Stachnik
Mieczysław Gałęcki
Mieczysław Mugenschnabel
Waleń
Kaszczuk
Stanisław Ćwiąkała
Wagner
Rogula (j)
Zdzisław Chrobak (j)
Batyst (k)
Nowogórska (k)
Witkowska (k)
Raja (k)



2

0
2
3



1
0
1
8
8
9
6
8
3
6
6
3
4
6
1
1
1
Uwaga: na VII i VIII oddano po 5 walkowerów Uwaga: na VII oddano 2 walkowery
7 Stal Gliwice 33½ 72 8 Spójnia Legnica 30½ 72
1
2
3
4
5
6
.
7
.
.
8
Franciszek Gorczyk
Bolesław Domański
Szenfeld
Hubisz
Altman
Wiatr
Janusz Domański
Pużański (j)
Zuba (j)
Czapelski (j)
Schilling (k)
1

5

½
5
7

0

3
8
9
8
9
4
8
8
5
1
3
9
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
.
8
.
.
Stefan Fluder
Juliusz Jaszczuk
Paweł Goldminc
Schwimmer
Mandelkern
Aleksander Humeńczuk
Wełna
Schacht
Habich
Andrzej Kunstetter (j)
Bronisław Jucha (j)
Hermina Kropińska (k)
Giza (k)
Skibicka (k)
3

5
5
4
0
1

0

1
2
0
2
9
9
9
9
8
2
4
3
1
7
2
4
2
3
9 Spójnia Poznań 28½ 72 10 Ogniwo Bytom 28 72
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
7
.
8
Adam Mięsowicz
Borys Wierzejewski
Jan Frala
Walczak
Marian Kaźmierski
Aleksander Wierzejewski
Antoni Walczak
Józef Welter
Z.Czyż
W.Wesołowski
Czesław Jądrzyk (j)
Marian Nowacki (j)
Halina Guzińska (k)
3

0
1

½
0

½
4
4
0
7
9
9
5
6
6
4
1
6
3
5
7
2
9
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
7
.
8
Wiktor Balcarek
Henryk Śliwiński
Emanuel Sówka
Antoni Jachimowicz
Tadeusz Naróg
Gallos
Lechowicz
Wilk
Chrzęszczyk
Martin
Kulicz (j)
Kocybała (j)
Kamińska (k)
3

2

4
1
0
0
1

0

5
8
9
9
7
7
6
1
1
3
3
1
8
9
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Tadeusz Ciejka
Bogdan Śliwa
Kolejarz Kraków
Ogniwo Kraków
7 9
2 Ludwik Krystowski Kolejarz Kraków 6 8
3 Franciszek Damański Włókniarz Łódź 9
4 Józef Stokłosa AZS Gliwice 7 9
5 Aleksander Potyka AZS Gliwice 9 9
6 Janusz Domański Stal Gliwice 7 8
7 Andrzej Szyszko-Bohusz Ogniwo Kraków 8 9
8 Halina Guzińska
Apolonia Osikowicz
Spójnia Poznań
Kolejarz Kraków
7 9
Eliminacje (do I ligi 1952)
Eliminacje w 4 grupach (system dojazdowy) + finał
Finał
Łódź, 30 czerwca – 1 lipca 1951, sędziowie: K.Makarczyk, J.Gadaliński, J.Piechota
1 Spójnia Bydgoszcz (↑) 4 15 H.Szapiel, F.Chybicki, J.Kowalski, J.Bratoszewski, S.Barche, Z.Jankowski, B.Wolniewicz, W.Jagodziński (j), H.Ćwikiel (k)
2 Kolejarz Warszawa (↑) 4 7 14½ S.Gawlikowski, J.Szukszta, W.Leszczyński, Z.Szulce, R.Grąbczewski, W.Nowicki, R.Dziewiałtowski, A.Pawlas (j), B.Wojciechowska (k)
3 WDK Katowice 11½ E.Sojka, Z.Bolesławski, S.Fujarski, S.Szeląg, Marszałek, A.Przybyszewski, Kepler (j), E.Wiewiórowska (k)
4 PDK Rzeszów 7 W.Nahlik, A.Raunek, W.Kober, J.Jędrzejewski, E.Byrtek, Zybura, E.Nahlik (j), Sidor (k)
Grupa południowa
Grupa północna
1 PDK Rzeszów (↑finał) 24½ 1 Spójnia Bydgoszcz (↑finał) 27
2 Kolejarz Nowy Sącz 23½ 2 Spójnia Grudziądz 22
3 Włókniarz Częstochowa (↓) 20½ 3 Budowlani Gdańsk (↓) 20½
4 Kolejarz Przemyśl (↓) 20½ 4 AZS Szczecin (↓) 19
5 Kolejarz Częstochowa (↓) 19 5 Stal Ostrów Wielkopolski (↓) 16½
6 Ogniwo Tarnów (↓) 12 6 Ogniwo Gdańsk (↓) 15
Grupa środkowa Grupa śląska
1 Kolejarz Warszawa (↑finał) 25 1 WDK Katowice (↑finał) 27
2 Ogniwo Warszawa 23 2 Ogniwo Poznań 21
3 AZS Łódź (↓) 21½ 3 AZS Wrocław (↓) 20
4 CWKS Warszawa (↓) 17 4 Górnik Janów (↓) 18
5 Włókniarz Zgierz (↓) 16½ 5 Górnik Katowice (↓) 18
6 Ogniwo Skarżysko-Kamienna (↓) 16 6 Kolejarz Świdnica (↓) 15

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close