Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1956

12. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1955 | 1956 | 1957
I liga
Liga dojazdowa, 7 października 1956 – 13 stycznia 1957
Sędzia główny: Henryk Swinarski
System kołowy, 7 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1  DWP Warszawa 4 4 5 5 16 41
2  AZS Kraków 4 4 14 39
3  Start Katowice 3 4 5 5 5 13 40½
4  Start Łódź 3 4 4 5 13 38
5  Polonia Warszawa 3 4 4 4 13 37
6  Sparta Kraków 3 4 0 5 7 10 35½
7  AZS Gliwice 2 5 8 32
8  AZS Warszawa 3 3 7 7 34½
9  Kolejarz Kraków (↓) 3 3 2 2 5 7 32½
10  Kolejarz Poznań (↓) 2 3 2 2 3 0 2 5 26½
11  Hetman Wrocław (↓) 2 2 3 4 28½
12  Włókniarz Łódź (↓)
W czasie trwania mistrzostw wycofał się klub Włókniarz Łódź, a jego wyniki zostały anulowane (m.in. 2½ : 4½ z Kolejarzem Poznań).
Uwaga: dwa mecze zakończyły się walkowerami 7 : 0.
Tabela postępowa (brak danych)
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1 runda 2 runda
Polonia Warszawa – DWP Warszawa 3 : 4 Polonia Warszawa – AZS Warszawa 5½ : 1½
3 runda 4 runda
Polonia Warszawa – Sparta Kraków 4½ : 2½ Polonia Warszawa – Kolejarz Poznań 4 : 3
5 runda 6 runda
Polonia Warszawa – AZS Kraków 2½ : 4½ Polonia Warszawa – Start Łódź 4½ : 2½
7 runda 8 runda
Polonia Warszawa – Kolejarz Kraków 4 : 3 Polonia Warszawa – Start Katowice 1½ : 5½
9 runda 10 runda
Polonia Warszawa – AZS Gliwice 3½ : 3½ Polonia Warszawa – Hetman Wrocław 4 : 3
11 runda
:
Składy drużyn (dane niekompletne)
1 DWP Warszawa 41 70 2 AZS Kraków 39 70
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
7
Roman Dworzyński
Andrzej Pytlakowski
Stefan Witkowski
Ignacy Branicki
Ryszard Drozd
Władysław Litmanowicz
Tadeusz Wróbel
Władysław Klus
Witold Dąbrowski
Teofan Domżał
Mirosława Litmanowicz (k)

.
.

.
.
.
.

2
10
.
.
9
.
.
.
.
5
3
10
1
2
3
4
5
6
.
7
Edward Nahlik
Marek Galewicz
Jerzy Kostro
Ryszard Czermiński
Kazimierz Wojtasiewicz
Włodzimierz Jurkiewicz
Andrzej Karaś
Irena Nowak (k)
.
7
7
6

4
3
.
.
10
10
9
5
5
6
.
3 Start Katowice 40½ 70 4 Start Łódź 38 70
1
2
3
4
5
6
.
7
Wiktor Balcarek
Emil Sojka
Stefan Brzózka
Zygmunt Kloza
Stanisław Kornasiewicz
Emanuel Byrtek
Edward Olej
Klara Knapik (k)
9
.
5

6
.
3
7
10
.
9
8
10
.
4
9
1
2
3
4
5
6
7
Kazimierz Makarczyk
Gedali Szapiro
Stanisław Kwapisz
Aleksander Szymański
Wiktor Matkowski
Tadeusz Łubieński
W.Górna (k)
.
5
.
7
6
6
.
.
9
.
9
9
8
.
5 Polonia Warszawa 37 70 6 Sparta Kraków 35½ 70
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
Stanisław Gawlikowski
Janusz Szukszta
Janusz Szpotański
Romuald Grąbczewski
Natan Borowski
Andrzej Filipowicz
Manfred Mannke
Władysław Leszczyński
Waldemar Kurowski
Barbara Wojciechowska (k)

4

5

3
3
1
0
9
8
10
8
10
7
5
2
1
10
1
2
3
4
5
6
.
7
Bogdan Śliwa
Edward Arłamowski
Józef Stokłosa
Edward Knapczyk
Kazimierz Gdański
Ryszard Gąsiorowski
Zbigniew Węglowski
Anna Jurczyńska (k)


.
.


2
.
5
8
.
.
7
7
3
.
7 AZS Gliwice 32 70 8 AZS Warszawa 34½ 70
1
2
3
4
5
6
.
7
Adam Dzięciołowski
Jerzy Sowiński
Janusz Domański
Henryk Śliwiński
Zbigniew Radzikowski
Witold Sobotkowski
Stanisław Radtke
Krystyna Hołuj (k)

3
.

.
.
4
7
6
.
5
.
.
7
10
1
2
3
4
5
6
.
.
7
Zbigniew Solecki
Andrzej Sydor
Wojciech Święcicki
W.Michalak
Bogusław Kruczyński
Wiesław Kosiński
Jerzy Duda
Bogdan Kusiński
M.Jachołkowska (k)
.
.
.


3


5
.
.
.
9
8
5
3
3
7
9 Kolejarz Kraków 32½ 70 10 Kolejarz Poznań 26½ 63
1
2
3
4
5
6
.
7
Tadeusz Ciejka
Kazimierz Woźniak
Ludwik Krystowski
Antoni Bocheński
S.Dyląg
Tomasz Wojtasiewicz
Orest Słobodzian
Ciejka (k)
.
.

.
5
7

.
.
.
10
.
7
10
5
.
1
2
3
4
5
6
.
.
7
Karol Stefański
Bogdan Pietrusiak
Bolesław Rożański
Roman Kaszowski
Leon Widermański
Stanisław Siadak
Kazimierz Werc
Bronisław Stróżniak
Urszula Larek (k)
4


2


1
½
2
8
9
8
7
8
9
4
1
9
11 Hetman Wrocław 28½ 70
1
2
3
4
5
6
.
7
Czesław Błaszczak
Jerzy Batorowicz
Jerzy Arłamowski
Zbigniew Terlecki
Leszek Chrzanowski
Stanisław Ćwiąkała
T.Dipel
Henryka Jochelson (k)
6
.
.
.
.


6
10
.
.
.
.
7
3
10
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Wiktor Balcarek Start Katowice 9 10
2 Marek Galewicz AZS Kraków 7 10
3 Jerzy Kostro AZS Kraków 7 10
4 W.Michalak AZS Warszawa  9
5 Natan Borowski Polonia Warszawa  9
6 Tomasz Wojtasiewicz Kolejarz Kraków 7 10
7 Mirosława Litmanowicz DWP Warszawa 10
Eliminacje (do I ligi 1956)
System dojazdowy, marzec – kwiecień 1956
Grupa I Grupa II
1 DWP Warszawa (↑) 6 19½ 1 Start Łódź (↑) 10 39
2 Sparta Cieszyn 3 15½ 2 Kolejarz Szczecin 7 26½
3 Konstal Chorzów 2 14 3 Sparta Skarżysko-Kamienna 4 24
4 Stal Świdnica 1 11 4 Kolejarz Słupsk 4 20
Start Poznań 5 Kolejarz Inowrocław 3 17½
Budowlani Opole 6 Start Lębork 2 24
Grupa III Grupa IV
1 AZS Kraków (↑) 9 34 1 Polonia Warszawa (↑) 8 30½
2 Stal Rzeszów 7 28½ 2 Lechia Gdańsk 5 23
3 Sparta Warszawa 6 29½ 3 Budowlani Białystok 5 18
4 Stal Tarnów 4 22½ 4 Kolejarz Kutno 2 13
5 Kolejarz Lublin 4 22½ 5 Kolejarz Siedlce 0 14½
6 Start Radom 0 13 Warmia Olsztyn
Składy drużyn awansujących
DWP Warszawa R.Dworzyński, A.Pytlakowski, W.Litmanowicz, S.Witkowski, I.Branicki, R.Drozd, C.Krulisch, W.Klus, W.Dąbrowski,
Z.Kubis, R.Marszałek (j), M.Litmanowicz (k)
Start Łódź G.Szapiro, A.Szymański, S.Kwapisz, K.Makarczyk, T.Łubieński, Olszański, Mietelski, Wojciechowski, A.Najdekier,
J.Łachut (j), H.Socha (k)
AZS Kraków E.Nahlik, M.Galewicz, J.Kostro, A.Zuber, W.Jurkiewicz, R.Czermiński, Dziunikowski, K.Wojtasiewicz, Frączek,
Kempiński (j), A.Tarka (k)
Polonia Warszawa S.Gawlikowski, N.Borowski, J.Szukszta, R.Grąbczewski, J.Szpotański, Z.Miller, Z.Radzikowski, W.Leszczyński,
W.Kurowski, B.Raniecki, Stefański, A.Filipowicz (j), B.Wojciechowska (k)

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close