Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1959

15. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1958 | 1959 | 1960
I liga
Liga dojazdowa, 25 kwietnia – 18 października 1959
Sędzia główny:
System kołowy, 8 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1  Polonia Warszawa 4 5 7 6 54½ 15
2  Start Katowice 4 5 5 4 6 53 18
3  ŁKS Łódź 4 6 6 51 17
4  Hetman Wrocław 4 4 6 4 49½ 15
5  KKSz WDK Kraków 4 3 4 4 6 5 5 4 49½ 14
6  Drukarz Warszawa 4 5 4 5 5 45 14
7  Portowiec Gdańsk 4 2 4 5 8 43 8
8  Pogoń Wrocław 3 3 4 2 4 6 3 4 42½ 9
9  Legion Warszawa (↓) 1 4 2 3 3 5 3 5 5 39 9
10  Konstal Chorzów (↓) 3 4 4 5 37½ 8
11  Budowlani Bydgoszcz (↓) 2 2 2 2 3 3 4 3 8 34 3
12  Czarni Bytom (↓) 4 4 3 0 3 0 28½ 2
Uwaga: dwa mecze zakończyły się walkowerami 8 : 0.
Tabela postępowa (brak danych)
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
 Polonia Warszawa 3.5 10.5 16 20.5 26.5 32 35.5 39 44 48 54.5 1
 Start Katowice 2
 ŁKS Łódź 3
 Hetman Wrocław 4
 KKSz WDK Kraków 5
 Drukarz Warszawa 6
 Portowiec Gdańsk 7
 Pogoń Wrocław 8
 Legion Warszawa 9
 Konstal Chorzów 10
 Budowlani Bydgoszcz 11
 Czarni Bytom 12
1 runda (25.04)
2 runda (26.04)
Polonia Warszawa – Drukarz Warszawa 3½ : 4½ Polonia Warszawa –Legion Warszawa 7 : 1
3 runda (27.04)
4 runda (09.05)
Polonia Warszawa – ŁKS Łódź 5½ : 2½ Polonia Warszawa – Portowiec Gdańsk 4½ : 3½
5 runda (10.05)
6 runda (31.05)
Polonia Warszawa – Budowlani Bydgoszcz 6 : 2 Polonia Warszawa – Czarni Bytom 5½ : 2½
7 runda (21.06)
8 runda (10.10)
Polonia Warszawa – Start Katowice 3½ : 4½ Polonia Warszawa – Hetman Wrocław 3½ : 4½
9 runda (11.10)
10 runda (17.10)
Polonia Warszawa – Pogoń Wrocław 5 : 3 Polonia Warszawa – KKSz WDK Kraków 4 : 4
11 runda (18.10)
Polonia Warszawa – Konstal Chorzów 6½ : 1½
Składy drużyn (dane niekompletne)
1 Polonia Warszawa 54½ 88 2 Start Katowice 53 88
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Janusz Szukszta
Stanisław Gawlikowski
Janusz Szpotański
Andrzej Filipowicz
Natan Borowski
Andrzej Adamski
Waldemar Kurowski
Zygmunt Burakowski
Jan Adamski (j)
Grażyna Piszczyk (k)
5
6

6

6



6
8
11
9
11
9
7
5
6
11
11
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
Stefan Brzózka
Wiktor Balcarek
Edward Nahlik
Zygmunt Kloza
Stanisław Kornasiewicz
Marek Szpakowski
Antoni Sieroń (j)
Zyta Knapik (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
3 ŁKS Łódź 51 88 4 Hetman Wrocław 49½ 88
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
mm
Witold Balcerowski
Jan Gadaliński
Jan Piechota
Franciszek Damański
Julian Pajączkowski
Wojciech Szalecki
Marek Fijałkowski (j)
Róża Herman (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Stefan Witkowski
Czesław Błaszczak
Zbigniew Terlecki
Leszek Chrzanowski
Stanisław Ćwiąkała
Adam Grynszpan
Jerzy Batorowicz
Janusz Śledziewski (j)
Henryka Jochelson (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
5 KKSz WDK Kraków 49½ 88 6 Drukarz Warszawa 45 88
1
2
3
4
5
6
.
7
8
mm
.
.
.
.
.
.
.
.
Bogdan Śliwa
Edward Arłamowski
Tadeusz Ciejka
Edward Knapczyk
Kazimierz Gdański
Orest Słobodzian
Zbigniew Węglowski
Piotrowski (j)
Anna Jurczyńska (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Manfred Mannke
Zbigniew Solecki
Witold Nowicki
Wojciech Zabierzański
Kosowicz
Andrzej Szujecki
Eugeniusz Rysak
Kazimierz Marcinkowski (j)
Kowalska (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
7 Portowiec Gdańsk 43 88 8 Pogoń Wrocław 42½ 88
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jerzy Dreszer
Wojciech Święcicki
Stanisław Szczepaniec
Bogusław Kruczyński
Józef Roszkowski
Mieczysław Klonowski
Mieczysław Nakonieczny
Jerzy Kot (j)
Władysława Górska (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Romuald Kuśnierz
Ryszard Wyganowski
Juliusz Jaszczuk
Władysław Rudak
Michał Kowalski
Erwin Tiberger
Jerzy Koszarski
Ławrynowicz (j)
Danuta Samolewicz (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
9 Legion Warszawa 39 88 10 Konstal Chorzów 37½ 88
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Andrzej Pytlakowski
Marian Ziembiński
Władysław Litmanowicz
Czesław Krulisch
Teofan Domżał
Tadeusz Dryzek
Leon Tomaszewicz
Janusz Szumski (j)
Mirosława Litmanowicz (k)
Ginter (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
Ryszard Drozd
Zygmunt Gabryś
Stefan Kempa
Kazimierz Marciszewski
Bronisław Marciszewski
Jerzy Dybała
Jerzy Krempa (j)
Krystyna Korzuch (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
11 Budowlani Bydgoszcz 34 88 12 Czarni Bytom 28½ 88
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
Stanisław Barche
Jerzy Bratoszewski
Waldemar Jagodziński
Jan Kośmicki
Jan Kowalski
Czesław Ziółkowski
Benedykt Grabowski (j)
Krystyna Lewandowska (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
1
2
3
4
5
6
7
8
.
.
.
.
.
.
.
mm
Adam Dzięciołowski
Henryk Śliwiński
Zbigniew Radzikowski
Witold Sobotkowski
Józef Rozewicz
Czesław Leśnik
Zienc (j)
Krystyna Hołuj (k)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Andrzej Pytlakowski Legion Warszawa
2 Witold Balcerowski ŁKS Łódź
3 Jan Gadaliński ŁKS Łódź
4 Edward Knapczyk
Władysław Rudak
KKSz WDK Kraków
Pogoń Wrocław
5 Michał Kowalski Pogoń Wrocław
6 Andrzej Adamski Polonia Warszawa
7 Janusz Śledziewski Hetman Wrocław
8 Krystyna Hołuj Czarni Bytom
Eliminacje (do I ligi 1959)
Eliminacje w 4 grupach (11 – 15 stycznia 1959) + finał
Finał
Kraków, 15 – 17 lutego 1959, sędzia główny: E.Tkacz
1 Pogoń Wrocław (↑) 4 5
2 Konstal Chorzów (↑) 4
3 Juvenia Kraków 6 3
4 Społem Łódź 3 1 0
Grupa południowa (Katowice) Grupa zachodnia (Poznań)
1 Konstal Chorzów (↑finał) 10 1 Pogoń Wrocław (↑finał) 9
2 AZS Kraków 6 19½ 2 Grunwald Poznań 8
3 Lech Poznań 6 18 3 Concordia Piotrków Trybunalski 5
4 LKSz Legnica 5 4 Czarni Szczecin 4 15
5 Start Bytom 3 5 GKS Gliwice 4 14
6 Start Radom 0 6 Czarni Słupsk 0
Grupa wschodnia (Lublin) Grupa północna (Toruń)
1 Juvenia Kraków (↑finał) 8 1 Społem Łódź (↑finał) 5 15½
2 Start Lublin 5 2 Konradia Gdańsk 5 14½
3 Start Łódź 4 3 Ursus Warszawa 2
4 Baildon Katowice 3 4 Pomorzanin Toruń 0
5 Ruch Rzeszów 0
Eliminacje (do I ligi 1960)
15 – 23 października 1959
Grupa północna (Łódź)
Grupa południowa (Kraków)
1 Maraton Warszawa (↑) 30½ 1 Start Łódź (↑) 18½
2 Konradia Gdańsk 21½ 2 Juvenia Kraków 16½
3 Warmia Olsztyn 21 3 Ślęza Wrocław 15½ 4
4 Ursus Warszawa 20½ 4 Start Radom 15½ 3
5 Społem Łódź 19 5 Concordia Piotrków Trybunalski 14
6 Sparta Szamotuły
Grupa zachodnia (Szczecin)
Grupa wschodnia (Białystok)
1 Grunwald Poznań (↑) 17½ 1 AZS Kraków (↑) 11
2 Pionier Szczecin 13½ 2 Ognisko Białystok
3 Hetman Koszalin 1 3 Górnik Rybnik
4 Stal Sosnowiec 1

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close