Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1960

16. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1959 | 1960 | 1961
I liga
Wrocław, 11 – 18 września 1960
Sędzia główny: Kazimierz Kuszewski
System kołowy, 8 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1  Legion Warszawa 5 4 6 5 7 51½ 17
2  KKSz WDK Kraków 3 6 3 6 6 4 7 51½ 15
3  Start Katowice 4 2 4 5 5 5 7 6 7 49½
4  Maraton Warszawa 2 4 5 5 4 5 43
5  Hetman Wrocław 5 3 3 4 4 5 41
6  Pogoń Wrocław 3 5 4 2 5 38½
7  Start Łódź 3 2 3 4 5 37½
8  Grunwald Poznań 1 2 3 4 4 3 4 4 5 5 35
9  AZS Kraków 4 1 4 4 4 3 34
10  Portowiec Gdańsk (↓) 1 2 3 4 6 3 3 4 3 31½
11  Drukarz Warszawa (↓) ½ 1 3 3 3 5 5 27
12  ŁKS Łódź (↓)
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Start Łódź 0 5.5 8.5 12 15.5 19 23.5 25.5 30.5 34.5 37.5 7
2  Drukarz Warszawa 0.5 3 3 5.5 6.5 11.5 14.5 17.5 19 24 27 11
3  Maraton Warszawa 4 6 11 16.5 16.5 20.5 26 31 34.5 38 43 4
4  Start Katowice 6 11 15 19.5 26.5 30.5 30.5 37.5 42.5 47.5 49.5 3
5  AZS Kraków 4 8 12 15.5 20 23 25.5 26.5 26.5 30 34 9
6  Hetman Wrocław 4.5 9.5 13.5 17.5 21 25.5 30.5 33.5 36.5 41 41 5
7  Pogoń Wrocław 3.5 3.5 6 8 13 18.5 22 27 31.5 34.5 38.5 6
8  KKSz WDK Kraków 4 7 12.5 12.5 19.5 25.5 28.5 34.5 41 45.5 51.5 2
9  Portowiec Gdańsk 2 6 10 16 17 17 20 22.5 25.5 28.5 31.5 10
10  Grunwald Poznań 4 7 11 15 18 20 25 25 26 30 35 8
11  Legion Warszawa 7.5 13.5 17.5 22 26.5 29 34 39.5 46.5 46.5 51.5 1
12  ŁKS Łódź 12
1 runda
2 runda
Drukarz Warszawa – Legion Warszawa
Maraton Warszawa – Grunwald Poznań
Start Katowice – Portowiec Gdańsk
AZS Kraków – KKSz WDK Kraków
Hetman Wrocław – Pogoń Wrocław
Start Łódź (pauza)
½ : 7½
4 : 4
6 : 2
4 : 4
4½ : 3½
KKSz WDK Kraków – Hetman Wrocław
Portowiec Gdańsk – AZS Kraków
Grunwald Poznań – Start Katowice
Legion Warszawa – Maraton Warszawa
Start Łódź – Drukarz Warszawa
Pogoń Wrocław (pauza)
3 : 5
4 : 4
3 : 5
6 : 2
5½ : 2½
3 runda
4 runda
Maraton Warszawa – Start Łódź
Start Katowice – Legion Warszawa
AZS Kraków – Grunwald Poznań
Hetman Wrocław – Portowiec Gdańsk
Pogoń Wrocław – KKSz WDK Kraków
Drukarz Warszawa (pauza)
5 : 3
4 : 4
4 : 4
4 : 4
2½ : 5½
Portowiec Gdańsk – Pogoń Wrocław
Grunwald Poznań – Hetman Wrocław
Legion Warszawa – AZS Kraków
Start Łódź – Start Katowice
Drukarz Warszawa – Maraton Warszawa
KKSz WDK Kraków (pauza)
6 : 2
4 : 4
4½ : 3½
3½ : 4½
2½ : 5½
5 runda
6 runda
Start Katowice – Drukarz Warszawa
AZS Kraków – Start Łódź
Hetman Wrocław – Legion Warszawa
Pogoń Wrocław – Grunwald Poznań
KKSz WDK Kraków – Portowiec Gdańsk
Maraton Warszawa (pauza)
7 : 1
4½ : 3½
3½ : 4½
5 : 3
7 : 1
Grunwald Poznań – KKSz WDK Kraków
Legion Warszawa – Pogoń Wrocław
Start Łódź – Hetman Wrocław
Drukarz Warszawa – AZS Kraków
Maraton Warszawa – Start Katowice
Portowiec Gdańsk (pauza)
2 : 6
2½ : 5½
3½ : 4½
5 : 3
4 : 4
7 runda
8 runda
AZS Kraków – Maraton Warszawa
Hetman Wrocław – Drukarz Warszawa
Pogoń Wrocław – Start Łódź
KKSz WDK Kraków – Legion Warszawa
Portowiec Gdańsk – Grunwald Poznań
Start Katowice (pauza)
2½ : 5½
5 : 3
3½ : 4½
3 : 5
3 : 5
Legion Warszawa – Portowiec Gdańsk
Start Łódź – KKSz WDK Kraków
Drukarz Warszawa – Pogoń Wrocław
Maraton Warszawa – Hetman Wrocław
Start Katowice – AZS Kraków
Grunwald Poznań (pauza)
5½ : 2½
2 : 6
3 : 5
5 : 3
7 : 1
9 runda
10 runda
Hetman Wrocław – Start Katowice
Pogoń Wrocław – Maraton Warszawa
KKSz WDK Kraków – Drukarz Warszawa
Portowiec Gdańsk – Start Łódź
Grunwald Poznań – Legion Warszawa
AZS Kraków (pauza)
3 : 5
4½ : 3½
6½ : 1½
3 : 5
1 : 7
Start Łódź – Grunwald Poznań
Drukarz Warszawa – Portowiec Gdańsk
Maraton Warszawa – KKSz WDK Kraków
Start Katowice – Pogoń Wrocław
AZS Kraków – Hetman Wrocław
Legion Warszawa (pauza)
4 : 4
5 : 3
3½ : 4½
5 : 3
3½ : 4½
11 runda
Pogoń Wrocław – AZS Kraków
KKSz WDK Kraków – Start Katowice
Portowiec Gdańsk – Maraton Warszawa
Grunwald Poznań – Drukarz Warszawa
Legion Warszawa – Start Łódź
Hetman Wrocław (pauza)
4 : 4
6 : 2
3 : 5
5 : 3
5 : 3
Składy drużyn
1 Legion Warszawa 51½ 80 2 KKSz WDK Kraków 51½ 80
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Andrzej Filipowicz
Janusz Szukszta
Stanisław Gawlikowski
Władysław Litmanowicz
Natan Borowski
Marian Ziembiński
Andrzej Adamski
Waldemar Kurowski
Rafał Marszałek (j)
Jan Adamski (j)
Mirosława Litmanowicz (k)

7
6

6

7
0

4
10
10
9
9
7
5
9
1
5
5
10
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
8
mm
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Bogdan Śliwa
Edward Arłamowski
Edward Knapczyk
Tadeusz Ciejka
Zbigniew Węglowski
Orest Słobodzian
Jacek Ruszczycki
Ryszard Gąsiorowski
Marek Korfel
Stanisław Porębski (j)
Anna Jurczyńska (k)


1
5
5


5
½

10
5
2
10
8
5
9
8
3
10
10
3 Start Katowice 49½ 80 4 Maraton Warszawa 43 80
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
mm
.
Stefan Brzózka
Wiktor Balcarek
Adam Dzięciołowski
Edward Nahlik
Emil Sojka
Zygmunt Kloza
Stanisław Kornasiewicz
Marek Szpakowski
Antoni Sieroń (j)
Wojciech Radecki (j)
Krystyna Radzikowska (k)
Aleksandra Szpakowska (k)
5
8




4
2
3
1

3
10
10
10
10
3
8
6
3
7
3
4
6
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
mm
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kazimierz Plater
Romuald Grąbczewski
Andrzej Sydor
Tadeusz Dworak
J.Załęski
Marian Filipek
Bogumił Jarosz
Bogdan Olejarczyk (j)
Romana Sobolewska (k)
Barbara Goś (k)

5
8
2
6



4
2
10
10
10
7
10
5
8
10
7
3
5 Hetman Wrocław 41 80 6 Pogoń Wrocław 38½ 80
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Stefan Witkowski
Czesław Błaszczak
Zbigniew Terlecki
Leszek Chrzanowski
Stanisław Ćwiąkała
Mieczysław Martan
Zdzisław Kwaśniewski
Janusz Śledziewski (j)
Henryka Jochelson (k)


4

6
½


4
10
10
9
10
9
3
9
10
10
1
2
3
4
5
6
.
,
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Władysław Pojedziniec
Romuald Kuśnierz
Ryszard Wyganowski
Władysław Rudak
Michał Kowalski
Ryszard Pędziński
Erwin Tiberger
Jerzy Koszarski
Witold Krawiec (j)
Danuta Samolewicz (k)

4
5

1
½
6
2
2
8
10
10
10
8
6
3
8
5
10
10
7 Start Łódź 37½ 80 8 Grunwald Poznań 35 80
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
mm
.
Wiktor Matkowski
Witold Balcerowski
Jan Gadaliński
M.Radziejewski
Tadeusz Żółtek
Mańkowski
Kochanowski
Marek Fijałkowski (j)
Róża Herman (k)
Wanda Kaczorowska (k)
7


2
4
½
4

4
½
10
10
10
10
8
3
9
10
8
2
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Włodzimierz Schmidt
Marek Karpiński
Bogdan Pietrusiak
Przemysław Ereński
Lech Tarkowski
Damian Koralewski
Wesołowski
Krzysztof Lipiński (j)
Józefa Małolepsza (k)

6


5

0
½
10
10
10
10
10
8
2
10
10
9 AZS Kraków 34 80 10 Portowiec Gdańsk 31½ 80
1
2
3
4
5
6
.
.
.
.
7
.
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jerzy Kostro
Marek Galewicz
Ryszard Czermiński
Bronisław Marciszewski
Andrzej Karaś
Golemo
Ryszard Serwa
Kazimierz Wojtasiewicz
Andrzej Trzeszczkowski
Tadeusz Stanisz
Stanisław Biały (j)
Mieczysław Gąsior (j)
Nowak (k)
.vacat (k)




5
1
0
5
5
0


0
0
5
8
7
10
8
4
2
8
7
1
5
5
2
8
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jerzy Dreszer
Wojciech Święcicki
Józef Roszkowski
Stanisław Szczepaniec
Bogusław Kruczyński
Mieczysław Nakonieczny
Sulik
Jerzy Kot (j)
Władysława Górska (k)

2
3
4



5
10
10
10
10
10
7
3
10
10
11 Drukarz Warszawa 27 80
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Zbigniew Solecki
Eugeniusz Rysak
Witold Nowicki
Wojciech Zabierzański
Stefan Zapolski
Wojciech Harmata
Andrzej Szujecki
Wacław Grudzieński
Kazimierz Marcinkowski (j)
Otto (k)
1
½

5
4
2


6
1
4
5
10
10
10
8
8
5
10
10
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Wiktor Matkowski Start Łódź 7 10
2 Wiktor Balcarek Start Katowice 8 10
3 Andrzej Sydor Maraton Warszawa 8 10
4 Edward Nahlik Start Katowice 10
5 Natan Borowski Legion Warszawa 6  7
6 Andrzej Adamski Legion Warszawa 7  9
7 Bogdan Olejarczyk Maraton Warszawa 7  9
8 Anna Jurczyńska KKSz WDK Kraków 10
Eliminacje (do I ligi 1961)
24 – 30 października 1960
Grupa I (Olsztyn)
Grupa III (Warszawa)
1 Lech Poznań (↑) 32½ 1 Ursus Warszawa (↑) 33
2 Czarni Kraków 30½ 2 Gwardia Warszawa 28 9
3 Konradia Gdańsk 26½ 3 Metalowiec Łódź 28 8
4 Warmia Olsztyn 22 4 Budowlani Bydgoszcz 27½
5 Olimpia Goleszów 20 5 Start Ostrów Wielkopolski 20½
6 LKSz Legnica 19 6 Dom Kultury Raciąż 19½
7 Czarni Słupsk 16½ 7 Warszawianka Warszawa
Grupa II (Kielce)
1 AKS Chorzów (↑) 29½
2 Juvenia Kraków 25
3 Energetyk Kielce 19½
4 Ognisko Białystok 16
5 Start Lublin 15½
6 Concordia Piotrków Trybunalski 14½
Składy drużyn awansujących
Lech Poznań Adam Nowowiejski (2½), Bolesław Rożański (4½), Karol Stefański (4), Konrad Karwecki (5),
Bronisław Stróżniak (4½), Jan Łokaj (3½), Jan Bielawny (j) (4), Jadwiga Haschek (4½)
AKS Chorzów
Ursus Warszawa

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close