16. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach |
1959 | 1960 | 1961 |
I liga |
|||||||||||||||
Wrocław, 11 – 18 września 1960 Sędzia główny: Kazimierz Kuszewski |
System kołowy, 8 szachownic | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
1 | Legion Warszawa | ● | 5 | 4 | 6 | 4½ | 2½ | 5 | 7 | 4½ | 5½ | 7½ | 51½ | 17 |
2 | KKSz WDK Kraków | 3 | ● | 6 | 4½ | 3 | 5½ | 6 | 6 | 4 | 7 | 6½ | 51½ | 15 |
3 | Start Katowice | 4 | 2 | ● | 4 | 5 | 5 | 4½ | 5 | 7 | 6 | 7 | 49½ | |
4 | Maraton Warszawa | 2 | 3½ | 4 | ● | 5 | 3½ | 5 | 4 | 5½ | 5 | 5½ | 43 | |
5 | Hetman Wrocław | 3½ | 5 | 3 | 3 | ● | 4½ | 4½ | 4 | 4½ | 4 | 5 | 41 | |
6 | Pogoń Wrocław | 5½ | 2½ | 3 | 4½ | 3½ | ● | 3½ | 5 | 4 | 2 | 5 | 38½ | |
7 | Start Łódź | 3 | 2 | 3½ | 3 | 3½ | 4½ | ● | 4 | 3½ | 5 | 5½ | 37½ | |
8 | Grunwald Poznań | 1 | 2 | 3 | 4 | 4 | 3 | 4 | ● | 4 | 5 | 5 | 35 | |
9 | AZS Kraków | 3½ | 4 | 1 | 2½ | 3½ | 4 | 4½ | 4 | ● | 4 | 3 | 34 | |
10 | Portowiec Gdańsk (↓) | 2½ | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 3 | 3 | 4 | ● | 3 | 31½ | |
11 | Drukarz Warszawa (↓) | ½ | 1½ | 1 | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 3 | 5 | 5 | ● | 27 | |
12 | ŁKS Łódź (↓) | – |
Tabela postępowa |
Nr | Klub | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Mce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Start Łódź | 0 | 5.5 | 8.5 | 12 | 15.5 | 19 | 23.5 | 25.5 | 30.5 | 34.5 | 37.5 | 7 |
2 | Drukarz Warszawa | 0.5 | 3 | 3 | 5.5 | 6.5 | 11.5 | 14.5 | 17.5 | 19 | 24 | 27 | 11 |
3 | Maraton Warszawa | 4 | 6 | 11 | 16.5 | 16.5 | 20.5 | 26 | 31 | 34.5 | 38 | 43 | 4 |
4 | Start Katowice | 6 | 11 | 15 | 19.5 | 26.5 | 30.5 | 30.5 | 37.5 | 42.5 | 47.5 | 49.5 | 3 |
5 | AZS Kraków | 4 | 8 | 12 | 15.5 | 20 | 23 | 25.5 | 26.5 | 26.5 | 30 | 34 | 9 |
6 | Hetman Wrocław | 4.5 | 9.5 | 13.5 | 17.5 | 21 | 25.5 | 30.5 | 33.5 | 36.5 | 41 | 41 | 5 |
7 | Pogoń Wrocław | 3.5 | 3.5 | 6 | 8 | 13 | 18.5 | 22 | 27 | 31.5 | 34.5 | 38.5 | 6 |
8 | KKSz WDK Kraków | 4 | 7 | 12.5 | 12.5 | 19.5 | 25.5 | 28.5 | 34.5 | 41 | 45.5 | 51.5 | 2 |
9 | Portowiec Gdańsk | 2 | 6 | 10 | 16 | 17 | 17 | 20 | 22.5 | 25.5 | 28.5 | 31.5 | 10 |
10 | Grunwald Poznań | 4 | 7 | 11 | 15 | 18 | 20 | 25 | 25 | 26 | 30 | 35 | 8 |
11 | Legion Warszawa | 7.5 | 13.5 | 17.5 | 22 | 26.5 | 29 | 34 | 39.5 | 46.5 | 46.5 | 51.5 | 1 |
12 | ŁKS Łódź | 12 |
1 runda |
2 runda |
|||||||
Drukarz Warszawa – Legion Warszawa Maraton Warszawa – Grunwald Poznań Start Katowice – Portowiec Gdańsk AZS Kraków – KKSz WDK Kraków Hetman Wrocław – Pogoń Wrocław Start Łódź (pauza) |
½ : 7½ 4 : 4 6 : 2 4 : 4 4½ : 3½ |
KKSz WDK Kraków – Hetman Wrocław Portowiec Gdańsk – AZS Kraków Grunwald Poznań – Start Katowice Legion Warszawa – Maraton Warszawa Start Łódź – Drukarz Warszawa Pogoń Wrocław (pauza) |
3 : 5 4 : 4 3 : 5 6 : 2 5½ : 2½ |
|||||
3 runda |
4 runda |
|||||||
Maraton Warszawa – Start Łódź Start Katowice – Legion Warszawa AZS Kraków – Grunwald Poznań Hetman Wrocław – Portowiec Gdańsk Pogoń Wrocław – KKSz WDK Kraków Drukarz Warszawa (pauza) |
5 : 3 4 : 4 4 : 4 4 : 4 2½ : 5½ |
Portowiec Gdańsk – Pogoń Wrocław Grunwald Poznań – Hetman Wrocław Legion Warszawa – AZS Kraków Start Łódź – Start Katowice Drukarz Warszawa – Maraton Warszawa KKSz WDK Kraków (pauza) |
6 : 2 4 : 4 4½ : 3½ 3½ : 4½ 2½ : 5½ |
|||||
5 runda |
6 runda |
|||||||
Start Katowice – Drukarz Warszawa AZS Kraków – Start Łódź Hetman Wrocław – Legion Warszawa Pogoń Wrocław – Grunwald Poznań KKSz WDK Kraków – Portowiec Gdańsk Maraton Warszawa (pauza) |
7 : 1 4½ : 3½ 3½ : 4½ 5 : 3 7 : 1 |
Grunwald Poznań – KKSz WDK Kraków Legion Warszawa – Pogoń Wrocław Start Łódź – Hetman Wrocław Drukarz Warszawa – AZS Kraków Maraton Warszawa – Start Katowice Portowiec Gdańsk (pauza) |
2 : 6 2½ : 5½ 3½ : 4½ 5 : 3 4 : 4 |
|||||
7 runda |
8 runda |
|||||||
AZS Kraków – Maraton Warszawa Hetman Wrocław – Drukarz Warszawa Pogoń Wrocław – Start Łódź KKSz WDK Kraków – Legion Warszawa Portowiec Gdańsk – Grunwald Poznań Start Katowice (pauza) |
2½ : 5½ 5 : 3 3½ : 4½ 3 : 5 3 : 5 |
Legion Warszawa – Portowiec Gdańsk Start Łódź – KKSz WDK Kraków Drukarz Warszawa – Pogoń Wrocław Maraton Warszawa – Hetman Wrocław Start Katowice – AZS Kraków Grunwald Poznań (pauza) |
5½ : 2½ 2 : 6 3 : 5 5 : 3 7 : 1 |
|||||
9 runda |
10 runda |
|||||||
Hetman Wrocław – Start Katowice Pogoń Wrocław – Maraton Warszawa KKSz WDK Kraków – Drukarz Warszawa Portowiec Gdańsk – Start Łódź Grunwald Poznań – Legion Warszawa AZS Kraków (pauza) |
3 : 5 4½ : 3½ 6½ : 1½ 3 : 5 1 : 7 |
Start Łódź – Grunwald Poznań Drukarz Warszawa – Portowiec Gdańsk Maraton Warszawa – KKSz WDK Kraków Start Katowice – Pogoń Wrocław AZS Kraków – Hetman Wrocław Legion Warszawa (pauza) |
4 : 4 5 : 3 3½ : 4½ 5 : 3 3½ : 4½ |
|||||
11 runda |
||||||||
Pogoń Wrocław – AZS Kraków KKSz WDK Kraków – Start Katowice Portowiec Gdańsk – Maraton Warszawa Grunwald Poznań – Drukarz Warszawa Legion Warszawa – Start Łódź Hetman Wrocław (pauza) |
4 : 4 6 : 2 3 : 5 5 : 3 5 : 3 |
Składy drużyn | |||||||||
1 | Legion Warszawa | 51½ | 80 | 2 | KKSz WDK Kraków | 51½ | 80 | ||
1 2 3 4 5 6 . . 7 . 8 |
. . . . . . . . . . . |
Andrzej Filipowicz Janusz Szukszta Stanisław Gawlikowski Władysław Litmanowicz Natan Borowski Marian Ziembiński Andrzej Adamski Waldemar Kurowski Rafał Marszałek (j) Jan Adamski (j) Mirosława Litmanowicz (k) |
3½ 7 6 4½ 6 2½ 7 0 3½ 4 7½ |
10 10 9 9 7 5 9 1 5 5 10 |
1 2 3 4 5 6 . . . 7 8 |
mm . . . . . . . . . . |
Bogdan Śliwa Edward Arłamowski Edward Knapczyk Tadeusz Ciejka Zbigniew Węglowski Orest Słobodzian Jacek Ruszczycki Ryszard Gąsiorowski Marek Korfel Stanisław Porębski (j) Anna Jurczyńska (k) |
6½ 2½ 1 5 5 4½ 6½ 5 ½ 6½ 8½ |
10 5 2 10 8 5 9 8 3 10 10 |
3 | Start Katowice | 49½ | 80 | 4 | Maraton Warszawa | 43 | 80 | ||
1 2 3 4 5 6 . . 7 . 8 . |
. . . . . . . . . . mm . |
Stefan Brzózka Wiktor Balcarek Adam Dzięciołowski Edward Nahlik Emil Sojka Zygmunt Kloza Stanisław Kornasiewicz Marek Szpakowski Antoni Sieroń (j) Wojciech Radecki (j) Krystyna Radzikowska (k) Aleksandra Szpakowska (k) |
5 8 6½ 7½ 1½ 5½ 4 2 3 1 2½ 3 |
10 10 10 10 3 8 6 3 7 3 4 6 |
1 2 3 4 5 6 . 7 8 . |
mm . . . . . . . . . |
Kazimierz Plater Romuald Grąbczewski Andrzej Sydor Tadeusz Dworak Jan Załęski Marian Filipek Bogumił Jarosz Bogdan Olejarczyk (j) Romana Sobolewska (k) Barbara Gos (k) |
4½ 5 8 2 6 1½ 2½ 7½ 4 2 |
10 10 10 7 10 5 8 10 7 3 |
5 | Hetman Wrocław | 41 | 80 | 6 | Pogoń Wrocław | 38½ | 80 | ||
1 2 3 4 5 6 . 7 8 |
. . . . . . . . . |
Stefan Witkowski Czesław Błaszczak Zbigniew Terlecki Leszek Chrzanowski Stanisław Ćwiąkała Mieczysław Martan Zdzisław Kwaśniewski Janusz Śledziewski (j) Henryka Jochelson (k) |
4½ 5½ 4 4½ 6 ½ 5½ 6½ 4 |
10 10 9 10 9 3 9 10 10 |
1 2 3 4 5 6 . , 7 8 |
. . . . . . . . . . |
Władysław Pojedziniec Romuald Kuśnierz Ryszard Wyganowski Władysław Rudak Michał Kowalski Ryszard Pędziński Erwin Tiberger Jerzy Koszarski Witold Krawiec (j) Danuta Samolewicz (k) |
5½ 4 5 4½ 1 ½ 6 2 2 8 |
10 10 10 8 6 3 8 5 10 10 |
7 | Start Łódź | 37½ | 80 | 8 | Grunwald Poznań | 35 | 80 | ||
1 2 3 4 5 6 . 7 8 . |
. . . . . . . . mm . |
Wiktor Matkowski Witold Balcerowski Jan Gadaliński Maksymilian Radziejewski Tadeusz Żółtek Mieczysław Mańkowski Kochanowski Marek Fijałkowski (j) Róża Herman (k) Wanda Kaczorowska (k) |
7 7½ 2½ 2 4 ½ 4 5½ 4 ½ |
10 10 10 10 8 3 9 10 8 2 |
1 2 3 4 5 6 . 7 8 |
. . . . . . . . . |
Włodzimierz Schmidt Marek Karpiński Bogdan Pietrusiak Przemysław Ereński Lech Tarkowski Damian Koralewski Wesołowski Krzysztof Lipiński (j) Józefa Małolepsza (k) |
6½ 6 4½ 4½ 5 2½ 0 ½ 5½ |
10 10 10 10 10 8 2 10 10 |
9 | AZS Kraków | 34 | 80 | 10 | Portowiec Gdańsk | 31½ | 80 | ||
1 2 3 4 5 6 . . . . 7 . 8 . |
. . . . . . . . . . . . . . |
Jerzy Kostro Marek Galewicz Ryszard Czermiński Bronisław Marciszewski Andrzej Karaś Golemo Ryszard Serwa Kazimierz Wojtasiewicz Andrzej Trzeszczkowski Tadeusz Stanisz Stanisław Biały (j) Mieczysław Gąsior (j) Nowak (k) .vacat (k) |
2½ 3½ 2½ 5½ 5 1 0 5 5 0 1½ 2½ 0 0 |
5 8 7 10 8 4 2 8 7 1 5 5 2 8 |
1 2 3 4 5 6 . 7 8 |
. . . . . . . . . |
Jerzy Dreszer Wojciech Święcicki Józef Roszkowski Stanisław Szczepaniec Bogusław Kruczyński Mieczysław Nakonieczny Bronisław Sulik Jerzy Kot (j) Władysława Górska (k) |
4½ 2 3 4 4½ 2½ 1½ 5 4½ |
10 10 10 10 10 7 3 10 10 |
11 | Drukarz Warszawa | 27 | 80 | ||||||
1 2 3 4 5 6 . . 7 8 |
. . . . . . . . . . |
Zbigniew Solecki Eugeniusz Rysak Witold Nowicki Wojciech Zabierzański Stefan Zapolski Wojciech Harmata Andrzej Szujecki Wacław Grudzieński Kazimierz Marcinkowski (j) Otto (k) |
1 ½ 3½ 5 4 2 2½ 1½ 6 1 |
4 5 10 10 10 8 8 5 10 10 |
Najlepsze wyniki na szachownicach | ||||||||
1 | Wiktor Matkowski | Start Łódź | 7 | 10 | ||||
2 | Wiktor Balcarek | Start Katowice | 8 | 10 | ||||
3 | Andrzej Sydor | Maraton Warszawa | 8 | 10 | ||||
4 | Edward Nahlik | Start Katowice | 7½ | 10 | ||||
5 | Natan Borowski | Legion Warszawa | 6 | 7 | ||||
6 | Andrzej Adamski | Legion Warszawa | 7 | 9 | ||||
7 | Bogdan Olejarczyk | Maraton Warszawa | 7 | 9 | ||||
8 | Anna Jurczyńska | KKSz WDK Kraków | 8½ | 10 |
Eliminacje (do I ligi 1961) |
|||||||||||||||
24 – 30 października 1960 |
Grupa I (Olsztyn) |
Grupa III (Warszawa) |
|||||||
1 | Lech Poznań (↑) | 32½ | 1 | Ursus Warszawa (↑) | 33 | |||
2 | Czarni Kraków | 30½ | 2 | Gwardia Warszawa | 28 | 9 | ||
3 | Konradia Gdańsk | 26½ | 3 | Metalowiec Łódź | 28 | 8 | ||
4 | Warmia Olsztyn | 22 | 4 | Budowlani Bydgoszcz | 27½ | |||
5 | Olimpia Goleszów | 20 | 5 | Start Ostrów Wielkopolski | 20½ | |||
6 | LKSz Legnica | 19 | 6 | Dom Kultury Raciąż | 19½ | |||
7 | Czarni Słupsk | 16½ | 7 | Warszawianka Warszawa | 9½ |
Grupa II (Kielce) |
||||||||
1 | AKS Chorzów (↑) | 29½ | ||||||
2 | Juvenia Kraków | 25 | ||||||
3 | Energetyk Kielce | 19½ | ||||||
4 | Ognisko Białystok | 16 | ||||||
5 | Start Lublin | 15½ | ||||||
6 | Concordia Piotrków Trybunalski | 14½ |
Składy drużyn awansujących | |
Lech Poznań | Adam Nowowiejski (2½), Bolesław Rożański (4½), Karol Stefański (4), Konrad Karwecki (5), Bronisław Stróżniak (4½), Jan Łokaj (3½), Jan Bielawny (j) (4), Jadwiga Haschek (4½) |
AKS Chorzów | |
Ursus Warszawa | |