Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1961

17. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1960 | 1961 | 1962
I liga
Wrocław, 23 – 30 kwietnia 1961
Sędzia główny: Kazimierz Kuszewski
System kołowy, 8 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1  Legion Warszawa 5 6 5 5 5 5 6 58
2  Hetman Wrocław 4 6 5 4 4 5 6 6 52½
3  AZS Kraków 4 4 6 5 5 5 49½
4  Start Katowice 3 2 6 47 14
5  KKSz WDK Kraków 2 3 4 4 5 47 14
6  Maraton Warszawa 3 4 46½ 11
7  Pogoń Wrocław 3 4 4 7 4 4 46½ 10
8  Pocztowiec Poznań 4 2 2 4 1 5 6 39
9  AKS Chorzów 3 3 3 4 3 3 38½
10  Start Łódź (↓) 3 2 5 38
11  Lech Poznań (↓) ½ 2 3 3 4 34½
12  Ursus Warszawa (↓) 2 3 2 31
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Hetman Wrocław 4 9 12.5 17.5 23 27 33 39 45 48.5 52.5 2
2  KKSz WDK Kraków 4 7 11 13 17.5 24 27.5 32.5 37 42.5 47 5
3  Legion Warszawa 5 9.5 14 20 25 30 36 40.5 48 53 58 1
4  AKS Chorzów 2.5 5 8 11 14.5 17.5 21.5 26 29 35.5 38.5 9
5  Ursus Warszawa 4.5 7 11.5 14.5 17 18.5 20.5 24 26.5 28.5 31 12
6  Pocztowiec Poznań 4.5 7 9 13 15 19 23.5 27 32 38 39 8
7  Lech Poznań 3.5 7.5 13 17.5 19 22 24 27 27.5 29 34.5 11
8  Start Łódź 3.5 9 11.5 16 18.5 22 24.5 26.5 30 33 38 10
9  Start Katowice 5.5 11 17 20.5 26 30.5 35 39.5 41.5 44 47 4
10  Maraton Warszawa 3 8.5 12 16 22.5 27 30.5 35 38.5 43 46.5 6
11  AZS Kraków 4 7.5 12.5 17.5 23.5 28.5 34 37.5 42 45.5 49.5 3
12  Pogoń Wrocław 4 8 12 15.5 18.5 22 26 29.5 35 39.5 46.5 7
1 runda
2 runda
Hetman Wrocław – Pogoń Wrocław
KKSz WDK Kraków – AZS Kraków
Legion Warszawa – Maraton Warszawa
AKS Chorzów – Start Katowice
Ursus Warszawa – Start Łódź
Pocztowiec Poznań – Lech Poznań
4 : 4
4 : 4
5 : 3
2½ : 5½
4½ : 3½
4½ : 3½
Pogoń Wrocław – Lech Poznań
Start Łódź – Pocztowiec Poznań
Start Katowice – Ursus Warszawa
Maraton Warszawa – AKS Chorzów
AZS Kraków – Legion Warszawa
Hetman Wrocław – KKSz WDK Kraków
4 : 4
5½ : 2½
5½ : 2½
5½ : 2½
3½ : 4½
5 : 3
3 runda
4 runda
KKSz WDK Kraków – Pogoń Wrocław
Legion Warszawa – Hetman Wrocław
AKS Chorzów – AZS Kraków
Ursus Warszawa – Maraton Warszawa
Pocztowiec Poznań – Start Katowice
Lech Poznań – Start Łódź
4 : 4
4½ : 3½
3 : 5
4½ : 3½
2 : 6
5½ : 2½
Pogoń Wrocław – Start Łódź
Start Katowice – Lech Poznań
Maraton Warszawa – Pocztowiec Poznań
AZS Kraków – Ursus Warszawa
Hetman Wrocław – AKS Chorzów
KKSz WDK Kraków – Legion Warszawa
3½ : 4½
3½ : 4½
4 : 4
5 : 3
5 : 3
2 : 6
5 runda
6 runda
Legion Warszawa – Pogoń Wrocław
AKS Chorzów – KKSz WDK Kraków
Ursus Warszawa – Hetman Wrocław
Pocztowiec Poznań – AZS Kraków
Lech Poznań – Maraton Warszawa
Start Łódź – Start Katowice
5 : 3
3½ : 4½
2½ : 5½
2 : 6
1½ : 6½
2½ : 5½
Pogoń Wrocław – Start Katowice
Maraton Warszawa – Start Łódź
AZS Kraków – Lech Poznań
Hetman Wrocław – Pocztowiec Poznań
KKSz WDK Kraków – Ursus Warszawa
Legion Warszawa – AKS Chorzów
3½ : 4½
4½ : 3½
5 : 3
4 : 4
6½ : 1½
5 : 3
7 runda
8 runda
AKS Chorzów – Pogoń Wrocław
Ursus Warszawa – Legion Warszawa
Pocztowiec Poznań – KKSz WDK Kraków
Lech Poznań – Hetman Wrocław
Start Łódź – AZS Kraków
Start Katowice – Maraton Warszawa
4 : 4
2 : 6
4½ : 3½
2 : 6
2½ : 5½
4½ : 3½
Pogoń Wrocław – Maraton Warszawa
AZS Kraków – Start Katowice
Hetman Wrocław – Start Łódź
KKSz WDK Kraków – Lech Poznań
Legion Warszawa – Pocztowiec Poznań
AKS Chorzów – Ursus Warszawa
3½ : 4½
3½ : 4½
6 : 2
5 : 3
4½ : 3½
4½ : 3½
9 runda
10 runda
Ursus Warszawa – Pogoń Wrocław
Pocztowiec Poznań – AKS Chorzów
Lech Poznań – Legion Warszawa
Start Łódź – KKSz WDK Kraków
Start Katowice – Hetman Wrocław
Maraton Warszawa – AZS Kraków
2½ : 5½
5 : 3
½ : 7½
3½ : 4½
2 : 6
3½ : 4½
Pogoń Wrocław – AZS Kraków
Hetman Wrocław – Maraton Warszawa
KKSz WDK Kraków – Start Katowice
Legion Warszawa – Start Łódź
AKS Chorzów – Lech Poznań
Ursus Warszawa – Pocztowiec Poznań
4½ : 3½
3½ : 4½
5½ : 2½
5 : 3
6½ : 1½
2 : 6
11 runda
Pocztowiec Poznań – Pogoń Wrocław
Lech Poznań – Ursus Warszawa
Start Łódź – AKS Chorzów
Start Katowice – Legion Warszawa
Maraton Warszawa – KKSz WDK Kraków
AZS Kraków – Hetman Wrocław
1 : 7
5½ : 2½
5 : 3
3 : 5
3½ : 4½
4 : 4
Składy drużyn
1 Legion Warszawa 58 88 2 Hetman Wrocław 52½ 88
1
2
3
4
5
6
.
7
.
8
.
m
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Andrzej Filipowicz
Janusz Szukszta
Andrzej Pytlakowski
Stanisław Gawlikowski
Andrzej Adamski
Natan Borowski
Rafał Marszałek
Jan Adamski (j)
Antoni Zieliński (j)
Mirosława Litmanowicz (k)
Jolanta Szota (k)




10


6
2

11
11
11
11
11
7
4
7
4
8
3
1
2
3
4
5
6
7
8
m
.
.
.
.
.
.
.
Zbigniew Doda
Czesław Błaszczak
Stefan Witkowski
Zbigniew Terlecki
Leszek Chrzanowski
Stanisław Ćwiąkała
Zdzisław Kwaśniewski (j)
Henryka Jochelson (k)

5
6


8

11
11
11
11
11
11
11
11
3 AZS Kraków 49½ 88 4 Start Katowice 47 88
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
.
8
m
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jerzy Kostro
Marek Galewicz
Bronisław Marciszewski
Ryszard Czermiński
Włodzimierz Jurkiewicz
Andrzej Trzeszczkowski
Andrzej Karaś
Kazimierz Wojtasiewicz
Mieczysław Gąsior (j)
Stanisław Biały (j)
T.Pawlak (j)
Henryka Konarkowska (k)

7


1
7


½

0
7
10
10
7
11
3
10
8
7
2
7
2
11
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
8
.
m
.
.
.
.
.
.
.
.
.
mm
.
Józef Gromek
Adam Dzięciołowski
Edward Nahlik
Stanisław Kornasiewicz
Marek Szpakowski
Zbigniew Radzikowski
Alojzy Przybyszewski
Egon Tomanek
Jerzy Pilot
Antoni Sieroń (j)
Krystyna Radzikowska (k)
Aleksandra Szpakowska (k)
5




0
5
3
1
7
5
1
11
10
6
11
10
2
8
5
3
11
8
3
5 KKSz WDK Kraków 47 88 6 Maraton Warszawa 46½ 88
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
.
8
mm
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Bogdan Śliwa
Edward Arłamowski
Edward Knapczyk
Tadeusz Ciejka
Zbigniew Węglowski
Kazimierz Woźniak
Kazimierz Gdański
Orest Słobodzian
Jacek Ruszczycki
Czesław Jędrzejek (j)
K.Mykietyn (j)
Anna Jurczyńska (k)


½
3

3


2

½
8
10
10
2
4
10
8
8
7
7
9
2
11
1
2
3
4
5
6
.
.
.
7
8
mm
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kazimierz Plater
Romuald Grąbczewski
Andrzej Sydor
Wojciech Zabierzański
J.Załęski
Tadeusz Dworak
Janusz Ziemacki
Marian Filipek
Andrzej Klechniowski
Bogdan Olejarczyk (j)
Romana Sobolewska (k)

6
½
6
5
2
0
½


5
11
11
1
11
11
7
2
2
10
11
11
7 Pogoń Wrocław 46½ 88 8 Pocztowiec Poznań 39 88
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
k
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Władysław Pojedziniec
Ryszard Pędziński
Ryszard Wyganowski
Michał Kowalski
Władysław Rudak
Erwin Tiberger
Jerzy Koszarski
Witold Krawiec
Marian Kwieciński (j)
Danuta Samolewicz (k)

5
4



0
2
6
11
11
11
10
7
11
2
3
11
11
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
k
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Włodzimierz Schmidt
Marek Karpiński
Adam Mięsowicz
Przemysław Ereński
Lech Tarkowski
Zbigniew Czajka
Lechosław Nochelski
Damian Koralewski
Maria Cholewo (j)
Józefa Małolepsza (k)


5


5
1
0
3
5
6
11
11
11
11
11
3
2
11
11
9 AKS Chorzów 38½ 88 10 Start Łódź 38 88
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
m
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Ryszard Drozd
Zygmunt Gabryś
Henryk Fabian
Stefan Kempa
Kazimierz Marciszewski
Jerzy Dybała
Czesław Leśnik
Józef Wilczek
Jerzy Krempa (j)
Krystyna Korzuch (k)



7
0
3
6


3
11
11
11
8
5
7
11
2
11
11
1
2
3
4
5
6
.
7
8
.
.
.
.
.
.
.
.
.
mm
.
.vacat
Witold Balcerowski
Jan Gadaliński
Andrzej Karnkowski
Tadeusz Żółtek
M.Radziejewski
Krzysztof Rembowski
Marek Fijałkowski (j)
Róża Herman (k)
Wanda Kaczorowska (k)
0


1
5

3
6
4
9
10
11
3
11
11
11
11
7
4
11 Lech Poznań 34½ 88 12 Ursus Warszawa 31 88
1
2
3
4
5
6
.
.
7
.
8
k
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Bogdan Pietrusiak
Marian Nowacki
Bolesław Rożański
Konrad Karwecki
Bronisław Stróżniak
Bolesław Zborowski
Michał Zieliński
Zbigniew Skweres
Jan Bielawny (j)
Ryszard Bernard (j)
Urszula Larek (k)

5

4
0
0

3

3
½
11
11
11
11
2
2
11
7
5
6
11
1
2
3
4
5
6
.
.
7
8
I
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Michał Skipietrow
Bogdan Kusiński
M.Leśniak
J.Olszewski
Leszek Adasiak
Piotr Mossakowski
Januszko
E.Kowalski
M.Kowalski (j)
Elżbieta Kowalska (k)
3



3

0
0
4
6
11
11
10
11
11
10
1
1
11
11
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Jerzy Kostro AZS Kraków 10
2 Marek Galewicz AZS Kraków 7 10
3 Andrzej Pytlakowski
Jan Gadaliński
Legion Warszawa
Start Łódź
11
4 Stefan Kempa AKS Chorzów 7 8
5 Andrzej Adamski Legion Warszawa 10 11
6 Stanisław Ćwiąkała Hetman Wrocław 8 11
7 Bogdan Olejarczyk Maraton Warszawa 11
8 Danuta Samolewicz Pogoń Wrocław 11
Eliminacje (do I ligi 1962)
listopad 1961
Grupa I (Obrzycko)
Grupa III (Warszawa)
1 Gwardia Warszawa (↑) 34 1 Start Lublin (↑) 28
2 Maraton Częstochowa 31 2 Juvenia Kraków 26½
3 Budowlani Wrocław 23½ 3 GKS Gliwice 21
4 Rzemieślnik Tychy 23 4 Marymont Warszawa 20½
5 Start Olesno 22 5 Energetyk Kielce 17½
6 Concordia Piotrków Trybunalski 18 6 Znicz Pruszków
7 Sparta Szamotuły 16½
Grupa II (Koszalin)
1 Flota Gdynia (↑) 21
2 Hutnik Nowa Huta 18½
3 Drukarz Warszawa 15½
4 Energetyk Wrocław 15
5 Hetman Koszalin 10
Składy drużyn awansujących
Gwardia Warszawa S.Witkowski, K.Makarczyk, Filochowski, F.Przysuski, W.Kurowski, J.Danielak, J.Wietrzykowski, R.Filutowski, Rogoziński, Ziółkowski, L.Rakowski (j), M.Matyka (k)
Flota Gdynia
Start Lublin J.Gromek, A.Sydor, Z.Jamroz, Z.Wojcieszyn, E.Nahlik, T.Murat, T.Lipski (j), L.Dłuska (k)

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close