27. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach |
1970 | 1971 | 1972 |
I liga |
|||||||||||||||
Wisła, 17 – 24 października 1971 Sędzia główny: Stanisław Szeląg |
System kołowy, 4 szachownice | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | DMPJ 1971 | |||
1 | Start Lublin | ● | 4 | 5½ | 4½ | 4½ | 4½ | 5 | 4½ | 4½ | 5 | 6 | 5 | 59 | 53 | 6 |
2 | Legion Warszawa | 4 | ● | 3½ | 6 | 6 | 4½ | 5 | 5½ | 5½ | 5½ | 4½ | 6½ | 58 | 56½ | 1½ |
3 | Pocztowiec Poznań | 2½ | 4½ | ● | 6 | 5 | 4½ | 3½ | 4 | 5 | 4½ | 4½ | 5½ | 51½ | 49½ | 2 |
4 | Hetman Wrocław | 3½ | 2 | 2 | ● | 4 | 5 | 4½ | 6 | 5½ | 5 | 4½ | 5 | 50½ | 47 | 3½ |
5 | Start Łódź | 3½ | 2 | 3 | 4 | ● | 4 | 4½ | 5 | 6 | 4½ | 5½ | 4½ | 50½ | 46½ | 4 |
6 | Maraton Warszawa | 3½ | 3½ | 3½ | 3 | 4 | ● | 4½ | 5½ | 5½ | 3½ | 5½ | 6 | 49 | 48 | 1 |
7 | Start Katowice | 3 | 3 | 4½ | 3½ | 3½ | 3½ | ● | 5 | 4 | 4 | 4 | 3½ | 44½ | 41½ | 3 |
8 | Anilana Łódź | 3½ | 2½ | 4 | 2 | 3 | 2½ | 3 | ● | 2½ | 5½ | 5½ | 5 | 44½ | 39 | 5½ |
9 | Avia Świdnik | 3½ | 2½ | 3 | 2½ | 2 | 2½ | 4 | 5½ | ● | 3 | 3½ | 6 | 43 | 38 | 5 |
10 | Hutnik Nowa Huta | 3 | 2½ | 3½ | 3 | 3½ | 4½ | 4 | 2½ | 5 | ● | 4½ | 5½ | 42 | 41½ | ½ |
11 | Lech Poznań (↓) | 2 | 3½ | 3½ | 3½ | 2½ | 2½ | 4 | 2½ | 4½ | 3½ | ● | 4½ | 39 | 36½ | 2½ |
12 | GKS Katowice (↓) | 3 | 1½ | 2½ | 3 | 3½ | 2 | 4½ | 3 | 2 | 2½ | 3½ | ● | 35½ | 31 | 4½ |
Tabela postępowa |
Nr | Klub | Jun | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Mce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anilana Łódź | 5.5 | 8.5 | 11.5 | 17 | 19.5 | 22 | 27.5 | 31.5 | 35 | 37.5 | 39.5 | 44.5 | 8 |
2 | Start Katowice | 3 | 6.5 | 11.5 | 15 | 19 | 22.5 | 26.5 | 30.5 | 35 | 38 | 41 | 44.5 | 7 |
3 | Hutnik Nowa Huta | 0.5 | 3.5 | 9 | 11.5 | 15.5 | 19 | 23.5 | 28.5 | 33 | 36.5 | 39.5 | 42 | 10 |
4 | Maraton Warszawa | 1 | 4.5 | 7.5 | 13.5 | 19 | 23.5 | 27 | 31 | 36.5 | 42 | 45.5 | 49 | 6 |
5 | Avia Świdnik | 5 | 8.5 | 11 | 13.5 | 19.5 | 25 | 29 | 32 | 34.5 | 36.5 | 40 | 43 | 9 |
6 | Lech Poznań | 2.5 | 6 | 8 | 11.5 | 15 | 19.5 | 22 | 26 | 29.5 | 32 | 36.5 | 39 | 11 |
7 | Pocztowiec Poznań | 2 | 6.5 | 11.5 | 14 | 18.5 | 24.5 | 30 | 34 | 37.5 | 42 | 46.5 | 51.5 | 3 |
8 | Start Lublin | 6 | 10.5 | 16.5 | 22 | 26.5 | 30.5 | 35 | 40 | 44.5 | 49.5 | 54.5 | 59 | 1 |
9 | Legion Warszawa | 1.5 | 6 | 11.5 | 16 | 19.5 | 23.5 | 29.5 | 35.5 | 42 | 47.5 | 52.5 | 58 | 2 |
10 | Hetman Wrocław | 3.5 | 8.5 | 13.5 | 19 | 23.5 | 25.5 | 29 | 31 | 35 | 40 | 46 | 50.5 | 4 |
11 | GKS Katowice | 4.5 | 9 | 11.5 | 13.5 | 15.5 | 19 | 21.5 | 24.5 | 26 | 29 | 32.5 | 35.5 | 12 |
12 | Start Łódź | 4 | 9 | 12 | 16.5 | 20 | 24.5 | 26.5 | 30.5 | 34.5 | 40.5 | 45 | 50.5 | 5 |
Numery startowe zostały przyznane tak, aby w I rundzie spotkały się ze sobą drużyny z tego samego miasta lub z niedalekiej odległości (losowano tylko numery w parach), co umożliwiło rozegranie I rundy przed rozpoczęciem rozgrywek bezpośrednio w tych miastach oraz wyeliminowało możliwość spotkania zespołów z jednego miasta w ostatnich rundach mistrzostw. |
1 runda | 2 runda | |||||||
Anilana Łódź – Start Łódź Start Katowice – GKS Katowice Hutnik Nowa Huta – Hetman Wrocław Maraton Warszawa – Legion Warszawa Avia Świdnik – Start Lublin Lech Poznań – Pocztowiec Poznań |
3 : 5 3½ : 4½ 3 : 5 3½ : 4½ 3½ : 4½ 3½ : 4½ |
Start Łódź – Pocztowiec Poznań Start Lublin – Lech Poznań Legion Warszawa – Avia Świdnik Hetman Wrocław – Maraton Warszawa GKS Katowice – Hutnik Nowa Huta Anilana Łódź – Start Katowice |
3 : 5 6 : 2 5½ : 2½ 5 : 3 2½ : 5½ 3 : 5 |
|||||
3 runda | 4 runda | |||||||
Start Katowice – Start Łódź Hutnik Nowa Huta – Anilana Łódź Maraton Warszawa – GKS Katowice Avia Świdnik – Hetman Wrocław Lech Poznań – Legion Warszawa Pocztowiec Poznań – Start Lublin |
3½ : 4½ 2½ : 5½ 6 : 2 2½ : 5½ 3½ : 4½ 2½ : 5½ |
Start Łódź – Start Lublin Legion Warszawa – Pocztowiec Poznań Hetman Wrocław – Lech Poznań GKS Katowice – Avia Świdnik Anilana Łódź – Maraton Warszawa Start Katowice – Hutnik Nowa Huta |
3½ : 4½ 3½ : 4½ 4½ : 3½ 2 : 6 2½ : 5½ 4 : 4 |
|||||
5 runda | 6 runda | |||||||
Hutnik Nowa Huta – Start Łódź Maraton Warszawa – Start Katowice Avia Świdnik – Anilana Łódź Lech Poznań – GKS Katowice Pocztowiec Poznań – Hetman Wrocław Start Lublin – Legion Warszawa |
3½ : 4½ 4½ : 3½ 5½ : 2½ 4½ : 3½ 6 : 2 4 : 4 |
Start Łódź – Legion Warszawa Hetman Wrocław – Start Lublin GKS Katowice – Pocztowiec Poznań Anilana Łódź – Lech Poznań Start Katowice – Avia Świdnik Hutnik Nowa Huta – Maraton Warszawa |
2 : 6 3½ : 4½ 2½ : 5½ 5½ : 2½ 4 : 4 4½ : 3½ |
|||||
7 runda | 8 runda | |||||||
Maraton Warszawa – Start Łódź Avia Świdnik – Hutnik Nowa Huta Lech Poznań – Start Katowice Pocztowiec Poznań – Anilana Łódź Start Lublin – GKS Katowice Legion Warszawa – Hetman Wrocław |
4 : 4 3 : 5 4 : 4 4 : 4 5 : 3 6 : 2 |
Start Łódź – Hetman Wrocław GKS Katowice – Legion Warszawa Anilana Łódź – Start Lublin Start Katowice – Pocztowiec Poznań Hutnik Nowa Huta – Lech Poznań Maraton Warszawa – Avia Świdnik |
4 : 4 1½ : 6½ 3½ : 4½ 4½ : 3½ 4½ : 3½ 5½ : 2½ |
|||||
9 runda | 10 runda | |||||||
Avia Świdnik – Start Łódź Lech Poznań – Maraton Warszawa Pocztowiec Poznań – Hutnik Nowa Huta Start Lublin – Start Katowice Legion Warszawa – Anilana Łódź Hetman Wrocław – GKS Katowice |
2 : 6 2½ : 5½ 4½ : 3½ 5 : 3 5½ : 2½ 5 : 3 |
Start Łódź – GKS Katowice Anilana Łódź – Hetman Wrocław Start Katowice – Legion Warszawa Hutnik Nowa Huta – Start Lublin Maraton Warszawa – Pocztowiec Poznań Avia Świdnik – Lech Poznań |
4½ : 3½ 2 : 6 3 : 5 3 : 5 3½ : 4½ 3½ : 4½ |
|||||
11 runda | ||||||||
Lech Poznań – Start Łódź Pocztowiec Poznań – Avia Świdnik Start Lublin – Maraton Warszawa Legion Warszawa – Hutnik Nowa Huta Hetman Wrocław – Start Katowice GKS Katowice – Anilana Łódź |
2½ : 5½ 5 : 3 4½ : 3½ 5½ : 2½ 4½ : 3½ 3 : 5 |
Składy drużyn (dane niekompletne) | |||||||||||
1 | Start Lublin | 53 | 88 | 2 | Legion Warszawa | 56½ | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 7 . 8 |
m m k . k k . . m |
Krzysztof Pytel Zbigniew Jamroz Krzysztof Zakrzewski Sławomir Wach Tadeusz Lipski Zdzisław Wojcieszyn Henryk Dobosz (j) Jerzy Kraśkiewicz (j) Bożena Pytel |
2320 2320 2025 . 2087 2077 . . 2246 |
6 6½ 4 7 8 7 5 2½ 8 |
11 11 11 11 11 11 7 4 11 |
1 2 3 4 5 6 . 7 . 8 . |
m m m k m . m . . m mm |
Jan Adamski Andrzej Filipowicz Janusz Szukszta Marek Fijałkowski Rafał Marszałek Anatol Łokasto Stanisław Gawlikowski Janusz Vobożil (j) Antoni Trylski (j) Jolanta Szota Mirosława Litmanowicz |
2380 2410 2234 2063 2270 . 2190 . . 2324 2371 |
5½ 7½ 6½ 6 4½ 9 4½ 5½ ½ 4 3 |
11 11 10 10 8 11 5 10 1 6 5 |
3 | Pocztowiec Poznań | 49½ | 88 | 4 | Hetman Wrocław | 47 | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 7 8 |
mm k k . . k . m |
Włodzimierz Schmidt Przemysław Ereński Julian Gralka Eugeniusz Półtorak Adam Wiland Adam Mięsowicz Włodzimierz Kruszyński (j) Hanna Ereńska-Radzewska |
2450 2142 2084 . . 1957 . 2304 |
7 . . . . . . . |
11 . . . . . . . |
1 2 3 4 5 6 7 8 |
m m k k m . . m |
Lutosław Manasterski Benedykt Serwiński Władysław Pojedziniec Zbigniew Terlecki Czesław Błaszczak Roman Grubiak Ryszard Skrobek (j) Apolonia Litwińska |
2275 2223 2161 2091 2237 . . 2155 |
. . . . . . . . |
. . . . . . . . |
5 | Start Łódź | 46½ | 88 | 6 | Maraton Warszawa | 48 | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 7 . . 8 |
m m m m k . . . . m |
Andrzej Łuczak Horst Podolski Wiktor Matkowski Jan Gadaliński Ryszard Wolny Ryszard Zgorzelski Kazimierz Wenerski Krzysztof Rembowski Bogdan Redlich (j) Anna Hellwig |
2182 2161 2237 2079 2062 . . . . 2191 |
. . 9½ 7 . . . . . . |
. . 11 11 . . . . . . |
1 2 3 4 5 6 . 7 8 |
m m m m m m k m m |
Romuald Grąbczewski Marian Ziembiński Stefan Brzózka Andrzej Adamski Stefan Witkowski Witold Zabierzański Marian Kwieciński Aleksander Sznapik (j) Elżbieta Kowalska-Lipska |
2370 2179 2181 2306 2340 2102 1941 2215 2250 |
. . . . . . . 9 . |
. . . . . . . 11 . |
7 | Start Katowice | 41½ | 88 | 8 | Anilana Łódź | 39 | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 7 8 |
. m m k k m m . mm |
Jacek Bielczyk Adam Dzięciołowski Henryk Śliwiński Zygmunt Kloza Stefan Kipiński Wacław Łuczynowicz Witold Balcarek Zbigniew Hurnik (j) Krystyna Radzikowska |
. 2159 2221 2133 2063 2173 2059 . 2379 |
2½ . . . . . . . 9 |
8 . . . . . . . 11 |
1 2 3 4 5 6 7 8 . |
m m k m k . . k . |
Witold Balcerowski Tadeusz Żółtek Romuald Grzelak Jan Łachut Andrzej Najdekier Piotr Gałązka Waldemar Świć (j) Wanda Żółtek Grażyna Szmacińska |
2380 2194 2019 2127 2081 . . 2094 . |
. . . . . . . . . |
. . . . . . . . . |
9 | Avia Świdnik | 38 | 88 | 10 | Hutnik Nowa Huta | 41½ | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 . 7 8 . |
mm k k . . . . . m . |
Andrzej Sydor Tomasz Murat Mieczysław Burdaś Zbigniew Szymczak Zdzisław Marciniak Tadeusz Pieprzowski Ryszard Niedźwiadek Zbigniew Księski (j) Anna Jurczyńska Irena Kasprzyk |
2385 2030 1948 . . . . . 2307 . |
. . . . . . . . . . |
. . . . . . . . . . |
1 2 3 4 5 6 7 . 8 . |
mm m k k k k . . . . |
Jerzy Kostro Ryszard Gąsiorowski Jerzy Konikowski Kazimierz Steczkowski Stanisław Porębski Józef Lesiak Jan Krótki (j) Jan Ozga (j) Maria Gąsiorowska Ewa Węglarz |
2385 2231 2183 2108 2041 1994 . . . . |
5½ 6 7 7 6 . . . . . |
11 11 11 11 10 . . . . . |
11 | Lech Poznań | 36½ | 88 | 12 | GKS Katowice | 31 | 88 | ||||
1 2 3 4 5 6 . 7 8 . |
mm m m k k k . . . k |
Zbigniew Doda Bogdan Pietrusiak Ryszard Bernard Ignacy Nowak Czesław Kędziora Bolesław Rożański Tadeusz Zieliński Kajetan Przysiecki (j) Kamila Dembecka Danuta Adamczewska |
2430 2270 2239 2169 1870 2000 . . . 2092 |
6½ 5 5½ 7 1½ 4½ 1 2 2 1½ |
11 11 11 11 8 10 4 11 7 4 |
1 2 3 4 5 6 . . 7 . 8 |
m m m k k k . . . . k |
Henryk Fronczek Henryk Fabian Stanisław Kornasiewicz Emil Olej Henryk Buczinski Henryk Reinsz Baron Nowak Kazimierz Zowada (j) Zbigniew Małek (j) Barbara Wojciechowska |
2166 2132 2191 2037 2031 1976 . . . . 1941 |
. . . . . . . . . . . |
. . . . . . . . . . . |
Najlepsze wyniki na szachownicach | ||||||||
1 | Włodzimierz Schmidt | Pocztowiec Poznań | 7 | 11 | ||||
2 | Andrzej Filipowicz | Legion Warszawa | 7½ | 11 | ||||
3 | Wiktor Matkowski | Start Łódź | 9½ | 11 | ||||
4 | Jan Gadaliński Ignacy Nowak Kazimierz Steczkowski Sławomir Wach |
Start Łódź Lech Poznań Hutnik Nowa Huta Start Lublin |
7 | 11 | ||||
5 | Tadeusz Lipski | Start Lublin | 8 | 11 | ||||
6 | Anatol Łokasto | Legion Warszawa | 9 | 11 | ||||
7 | Aleksander Sznapik | Maraton Warszawa | 9 | 11 | ||||
8 | Krystyna Radzikowska | Start Katowice | 9 | 11 |
II liga |
||
Grupa północna | Grupa południowa | |
Grudziądz, 17 – 23 października 1971 (6 partii) Sędzia główny: |
system kołowy, 7 rund, 8 szachownic |
Kraków, 1971 Sędzia główny: |
1 | Flota Gdynia (↑) | 30 | 1 | Łączność Bydgoszcz (↑) | 38 | |||
2 | Caissa Bydgoszcz | 29½ | 2 | KKSz Kraków | 35½ | |||
3 | Olimpia Piekary Śląskie | 24 | 3 | Hutnik Warszawa | 33½ | |||
4 | Unia Wałbrzych | 22½ | 4 | Piast Gliwice | 30½ | |||
5 | BBTS Bielsko-Biała | 22½ | 5 | Tęcza Łódź | 25½ | |||
6 | Jagiellonia Białystok | 22 | 6 | Kolejarz Opole | 23 | |||
7 | Stilon Gorzów Wielkopolski (↓) | 17½ | 7 | Start Wrocław (↓) | 19½ | |||
8 | Konradia Gdańsk (↓) | – | 8 | Start Bytom (↓) | 18½ |
Składy drużyn awansujących |
|
Flota Gdynia | Zygmunt Pioch (3½), Marcin Banaszek (4½), Stanisław Szczepaniec (4½), Rudolf Hoffman (3), Józef Roszkowski (3½), Krzysztof Czapczyk (2), Czesław Socha (j) (4½), Władysława Górska (4½) |
Łączność Bydgoszcz | Jerzy Pokojowczyk (3½), Waldemar Jagodziński (5½), Marek Rogalewicz (4), Grzegorz Chrapkowski (6½), Edward Wiśniewski (4), Edward Turczynowicz (4½), Jan Rogalewicz (j) (5½), Lidia Fentzel (4½) |
Najlepsze wyniki na szachownicach |
||||||||
1 | 1 | |||||||
2 | 2 | |||||||
3 | 3 | |||||||
4 | 4 | Grzegorz Chrapkowski | Łączność | 6½ | ||||
5 | 5 | |||||||
6 | 6 | |||||||
7 | 7 | |||||||
8 | 8 | |||||||