Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1972

28. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1971 | 1972 | 1973
I liga
Międzygórze, 5 – 12 listopada 1972
Sędzia główny: Mirosław Barczyński
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 DMPJ 1972
1  Legion Warszawa 3 4 3 4 49½ 42½ 7
2  Maraton Warszawa 3 2 4 4 4 5 5 47 41 6
3  Start Lublin 4 3 4 4 47 39½
4  Start Katowice 2 3 2 4 4 4 3 4 44½ 36½ 8
5  Hetman Wrocław 3 2 3 2 3 3 40½ 32½ 8
6  Anilana Łódź 2 4 3 3 4 3 4 39 32 7
7  Avia Świdnik 2 2 4 3 3 3 4 38½ 31
8  Łączność Bydgoszcz 2 2 2 3 3 3 5 37 31 6
9  Hutnik Nowa Huta 2 3 2 3 34½ 30½ 4
10  Start Łódź 1 2 3 3 3 3 3 34½ 28
11  Pocztowiec Poznań (↓) 3 3 2 3 3 3 33½ 29½ 4
12  Flota Gdynia (↓) ½ 1 2 2 1 3 3 3 30 22 8
Tabela postępowa
Nr Klub Jun 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Anilana Łódź 7 9.5 12 16 18 22 25 28 30.5 32 36 39 6
2  Start Lublin 7.5 11.5 15 18.5 21.5 25.5 29 31.5 35 39.5 43 47 3
3  Start Katowice 8 12.5 16.5 18.5 21.5 25.5 29 33 35.5 38.5 42.5 44.5 4
4  Maraton Warszawa 6 9 12.5 16 20 22 24.5 29.5 34.5 38.5 43 47 2
5  Flota Gdynia 8 9 9.5 12.5 15 17 19.5 21.5 22.5 25.5 27 30 12
6  Hetman Wrocław 8 10.5 13 16 19 21 24 27.5 31 33 37.5 40.5 5
7  Pocztowiec Poznań 4 7.5 10.5 13.5 16 18.5 20.5 23.5 26 29 30.5 33.5 11
8  Łączność Bydgoszcz 6 11 14.5 17.5 20.5 22.5 25 28 31.5 33 35 37 8
9  Legion Warszawa 7 10 15.5 18.5 22 26 30.5 34 38.5 43 45.5 49.5 1
10  Hutnik Nowa Huta 4 5.5 8 11 14 17.5 21 23.5 27 30.5 32.5 34.5 9
11  Avia Świdnik 7.5 9.5 11.5 14 17.5 21.5 25.5 28.5 30 32.5 35.5 38.5 7
12  Start Łódź 6.5 10 13 15.5 18.5 20.5 22 23 25.5 28.5 31.5 34.5 10
Numery startowe zostały przyznane tak, aby w I rundzie spotkały się ze sobą drużyny z tego samego miasta lub z niedalekiej
odległości (losowano tylko numery w parach), co umożliwiło rozegranie I rundy przed rozpoczęciem rozgrywek bezpośrednio
w tych miastach oraz wyeliminowało możliwość spotkania zespołów z jednego miasta w ostatnich rundach mistrzostw.
1 runda 2 runda
Anilana Łódź – Start Łódź
Start Lublin – Avia Świdnik
Start Katowice – Hutnik Nowa Huta
Maraton Warszawa – Legion Warszawa
Flota Gdynia – Łączność Bydgoszcz
Hetman Wrocław – Pocztowiec Poznań
2½ : 3½
4 : 2
4½ : 1½
3 : 3
1 : 5
2½ : 3½
Start Łódź – Pocztowiec Poznań
Łączność Bydgoszcz – Hetman Wrocław
Legion Warszawa – Flota Gdynia
Hutnik Nowa Huta – Maraton Warszawa
Avia Świdnik – Start Katowice
Anilana Łódź – Start Lublin
3 : 3
3½ : 2½
5½ : ½
2½ : 3½
2 : 4
2½ : 3½
3 runda 4 runda
Start Lublin – Start Łódź
Start Katowice – Anilana Łódź
Maraton Warszawa – Avia Świdnik
Flota Gdynia – Hutnik Nowa Huta
Hetman Wrocław – Legion Warszawa
Pocztowiec Poznań – Łączność Bydgoszcz
3½ : 2½
2 : 4
3½ : 2½
3 : 3
3 : 3
3 : 3
Start Łódź – Łączność Bydgoszcz
Legion Warszawa – Pocztowiec Poznań
Hutnik Nowa Huta – Hetman Wrocław
Avia Świdnik – Flota Gdynia
Anilana Łódź – Maraton Warszawa
Start Lublin – Start Katowice
3 : 3
3½ : 2½
3 : 3
3½ : 2½
2 : 4
3 : 3
5 runda 6 runda
Start Katowice – Start Łódź
Maraton Warszawa – Start Lublin
Flota Gdynia – Anilana Łódź
Hetman Wrocław – Avia Świdnik
Pocztowiec Poznań – Hutnik Nowa Huta
Łączność Bydgoszcz – Legion Warszawa
4 : 2
2 : 4
2 : 4
2 : 4
2½ : 3½
2 : 4
Start Łódź – Legion Warszawa
Hutnik Nowa Huta – Łączność Bydgoszcz
Avia Świdnik – Pocztowiec Poznań
Anilana Łódź – Hetman Wrocław
Start Lublin – Flota Gdynia
Start Katowice – Maraton Warszawa
1½ : 4½
3½ : 2½
4 : 2
3 : 3
3½ : 2½
3½ : 2½
7 runda 8 runda
Maraton Warszawa – Start Łódź
Flota Gdynia – Start Katowice
Hetman Wrocław – Start Lublin
Pocztowiec Poznań – Anilana Łódź
Łączność Bydgoszcz – Avia Świdnik
Legion Warszawa – Hutnik Nowa Huta
5 : 1
2 : 4
3½ : 2½
3 : 3
3 : 3
3½ : 2½
Start Łódź – Hutnik Nowa Huta
Avia Świdnik – Legion Warszawa
Anilana Łódź – Łączność Bydgoszcz
Start Lublin – Pocztowiec Poznań
Start Katowice – Hetman Wrocław
Maraton Warszawa – Flota Gdynia
2½ : 3½
1½ : 4½
2½ : 3½
3½ : 2½
2½ : 3½
5 : 1
9 runda 10 runda
Flota Gdynia – Start Łódź
Hetman Wrocław – Maraton Warszawa
Pocztowiec Poznań – Start Katowice
Łączność Bydgoszcz – Start Lublin
Legion Warszawa – Anilana Łódź
Hutnik Nowa Huta – Avia Świdnik
3 : 3
2 : 4
3 : 3
1½ : 4½
4½ : 1½
3½ : 2½
Start Łódź – Avia Świdnik
Anilana Łódź – Hutnik Nowa Huta
Start Lublin – Legion Warszawa
Start Katowice – Łączność Bydgoszcz
Maraton Warszawa – Pocztowiec Poznań
Flota Gdynia – Hetman Wrocław
3 : 3
4 : 2
3½ : 2½
4 : 2
4½ : 1½
1½ : 4½
11 runda
Hetman Wrocław – Start Łódź
Pocztowiec Poznań – Flota Gdynia
Łączność Bydgoszcz – Maraton Warszawa
Legion Warszawa – Start Katowice
Hutnik Nowa Huta – Start Lublin
Avia Świdnik – Anilana Łódź
3 : 3
3 : 3
2 : 4
4 : 2
2 : 4
3 : 3
Składy drużyn
1 Legion Warszawa 42½ 66 2 Maraton Warszawa 41 66
1
2
3
4
5
.
.
.
6
m
m
m
m
m
k
k
m
mm
Andrzej Filipowicz
Jan Adamski
Rafał Marszałek
Janusz Szukszta
Stanisław Gawlikowski
Anatol Łokasto
Marek Fijałkowski
Andrzej Pytlakowski
Mirosława Litmanowicz
2405
2370
2270
2249
2180
2147
2105
2101
2115

7

5
0

7
0
7
10
10
8
9
1
7
9
1
11
1
2
3
4
5
.
6
m
mm
m
m
m
m
m
Aleksander Sznapik
Romuald Grąbczewski
Stefan Witkowski
Andrzej Adamski
Stefan Brzózka
Marian Ziembiński
Elżbieta Kowalska-Lipska
2365
2420
2335
2256
2116
2148
2000




6
1
7
11
11
11
11
10
1
11
3 Start Lublin 39½ 66 4 Start Katowice 36½ 66
1
2
3
4
5
.
6
m
m
k
k
k
k
m
Krzysztof Pytel
Zbigniew Jamroz
Sławomir Wach
Zdzisław Wojcieszyn
Henryk Dobosz
Krzysztof Zakrzewski
Bożena Pytel
2380
2181
2149
2063
2100
2047
2010

5

2


11
11
11
5
7
10
11
1
2
3
4
5
.
.
6
m
m
k
m
k
I
I
mm
Henryk Śliwiński
Adam Dzięciołowski
Jacek Bielczyk
Wiktor Balcarek
Stefan Kipiński
Zbigniew Hurnik
Zbigniew Kardyś
Krystyna Radzikowska
2181
2173
2169
2051
2046
1900
1900
2160

7
7
4
2
2
2
8
11
11
11
7
7
4
4
11
5 Hetman Wrocław 32½ 66 6 Anilana Łódź 32 66
1
2
3
4
5
.
6
mm
m
k
k
I
m
m
Jacek Bednarski
Benedykt Serwiński
Władysław Pojedziniec
Zbigniew Terlecki
Roman Grubiak
Czesław Błaszczak
Apolonia Litwińska
2395
2221
2230
2145
1900
2164
2146

5

6

2
5
11
11
11
11
5
6
11
1
2
3
4
5
.
6
.
m
m
k
m
k
k
k
.
Witold Balcerowski
Tadeusz Żółtek
Waldemar Świć
Jan Łachut
Romuald Grzelak
Andrzej Najdekier
Wanda Żółtek
Grażyna Szmacińska
2365
2206
2100
2095
2021
2023
2010
.

4

5
2
4
½
11
11
9
10
6
8
1
10
7 Avia Świdnik 31 66 8 Łączność Bydgoszcz 31 66
1
2
3
4
5
.
.
6
mm
k
k
I
I
I
I
m
Andrzej Sydor
Tomasz Murat
Zbigniew Szymczak
Zbigniew Księski
Zdzisław Marciniak
Jacek Mardarowicz
Tadeusz Pieprzowski
Anna Jurczyńska
2390
2062
2107
1900
1900
1900
1900
2085
5
1

6

2
2
6
11
5
11
10
8
7
3
11
1
2
3
4
5
.
.
6
k
k
k
I
k
I
I
k
Jerzy Pokojowczyk
Julian Gralka
Waldemar Jagodziński
Grzegorz Chrapkowski
Edward Wiśniewski
Edward Turczynowicz
Benedykt  Grabowski
Lidia Fentzel
2310
2123
2058
1900
1988
1900
1900
2026
4


7

½
0
4
11
10
11
11
8
1
3
11
9 Hutnik Nowa Huta 30½ 66 10 Start Łódź 28 66
1
2
3
4
5
.
.
6
mm
m
m
k
k
k
I
.
Jerzy Kostro
Ryszard Gąsiorowski
Jerzy Konikowski
Kazimierz Steczkowski
Stanisław Porębski
Józef Lesiak
Marek Rogalewicz
Maria Gąsiorowska
2390
2261
2204
2133
2082
1952
1900
.




4
½
1
1
11
11
11
10
8
1
3
11
1
2
3
4
5
.
.
6
.
m
m
m
k
m
k
k
m
.
Wiktor Matkowski
Andrzej Łuczak
Horst Podolski
Ryszard Wolny
Jan Gadaliński
Ryszard Zgorzelski
Bogdan Redlich
Anna Hellwig
Lucyna Krawcewicz
2220
2278
2137
2043
2148
2084
2085
1990
.
½


4
3
4
4

1
9
11
8
10
6
6
5
6
5
11 Pocztowiec Poznań 29½ 66 12 Flota Gdynia 22 66
1
2
3
4
5
.
6
.
mm
k
k
I
k
I
m
k
Włodzimierz Schmidt
Przemysław Ereński
Włodzimierz Kruszyński
Włodzimierz Kałużny
Adam Mięsowicz
Eugeniusz Półtorak
Hanna Ereńska-Radzewska
Józefa Małolepsza
2450
2136
2041
1900
1963
1900
2115
1947



1
5

1
11
10
11
6
8
9
1
10
1
2
3
4
5
.
6
k
k
k
k
I
I
m
Zygmunt Pioch
Stanisław Szczepaniec
Marcin Banaszek
Wojciech Święcicki
Czesław Socha
Bogdan Rosiak
Władysława Górska
2044
1980
2100
1941
1900
1900
2105
4

4

2

11
11
11
8
8
6
11
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Włodzimierz Schmidt Pocztowiec Poznań 11
2 Jan Adamski Legion Warszawa 7 10
3 Stefan Witkowski Maraton Warszawa 11
4 Grzegorz Chrapkowski Łączność Bydgoszcz 7 11
5 Marek Fijałkowski Legion Warszawa 7 9
6 Krystyna Radzikowska Start Katowice 8 11
II liga
Grupa północna Grupa południowa
Inowrocław, 5 – 11 listopada 1972
Sędzia główny:
system kołowy,
9 rund, 6 szachownic
Katowice, 5 – 11 listopada 1972
Sędzia główny:
1 Lech Poznań (↑) 48 44 4 1 GKS Katowice (↑) 40 35 5
2 Polonia Warszawa 39½ 34½ 5 2 Piast Gliwice 38½ 34½ 4
3 Włókniarz Bielsko-Biała 35 30 5 3 KKSz Kraków 35½ 31½ 4
4 Jagiellonia Białystok 32½ 28½ 4 4 Hutnik Warszawa 34 31 3
5 Unia Wałbrzych 32 29½ 5 Kolejarz Katowice 31 26½
6 Caissa Bydgoszcz 30½ 26½ 4 6 Tęcza Łódź 30 28½
7 Olimpia Piekary Śląskie 26½ 24 7 Olimpia Goleszów 29½ 25
8 Czarni Rzeszów 24 19½ 8 Budrol Legnica 27½ 22
9 Górnik Zabrze (↓) 20½ 17½ 3 9 Kolejarz Opole (↓) 22½ 20½ 2
10 Ikar Inowrocław (↓) 18 16 2 10 Chemik Police (↓) 16½ 15½ 1
Składy drużyn awansujących
Lech Poznań Zbigniew Doda (7½), Bogdan Pietrusiak (8½), Ryszard Bernard (7), Ignacy Nowak (7½), Bolesław Rożański (3½/6),
Mieczysław Sobierajewicz (2/3), Kamila Dembecka (5/5), Danuta Adamczewska (3/4)
GKS Katowice
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close