Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 1973

29. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

1972 | 1973 | 1974
I liga
Bydgoszcz, 23 – 30 września 1973
Sędzia główny: Henryk Swinarski, dyrektor turnieju: Janusz Grzesik
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 DMPJ 1973
1  Maraton Warszawa 3 4 4 48 41 7
2  Start Katowice 3 3 4 4 47½ 37½ 10
3  Start Lublin 3 4 4 3 45 34½ 10½
4  Anilana Łódź 3 3 5 44½ 34 10½
5  Lech Poznań 3 3 3 4 44 37½
6  Avia Świdnik 3 2 3 3 42 33½
7  Start Łódź 3 4 40½ 34½ 6
8  Legion Warszawa 3 3 2 3 3 2 3 3 40 30½
9  Hutnik Nowa Huta 2 3 3 4 3 5 38½ 33½ 5
10  Łączność Bydgoszcz 2 2 3 3 3 4 37 30½
11  Dąb Katowice (↓) 2 1 2 2 3 2 34½ 24½ 10
12  Hetman Wrocław (↓) ½ 3 1 32½ 24½ 8
Tabela postępowa
Nr Klub Jun 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Mce
1  Start Katowice 10 14 17.5 21 24 28 30.5 33.5 36 39.5 42 47.5 2
2  Hutnik Nowa Huta 5 10 12.5 16 19.5 22.5 25.5 27.5 31.5 34.5 37 38.5 9
3  Anilana Łódź 10.5 14 17.5 20 22.5 27.5 30 33 35.5 38.5 41 44.5 4
4  Avia Świdnik 8.5 10.5 14 17.5 20.5 23.5 27 30.5 33 35.5 39 42 6
5  Łączność Bydgoszcz 6.5 8 10.5 14 16.5 18.5 21.5 24.5 28 32 34 37 10
6  Maraton Warszawa 7 10 13.5 17 21.5 25 28.5 32.5 36 39.5 43.5 48 1
7  Legion Warszawa 9.5 12.5 15.5 19 21 24 26.5 29.5 31.5 34.5 37 40 8
8  Lech Poznań 6.5 11 13.5 16 20 23 26.5 31 34.5 37.5 41 44 5
9  Start Lublin 10.5 14.5 18 20.5 24.5 27.5 31 33.5 36.5 39 42.5 45 3
10  Start Łódź 6 8.5 11 13.5 15 18 20.5 24 28 32.5 36 40.5 7
11  Hetman Wrocław 8 9 11.5 14 17.5 20 23.5 25 28 29.5 32 32.5 12
12  Dąb Katowice 10 12 15 17.5 19.5 20.5 23 25.5 27.5 29.5 33 34.5 11
Numery startowe zostały przyznane tak, aby w I rundzie spotkały się ze sobą drużyny z tego samego miasta lub z niedalekiej
odległości (losowano tylko numery w parach), co umożliwiło rozegranie I rundy przed rozpoczęciem rozgrywek bezpośrednio
w tych miastach oraz wyeliminowało możliwość spotkania zespołów z jednego miasta w ostatnich rundach mistrzostw.
1 runda 2 runda
Start Katowice – Dąb Katowice
Hutnik Nowa Huta – Hetman Wrocław
Anilana Łódź – Start Łódź
Avia Świdnik – Start Lublin
Łączność Bydgoszcz – Lech Poznań
Maraton Warszawa – Legion Warszawa
4 : 2
5 : 1
3½ : 2½
2 : 4
1½ : 4½
3 : 3
Dąb Katowice – Legion Warszawa
Lech Poznań – Maraton Warszawa
Start Lublin – Łączność Bydgoszcz
Start Łódź – Avia Świdnik
Hetman Wrocław – Anilana Łódź
Start Katowice – Hutnik Nowa Huta
3 : 3
2½ : 3½
3½ : 2½
2½ : 3½
2½ : 3½
3½ : 2½
3 runda 4 runda
Hutnik Nowa Huta – Dąb Katowice
Anilana Łódź – Start Katowice
Avia Świdnik – Hetman Wrocław
Łączność Bydgoszcz – Start Łódź
Maraton Warszawa – Start Lublin
Legion Warszawa – Lech Poznań
3½ : 2½
2½ : 3½
3½ : 2½
3½ : 2½
3½ : 2½
3½ : 2½
Dąb Katowice – Lech Poznań
Start Lublin – Legion Warszawa
Start Łódź – Maraton Warszawa
Hetman Wrocław – Łączność Bydgoszcz
Start Katowice – Avia Świdnik
Hutnik Nowa Huta – Anilana Łódź
2 : 4
4 : 2
1½ : 4½
3½ : 2½
3 : 3
3½ : 2½
5 runda 6 runda
Anilana Łódź – Dąb Katowice
Avia Świdnik – Hutnik Nowa Huta
Łączność Bydgoszcz – Start Katowice
Maraton Warszawa – Hetman Wrocław
Legion Warszawa – Start Łódź
Lech Poznań – Start Lublin
5 : 1
3 : 3
2 : 4
3½ : 2½
3 : 3
3 : 3
Dąb Katowice – Start Lublin
Start Łódź – Lech Poznań
Hetman Wrocław – Legion Warszawa
Start Katowice – Maraton Warszawa
Hutnik Nowa Huta – Łączność Bydgoszcz
Anilana Łódź – Avia Świdnik
2½ : 3½
2½ : 3½
3½ : 2½
2½ : 3½
3 : 3
2½ : 3½
7 runda 8 runda
Avia Świdnik – Dąb Katowice
Łączność Bydgoszcz – Anilana Łódź
Maraton Warszawa – Hutnik Nowa Huta
Legion Warszawa – Start Katowice
Lech Poznań – Hetman Wrocław
Start Lublin – Start Łódź
3½ : 2½
3 : 3
4 : 2
3 : 3
4½ : 1½
2½ : 3½
Dąb Katowice – Start Łódź
Hetman Wrocław – Start Lublin
Start Katowice – Lech Poznań
Hutnik Nowa Huta – Legion Warszawa
Anilana Łódź – Maraton Warszawa
Avia Świdnik – Łączność Bydgoszcz
2 : 4
3 : 3
2½ : 3½
4 : 2
2½ : 3½
2½ : 3½
9 runda 10 runda
Łączność Bydgoszcz – Dąb Katowice
Maraton Warszawa – Avia Świdnik
Legion Warszawa – Anilana Łódź
Lech Poznań – Hutnik Nowa Huta
Start Lublin – Start Katowice
Start Łódź – Hetman Wrocław
4 : 2
3½ : 2½
3 : 3
3 : 3
2½ : 3½
4½ : 1½
Dąb Katowice – Hetman Wrocław
Start Katowice – Start Łódź
Hutnik Nowa Huta – Start Lublin
Anilana Łódź – Lech Poznań
Avia Świdnik – Legion Warszawa
Łączność Bydgoszcz – Maraton Warszawa
3½ : 2½
2½ : 3½
2½ : 3½
2½ : 3½
3½ : 2½
2 : 4
11 runda
Maraton Warszawa – Dąb Katowice
Legion Warszawa – Łączność Bydgoszcz
Lech Poznań – Avia Świdnik
Start Lublin – Anilana Łódź
Start Łódź – Hutnik Nowa Huta
Hetman Wrocław – Start Katowice
4½ : 1½
3 : 3
3 : 3
2½ : 3½
4½ : 1½
½ : 5½
Składy drużyn
1 Maraton Warszawa 41 66 2 Start Katowice 37½ 66
1
2
3
4
5
.
.
.
6
mm
m
mm
m
m
m
k
m
m
Włodzimierz Schmidt
Aleksander Sznapik
Romuald Grąbczewski
Stefan Witkowski
Andrzej Adamski
Roman Dworzyński
Wojciech Ehrenfeucht
Marian Ziembiński
Elżbieta Kowalska-Lipska
2455
2345
2420
2335
2200
2118
2090
2149
2000
7
4
5
3


2
1
7
11
9
9
6
11
5
3
1
11
1
2
3
4
5
.
6
m
k
m
m
m
I
mm
Jacek Bielczyk
Karol Pinkas
Henryk Śliwiński
Adam Dzięciołowski
Wiktor Balcarek
Jan Widera
Krystyna Radzikowska
2217
2330
2194
2193
2076
1900
2160
7
4




11
10
11
10
8
5
11
3 Start Lublin 34½ 66 4 Anilana Łódź 34 66
1
2
3
4
5
.
.
.
6
m
m
k
k
k
k
I
II
m
Krzysztof Pytel
Zbigniew Jamroz
Krzysztof Zakrzewski
Sławomir Wach
Henryk Dobosz
Zdzisław Wojcieszyn
Zenon Gosek
Jerzy Kraśkiewicz
Bożena Pytel
2390
2260
2160
2155
2131
2019
1900
1700
2010
6
0
0


4
0
5
11
1
1
11
11
10
3
7
11
1
2
3
4
5
.
6
.
m
m
m
k
k
k
I
k
Witold Balcerowski
Tadeusz Żółtek
Jan Łachut
Waldemar Świć
Romuald Grzelak
Andrzej Najdekier
Grażyna Szmacińska
Wanda Żółtek
2365
2370
2075
2083
2032
1967
1600
1738


6
3


6
0
11
11
11
9
5
8
10
1
5 Lech Poznań 37½ 66 6 Avia Świdnik 33½ 66
1
2
3
4
5
.
6
mm
m
m
k
k
I
k
Zbigniew Doda
Ryszard Bernard
Bogdan Pietrusiak
Ignacy Nowak
Bolesław Rożański
Mieczysław Sobierajewicz
Kamila Dembecka
2405
2310
2300
2275
1968
1900
1859

8
7

½
2
6
11
11
11
11
4
7
11
1
2
3
4
5
.
6
.
mm
k
k
I
k
I
m
k
Andrzej Sydor
Zbigniew Szymczak
Tadeusz Lipski
Zbigniew Księski
Tomasz Murat
Zdzisław Marciniak
Anna Jurczyńska
Irena Kasprzyk
2375
2131
2045
1900
2038
1900
2080
2120
4
6
6

3
0
3
4
10
11
11
11
11
1
5
6
7 Start Łódź 34½ 66 8 Legion Warszawa 30½ 66
1
2
3
4
5
.
.
6
.
m
m
m
m
k
k
I
m
I
Andrzej Łuczak
Wiktor Matkowski
Horst Podolski
Jan Gadaliński
Ryszard Zgorzelski
Bogdan Redlich
Andrzej Rosiak
Anna Hellwig
Lucyna Krawcewicz
2273
2181
2129
2118
2044
2084
1900
1980
1600
7


6
3
2
3
½
2
11
11
9
8
6
6
4
5
6
1
2
3
4
5
.
.
6
.
m
m
m
m
k
I
k
mm
II
Jan Adamski
Andrzej Filipowicz
Rafał Marszałek
Janusz Szukszta
Marek Fijałkowski
Tomasz Pawłowski
Leon Tomaszewicz
Mirosława Litmanowicz
Hanna Bartczak
2410
2420
2350
2190
2120
1900
1954
2110
1400
5
5



1
0
6
0
11
11
6
9
11
6
1
10
1
9 Hutnik Nowa Huta 33½ 66 10 Łączność Bydgoszcz 30½ 66
1
2
3
4
5
.
6
mm
m
m
k
I
I
II
Jerzy Kostro
Ryszard Gąsiorowski
Jerzy Konikowski
Stanisław Porębski
Marek Rogalewicz
Józef Lesiak
Sylwia Konikowska
2385
2221
2229
2039
1900
1900
1400

6

4

1
4
11
11
11
8
10
4
11
1
2
3
4
5
.
.
6
.
m
k
k
k
k
k
I
k
II
Andrzej Maciejewski
Jerzy Pokojowczyk
Julian Gralka
Waldemar Jagodziński
Grzegorz Chrapkowski
Edward Wiśniewski
Edward Turczynowicz
Lidia Turczynowicz
Hanna Jagodzińska
2470
2310
2109
2101
2100
2002

1900
1727
1400

5
6
½


2
3
½
11
11
11
6
11
3
2
9
2
11 Dąb Katowice 24½ 66 12 Hetman Wrocław 24½ 66
1
2
3
4
5
.
6
.
m
m
k
k
k
I
k
II
Henryk Fronczek
Stanisław Kornasiewicz
Emil Olej
Jerzy Pilot
Henryk Buczinski
Andrzej Waniek
Krystyna Cichecka
Lidia Śmiglak
2230
2248
2059
2033
2055
1900
1812
1400
3
4
4
1
6

3
1
11
7
11
9
10
7
8
3
1
2
3
4
5
.
.
6
m
k
k
m
k
I
I
m
Benedykt Serwiński
Marian Kwieciński
Ryszard Grossmann
Czesław Błaszczak
Tadeusz Drelinkiewicz
Roman Grubiak
Franciszek Borkowski
Apolonia Litwińska
2179
1937
2100
2089
2001
1900
1900
1855
4
½
2

6
½
4
5
11
5
10
9
11
1
8
11
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Włodzimierz Schmidt
Jacek Bielczyk
Maraton Warszawa
Start Katowice
7 11
2 Ryszard Bernard Lech Poznań 8 11
3 Bogdan Pietrusiak Lech Poznań 7 11
4 Zbigniew Księski
Ignacy Nowak
Avia Świdnik
Lech Poznań
11
5 Andrzej Adamski Maraton Warszawa 11
6 Krystyna Radzikowska
Bożena Pytel
Start Katowice
Start Lublin
11
II liga
Grupa północna Grupa południowa
1973
Sędzia główny:
system kołowy,
9 rund, 6 szachownic
Rzeszów, 16 – 22 września 1973
Sędzia główny:
1 Pocztowiec Poznań (↑) 1 Flota Gdynia (↑) 38½
2 2 Maraton Wrocław 37
3 3 Polonia Warszawa 35
4 4 Tęcza Łódź 33
5 5 Włókniarz Bielsko-Biała 31½
6 6 Juvenia Kraków 30½
7 7 Jagiellonia Białystok 29
8 8 Olimpia Piekary Śląskie 28½
9 9 Czarni Rzeszów (↓) 27½
10 10 Unia Wałbrzych (↓) 22½
Składy drużyn awansujących
Pocztowiec Poznań
Flota Gdynia m.in. Zygmunt Pioch (6), Stanisław Szczepaniec (7), Marcin Banaszek (7)
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close