Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach 2017

73. Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach

2016 | 2017 | 2018
Ekstraliga
3 zjazdy w 2017: Gorzów Wlkp. (5 – 7 maja), Wrocław (29 września – 1 października), Katowice (24 – 26 listopada)
Sędzia główny: Rafał Siwik
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1  WASKO Hetman GKS Katowice 4 4 5 4 4 18 40
2  Stilon Gorzów Wielkopolski 3 4 4 4 5 15 34
3  VOTUM SA Polonia Wrocław 3 3 5 5 4 4 14 35½
4  Wisła Kraków 2 2 3 3 10 28½
5  Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice ½ 2 1 6 4 5 10 27
6  Miedź Legnica 2 1 10 26½
7  WKS Kopernik 1 2 2 3 0 1 5 5 5 21½
8  Hetman Częstochowa 2 2 5 2 4 24½
9  Zagłębie Dąbrowa Górnicza (↓) ½ 1 2 1 2 17
10  Silesia JAS-FBG Racibórz (↓) 2 ½ 1 1 4 2 15½
Ze startu zrezygnował klub Baszta MOS Żnin.
Uwaga: walkower w meczu Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice – WKS Kopernik (7 runda)
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Mce
1  WKS Kopernik 0 2 2 3 3 5 5 5 5 7
2  Zagłębie Dąbrowa Górnicza 0 0 0 0 0 0 2 2 2 9
3  Stilon Gorzów Wielkopolski 2 2 4 6 8 10 11 13 15 2
4  Wisła Kraków 0 2 2 3 5 5 7 8 10 4
5  VOTUM SA Polonia Wrocław 2 4 6 6 8 10 11 12 14 3
6  Silesia JAS-FBG Racibórz 0 0 0 2 2 2 2 2 2 10
7  Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice 2 2 4 4 6 6 8 10 10 5
8  Hetman Częstochowa 0 0 0 0 0 0 0 2 4 8
9  WASKO Hetman GKS Katowice 2 4 6 8 10 12 14 16 18 1
10  Miedź Legnica 2 4 6 8 8 10 10 10 10 6
1 runda   2 runda
WKS Kopernik – Miedź Legnica
Zagłębie Dąbrowa Górn. – Hetman Katowice
Stilon Gorzów Wlkp. – Hetman Częstochowa
Wisła Kraków – Akademia Szachowa Gliwice
Polonia Wrocław – Silesia Racibórz
2½ : 3½
½ : 5½
3½ : 2½
2½ : 3½
4½ : 1½
Miedź Legnica – Silesia Racibórz
Akademia Szachowa Gliwice – Polonia Wrocław
Hetman Częstochowa – Wisła Kraków
Hetman Katowice – Stilon Gorzów Wlkp.
WKS Kopernik – Zagłębie Dąbrowa Górn.
4½ : 1½
1 : 5
2½ : 3½
4½ : 1½
5 : 1
3 runda   4 runda
Zagłębie Dąbrowa Górn. – Miedź Legnica
Stilon Gorzów Wlkp. – WKS Kopernik
Wisła Kraków – Hetman Katowice
Polonia Wrocław – Hetman Częstochowa
Silesia Racibórz – Akademia Szachowa Gliwice
2½ : 3½
4 : 2
2 : 4
4 : 2
1 : 5
Miedź Legnica – Akademia Szachowa Gliwice
Hetman Częstochowa – Silesia Racibórz
Hetman Katowice – Polonia Wrocław
WKS Kopernik – Wisła Kraków
Zagłębie Dąbrowa Górn. – Stilon Gorzów Wlkp.
4½ : 1½
2 : 4
3½ : 2½
3 : 3
1 : 5
5 runda   6 runda
Stilon Gorzów Wlkp. – Miedź Legnica
Wisła Kraków – Zagłębie Dąbrowa Górn.
Polonia Wrocław – WKS Kopernik
Silesia Racibórz – Hetman Katowice
Akademia Szachowa Gliwice – Hetman Częstochowa
4½ : 1½
3½ : 2½
4 : 2
2 : 4
3½ : 2½
Miedź Legnica – Hetman Częstochowa
Hetman Katowice – Akademia Szachowa Gliwice
WKS Kopernik – Silesia Racibórz
Zagłębie Dąbrowa Górn. – Polonia Wrocław
Stilon Gorzów Wlkp. – Wisła Kraków
3½ : 2½
5½ : ½
5 : 1
1½ : 4½
4 : 2
7 runda   8 runda
Wisła Kraków – Miedź Legnica
Polonia Wrocław – Stilon Gorzów Wlkp.
Silesia Racibórz – Zagłębie Dąbrowa Górn.
Akademia Szachowa Gliwice – WKS Kopernik
Hetman Częstochowa – Hetman Katowice
3½ : 2½
3 : 3
2½ : 3½
+ / –
2 : 4
Miedź Legnica – Hetman Katowice
WKS Kopernik – Hetman Częstochowa
Zagłębie Dąbrowa Górn. – Akademia Szachowa Gliwice
Stilon Gorzów Wlkp. – Silesia Racibórz
Wisła Kraków – Polonia Wrocław
2 : 4
1 : 5
2 : 4
4½ : 1½
3 : 3
9 runda
Polonia Wrocław – Miedź Legnica
Silesia Racibórz – Wisła Kraków
Akademia Szachowa Gliwice – Stilon Gorzów Wlkp.
Hetman Częstochowa – Zagłębie Dąbrowa Górn.
Hetman Katowice – WKS Kopernik
5 : 1
½ : 5½
2 : 4
3½ : 2½
5 : 1
Składy drużyn
1 WASKO Hetman GKS Katowice 40 54 2 Stilon Gorzów Wielkopolski 34 54
1
2
3
4
5
.
.
6
am
am
am
am
am
am
am
am
Radosław Wojtaszek
David Navara (CZE)
Ołeksandr Areszczenko (UKR)
Grzegorz Gajewski
Kamil Mitoń
Bartosz Soćko
Krzysztof Bulski
Monika Soćko
2734
2739
2677
2634
2618
2583
2533
2481

4

4
5
8
1
8
8
6
6
6
9
9
1
9
1
2
3
4
5
.
6
.
am
am
am
am
am
m
am
mf
Jurij Kryworuczko (UKR)
Kacper Piorun
Michał Krasenkow
Bartłomiej Heberla
Marcel Kanarek
Kamil Klim
Beata Zawadzka
Klaudia Wiśniowska
2714
2638
2627
2580
2519
2364
2324
2157
5

6

6


0
9
9
6
9
9
3
6
3
3 VOTUM SA Polonia Wrocław 35½ 54 4 Wisła Kraków 28½ 54
1
2
3
4
5
.
.
6
am
am
am
am
mm
mm
m
am
Mateusz Bartel
Dimitrios Mastrovasilis (GRE)
Daniel Sadzikowski
Wojciech Moranda
Oskar Wieczorek
Kamil Stachowiak
Kamil Nowak
Jolanta Zawadzka
2637
2580
2548
2595
2458
2429
2354
2419
5

5

6
½
1
7
9
9
8
9
8
1
1
9
1
2
3
4
5
.
6
mm
mm
mm
mm
k++
mm
kmf
Maciej Klekowski
Michał Matuszewski
Arkadiusz Leniart
Dariusz Mikrut
Radosław Barski
Juraj Druska (SVK)
Maria Leks
2473
2485
2479
2406
2412
2430
2129
6


2
5
2
9
9
9
9
6
3
9
5 Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice 27 54 6 Miedź Legnica 26½ 54
1
2
3
4
5
.
6
am
am
am
am
am
mm
mm
Jacek Tomczak
Tomasz Markowski
Paweł Czarnota
Michał Olszewski
Tomasz Warakomski
Marcin Szeląg
Anna Warakomska
2615
2556
2561
2551
2511
2466
2273

2
5


3
9
3
9
6
9
9
9
1
2
3
4
5
.
.
6
am
am
mm
mm
mm
mm
mf
mf
Aleksander Miśta
Robert Kempiński
Pavel Simacek (CZE)
Tadeas Kriebel (CZE)
Marcin Sieciechowicz
Stanisław Zawadzki
Kacper Grela
Alicja Śliwicka
2606
2586
2485
2473
2409
2432
2312
2178
5
4
1


1

4
9
9
6
6
9
1
5
9
7 WKS Kopernik 21½ 54 8 Hetman Częstochowa 24½ 54
1
2
3
4
5
.
.
.
.
6
.
.
am
am
am
mm
mf
mm
mm
mf
kmf
am
am
Constantin Lupulescu (ROM)
Jurij Wowk (UKR)
Piotr Bobras
Krystian Kuźmicz
Filip Cukrowski
Mateusz Kołosowski
Piotr Sabuk
Piotr Goluch
Mateusz Dubiński
Karina Szczepkowska
Monika Krupa
.vacat
2631
2600
2529
2460
2431
2421
2368
2285
2275
2408
2230
4

1
0

3
2
½

3

0
7
8
5
1
3
6
4
2
9
3
3
3
1
2
3
4
5
.
.
6
mm
mm
mf
mf
m
mf
mm
mm
Grzegorz Nasuta
Cyril Ponizil (CZE)
Piotr Piesik
Mateusz Paszewski
Adam Cieśla
Jacek Flis
Roman Tomaszewski
Aleksandra Lach
2454
2478
2337
2327
2278
2269
2297
2224

5

4
1
1
½
4
9
8
9
9
3
3
4
9
9 Zagłębie Dąbrowa Górnicza 17 54 10 Silesia JAS-FBG Racibórz 15½ 54
1
2
3
4
5
.
.
.
.
6
.
k
am
am
mm
am
am
mm
mf
k+
mm
m
Krzysztof Gmaj
Radosław Jedynak
Marcin Dziuba
Jakub Czakon
Zbigniew Pakleza
Artur Jakubiec
Paweł Weichhold
Rafał Tymrakiewicz
Rafael Pierzak
Edyta Jakubiec
Anna Kubicka
2135
2343
2556
2479
2480
2500
2428
2285
2092
2233
2190
0
0
2
0

4

2
0

4
1
6
3
6
9
8
5
1
5
6
1
2
3
4
5
.
.
.
6
am
am
mm
mm
mf
mf
mm
m
mm
Krzysztof Jakubowski
Robert Cvek (CZE)
Marcin Krzyżanowski
Marek Stryjecki
Kacper Polok
Zbigniew Wieczorek
Mirosław Jaworski
Jacek Orzechowski
Olena Zemlickova (CZE)
2530
2522
2457
2421
2280
2308
2236
2087
2066
½
½



1
½

3
6
3
9
4
9
4
3
7
9
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Radosław Wojtaszek WASKO Hetman GKS Katowice 8
2 Michał Matuszewski
Dimitrios Mastrovasilis
Kacper Piorun
Wisła Kraków
VOTUM SA Polonia Wrocław
Stilon Gorzów Wielkopolski
9
3 Michał Krasenkow Stilon Gorzów Wielkopolski 6 6
4 Tomasz Warakomski Akademia Szachowa Gliwice 9
5 Bartosz Soćko WASKO Hetman GKS Katowice 8 9
6 Monika Soćko WASKO Hetman GKS Katowice 8 9
I liga
Poronin, 2 – 10 września 2017
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, dyrektor turnieju: Marian Sadzikowski
System kołowy, 6 szachownic 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1  Wieża POMOT Pęgów (↑) 4 3 4 4 6 15 38
2  Wrzos Międzyborów (↑) 4 5 4 14 35
3  Biały Król Wisznia Mała 2 2 5 5 14 33½
4  Baszta MOS Żnin 3 4 4 3 14 31½
5  Okucia Budowlane Łódź ½ 3 4 5 4 11 29½
6  Drakon Lublin 2 ½ 3 3 7 24
7  Chrobry Gniezno 2 1 2 3 3 5 6 22½
8  WKS Kopernik II (↓) 2 1 2 3 3 3 4 19½
9  YMCA Warszawa (↓) 0 2 1 3 1 3 4 4 19
10  Rotmistrz Grudziądz (↓) ½ 2 ½ 1 3 2 1 16½
Tabela postępowa
Nr Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Mce
1  Wieża POMOT Pęgów 2 4 6 7 7 9 11 13 15 1
2  Rotmistrz Grudziądz 1 1 1 1 1 1 1 1 1 12
3  Drakon Lublin 0 1 1 3 5 5 6 7 7 6
4  Baszta MOS Żnin 2 2 4 5 7 9 10 12 14 4
5  Okucia Budowlane Łódź 2 2 2 4 6 8 9 9 11 5
6  Chrobry Gniezno 0 2 2 2 3 3 5 6 6 7
7  Biały Król Wisznia Mała 0 2 4 6 8 10 10 12 14 3
8  Wrzos Międzyborów 2 4 6 8 8 10 12 12 14 2
9  WKS Kopernik II 1 2 2 2 3 3 3 4 4 8
10  YMCA Warszawa 0 0 2 2 2 2 3 4 4 9
1 runda   2 runda
Wieża Pęgów – YMCA Warszawa
Rotmistrz Grudziądz – WKS Kopernik II
Drakon Lublin – Wrzos Międzyborów
Baszta Żnin – Biały Król Wisznia Mała
Okucia Budowlane Łódź – Chrobry Gniezno
6 : 0
3 : 3
½ : 5½
4 : 2
4½ : 1½
YMCA Warszawa – Chrobry Gniezno
Biały Król Wisznia Mała – Okucia Budowlane Łódź
Wrzos Międzyborów – Baszta Żnin
WKS Kopernik II – Drakon Lublin
Wieża Pęgów – Rotmistrz Grudziądz
2½ : 3½
3½ : 2½
3½ : 2½
2½ : 2½
5½ : ½
3 runda   4 runda
Rotmistrz Grudziądz – YMCA Warszawa
Drakon Lublin – Wieża Pęgów
Baszta Żnin – WKS Kopernik II
Okucia Budowlane Łódź – Wrzos Międzyborów
Chrobry Gniezno – Biały Król Wisznia Mała
2 : 4
2 : 4
4½ : 1½
½ : 5½
1 : 5
YMCA Warszawa – Biały Król Wisznia Mała
Wrzos Międzyborów – Chrobry Gniezno
WKS Kopernik II – Okucia Budowlane Łódź
Wieża Pęgów – Baszta Żnin
Rotmistrz Grudziądz – Drakon Lublin
1 : 5
4 : 2
2 : 4
3 : 3
½ : 5½
5 runda   6 runda
Drakon Lublin – YMCA Warszawa
Baszta Żnin – Rotmistrz Grudziądz
Okucia Budowlane Łódź – Wieża Pęgów
Chrobry Gniezno – WKS Kopernik II
Biały Król Wisznia Mała – Wrzos Międzyborów
3½ : 2½
3½ : 2½
3½ : 2½
3 : 3
3½ : 2½
YMCA Warszawa – Wrzos Międzyborów
WKS Kopernik II – Biały Król Wisznia Mała
Wieża Pęgów – Chrobry Gniezno
Rotmistrz Grudziądz – Okucia Budowlane Łódź
Drakon Lublin – Baszta Żnin
2 : 4
1½ : 4½
4½ : 1½
2 : 4
2½ : 3½
7 runda   8 runda
Baszta Żnin – YMCA Warszawa
Okucia Budowlane Łódź – Drakon Lublin
Chrobry Gniezno – Rotmistrz Grudziądz
Biały Król Wisznia Mała – Wieża Pęgów
Wrzos Międzyborów – WKS Kopernik II
3 : 3
3 : 3
5 : 1
2 : 4
5 : 1
YMCA Warszawa – WKS Kopernik II
Wieża Pęgów – Wrzos Międzyborów
Rotmistrz Grudziądz – Biały Król Wisznia Mała
Drakon Lublin – Chrobry Gniezno
Baszta Żnin – Okucia Budowlane Łódź
3 : 3
4½ : 1½
2½ : 3½
3 : 3
3½ : 2½
9 runda
Okucia Budowlane Łódź – YMCA Warszawa
Chrobry Gniezno – Baszta Żnin
Biały Król Wisznia Mała – Drakon Lublin
Wrzos Międzyborów – Rotmistrz Grudziądz
WKS Kopernik II – Wieża Pęgów
5 : 1
2 : 4
4½ : 1½
3½ : 2½
2 : 4
Składy drużyn
1 Wieża POMOT Pęgów 38 54 2 Wrzos Międzyborów 35 54
1
2
3
4
5
6
mm
am
mm
k+
k+
am
Aleksander Hnydiuk
Vojtěch Plát (CZE)
Piotr Nguyen
Damian Wcisło
Paweł Kowalczyk
Joanna Majdan
2409
2539
2409
2403
2330
2361


6

9
9
9
9
9
9
9
1
2
3
4
5
6
am
am
m
mf
k++
am
Marcin Tazbir
Łukasz Cyborowski
Maciej Nurkiewicz
Michał Bartel
Radosław Śliwerski
Klaudia Kulon
2519
2522
2365
2337
1969
2346
5
6



9
9
9
9
9
9
3 Biały Król Wisznia Mała 33½ 54 4 Baszta MOS Żnin 31½ 54
1
2
3
4
5
.
6
mm
mm
mf
mm
mf
mf
mf
Łukasz Butkiewicz
Piotr Brodowski
Mateusz Bronowicki
Michał Luch
Arkadiusz Skawiński
Kamil Plichta
Ewa Przeździecka
2462
2439
2277
2383
2391
2363
2183

4
3
5


4
8
8
5
8
8
8
9
1
2
3
4
5
.
.
.
6
.
am
am
am
mm
mf
I++
I
I
am
k
Rafał Antoniewski
Andrij Maksimenko (UKR)
Paweł Jaracz
Marcin Krysztofiak
Rafał Borgula
Piotr Konieczyński
Borys Paliwoda
Tomasz Katafiasz
Barbara Jaracz
Joanna Węglarz
2538
2484
2469
2383
2250
1903
1944
1872
2244
1939
3
5
6



½
1
3
5
8
9
9
9
3
1
1
7
2
5 Okucia Budowlane Łódź 29½ 54 6 Drakon Lublin 24 54
1
2
3
4
5
.
6
am
m
mm
mf
mf
k
mm
Michaił Simancew (UKR)
Lech Sopur
Dominik Orzech
Kosma Pacan-Milej
Aleksander Kaczmarek
Paweł Flis
Magdalena Miturova (CZE)
2486
2394
2380
2316
2384
1966
2188
4


3

0
7
9
9
9
8
9
1
9
1
2
3
4
5
.
6
.
am
m
mf
mf
k
m
am
Orest Grycak (UKR)
Paweł Stoma
Rafał Łobejko
Michał Mirosław
Paweł Panas
Michał Praszak
Katarzyna Toma
.vacat
2474
2348
2313
2270
2168
2150
2262
5
3


3


0
9
9
3
9
7
8
7
2
7 Chrobry Gniezno 22½ 54 8 WKS Kopernik II 19½ 54
1
2
3
4
5
.
6
mm
mm
k+
mf
mf
I++
I++
Rafał Lubczyński
Krzysztof Chojnacki
Jan Musiałkiewicz
Paweł Musiałkiewicz
Łukasz Bardeli
Szymon Banach
Zuzanna Szeląg
2418
2364
2266
2266
2188
2013
1835





1
3
9
9
9
6
9
3
9
1
2
3
4
mf
mm
mf
am
Filip Cukrowski
Piotr Sabuk
Piotr Goluch
Monika Krupa
2414
2376
2275
2230

5

9
9
9
9
Drużyna wystąpiła w 4-osobowym składzie, w każdym meczu oddając 2 walkowery, na różnych szachownicach (oprócz I).
9 YMCA Warszawa 19 54 10 Rotmistrz Grudziądz 16½ 54
1
2
3
4
5
6
mf
m
k++
k+
m
mf
Michał Rudolf
Bartosz Warszawski
Marcin Chałupnik
Michał Rams
Piotr Kaim
Małgorzata Bednarska-Bzdęga
2360
2202
2176
2183
2138
2008

½
4

7
9
9
9
9
9
9
1
2
3
4
5
.
6
.
mf
mf
k
k
k+
k
I++
Michał Karpus
Aleksander Kraiński
Sławomir Kraiński
Andrzej Szcześniak
Adam Karbowiak
Mirosław Ściborowski
Wioletta Pacuszka
.vacat
2267
2192
2138
1960
2101
2006
1919

2
4
1

1
½
0
9
6
9
6
8
7
6
3
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Rafał Lubczyński
Michał Karpus
Chrobry Gniezno
Rotmistrz Grudziądz
9
2 Vojtěch Plát Wieża POMOT Pęgów 9
3 Paweł Jaracz
Piotr Nguyen
Baszta MOS Żnin
Wieża POMOT Pęgów
6 9
4 Arkadiusz Skawiński Biały Król Wisznia Mała 8
5 Paweł Kowalczyk Wieża POMOT Pęgów 9 9
6 Klaudia Kulon Wrzos Międzyborów 9
II liga
Szklarska Poręba, 2 – 10 września 2017 (system szwajcarski, 9 rund, 6 szachownic)
Sędzia główny: Rafał Siwik
1 Akademia Szachowa Płock (↑) 17 35 18 Solny Grzybowo 9 29
2 MKSz Rybnik (↑) 13 32 19 Victoria Chróścice 9 24
3 SSz Gminy Pawłowice (↑) 12 33½ 20 Smecz Konin 8 29½
4 Gostmat 83 Gostynin 12 30½ 21 Olimpijczyk Chrzanów 8 28
5 AZS Politechnika Śląska Gliwice 12 30 22 Polonia Wrocław 8 28
6 Zieloni Zielonka 12 30 23 MTSz Mińsk Mazowiecki 8 25½
7 KKSz 1893 Kraków 12 28½ 24 Roszada Żory 8 25½
8 OTSz Ostrów Wielkopolski 11 30 25 Hetman Bydgoszcz (↓) 8 24½
9 MKS Sandecja 11 29½ 26 Pionier Jastrzębie-Zdrój (↓) 8 23
10 Laura Chylice 10 30½ 27 Hetman Konin (↓) 7 25
11 Lipno Stęszew 10 30 28 MCKiS Jaworzno (↓) 7 25
12 Gryf Dębica 10 30 29 Wieża II Pęgów (↓) 7 24½
13 UKS 21 Podlesie 10 28½ 30 Ostródzianka Ostróda (↓) 7 21½
14 Parnas Stara Wieś 10 28 31 Wiatrak Bydgoszcz (↓) 6 24½
15 Hetman Pilzno 10 27 32 Rzeszowski Klub Szachowy (↓) 3 17½
16 Skoczek Trojański Warszawa 9 29½ 33 Debiut Przedwojów Gambit Lubawka (↓) 3 17½
17 APA SMART Skoczek Czerwionka-Leszczyny 9 29 34 WKSz 1938 Włocławek (↓) 2 14
Składy drużyn awansujących
Akademia Szachowa Płock Aleksiej Kislinsky (CZE) (7), Mirosław Grabarczyk (5½), Nikołaj Aliawdin (BLR) (6½), Paweł Flak (3/6),
Krystian Jędryczka (5½), Mirosław Gawroński (2/3), Liliana Leszner (5½)
MKSz Rybnik Stanisław Żyłka (4½), Kacper Tomaszewski (7½), Marcin Wałach (6), Krzysztof Wołyński (5), Patrycjusz Cieślak (2/7),
Tomasz Posłuszny (1½/2), Wiktoria Cieślak (5½/9)
SSz Gminy Pawłowice Marcin Kolago (6), Eneasz Wiewióra (5), Piotr Mulet (2½), Karol Jaroch (8½), Henryk Samborski (6),
Natasa Richterova (CZE) (5½)
Najlepsze wyniki na szachownicach
1 Leonid Wołoszyn Skoczek Trojański Warszawa 8 9
2 Kacper Tomaszewski MKSz Rybnik 9
3 Witosław Walkusz Skoczek Czerwionka-Leszczyny 9
4 Karol Jaroch SSz Gminy Pawłowice 9
5 Jan Kokoszczyński Laura Chylice 7 9
6 Angelika Dziodzio
Katarzyna Murawko
MKS Sandecja
Gryf Dębica
9

Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close