Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszej szachowej drużyny klubowej w Polsce. Mistrzem kraju zostaje zespół, który wygra najwyższą klasę rozgrywek, ekstraligę szachową (do 2001 nazywaną I ligą szachową). Rozróżnia się trzy ligi ogólnopolskie (ekstraliga, I liga i II liga) oraz ligi okręgowe (III liga, A-klasa, B-klasa, itd).

Pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrano w 1929. Do 1948 w mistrzostwach startowały reprezentacje miast i regionów. Zasady rozgrywania mistrzostw zmieniały się wielokrotnie: początkowo drużyny stanowili tylko seniorzy, z biegiem lat wprowadzono do zespołów seniorkę i juniora. Od 1972 podstawowy skład drużyn jest niezmienny – składa się z pięciu zawodników (mężczyzn lub kobiet, szachownice I – V) i obowiązkowo jednej zawodniczki (szachownica VI). Każda z drużyn może także posiadać nieograniczoną liczbę zawodników rezerwowych.

Niemalże wszystkie turnieje rozegrano systemem kołowym, najczęściej z udziałem 10-12 zespołów. Tylko dwukrotnie (1990, 1991) zastosowano system szwajcarski, z tym że w 1990 o pozycjach medalowych decydowały dodatkowo mecze barażowe. Pięciokrotnie w historii Drużynowych Mistrzostw Polski ligę rozegrano systemem dojazdowym. W pozostałych latach obowiązywał system skoszarowany. Od 2011 w mistrzostwa odbywają się systemem trzech weekendowych zjazdów (liga zjazdowa).

Medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski
I m. II m. III m.
1 1929 Królewska Huta Warszawa Łódź Kraków
P.Frydman, R.Feinmesser, L.Kremer, S.Kohn, H.Pogorieły, K.Piltz, A.Blass T.Regedziński, D.Daniuszewski, J.Kolski, I.Appel, S.Rosenbaum, W.Goldfarb, M.Hirszbajn M.Chwojnik, T.Konczyński, Spritzer, S.Październy, J.Kleczyński, E.Rubinstein, E.Gross
2 1934 Katowice Warszawa Łódź Lwów
D.Przepiórka, M.Najdorf, L.Kremer, L.Tuhan-Baranowski, J.Jagielski, Z.Miller, J.Sternfeld I.Appel, T.Regedziński, J.Kolski, A.Szpiro, H.Kahane, I.Grynfeld H.Friedman, O.Słobodzian, S.Popiel, K.Tennenbaum, F.Sulik, I.Schächter, S.Metzger, B.Towarnicki
3 1946 Katowice Łódź Kraków Katowice
J.Gadaliński, I.Grynfeld, T.Dryzek, S.Kwapisz, K.Wróblewski, F.Damański B.Śliwa, A.Tarnowski, T.Ciejka, A.Bocheński, W.Litmanowicz, M.Gałuszka, T.Szulc, K.Wendecker E.Sojka, E.Byrtek, W.Balcarek, E.Zahorski, Z.Ogórek, J.Zakrzewski, H.Pokorski, Rasikoń, J.Zeiger, Śmigielok
4 1947 Łódź Łódź Pomorze Kraków
A.Pytlakowski, I.Grynfeld, K.Makarczyk, J.Gadaliński, W.Matkowski, J.Piechota, S.Kwapisz, K.Wróblewski, P.Katajew, W.Leszczyński H.Szapiel, S.Czerniakow, Z.Gaworski, A.Jurkiewicz, J.Kowalski, F.Chybicki, W.Nowacki B.Śliwa, A.Tarnowski, E.Arłamowski, A.Bocheński, W.Litmanowicz, T.Wojtasiewicz, A.Kwilecki, B.Nowak, H.Rewkiewicz
5 1948 Wrocław Kraków Pomorze Warszawa
B.Śliwa, A.Tarnowski, E.Arłamowski, T.Ciejka, Z.Tarkowski, K.Gdański, A.Kwilecki, H.Swinarski, E.Tkacz A.Jurkiewicz, H.Szapiel, S.Czerniakow, W.Nowacki, J.Kowalski, F.Chybicki, W.Górny, B.Burdelak S.Gawlikowski, N.Borowski, M.Granowski, S.Zapolski, C.Krulisch, J.Szukszta, A.Gayer
6 1949 Szczecin AZS Gliwice Ogniwo Kraków Ognisko Łódź
B.Towarnicki, J.Sowiński, J.Stokłosa, T.Wróbel, A.Potyka, W.Sobotkowski K.Gdański, B.Nowak, A.Zuber, Z.Tarkowski, C.Wesołowski, T.Maczek F.Damański, Lewkowicz, K.Wróblewski, Kaczmarek, L.Rydel, Uzarski, Dyskant
7 1951 Liga dojazdowa Kolejarz Kraków AZS Gliwice Ogniwo Kraków
T.Ciejka, L.Krystowski, A.Bocheński, F.Major, S.Rudzki, B.Fijak, J.Belcarz, A.Osikowicz, J.Żelechowski, J.Borucki, A.Karaś A.Dzięciołowski, B.Towarnicki, J.Sowiński, J.Stokłosa, A.Potyka, W.Sobotkowski, M.Michnowicz, J.Juszczyk, K.Hołuj B.Śliwa, A.Tarnowski, E.Arłamowski, K.Gdański, C.Wesołowski, A.Zuber, A.Szyszko-Bohusz, W.Woroniecka, M.Gałuszka, T.Szulc, K.Berezecki, F.Wesely, G.Puchalski, M.Woroniecki
8 1952 Zakopane Kolejarz Warszawa AZS Gliwice Spójnia Bydgoszcz
S.Gawlikowski, J.Szukszta, Z.Miller, T.Dobrzański, J.Chądzyński, W.Nowicki, A.Cukrowski, B.Wojciechowska, A.Trzęsowski A.Dzięciołowski, B.Towarnicki, J.Stokłosa, J.Sowiński, A.Potyka, W.Sobotkowski, R.Kmiecik, K.Hołuj, Stefaniak H.Szapiel, F.Chybicki, J.Bratoszewski, J.Kowalski, S.Barche, B.Wolniewicz, W.Jagodziński, Ćwikiel, Barański
9 1953 Katowice Ogniwo Warszawa Kolejarz Kraków AZS Gliwice
K.Plater, J.Duda, Z.Solecki, C.Krulisch, E.Rysak, J.Migaj, T.Łojek, M.Litmanowicz T.Ciejka, K.Woźniak, L.Krystowski, A.Bocheński, O.Słobodzian, B.Fijak, E.Orzechowski, A.Litwińska, F.Major, A.Karaś A.Dzięciołowski, J.Sowiński, B.Towarnicki, H.Śliwiński, W.Sobotkowski, J.Stokłosa, W.Niwiński, K.Hołuj, Z.Gugółka
10 1954 Warszawa Ogniwo Kraków DWP Warszawa Włókniarz Łódź
B.Śliwa, E.Arłamowski, K.Gdański, T.Wojtasiewicz, F.Wesely, C.Wesołowski, J.Ruszczycki, R.Gąsiorowski, H.Jaśkowska, K.Wojtasiewicz, A.Szyszko-Bohusz, E.Knapczyk A.Pytlakowski, W.Litmanowicz, S.Witkowski, C.Bass, A.Karnkowski, T.Wróbel, W.Klus, J.Żemantowski, M.Litmanowicz, Z.Kubis, W.Dąbrowski, J.Wachtel, J.Średnicki J.Gadaliński, J.Panasewicz, Kaczmarek, W.Balcerowski, F.Damański, K.Wróblewski, L.Rydel, Stasiak, R.Herman, Kunikowski, J.Górski
11 1955 Wrocław AZS Gliwice AZS Warszawa Start Katowice
A.Dzięciołowski, J.Sowiński, J.Domański, B.Towarnicki, W.Sobotkowski, H.Śliwiński, Z.Radzikowski, J.Rozewicz, W.Niwiński, K.Knapik, L.Stopa, S.Radtke K.Plater, W.Święcicki, Z.Solecki, A.Sydor, F.Prochownik, B.Kruczyński, W.Kosiński, B.Kusiński, Jachołkowska W.Balcarek, E.Sojka, S.Brzózka, E.Byrtek, Z.Kloza, Ed.Olej, S.Kornasiewicz, B.Wojciechowska
12 1956 Liga dojazdowa DWP Warszawa AZS Kraków Start Katowice
R.Dworzyński, A.Pytlakowski, S.Witkowski, I.Branicki, R.Drozd, W.Litmanowicz, M.Litmanowicz, T.Wróbel, W.Klus, W.Dąbrowski, M.Motyka E.Nahlik, M.Galewicz, J.Kostro, R.Czermiński, W.Jurkiewicz, A.Karaś, I.Nowak W.Balcarek, E.Sojka, S.Brzózka, Z.Kloza, S.Kornasiewicz, E.Byrtek, K.Knapik, Ed.Olej
13 1957 Liga dojazdowa KKSz WDK Kraków Start Katowice Drukarz Warszawa
B.Śliwa, E.Arłamowski, K.Gdański, E.Knapczyk, O.Słobodzian, J.Stokłosa, A.Jurczyńska, F.Wesely, F.Major, R.Gąsiorowski, C.Wesołowski W.Balcarek, E.Sojka, S.Brzózka, Z.Kloza, S.Kornasiewicz, K.Badylak, K.Knapik, Ed.Olej I.Branicki, Z.Solecki, S.Witkowski, I.Suchorski, W.Grudzieński, M.Mannke, M.Lerka
14 1958 Liga dojazdowa Start Katowice KKSz WDK Kraków ŁKS Łódź
W.Balcarek, S.Brzózka, E.Nahlik, Z.Kloza, S.Kornasiewicz, Ed.Olej, K.Badylak, A.Przybyszewski, K.Knapik B.Śliwa, E.Arłamowski, E.Knapczyk, O.Słobodzian, R.Gąsiorowski, A.Szyszko-Bohusz, T.Ciejka, C.Wesołowski, A.Jurczyńska A.Karnkowski, W.Balcerowski, J.Gadaliński, J.Piechota, J.Panasewicz, K.Wróblewski, F.Damański, R.Herman
15 1959 Liga dojazdowa Polonia Warszawa Start Katowice ŁKS Łódź
J.Szukszta, S.Gawlikowski, J.Szpotański, A.Filipowicz, N.Borowski, A.Adamski, J.Adamski, G.Piszczyk, W.Kurowski, Z.Burakowski W.Balcarek, S.Brzózka, E.Nahlik, Z.Kloza, S.Kornasiewicz, M.Szpakowski, A.Sieroń, Z.Knapik W.Balcerowski, J.Gadaliński, J.Piechota, F.Damański, J.Pajączkowski, W.Szalecki, M.Fijałkowski, R.Herman
16 1960 Wrocław Legion Warszawa KKSz Kraków Start Katowice
A.Filipowicz, J.Szukszta, S.Gawlikowski, W.Litmanowicz, N.Borowski, M.Ziembiński, R.Marszałek, M.Litmanowicz, A.Adamski, W.Kurowski, J.Adamski B.Śliwa, E.Arłamowski, E.Knapczyk, T.Ciejka, Z.Węglowski, O.Słobodzian, S.Porębski, A.Jurczyńska, J.Ruszczycki, R.Gąsiorowski, M.Korfel S.Brzózka, W.Balcarek, A.Dzięciołowski, E.Nahlik, E.Sojka, Z.Kloza, W.Radecki, K.Radzikowska, S.Kornasiewicz, M.Szpakowski, A.Sieroń, A.Szpakowska
17 1961 Wrocław Legion Warszawa Hetman Wrocław AZS Kraków
A.Filipowicz, J.Szukszta, A.Pytlakowski, S.Gawlikowski, A.Adamski, N.Borowski, J.Adamski, M.Litmanowicz, R.Marszałek, A.Zieliński, J.Szota Z.Doda, C.Błaszczak, S.Witkowski, Z.Terlecki, L.Chrzanowski, S.Ćwiąkała, Z.Kwaśniewski, H.Jochelson J.Kostro, M.Galewicz, B.Marciszewski, R.Czermiński, W.Jurkiewicz, A.Trzeszczkowski, M.Gąsior, H.Konarkowska, A.Karaś, K.Wojtasiewicz, S.Biały, T.Pawlak
18 1962 Wrocław KKSz Kraków Start Katowice Legion Warszawa
B.Śliwa, E.Arłamowski, Z.Węglowski, T.Ciejka, E.Knapczyk, J.Stokłosa, C.Jędrzejek, A.Jurczyńska, J.Ruszczycki, K.Woźniak W.Łuczynowicz, W.Balcarek, A.Dzięciołowski, E.Nahlik, Z.Kloza, S.Kornasiewicz, W.Radecki, A.Szpakowska, M.Szpakowski A.Filipowicz, J.Szukszta, S.Gawlikowski, A.Adamski, W.Litmanowicz, N.Borowski, W.Schinzel, M.Litmanowicz, E.Sztejn, Z.Burakowski, J.Szota, G.Piszczyk
19 1963 Wisła Legion Warszawa Start Łódź Start Katowice
K.Plater, A.Filipowicz, J.Szukszta, S.Gawlikowski, J.Adamski, W.Litmanowicz, W.Schinzel, J.Szota, A.Pytlakowski, N.Borowski, E.Sztejn, L.Tomaszewicz, T.Klecha W.Balcerowski, J.Gadaliński, W.Matkowski, T.Żółtek, M.Fijałkowski, T.Chmielewski, A.Łuczak, R.Herman E.Nahlik, W.Balcarek, A.Dzięciołowski, W.Łuczynowicz, M.Szpakowski, S.Kornasiewicz, W.Radecki, A.Szpakowska
20 1964 Częstochowa Legion Warszawa Hutnik Nowa Huta Start Łódź
K.Plater, A.Filipowicz, S.Gawlikowski, J.Szukszta, A.Pytlakowski, W.Litmanowicz, A.Zieliński, M.Litmanowicz, M.Skipietrow, E.Sztejn, R.Marszałek, P.Bartkiewicz, J.Szota J.Bednarski, J.Kostro, S.Porębski, R.Gąsiorowski, J.Lesiak, T.Maczek, L.Pawłowski, E.Kowalska W.Balcerowski, J.Gadaliński, W.Matkowski, T.Żółtek, T.Domżal, T.Chmielewski, M.Poszwiński, K.Rembowski, S.Furs, A.Łuczak, R.Herman
21 1965 Kraków Start Łódź Legion Warszawa Start Katowice
W.Balcerowski, H.Podolski, J.Gadaliński, W.Matkowski, A.Karnkowski, T.Chmielewski, A.Łuczak, A.Hellwig K.Plater, J.Adamski, S.Gawlikowski, J.Szukszta, R.Marszałek, E.Sztejn, K.Hordyński, M.Litmanowicz, M.Skipietrow, W.Schinzel, C.Krulisch, W.Ufnal, P.Bartkiewicz, J.Szota W.Łuczynowicz, A.Dzięciołowski, W.Balcarek, S.Kornasiewicz, Z.Kloza, M.Szpakowski, E.Ledwoń, K.Radzikowska
22 1966 Warszawa Start Lublin Start Łódź Legion Warszawa
A.Sydor, Z.Jamroz, K.Pytel, T.Lipski, Z.Wojcieszyn, W.Słomak, A.Kołodziejczyk, Z.RapcewiczK.Zakrzewski, A.Jurczyńska, E.Kowalska W.Balcerowski, H.Podolski, J.Gadaliński, W.Matkowski, A.Karnkowski, A.Łuczak, T.Chmielewski, M.Fabianowski, A.Hellwig A.Filipowicz, K.Plater, J.Adamski, W.Schinzel, A.Pytlakowski, S.Gawlikowski, K.Hordyński, J.Szota, J.Szukszta, R.Marszałek, M.Skipietrow, W.Ufnal, M.Litmanowicz
23 1967 Wrocław Legion Warszawa Maraton Warszawa Start Lublin
J.Adamski, A.Filipowicz, K.Plater, J.Szukszta, R.Marszałek, S.Gawlikowski, A.Kociszewski, J.Szota, W.Schinzel, M.Skipietrow, J.Vobożil, M.Litmanowicz S.Brzózka, R.Grąbczewski, S.Witkowski, W.Zabierzański, M.Kwieciński, L.Adasiak, J.Lewi, L.Oboron A.Sydor, Z.Jamroz, W.Dobrzyński, K.Pytel, T.Lipski, K.Zakrzewski, A.Tomaszewski, A.Jurczyńska
24 1968 Poznań Maraton Warszawa Legion Warszawa Start Katowice
R.Grąbczewski, S.Witkowski, S.Brzózka, J.Lewi, M.Kwieciński, W.Juchimiuk, A.Sznapik, E.Kowalska-Lipska, B.Kusiński, J.Orczyk, L.Adasiak, L.Oboron A.Filipowicz, R.Marszałek, J.Szukszta, K.Plater, A.Pytlakowski, S.Gawlikowski, K.Kaiszauri, J.Szota, M.Fijałkowski, L.Tomaszewicz, J.Vobożil, M.Litmanowicz H.Śliwiński, A.Dzięciołowski, W.Łuczynowicz, W.Balcarek, S.Kornasiewicz, M.Szpakowski, J.Bielczyk, K.Radzikowska, Z.Kloza, S.Kipiński, A.Sieroń, A.Szpakowska
25 1969 Wrocław Legion Warszawa Maraton Warszawa Pocztowiec Poznań
J.Adamski, J.Szukszta, A.Filipowicz, R.Marszałek, W.Schinzel, K.Plater, K.Kaiszauri, J.Szota, M.Fijałkowski, L.Tomaszewicz, W.Ufnal, A.Łokasto R.Grąbczewski, S.Witkowski, S.Brzózka, R.Dworzyński, W.Zabierzański, W.Juchimiuk, A.Sznapik, E.Kowalska-Lipska W.Schmidt, A.Mięsowicz, P.Ereński, M.Nowacki, J.Gralka, E.Półtorak, L.Tarkowski, W.Kruszyński, H.Ereńska-Radzewska, J.Małolepsza
26 1970 Poznań Maraton Warszawa Start Lublin Start Katowice
S.Witkowski, R.Grąbczewski, R.Dworzyński, S.Brzózka, A.Adamski, M.Kwieciński, A.Sznapik, E.Kowalska-Lipska, W.Zabierzański K.Pytel, K.Zakrzewski, S.Wach, Z.Wojcieszyn, T.Lipski, H.Dobosz, J.Kraśkiewicz, B.Pytel H.Śliwiński, A.Dzięciołowski, Z.Kloza, W.Balcarek, W.Łuczynowicz, S.Kipiński, J.Bielczyk, K.Radzikowska
27 1971 Wisła Start Lublin Legion Warszawa Pocztowiec Poznań
K.Pytel, Z.Jamroz, K.Zakrzewski, S.Wach, T.Lipski, Z.Wojcieszyn, H.Dobosz, B.Pytel, J.Kraśkiewicz J.Adamski, A.Filipowicz, J.Szukszta, M.Fijałkowski, R.Marszałek, A.Łokasto, J.Vobożil, J.Szota, S.Gawlikowski, A.Trylski, M.Litmanowicz W.Schmidt, P.Ereński, J.Gralka, E.Półtorak, A.Wiland, A.Mięsowicz, W.Kruszyński, H.Ereńska-Radzewska
28 1972 Międzygórze Legion Warszawa Maraton Warszawa Start Lublin
A.Filipowicz, J.Adamski, R.Marszałek, J.Szukszta, S.Gawlikowski, M.Litmanowicz, A.Łokasto, M.Fijałkowski, A.Pytlakowski A.Sznapik, R.Grąbczewski, S.Witkowski, A.Adamski, S.Brzózka, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński K.Pytel, Z.Jamroz, S.Wach, Z.Wojcieszyn, H.Dobosz, B.Pytel, K.Zakrzewski
29 1973 Bydgoszcz Maraton Warszawa Start Katowice Start Lublin
W.Schmidt, A.Sznapik, R.Grąbczewski, S.Witkowski, A.Adamski, E.Kowalska-Lipska, R.Dworzyński, W.Ehrenfeucht, M.Ziembiński J.Bielczyk, K.Pinkas, H.Śliwiński, A.Dzięciołowski, W.Balcarek, K.Radzikowska, J.Widera K.Pytel, Z.Jamroz, K.Zakrzewski, S.Wach, H.Dobosz, B.Pytel, Z.Wojcieszyn, Z.Gosek, J.Kraśkiewicz
30 1974 Poznań Maraton Warszawa Start Lublin Łączność Bydgoszcz
W.Schmidt, A.Sznapik, R.Grąbczewski, A.AdamskiS.WitkowskiE.Kowalska-Lipska, W.Ehrenfeucht, R.Dworzyński, S.Brzózka K.Pytel, A.Sydor, Z.Jamroz, H.Dobosz, S.Wach, B.Pytel, K.Zakrzewski, Z.Wojcieszyn, Z.Ciechocińska J.Pokojowczyk, A.Maciejewski, J.Gralka, W.Jagodziński, G.Chrapkowski, L.Turczynowicz, H.Jagodzińska
31 1975 Augustów Maraton Warszawa Start Katowice Anilana Łódź
W.Schmidt, A.Sznapik, R.Grąbczewski, S.Witkowski, A.Adamski, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński, W.Ehrenfeucht, J.Marks J.Bielczyk, K.Pinkas, Z.Hurnik, J.Widera, J.Przewoźnik, K.Radzikowska, Z.Kardyś W.Balcerowski, T.Żółtek, J.Łachut, W.Świć, Z.Bator, G.Szmacińska, R.Grzelak, T.Rakowiecki
32 1976 Ciechocinek Maraton Warszawa Anilana Łódź Start Katowice
W.Schmidt, A.Sznapik, R.Grąbczewski, S.Witkowski, A.Adamski, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński W.Balcerowski, W.Świć, T.Żółtek, J.Łachut, Z.Bator, G.Szmacińska, T.Rakowiecki J.Bielczyk, K.Pinkas, A.Dzięciołowski, Z.Hurnik, M.Twardoń, K.Radzikowska, J.Przewoźnik, J.Widera
33 1977 Katowice Maraton Warszawa Anilana Łódź Legion Warszawa
W.Schmidt, A.Sznapik, S.Witkowski, A.Adamski, R.Grąbczewski, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński W.Balcerowski, W.Świć, T.Żółtek, Z.Bator, T.Rakowiecki, G.Szmacińska, J.Łachut, R.Grzelak J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, A.Łokasto, S.Wach, A.Brustman, B.Borysiak
34 1978 Szeligi Łączność Bydgoszcz Legion Warszawa Maraton Warszawa
J.Pokojowczyk, A.Maciejewski, W.Kruszyński, W.Jagodziński, G.Chrapkowski, H.Jagodzińska J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, A.Łokasto, B.Borysiak, A.Brustman, B.Michalak, Z.Biegański W.Schmidt, A.Sznapik, A.Adamski, R.Grąbczewski, S.Witkowski, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński, W.Ehrenfeucht
35 1979 Lublin Maraton Warszawa Avia Świdnik Hutnik Warszawa
W.Schmidt, A.Sznapik, S.Witkowski, A.Adamski, R.Grąbczewski, E.Kowalska-Lipska, M.Ziembiński, W.Ehrenfeucht K.Pytel, Z.Szymczak, M.Hawełko, T.Lipski, Z.Księski, B.Pytel, M.Praszak, I.Kasprzyk M.Fijałkowski, J.Konikowski, K.Pańczyk, H.Petryk, K.Sznapik, E.Sosnowska, Z.Sęk, K.Marcinkowski
36 1980 Ustroń-Jaszowiec Legion Warszawa Avia Świdnik Maraton Warszawa
J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, B.Borysiak, W.Matkowski, A.Brustman, R.Hass, L.Plaskota K.Pytel, Z.Szymczak, M.Hawełko, Z.Księski, T.Lipski, B.Pytel, M.Praszak, I.Kasprzyk A.Sznapik, W.Schmidt, A.Adamski, S.Witkowski, R.Grąbczewski, E.Kowalska, M.Ziembiński, S.Brzózka
37 1981 Lubniewice Maraton Warszawa Legion Warszawa Avia Świdnik
W.Schmidt, A.Sznapik, A.Adamski, S.Witkowski, R.Grąbczewski, E.Kowalska, P.Staniszewski, M.Ziembiński, K.Więckiewicz J.Adamski, A.Filipowicz, R.Marszałek, B.Borysiak, A.Łokasto, A.Brustman, W.Matkowski, R.Hass K.Pytel, Z.Szymczak, Z.Księski, M.Hawełko, T.Lipski, B.Pytel, M.Praszak, I.Kasprzyk
38 1982 Gdynia Avia Świdnik Start Lublin Chemik Bydgoszcz
K.Pytel, Z.Szymczak, Z.Księski, M.Hawełko, T.Lipski, B.Pytel, M.Praszak, I.Kasprzyk A.Sydor, J.Przewoźnik, H.Dobosz, J.Dybowski, S.Wach, Z.Ciechocińska, R.Izdebski, R.Probola A.Maciejewski, J.Gralka, S.Sokołowski, K.Żołnierowicz, W.Hanasz, M.Wiese, M.Mazalon
39 1983 Kule Maraton Warszawa Skra Częstochowa Chemik Bydgoszcz
A.Sznapik, P.Staniszewski, A.Adamski, S.Witkowski, W.Ehrenfeucht, E.Kowalska J.Flis, A.Sygulski, R.Tomaszewski, T.Giżyński, W.Sapis, B.Sikora, T.Karpik A.Maciejewski, J.Gralka, K.Żołnierowicz, W.Hanasz, A.Maliszewski, M.Wiese, A.Grabowski, R.Maślanka
40 1984 Ustroń-Jaszowiec Legion Warszawa Chemik Bydgoszcz Górnik 09 Mysłowice
J.Adamski, R.Marszałek, B.Sygulski, R.Hass, A.Łokasto, A.Brustman, M.Maćkowiak, K.Strzelecki, A.Trylski A.Maciejewski, J.Gralka, A.Grabowski, W.Hanasz, A.Maliszewski, M.Wiese, R.Maślanka W.Kruszyński, J.Bielczyk, S.Kostyra, M.Twardoń, H.Sobura, H.Wesołowska, B.Graczyk
41 1985 Międzybrodzie Żywieckie Pocztowiec Poznań Górnik 09 Mysłowice Lech Poznań
I.Nowak, M.Stypka, L.Węglarz, R.Kujawski, B.Sołtys, H.Ereńska-Radzewska, P.Staniszewski J.Bielczyk, W.Kruszyński, M.Twardoń, H.Sobura, L.Kawczyński, H.Wesołowska, T.Tomalczyk P.Stempin, R.Bernard, Z.Doda, J.Woda, M.Bernat, E.Kaczmarek, A.Stempin
42 1986 Porąbka-Kozubnik Legion Warszawa Górnik 09 Mysłowice Kolejarz Katowice
A.Filipowicz, W.Sapis, A.Szypulski, R.Hass, A.Łokasto, A.Brustman, A.Trylski, A.Szymański J.Bielczyk, H.Sobura, W.Kruszyński, M.Twardoń, T.Chachaj, H.Wesołowska, T.Tomalczyk, L.Kawczyński W.Schmidt, A.Sygulski, M.Bakalarz, J.Szałajdewicz, Z.Kardyś, I.Świecik
43 1987 Jachranka Lech Poznań Legion Warszawa Kolejarz Katowice
P.Stempin, R.Bernard, Z.Doda, J.Woda, P.Jezierski, E.Kaczmarek, D.Pędzich A.Filipowicz, W.Sapis, A.Szypulski, R.Marszałek, A.Łokasto, A.Brustman, R.Hass, L.Węglarz W.Schmidt, A.Sygulski, J.Adamski, H.Dobosz, J.Szałajdewicz, I.Świecik, J.Dawidów
44 1988 Krynica Pocztowiec Poznań Kolejarz Katowice Polonia Warszawa
I.Nowak, M.Stypka, K.Urban, R.Kujawski, L.Węglarz, H.Ereńska-Radzewska W.Schmidt, J.Adamski, A.Sygulski, H.Dobosz, J.Dawidów, I.Świecik, J.Szałajdewicz, M.Ciszek A.Wojtkiewicz, J.Petkēvičs, K.Pańczyk, S.Dejkało, M.Sarwiński, A.Fornal, R.Bugajski, M.Kolasiński, A.Kujawski, T.Małachowski
45 1989 Łeba Legion Warszawa Kolejarz Katowice Lech Poznań
R.Kuczyński, A.Filipowicz, J.Flis, R.Hass, B.Grabarczyk, A.Brustman W.Schmidt, J.Adamski, H.Dobosz, J.Dawidów, M.Ciszek, I.Świecik, Z.Kardyś P.Stempin, J.Woda, R.Bernard, Z.Doda, D.Pędzich, E.Nowicka, P.Jezierski
46 1990 Bydgoszcz Włókniarz Bielsko-Biała Piast Słupsk AZS PL Wrocław
M.Matlak, S.Iwanow, T.Giżyński, J.Agrest, M.Jaworski, B.Sikora-Giżyńska, A.Jakubiec, M.Kempys W.Czechow, J.Gdański, K.Żołnierowicz, W.Sapis, A.Cichocki, T.Czechowa, P.Gdański Z.Jaśnikowski, V.Malisauskas, M.Buś, A.Pieniążek, R.Włodarczyk, A.Szmigielska, A.Jarzyński
47 1991 Mikołajki Stilon Gorzów Wielkopolski Włókniarz Bielsko-Biała Hańcza Suwałki
M.Krasenkow, J.Przewoźnik, J.Pisuliński, A.Czerwoński, J.Siekański, B.Kaczorowska M.Matlak, S.Iwanow, J.Agrest, T.Giżyński, M.Jaworski, B.Sikora-Giżyńska, A.Jakubiec A.Kveinys, L.Ostrowski, D.Drzemicki, D.Klimaszewski, M.Morchat, J.Ciruk, L.Damarkaite
48 1992 Rewal Miedź Legnica Polonia Warszawa Włókniarz Bielsko-Biała
J.Glejzerow, W.Sapis, K.Typek, G.Łukasiewicz, W.Janocha, K.Baginskaite, A.Cybulak, Z.Bojczuk A.Wojtkiewicz, J.Gdański, K.Pańczyk, B.Macieja, A.Kujawski, A.Brustman, R.Siekaczyński S.Iwanow, J.Agrest, M.Matlak, M.Jaworski, A.Jakubiec, B.Sikora-Giżyńska, T.Giżyński
49 1993 Lubniewice Stilon Gorzów Wielkopolski Polonia Warszawa Miedź Legnica
M.Krasenkow, R.Kuczyński, J.Przewoźnik, J.Pisuliński, A.Czerwoński, B.Kaczorowska A.Wojtkiewicz, J.Gdański, B.Macieja, K.Pańczyk, A.Kujawski, R.Siekaczyński, A.Brustman J.Glejzerow, W.Sapis, K.Typek, G.Łukasiewicz, W.Janocha, Z.Bojczuk, A.Cybulak, B.Ziętek-Czerwońska
50 1994 Lubniewice Stilon Gorzów Wielkopolski Włókniarz Bielsko-Biała Górnik Zabrze
M.Krasenkow, R.Kuczyński, A.Czerwoński, J.Pisuliński, J.Przewoźnik, I.Siekańska S.Iwanow, M.Matlak, A.Jakubiec, T.Giżyński, M.Jaworski, C.Spisak, B.Sikora-Giżyńska W.Czechow, R.Ciemniak, G.Masternak, J.Dubiel, M.Twardoń, J.Kiedrowicz, Z.Wiliczkiewicz
51 1995 Lubniewice Stilon Gorzów Wielkopolski Włókniarz Bielsko-Biała Polonia ComputerLand Warszawa
M.Krasenkow, R.Kuczyński, A.Czerwoński, J.Pisuliński, J.Przewoźnik, B.Kaczorowska S.Iwanow, M.Matlak, A.Jakubiec, M.Jaworski, C.Spisak, B.Sikora-Giżyńska A.Wojtkiewicz, W.Cieszkowski, J.Gdański, B.Soćko, B.Macieja, D.Pędzich, A.Brustman
52 1996 Augustów Polonia PKO BP Warszawa Pribo-Hańcza Suwałki Chrobry Głogów
E.Rozentalis, J.Gdański, B.Macieja, B.Soćko, D.Pędzich, A.Brustman A.Kveinys, L.Ostrowski, A.Szypulski, P.Bobras, J.Ciruk, R.Gąsiorowski, J.Krynicka T.Markowski, A.Pieniążek, P.Skalik, G.Łukasiewicz, J.Żyła, M.Zielińska
53 1997 Krynica Stilon Gorzów Wielkopolski Polonia PKO BP Warszawa Rymer Niedobczyce
M.Krasenkow, I.Chenkin, P.Jaracz, A.Czerwoński, J.Pisuliński, J.Przewoźnik, M.Nurkiewicz, I.Radziewicz E.Rozentalis, A.Wojtkiewicz, J.Gdański, B.Macieja, D.Pędzich, B.Soćko, A.Brustman M.Kamiński, M.Grabarczyk, B.Grabarczyk, A.Jakubiec, H.Seifert, S.Kostyra, A.Cudnik, M.Kludacz, H.Wesołowska
54 1998 Lubniewice Stilon Gorzów Wielkopolski Polonia PKO BP Warszawa Pocztowiec Poznań
M.Krasenkow, I.Chenkin, T.Markowski, P.Jaracz, J.Przewoźnik, A.Czerwoński, J.Pisuliński, I.Radziewicz E.Rozentalis, B.Macieja, B.Soćko, R.Kuczyński, D.Pędzich, P.Blehm, A.Brustman K.Urban, W.Schmidt, P.Stempin, L.Węglarz, I.Nowak, M.Szeląg, M.Bobrowska, H.Ereńska
55 1999 Suwałki Polonia Animex Warszawa Gant Hetman Wrocław Stilon Gorzów Wielkopolski
M.Krasenkow, E.Rozentalis, B.Soćko, B.Macieja, R.Kuczyński, A.Brustman A.Wojtkiewicz, E.Kengis, M.Kamiński, Z.Jaśnikowski, M.Buś, M.Perdek, G.Antkowiak, M.Zielińska T.Markowski, P.Jaracz, M.Matlak, O.Michalski, P.Liwak, J.Przewoźnik, I.Radziewicz
56 2000 Zakopane Polonia Plus GSM Warszawa PTSz Płock Gant Hetman Wrocław
M.Krasenkow, E.Rozentalis, J.Gdański, B.Macieja, B.Soćko, P.Blehm, R.Kuczyński, M.Soćko, J.Dworakowska, A.Brustman M.Grabarczyk, P.Staniszewski, A.Jakubiec, B.Grabarczyk, K.Jakubowski, M.Sarwiński, D.Iwaniuk, K.Jurkiewicz A.Wojtkiewicz, K.Mitoń, M.Kamiński, Z.Jaśnikowski, P.Dobrowolski, G.Antkowiak, M.Zielińska
57 2001 Głogów Polonia Plus GSM Warszawa Devo Maraton Łomża Pocztowiec TP SA Poznań
B.Macieja, E.Rozentalis, M.Krasenkow, B.Soćko, J.Gdański, P.Blehm, R.Kuczyński, M.Soćko, J.Dworakowska R.Kempiński, A.Kowalow, P.Bobras, J.Piński, K.Jakubowski, M.Zielińska K.Urban, W.Schmidt, M.Szeląg, P.Stempin, L.Węglarz, J.Owczarzak, H.Ereńska
58 2002 Lubniewice Polonia Plus GSM Warszawa AZS UMCS Lublin Polfa Grodzisk Mazowiecki
M.Krasenkow, B.Macieja, R.Kempiński, E.Rozentalis, B.Soćko, T.Markowski, J.Gdański, A.Brustman, M.Soćko W.Dydyszko, P.Jaracz, R.Antoniewski, M.Dziuba, M.Myć, P.Stoma, B.Jaracz P.Acs, Ł.Cyborowski, B.Heberla, M.Nurkiewicz, A.Grzelak, A.Deszczyński, J.Adamski, I.Radziewicz
59 2003 Lubniewice Polonia Plus GSM Warszawa Polfa Grodzisk Mazowiecki PTSz Płock
B.Macieja, T.Markowski, M.Krasenkow, R.Kempiński, B.Soćko, J.Gdański, M.Soćko P.Acs, Ł.Cyborowski, K.Mitoń, M.Grabarczyk, B.Heberla, M.Nurkiewicz, I.Radziewicz A.Jakubiec, G.Gajewski, R.Wojtaszek, R.Jedynak, K.Jędryczka, K.Zapolski, J.Worek
60 2004 Dźwirzyno Polonia Plus GSM Warszawa Polfa Grodzisk Mazowiecki Damis Warszawa
B.Macieja, M.Krasenkow, R.Kempiński, T.Markowski, B.Soćko, J.Gdański, M.Soćko K.Mitoń, Ł.Cyborowski, M.Grabarczyk, B.Heberla, M.Nurkiewicz, M.Tazbir, I.Radziewicz E.Rozentalis, M.Bartel, P.Łagowski, M.Krysztofiak, K.Kuźmicz, B.Kądziołka
61 2005 Lubniewice Polonia Plus GSM Warszawa Polfa Grodzisk Mazowiecki JKSz MCKiS Jaworzno
M.Krasenkow, R.Kempiński, B.Soćko, B.Macieja, T.Markowski, M.Soćko Ł.Cyborowski, M.Grabarczyk, B.Grabarczyk, M.Nurkiewicz, M.Marszałek, A.Deszczyński, M.Tazbir, I.Radziewicz S.Fedorczuk, P.Bobras, M.Matlak, D.Szoen, D.Gumuła, E.Andrzejewska
62 2006 Ustroń Polonia Plus GSM Warszawa AZS UMCS Lublin JKSz MCKiS Jaworzno
B.Soćko, B.Macieja, E.Rozentalis, R.Kempiński, M.Bartel, M.Soćko, B.Kądziołka W.Dydyszko, Ł.Cyborowski, M.Dziuba, G.Gajewski, P.Jaracz, D.Czarnota S.Fedorczuk, P.Bobras, J.Czakon, M.Matlak, D.Szoen, D.Gumuła, J.Worek
63 2007 Ustroń WASKO HetMaN Szopienice Polonia Warszawa AZS UMCS Lublin
K.Mitoń, E.Rozentalis, J.Gdański, B.Heberla, K.Bulski, J.Dworakowska M.Krasenkow, B.Soćko, M.Bartel, B.Macieja, R.Kempiński, Mi.Olszewski, B.Kądziołka W.Dydyszko, G.Gajewski, Ł.Cyborowski, M.Dziuba, P.Jaracz, M.Krysztofiak, M.Przeździecka
64 2008 Karpacz WASKO HetMaN Szopienice AZS UMCS Lublin Polonia Warszawa
D.Navara, K.Mitoń, P.Bobras, J.Gdański, B.Heberla, J.Dworakowska R.Wojtaszek, G.Gajewski, M.Dziuba, Ł.Cyborowski, P.Jaracz, M.Przeździecka M.Krasenkow, B.Soćko, R.Kempiński, B.Macieja, E.Rozentalis, Mi.Olszewski, M.Soćko
65 2009 Lublin Polonia Warszawa WASKO HetMaN Szopienice Polonia Votum Wrocław
M.Krasenkow, B.Macieja, R.Kempiński, E.Rozentalis, Mi.Olszewski, D.Czarnota B.Soćko, K.Mitoń, V.Babula, P.Bobras, B.Heberla, J.Gdański, M.Soćko A.Wołokitin, M.Bartel, D.Świercz, A.Leniart, R.Lubczyński, I.Rajlich, J.Zawadzka, E.Dusza
66 2010 Katowice WASKO HetMaN Szopienice Pasjonat Dankowice Polonia Votum Wrocław
D.Navara, B.Soćko, K.Mitoń, J.Gdański, P.Bobras, B.Heberla, M.Soćko S.Żygałko, R.Antoniewski, W.Moranda, Ł.Cyborowski, M.Matlak, M.Bobula, M.Paździora, J.Worek R.Wojtaszek, M.Bartel, C.Balogh, D.Świercz, A.Leniart, J.Zawadzka
67 2011 Wrocław
Międzybrodzie
Katowice
PGNiG Polonia Warszawa WASKO HetMaN Szopienice Stilon Gorzów Wielkopolski
B.Macieja, R.Kempiński, G.Gajewski, E.Rozentalis, Mi.Olszewski, T.Warakomski, D.Pędzich, J.Dworakowska D.Navara, B.Soćko, K.Mitoń, J.Gdański, B.Heberla, V.Babula, P.Bobras, K.Bulski, M.Soćko J.Kryworuczko, M.Krasenkow, K.Piorun, K.Dragun, M.Rutkowski, K.Klim, B.Kądziołka
68 2012 Warszawa
Gorzów Wlkp.
Katowice
Polonia Warszawa WASKO HetMaN Szopienice Stilon Gorzów Wielkopolski
B.Macieja, G.Gajewski, R.Kempiński, E.Rozentalis, Mi.Olszewski, T.Warakomski, A.Muzyczuk, K.Szczepkowska-Horowska D.Navara, B.Soćko, K.Mitoń, P.Bobras, J.Gdański, K.Bulski, G.Masternak, M.Soćko, M.Michna, A.Zozulia J.Kryworuczko, M.Krasenkow, K.Piorun, M.Kanarek, K.Dragun, M.Rutkowski, K.Klim, B.Kądziołka, K.Wiśniowska
69 2013 Wrocław
Gorzów Wlkp.
Katowice
WASKO HetMaN Katowice Stilon Gorzów Wielkopolski Polonia Wrocław
D.Navara, A.Areszczenko, G.Gajewski, B.Soćko, K.Mitoń, P.Bobras, K.Bulski, J.Gdański, M.Soćko J.Kryworuczko, W.Moranda, K.Piorun, K.Dragun, M.Kanarek, A.Czerwoński, B.Kądziołka R.Wojtaszek, M.Bartel, D.Świercz, D.Mastrovasilis, K.Stachowiak, R.Lubczyński, P.Dobrowolski, K.Jasik, O.Wieczorek, J.Zawadzka
70 2014 Gorzów Wlkp.
Wrocław
Katowice
VOTUM SA Polonia Wrocław WASKO HetMaN Katowice Akademia Szachowa Future Processing Gliwice
D.Świercz, M.Bartel, D.Mastrovasilis, W.Moranda, D.Sadzikowski, J.Zawadzka R.Wojtaszek, D.Navara, A.Areszczenko, G.Gajewski, B.Soćko, K.Mitoń, K.Bulski, M.Soćko R.Kempiński, T.Markowski, Mi.Olszewski, M.Szeląg, J.Tomczak, T.Warakomski, M.Chlost
71 2015 Gliwice
Katowice
Wrocław
WASKO HetMaN Katowice VOTUM SA Polonia Wrocław Stilon Gorzów Wielkopolski
R.Wojtaszek, D.Navara, A.Areszczenko, G.Gajewski, B.Soćko, K.Mitoń, K.Bulski, M.Soćko D.Świercz, M.Bartel, D.Mastrovasilis, W.Moranda, D.Sadzikowski, J.Zawadzka J.Kryworuczko, K.Dragun, M.Krasenkow, K.Piorun, M.Kanarek, K.Klim, B.Zawadzka, K.Wiśniowska
72 2016 Gorzów Wlkp.
Wrocław
Katowice
WASKO Hetman Katowice Stilon Gorzów Wielkopolski VOTUM SA Polonia Wrocław
R.Wojtaszek, D.Navara, A.Areszczenko, K.Mitoń, G.Gajewski, B.Soćko, M.Soćko J.Kryworuczko, K.PiorunK.Dragun, M.Krasenkow, M.Kanarek, B.Zawadzka D.Świercz, M.Bartel, D.Sadzikowski, D.Mastrovasilis, O.Wieczorek, P.Dobrowolski, K.Stachowiak, J.Zawadzka
73 2017 Gorzów Wlkp.
Wrocław
Katowice

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close