Henryk Biszof

 

Henryk Biszof

  • ur. 5 kwietnia 1937 w Chodzieży
  • I kategoria szachowa (2004)
  • działacz szachowy

Henryk Biszof urodził się 5 kwietnia 1937 roku w Chodzieży. W 1951 roku rozpoczął edukację w szkole średniej w Pile, tam też zaczął zgłębiać tajniki królewskiej gry korzystając z książki „Nauka gry w szachy” autorstwa Tadeusza Czarneckiego. W latach 1952–1965 brał udział w licznych rozgrywkach, zarówno indywidualnych jak i drużynowych, będąc zawodnikiem chodzieskich klubów „Ogniwo”, „Polonia” i „Unia”. Bardzo miło wspomina udział w Mistrzostwach Okręgu Wielkopolskiego juniorów do lat 20 w 1956 roku w Poznaniu, gdzie wywalczył brązowy medal i wypełnił normę na II kategorię szachową. W latach 1959, 1961, 1963 i 1964 zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo miasta oraz powiatu chodzieskiego. Swą pasję do szachów mógł i z powodzeniem realizował w latach 1959-1961 w trakcie odbywania służby wojskowej w Pruszczu Gdańskim. Triumfował w indywidualnych mistrzostwach jednostki, garnizonu i batalionu, a jego drużyna zajęła w 1960 roku II miejsce w Mistrzostwach Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Zegrzu Pomorskim. W latach 60-tych grał, a bardzo lubił tę formę rozgrywek, w szachy korespondencyjne. Był częstym uczestnikiem Mistrzostw Województwa.

W 1974 roku Henryk Biszof zamieszkał wraz z rodziną w Gnieźnie. W 1989 roku założył i został prezesem klubu szachowego „Budowlani”. działającego przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego (PBRol), którego od 1978 roku był dyrektorem. Klub „Budowlani” zajmował się nie tylko szeroko pojętym szkoleniem dzieci i młodzieży z Gniezna i okolic, ale także inicjowaniem wielu imprez promujących królewską grę – w tym także Ogólnopolskich Turniejów Szachowych Polanbudu (1990–1995), umożliwiając młodym sportowcom zdobywania cennego doświadczenia, podnoszenia kwalifikacji i konfrontacji z najlepszymi szachistami z okolicznych województw. W 1989 roku wspomniany klub był także organizatorem II Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Przedsiębiorstw Budownictwa Rolniczego. W silnie obsadzonych rozgrywkach, które odbyły się w Skorzęcinie, Henryk Biszof zajął II miejsce, a w klasyfikacji drużynowej gnieźnieńska ekipa zdobyła wicemistrzostwo. W barwach „Budowlanych” grali między innymi: odnoszący spore sukcesy na arenie ogólnopolskiej mistrz FIDE Łukasz Bardeli, Piotr Przybylski, Lidia Stelmaszyk (z domu Kozłowska), Adam Walkowiak, Bartosz Kyciak, Paweł Nawrocki i prężnie działający obecnie członkowie zarządu Ludowego Klubu Sportowego Chrobry Gniezno – Mirosław Sobczak i Emil Wiśniewski.

W 1995 roku, w okresie przemian ustrojowych, po ogłoszeniu upadłości Przedsiębiorstwa Budowlano-Remontowego „Polanbud” S.A. (powstałego w wyniku przekształcenia PBRolu) i po rozwiązaniu sekcji szachowej, Henryk Biszof  wraz z innymi zawodnikami zasilił szeregi Ludowego Klubu Sportowego „Chrobry” Gniezno, a swą ogromną wiedzą i długoletnim doświadczeniem chętnie dzielił się z młodymi szachistami i działaczami.

Od 2000 roku uczestniczył w wielu rozgrywkach i często reprezentował klub i kraj w turniejach w Polsce, Europie i na świecie. Wziął udział w X Mistrzostwach Świata Seniorów w Rowach (2000), w Otwartych Mistrzostwach Seniorów Brandenburgii (2001, 2003, 2004), w IV i VI Międzynarodowym Festiwalu  Szachowym w Kołobrzegu (2003, 2005), a w latach 2004–2016 był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Konik Morski Rewala”. Wielkim przeżyciem był dla niego występ w Mistrzostwach Świata Seniorów, które odbyły się w Gmunden w 2007 roku. Pobyt w austriackiej miejscowości zapamiętał w sposób szczególny nie tylko ze względu na fakt otwarcia zawodów przez Garriego Kasparowa, ale także z uwagi na to, że jako pierwszy mógł osobiście pogratulować arcymistrzyni Hannie Ereńskiej-Barlo zdobytego tam złotego medalu.

W 2012 roku na zorganizowanych przez ACO I Światowych Mistrzostwach Szachowych Amatorów, będąc jednym z najstarszych uczestników, otrzymał pamiątkową statuetkę „Konia Arabskiego”. Rozgrywki te odbyły się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, i zorganizowane były z dużym rozmachem i przepychem – uroczyste wręczanie nagród odbyło się bowiem w  pokrytej w części złotem sali balowej Al-Falak hotelu Burj Al Arab. W 2014 roku uczestniczył w III Światowych Mistrzostwach Szachowych Amatorów ACO, a w 2017 – w VI Mistrzostwach, które odbyły się na greckich wyspach Rodos i Kos.

W 2012 roku podczas obchodów 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów, zorganizowanego przez LKS „Chrobry” Gniezno, który jest spadkobiercą sportowego dorobku i kontynuatorem bogatej tradycji, otrzymał Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Szachowego, a także – jako zasłużony dla sportu szachowego w Gnieźnie – Medal Jubileuszowy.

Stara się cały czas być aktywny szachowo i chętnie uczestniczy w gnieźnieńskich rozgrywkach, często można go spotkać podczas „piątkowych” turniejów w ramach Grand Prix o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, czy też na sztandarowych turniejach odbywających się w Pierwszej Stolicy: Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna (w 48 edycjach zagrał 29 razy) i rozgrywanym od 2014 roku Ogólnopolskim Turnieju Szachowym Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Śledzi uważnie zmagania gnieźnieńskich zawodników i cieszą go wszystkie sukcesy, zwłaszcza osiągane przez młode pokolenie. Interesuje się także innymi dziedzinami sportu, do ulubionych dyscyplin należy piłka nożna, żużel i siatkówka.

Autorka opracowania: Agata Szeląg
Na podstawie wspomnień Henryka Biszofa


Ranking FIDE

  • najwyższy ranking w karierze – 1754 (1 października 2013)

Strony internetowe: