Jan Eberle


fot. Tomasz Wodzyński (2017)

 

Jan Eberle

 • ur. 25 lipca 1935 w Samborze (obecnie Ukraina)
 • zm. 8 maja 2022 w Hadze (Holandia)
 • kandydat na mistrza krajowego (1963)
 • działacz szachowy
 • od 1993 reprezentant Holandii

Zobacz: wybrane partie Jana Eberle

 Wspomnienie

Jan Eberle, dzięki swojemu ojcu, bardzo wcześnie nauczył się czytać i dość wcześnie zetknął się z szachami, które były jego pasją przez całe życie. Jednakże wojna i przesiedlenie na Podkarpacie nie pozwoliły mu na korzystanie z zorganizowanego szkolenia. Ale zamiłowanie do gry pozostało i skłoniło Go – w czasie nauki w szkole średniej w Tarnobrzegu – do przystąpienia do gry korespondencyjnej. Ciekawostką jest fakt, że w Grupie nr 34 turnieju zorganizowanego przez „Sztandar Młodych” spotkali się Jan Eberle, Emil Olej i Brunon Grela, zajmując trzy pierwsze miejsca.

Po ukończeniu w Tarnobrzegu Liceum Ogólnokształcącego, chcąc kontynuować tradycję rodzinną karier inżynierskich dziadka i ojca – budowali szlaki kolejowe w Galicji – zdał egzaminy na Politechnikę Warszawską. Po 3 latach studiów przeniósł się na Uniwersytet Warszawski by studiować historię. Bardzo dobre wyniki w procesie studiowania dawały mu prawo rozpoczęcia pracy w Instytucie Historii PAN, lecz proza życia zmusiła Go do podjęcia pracy w charakterze kustosza X Pawilonu. Zadecydowało mieszkanie służbowe.


źródło: archiwum
mm Andrzeja Filipowicza (1992)

Cały czas jednak pamiętał o szachach, grając w ligowych warszawskich drużynach: „Drukarz” i „Hutnik”. Po okresie Prezesury Jerzego Putramenta, PZSzach miał duże problemy z organizacją pracy Zarządu i Biura Związku, dlatego też Jan Eberle otrzymał propozycję pracy w roli Sekretarza Generalnego. W tym charakterze przepracował kilkanaście lat (1975–1988) i spełnił oczekiwania organizacyjne. Był bardzo sprawnym organizatorem, lecz tak często bywa, że ludzie bardzo inteligentni, a do takich bez żadnych watpliwości należał Jan Eberle – zgodnie z prawem Cyrila N. Parkinsona, potrafią odkładać wiele spraw na ostatni moment i bywa, że nie zdążą wsiąść „do pociągu”. Gdy do tego dojdą problemy osobiste to rzeczywiście można zapomnieć o przygotowaniu dokumentów na zebranie Zarządu lub Komisji.

10 grudnia 1988 r. – po Olimpiadzie Szachowej w Salonikach – Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze wybrało nowego Prezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego. Został nim red. Jacek Żemantowski, z którym do pracy w Związku na funkcji Sekretarza Generalnego przyszedł Mirosław Majkut, co zakończyło okres pracy na tym stanowisku Jana Eberle.

Po zakończeniu pracy Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Szachowego i rozwiązaniu problemów osobistych wyjechał do Holandii. W dalszym ciągu jednak kultywował przyjaźnie ze środowiskiem szachowym w Polsce, a dodatkowo zaangażował się w działalność środowiska polonijnego i był bardzo cenionym działaczem, zarówno w środowisku polonijnym, jak i organizacji krajowych. Był powszechnie lubiany za uśmiech, bezinteresowną pomoc i umiejętność nawiązywania dobrych relacji.

Za całokształt pracy wniesiony dla środowiska szachowego w kraju i za granicą został odznaczony m.in.:

 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
 • Złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”,
 • Złotą Odznaką Honorową PZSzach (18.08.1976).

Mirosław P. Gnieciak

 Szachy klasyczne

Reprezentant Polski w turniejach drużynowych

 • Drużynowe Mistrzostwa Świata studentów (1 raz)
  • Budapeszt 1959 – IV szach. (3½/9)

Drużynowe Mistrzostwa Polski (3 razy w I lidze)


Inne osiągnięcia

 • Dwukrotny uczestnik półfinałów mistrzostw Polski: Gdańsk 1958 (XI miejsce), Stargard Szczeciński 1968 (XII miejsce).
 • I miejsce w mistrzostwach Bredy (1991).
 Szachy błyskawiczne

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (1 raz w finale)


Drużynowe Mistrzostwa Warszawy w szachach błyskawicznych (1 medal)

 • srebrny (1969) – Hutnik Warszawa
 Szachy korespondencyjne

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach korespondencyjnych (1 finał)

 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze

 • szachy klasyczne – 2225 (1990-01)
 Strony internetowe