Jan Frankiewicz


źródło: archiwum
mm Andrzeja Filipowicza

 

Jan Frankiewicz

  • ur. 12 października 1932 w Kielcach
  • zm. 3 lipca 2007 w Kielcach
  • sędzia szachowy klasy państwowej (1986)
  • działacz szachowy
  • I kategoria szachowa (1985)
 Wspomnienie

Jan Frankiewicz, popularny „Pan Janek”, działacz, zawodnik i sędzia klasy państwowej, urodził się 12 października 1932 w Kielcach, w rodzinie szlacheckiej. Przez całe swoje pracowite i piękne życie związany był z tym miastem. Tam ukończył średnią szkołę, Technikum Budowlane i uzyskał z wynikiem bardzo dobrym dyplom technika budowlanego, co poprzedziło studia inżynierskie w Krakowie. Był wybitnym i wziętym specjalistą w tej branży. Także w Kielcach, skończył Szkołę Muzyczną, pięknie grał na fortepianie i akordeonie. Doskonale pływał i jeździł na nartach. Jego wielką miłością, oprócz Rodziny, były szachy.

W latach 1991–2005 był członkiem Kolegium Sędziów PZSzach i jednocześnie wykładał na Centralnych Kursach Sędziowskich. W latach 90-ych ubiegłego wieku był przewodniczącym Komisji Klasyfikacji i Ewidencji PZSzach, w jej trudnym okresie. W latach 1998–2002 był prezesem Okręgowego Związku Szachowego w Kielcach, a po reformie administracyjnej – Świętokrzyskiego Związku Szachowego. Był także przez wiele lat przewodniczącym Kolegium Sędziów tego Związku. Zawodniczo grał w WDK Kielce.

Za swoje zasługi w szachach został decyzją Walnego Zgromadzenia PZSzach w 2006 odznaczony najwyższą szachową godnością, którą przez 80 lat istnienia Związku, nadano 59 osobom. Ta godność to Honorowy Członek PZSzach. Posiadał też Złotą, Srebrną i Brązową odznakę tego Związku. W 2003 w Krakowie, XIX Ogólnopolska Konferencja Sędziów Szachowych nadała Panu Jankowi tytuł Zasłużonego Sędziego Szachowego.

Okazał się bardzo dobrym i wziętym sędzią. Charakteryzowało Go poczucie humoru i łagodzenie konfliktów w kwestiach spornych. Z ramienia Kolegium Sędziów PZSzach zajmował się też odwołaniami i protestami. Robił to znakomicie. Zawsze pogodny, skory do żartów.

Niech spoczywa w pokoju!

Zygmunt Ryll
Źródło: „Magazyn Szachista” 9/2007

 Strony internetowe