Janusz Szumski


źródło: Facebook

 

Janusz Szumski

  • ur. 9 kwietnia 1960
  • zm. 22 listopada 2019
  • I kategoria szachowa (1999)
  • działacz szachowy
 Wspomnienie

Urodzony 09.04.1960 (prawie na pewno w Wadowicach). Grał na poziomie I kategorii, którą posiadał.
W 1959 wystąpił w barwach „Legionu” Warszawa na juniorskiej szachownicy podczas Drużynowych Mistrzostw Polski (liga dojazdowa, IX m.). Jeśli chodzi o karierę seniorską, to występował w rozgrywkach II ligi w klubach „Wieża” Nowy Sącz (Wisła 1998) oraz „Sandecja” Nowy Sącz.

Nie był sędzią. Szkoleniowcem był nieformalnie. Uczył indywidualnie m.in. Joannę Furtak, Michała Popioła, Marcina Olesiaka. Prowadził też zajęcia szachowe w Akademickiej Szkole Podstawowej w Nowym Sączu.

Jeśli chodzi o stronę „działacza”, Janusz przejął po mnie prowadzenie sekcji Sandecji Nowy Sącz – najpierw drużynę seniorów (od ok. 2013 roku), niedługo potem juniorów. Zebrał silną ekipę, która walczyła w czołówce II ligi seniorów. Niedługo przed śmiercią rozwiązał sekcję, ze względu na obcięcie dotacji z miasta o połowę.

W życiu prywatnym był właścicielem firmy budowlanej.

Janusz był postacią bardzo wyrazistą, szczerą, lubianą, zawsze skorą do pomocy, zwłaszcza w tematach szachowych. Stąd Jego przedwczesna śmierć była szokiem w lokalnym środowisku, gdzie był jedną z „legend” szachowych.

Autor opracowania: Piotr Janik

 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze

  • szachy klasyczne – 2088 (2004-04)
 Strony internetowe