Jerzy Brycki


źródło: archiwum
Elżbiety Bryckiej (1970)

 

Jerzy Brycki

  • ur. 21 lipca 1932 we Lwowie
  • zm. 9 sierpnia 2018 w Krakowie
  • I kategoria szachowa (1957)
  • trener szachowy II klasy (1980)
  • działacz szachowy
 Szachy klasyczne

Reprezentant Polski w turniejach drużynowych


Indywidualne Mistrzostwa Polski niewidomych i słabowidzących (20 finałów w latach 1952–1999, 8 medali)


Drużynowe Mistrzostwa Polski niewidomych i słabowidzących (3 medale, dane niepełne)

  • 2 złote (Opole 1967, Uniejów 1976)
  • srebrny (Uniejów 1974)

Wybrane sukcesy w innych turniejach

  • 2012 – dz. II m. w Tleniu (Turniej Jubileuszowy 60-lecia KSN Łuczniczka)
  • 2015 – II m. w Wdzydzach Kiszewskich (Integracyjny turniej „Kaszuby” 2015), dz. IV m. w Myczkowcach (Ogólnopolski turniej osób niewidomych i słabowidzących)
 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze

  • szachy klasyczne – 1875 (2005-10)
 Inne informacje
  • W 1959 w Nowej Hucie zremisował w symultanie z radzieckim arcymistrzem, czołowym już wówczas szachistą świata – Wiktorem Korcznojem (późniejszym wicemistrzem świata), który uczestniczył w międzynarodowym turnieju w Krakowie. Z partią tą związana jest ciekawa anegdota. Mianowicie pan Brycki, posiadając piona więcej w końcówce ciężko-figurowej, zaproponował remis, który Korcznoj zdecydowanie odrzucił, mówiąc Не надо! Kilka posunięć dalej, kiedy sytuacja arcymistrza niespodziewanie dla niego uległa pogorszeniu, rozrzucił on figury na swojej szachownicy (pan Brycki grał na szachownicy drugiej, dla osób słabowidzących) i głośno obwieścił Ничья! Teraz jednakże nastąpiła riposta pana Bryckiego, który wietrząc swoją szansę na zwycięstwo, krzyknął Не надо! Odpowiedź ta jednak została przez arcymistrza zignorowana i gra nie była kontynuowana. Nie sposób było dochodzić swoich praw, wszak przeciwnikiem był arcymistrz i to jeszcze radziecki…
  • Trenerem Jerzego Bryckiego był przez kilkadziesiąt lat Ludwik Krystowski, a w późniejszym okresie kariery również Czesław Wesołowski.
  • Po I Mistrzostwa Polski Niewidomych (Bydgoszcz 1952) był inicjatorem – wspólnie z Ryszardem Kuśnierzem, Antonim Starczewskim i B.Ozimkiem – powstania sekcji szachowej szachistów niewidomych w Krakowie. W początkowym okresie sekcja działała przy PZN, po kilku latach została przejęta przez KSJN, a od 1963 r. funkcjonowała w ramach klubu „Start” MOKFJ.
  • Był inicjatorem i jednym z współorganizatorów w latach 1981–1997 w Krakowie siedemnastu szachowych turniejów „gry na ślepo”, będących memoriałami Antoniego Tomasza Starczewskiego. W pierwszym turnieju wystąpiło 18 uczestników (w tym mm Anna Jurczyńska), a zwycięzcami byli Henryk Piskorz i Piotr Sanetra (po 5/7). Jerzy Brycki zwyciężył w XII edycji memoriału – w 1992 roku.
  • Za zasługi w rozwoju szachów w środowisku niewidomych został odznaczony Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego (1977) oraz Medalem 50-lecia PZSzach, jak również Medalem 50-lecia Szachów wśród Niewidomych, jak również Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2003 został laureatem IX Edycji Konkursu NSZZ Solidarność Małopolska pt. „Solidarni w sporcie 2003 roku”.
  • Prowadził działalność szkoleniową wśród juniorów, m.in. w Szkole dla Niewidomych w Krakowie. Był również kierownikiem sekcji szachowej klubu „Start” Kraków. Oprócz tego, był długoletnim przewodniczącym Komisji Szachowej przy Polskim Związku Niewidomych oraz jednym z inicjatorów powstania Stowarzyszenia „Cross” w Warszawie, a także klubu „Lajkonik” w Krakowie (którego był wiceprezesem).
  • Przez ponad 50 lat prowadził działalność społeczną, popularyzując szachy zarówno w środowisku niewidomych, jak i osób widzących. Był autorem licznych artykułów, brał udział w konferencjach naukowych, m.in. w Międzynarodowej Konferencji o znaczeniu szachów w rehabilitacji w Krakowie w 1985 (przy dużym współudziale żony Elżbiety Bryckiej). Był również inicjatorem i współorganizatorem wielu turniejów.
  • Na przełomie maja i czerwca 2019 odbył się w Zamościu I Festiwal Szachowy im. Jerzego Bryckiego, w ramach którego rozegrano m.in. Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących w szachach aktywnych, Integracyjny Turniej Błyskawiczny dla dzieci i młodzieży oraz symultanę szachową, którą przeprowadziła arcymistrzyni Agnieszka Brustman. Organizatorami festiwalu byli Piotr Dukaczewski (przewodniczący Komisji PZSzach ds. Szachistów Niepełnosprawnych) oraz Andrzej Czochra, pomysłodawca wystawy pamiątek szachowych zebranych przez Jerzego Bryckiego i przekazanych przez Elżbietę Brycką na rzecz Muzeum Szachów w Zamościu. Z okazji festiwalu wydano również pamiątkowy medal.
 Strony internetowe