Karol Zieleźnik


źródło: archiwum
Mirosława Gnieciaka

 

Karol Zieleźnik

  • ur. 5 grudnia 1954 w Katowicach
  • zm. 10 listopada 1995 w Bytomiu
  • kandydat na mistrza krajowego (1977)
 Wspomnienie

Swoją przygodę z szachami rozpoczął, jak każdy uczeń w tamtych latach, w Wojewódzkich Olimpiadach Szkolnych, organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Dość wcześnie trafił do drużyny juniorów katowickiego „Startu”, która w latach 70-tych XX wieku wywalczyła 5-krotnie tytuł Drużynowego Mistrza Polski. W późniejszym okresie był zawodnikiem zaplecza drużyny grającej w I Lidze Szachowej, najlepsze rezultaty osiągając w turniejach błyskawicznych. Ostatni raz, ciężko chory pół roku przed śmiercią, wziął właśnie udział w turnieju błyskawicznym BINGO CUP ’95, awansując do silnie obsadzonego finału.  Z drużyną „Startu” Katowice dwukrotnie zdobył medale Drużynowych Błyskawicznych Mistrzostw Polski.

W okresie studiów na Akademii Ekonomicznej w Katowicach występował w Akademickim Zespole Pieśni i Tańca jako solista. Muzyka była jego wielką pasją. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w branży farmaceutycznej i zaangażował się w działalność polityczną – w 1993 startował z 7. miejsca listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego w wyborach do Sejmu RP.

W tym czasie dał się poznać jako wybitny organizator imprez szachowych. Od 1986 był dyrektorem turniejów szachowych noszących początkowo nazwę Puchar Wyzwolenia Katowic, a w latach późniejszych – FIBAK Noma CUP, które były imprezami o światowej renomie (jedne z największych turniejów w formule open w Europie), w których uczestniczyło ponad 300 zawodników reprezentujących wszystkie kontynenty. Gośćmi honorowymi tych turniejów byli: w 1992 – Borys Spasski (mistrz świata w latach 1969–1972), natomiast w 1993 – Garri Kasparow (mistrz świata w latach 1985–1997). Turnieje te były doskonale zorganizowane i posiadały znakomitą oprawę medialną (TVP Katowice i dzienniki regionalne, a także katowicki „Sport”). W latach 1988–1992 pełnił funkcję wiceprezesa Prezesa Śląskiego Związku Szachowego.

Mirosław P. Gnieciak

 Szachy klasyczne

Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów (1 medal)

 Szachy błyskawiczne

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych


Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (2 medale)

 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze

  • szachy klasyczne – 2285 (1990-01)
 Strony internetowe