Kazimierz Kujawski

 

Kazimierz Kujawski

  • ur. 8 września 1944 w Braciszewie
  • zm. 2 maja 2018 w Gnieźnie
  • kandydat na mistrza krajowego (1989)
  • sędzia szachowy I klasy
  • działacz szachowy
 Wspomnienie

Kazimierz Kujawski urodził się 8 września 1944 roku w podgnieźnieńskim Braciszewie. W szachy nauczył się grać w domu rodzinnym, z regułami gry zapoznał go najstarszy brat Zbigniew, który królewska grę poznał dzięki popularnemu wówczas czasopismu „Płomyk”. Pierwszą swą poważniejszą partię rozegrał 4 marca 1962 roku w zawodach drużynowych. Legitymował się tytułem kandydata na mistrza krajowego.

Szachy zafascynowały Pana Kazimierza i były istotną częścią życia. Regularnie uczestniczył w zawodach, turniejach triumfując w wielu miejscowościach zarówno w Wielkopolsce jak i  na terenie całego kraju. Był kilkakrotnie mistrzem Gniezna. Z dużym sentymentem wspominał udane występy w urokliwej scenerii zamku w Rydzynie, gdzie w latach 80-tych dwukrotnie zajmował drugie miejsce w silnie obsadzonym turnieju szachów klasycznych. Wielokrotnie występował w finałach drużynowych Mistrzostw Polski zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych o „Złotą Wieżę”. Za swój największy sukces uważa dwukrotne zwycięstwo (w roku 1994 i 1995) – wraz z braćmi: Janem, Ryszardem i Zygmuntem – w Rodzinnych Mistrzostwach Polski w Częstochowie.

Kazimierz Kujawski grał również w szachy korespondencyjne. Warto odnotować, że pod koniec lat 80-tych wraz z zespołem, w którym występowali Michał Wysocki, Jaromir Dziel i Stanisław Polcyn dwukrotnie zdobywał Drużynowy Puchar Polski szachistów korespondencyjnych. Był także uczestnikiem 7. finału Drużynowych Mistrzostw Polski.

Pan Kazimierz był oddanym propagatorem królewskiej gry i animator życia szachowego w Pierwszej Stolicy. Był zawodnikiem, działaczem i długoletnim kierownikiem w sekcjach szachowych w takich klubach jak m.in.: Kolejowy Klub Sportowy Stella Gniezno (lata 60-te), Ludowy Zespół Sportowy Piast Gniezno – działający przy Powiatowej Radzie Narodowej w Gnieźnie (początek lat 70-tych) i Ludowy Klub Sportowo-Turystyczny Chrobry Gniezno (od 1974 roku i lata 80-te). W 1971 roku zainicjował i został głównym organizatorem „Turnieju Wyzwolenia”. Rozgrywki te, w zmienionej formule, pod inną nazwą są najdłużej, nieprzerwanie organizowaną imprezą sportową w Gnieźnie i są obecnie jednym z większych turniejów szachów szybkich w Wielkopolsce. W 47 rozegranych do 2017 r. edycjach Pan Kazimierz wystąpił 40 (!) razy, często również w roli sędziego. Dzięki pasji kolekcjonerskiej i kronikarskiej o ciekawej historii turnieju możemy przeczytać w książce „40 lat Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna” z 2010 roku, której był współautorem.

W 1990 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Szachowego, a w 2012, podczas uroczystości Jubileuszowych Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów, którego LKS Chrobry Gniezno jest spadkobiercą sportowego dorobku i kontynuatorem bogatej tradycji, specjalne wyróżnienie „Człowiek 90-lecia Gnieźnieńskich Szachów”. Zdaniem klubu Pan Kazimierz wniósł największe zasługi dla rozwoju królewskiej gry w Pierwszej Stolicy.

Szachy uważał za najpiękniejszą grę, a gracz, którego bardzo cenił to Robert Fischer. Interesował się sportem, zwłaszcza żużlem i piłką nożną, a jego ulubiona książka była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Razem z żoną Barbarą wychowali pięcioro dzieci. W życiu wyznawał prostą zasadę: „Dzień bez szachów, to dzień stracony”.

Autorka opracowania: Agata Szeląg
na podstawie wspomnień, dokumentów i pamiątek
udostępnionych przez Kazimierza Kujawskiego

 Ranking FIDE

Najwyższy ranking w karierze

  • szachy klasyczne – 2095 (1999-07)
 Szachowe relacje rodzinne
 Strony internetowe