Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2012

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2012

2011 | 2012 | 2013
Szachy klasyczne – U18
Solina, 17 – 24 marca 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 mf Jan-Krzysztof Duda 2381   1 mf Aleksandra Lach 2156
2 mf Kacper Drozdowski 2310   2 m Klaudia Wiśniowska 2143
3 m Marcin Krzyżanowski 2378   3 mf Anna Iwanow 2194 6
4 mm Kamil Dragun 2425 6   4 I++ Dominika Starczewska 1931 6
5 mf Daniel Sadzikowski 2394 6   5 kmf Maria Leks 2103 6
6 m Łukasz Licznerski 2265 6   6 I++ Joanna Byrka 1933
7 k Kacper Polok 2116 6   7 I++ Sabina Jabłońska 1954
8 kmf Mirosław Lewicki 2255 6   8 I++ Roksana Jacek 1847
9 k+ Paweł Weichhold 2326 6   9 kmf Magdalena Mucha 1941
10 I++ Marek Lis 2149   10 I Natalia Graczyk 1706
11 I+ Adam Grabowski 2090   11 II+ Angelika Władyka 1633
12 I+ Grzegorz Grochulski 2072   12 k+ Aleksandra Zmarzły 2060 5
13 k Eneasz Wiewióra 2145   13 k+ Malvina Chrząszcz 2085 5
14 k+ Bartosz Sowul 2190   14 I Małgorzata Jaśnikowska 1718 5
15 I++ Tomasz Klepaczka 2201 5   15 I Kaja Łukiewicz 1720 5
16 k Jan Musiałkiewicz 2197 5   16 I Martyna Sowa 1773
17 I++ Maciej Zieliński 2082 5   17 I Maria Warchoł 1844
18 I Grzegorz Zaręba 1909 5   18 I Agata Przybylska 1645
19 I++ Paweł Musiałkiewicz 2085 5   19 I Alina Zezulkin 1583
19 I Paweł Piotrowski 1898 5   20 I Joanna Pańczuk 1674 4
21 k Wojciech Wandzik 2220   21 I Maria Wiatr 1653 4
22 I Jakub Borawski 1926   22 II Alicja Bednarczyk 1502 4
23 k Marcin Pietruszewski 2141   23 II+ Diana Paterek 1536 4
24 I++ Krystian Jacek 2119   24 II Magdalena Szybka 1429 4
25 I++ Wojciech Reza 2064   25 I Marika Olchówko 1693
26 I+ Maciej Adamowicz 1992   26 I Joanna Dobrzańska 1543
27 I++ Jakub Suliborski 2009   27 II Alicja Stankiewicz  
28 II Sebastian Ochman 1722 4   28 II+ Joanna Nun 1607 3
29 m Oskar Wieczorek 2358 4   29 II Monika Pilarska 1421 3
30 I+ Piotr Jędras 2005 4   30 II+ Aleksandra Lange 1422
31 k+ Damian Lewtak 2195 4   31 II Martyna Dobroszek 1318 2
32 I++ Paweł Stankiewicz 2080 4   32 II Natalia Mielnik   0
33 I Bartłomiej Mondrzycki 2079 4            
34 I++ Błażej Kaleta 2086 4            
35 I Kamil Kubica 1977 4            
36 I Kamil Łopuszański 1811 4            
37 I Michał Kanarkiewicz 2036            
38 I++ Sebastian Malec 2143            
39 I Patryk Gałaszewski 1853            
40 I++ Tomasz Jaskółka 2046            
41 I Michał Cieślar 1985            
42 I Aleksander Łukasiewicz 1941 3            
43 I Bartosz Prażmowski 1885 3            
44 I Kamil Puszkarek 1788 3            
45 I Krystian Ziaja 1858 3            
46 I Rafał Sikora 1833 2            
47 II+ Mateusz Grota 1815 2            
                     
Szachy klasyczne – U16
Solina, 17 – 24 marca 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 I+ Aleksander Kaczmarek 2060   1 I+ Urszula Grochocińska 1799
2 k Filip Cukrowski 2107   2 I+ Monika Rykała 1837
3 I Szymon Kulaś 1989   3 k Angelika Dziodzio 1973
4 k Bartosz Nowicki 2163   4 I Antonina Góra 1746 6
5 I Mateusz Eggink 1999 6   5 I+ Katarzyna Murawko 1823 6
6 k Grzegorz Nasuta 2261 6   6 I Aleksandra Tarnowska 1854 6
7 I Tomasz Żebracki 1835 6   7 I++ Joanna Maruszczak 1816 6
8 k Paweł Jarmuła 2225 6   8 I Klara Czaplewska 1722 6
9 I Marcin Klimek 1863 6   9 I Kamila Jaśkiewicz 1627 6
10 I Karol Ulanowski 1946   10 k Kinga Pastuszko 1935
11 I+ Ryszard Eggink 2000   11 I++ Katarzyna Cyboran 1747
12 I Komil Khamidov 2066   12 I+ Urszula Cichocka 1707 5
13 I Konrad Gawiec 1902   13 I Aleksandra Chmielecka 1601 5
14 I Wiktor Kwiatkowski 1929   14 I Inga Białowąs 1603 5
15 I Michał Poświatowski 1989 5   15 I Agata Wicikowska 1444 5
16 I++ Kacper Żochowski 2070 5   16 II+ Agata Binkowska 1532 5
17 I Damian Śliwicki 1957 5   17 I Joanna Korpalska 1611 5
18 I Jakub Koitka 1953 5   18 I Anna Kotłowska 1719 5
19 II+ Mateusz Kosmala 1773 5   19 II+ Magdalena Ziemba 1492 5
20 I Patrick Gajdamowicz 1906 5   20 I Anna Mazur 1658
21 II+ Marcin Chmiel 1921 5   21 II Agnieszka Kądziela 1446
22 I Dawid Czerw 1838   22 I Dagmara Szurek 1657 4
23 I Maciej Kowalski 1794   23 I++ Katarzyna Wesołowska 1761 4
24 I Witold Oszczanowski 1884   24 I Marcelina Tracz 1720 4
25 II+ Adam Kowalczyk 1863   25 II+ Radosława Lascar 1624 4
26 I Jan Budziński 1955   26 I Dominika Gorbacz 1632 4
27 I Filip Jasiak 1897   27 I Paula Szymczak 1672 4
28 I+ Mateusz Błaszkiewicz 1909   28 II+ Anna Rudnik 1523 4
29 I Jędrzej Adamczewski 1825   29 II Agnieszka Wałęga 1420 4
30 II+ Michał Mirski 1842   30 I Karolina Cheńska 1607 4
31 I+ Radosław Świderski 1850   31 II+ Anna Larysz 1494
32 II+ Maciej Chmielarz 1837 4   32 II Zuzanna Święch 1510
33 II Rafał Faron 1829 4   33 II+ Natalia Rogacka 1495
34 II+ Jakub Gładysz 1773 4   34 II Katarzyna Chłopek 1462 3
35 II Szymon Zwara 1678 4   35 II+ Justyna Wąsik 1395 3
36 I Łukasz Siedlanowski 1834 4   36 I Karolina Jarmużek 1611 3
37 I+ Dominik Marczuk 1994 4   37 II Monika Zygacka 1433 3
38 I Mariusz Kowalczyk 1898 4   38 II Renata Gaudyn 1603 3
39 II+ Piotr Mucha 1932 4   39 II Natalia Rynkiewicz 1278 3
40 I Michał Łada 1814   40 II+ Matylda Rudol 1514
41 I Krzysztof Kalmuk 1853   41 II Antonina Czorniej 1275
42 II+ Maciej Jajte-Pachota 1751   42 II Kornelia Sieradzka 1393 2
43 II Patrycjusz Cieślak 1722            
44 I+ Kacper Tomaszewski 1867            
45 I Tomasz Szeglowski 1763            
46 II Sebastian Fronczak 1742 3            
47 II Grzegorz Nun 1687 3            
48 II Tomasz Czarkowski 1627            
49 II Borys Lebiedowicz 1729            
50   Artur Ziemba 1673            
51 I Jakub Chmielewski 1754            
52 II Filip Gorbacz 1682 2            
53 II Łukasz Nowak 1691 ½            
                     
Szachy klasyczne – U14
Solina, 15 – 21 kwietnia 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 k Radosław Gajek 2174 8   1 kmf Mariola Woźniak 1880 7
2 I Piotr Śnihur 1956   2 kmf Agnieszka Dmochowska 1704 7
3 I Dawid Niekraś 1840   3 k Ewa Harazińska 1900
4 II+ Michał Wiśniewski 1805   4 II+ Martyna Konopacka 1669
5 II Marcin Molenda 1716 6   5 I++ Aleksandra Dadełło 1873 6
6 I Mikołaj Winiarski 1873 6   6 I Paulina Kopica 1641 6
7 I+ Adam Czajkowski 1867 6   7 I Karolina Karleszko 1589 6
8 I Mikołaj Tomczak 1836   8 I+ Anna Glapa 1521 6
9 II Jakub Ogonowski 1705   9 I Anna Kubicka 1674
10 II+ Filip Delekta 1820   10 I Karolina Olechnicka 1514
11 I++ Łukasz Jarmuła 2013   11 II Małgorzata Bębnik 1378
12 I Kacper Karwowski 1823   12 I Joanna Burdzy 1481
13 I Marek Chomczyk 1808   13 II Aleksandra Kozaczyńska 1535
14 I Tobiasz Smal 1821   14 I Gabriela Burakowska 1619
15 I Karol Kucza 1703 5   15 II Magdalena Chądzyńska 1371 5
16 I Przemysław Piotrowski 1993 5   16 II+ Anna Sokołowska 1512 5
17 II Jakub Witczak 1626 5   17 II Katarzyna Jędrocha 1560 5
18 I Maciej Żądło 1735 5   18 I Julia Murawko 1616 5
19 I Jakub Lizak 1855 5   19 II Agnieszka Bebel 1377
20 I Emil Osiński 1841 5   20 II Oliwia Skorupa 1340
21 II+ Dawid Moćkun 1699   21 I Joanna Mielczarek 1418
22 I Michał Powałka 1718   22 II Sara Michalczuk  
23 II+ Piotr Klimek 1731   23 II Aleksandra Wierzbowska 1486
24 II Marcin Rosicki 1665   24 II+ Ewelina Wojna 1595
25 I Andrzej Maciejewski 1779   25 II Marta Sobczak 1440
26 I Patryk Mrozowski 1598   26 II Gabriela Maciak 1509
27 II Bartosz Szyler 1628   27 I Katarzyna Dwilewicz 1616
28 II+ Piotr Karpacz 1801 4   28 II Maria Rudol 1480
29 II+ Wojciech Januszkiewicz 1761 4   29 II+ Edyta Skrzypczak 1589
30 II Stanisław Krawiecki 1582 4   30 II Natalia Pluta 1333 4
31 II Bartłomiej Mazur 1581 4   31 I Kinga Kasperek 1518 4
32 II Sebastian Krzemiński 1723   32 II Anna Trybowska   4
33 I Wojciech Śmieszek 1830   33 II+ Weronika Posuniak 1505
34 I Krzysztof Żarnowski 1747   34 II Helena Sękowska 1417
35 II Jan Drabek 1696   35 I Aleksandra Kozubal 1432
36 II Przemysław Kindler 1709   36 II Alicja Woźnica 1375
37 II+ Rafał Buraczewski 1719   37 II+ Emilia Kaniewska 1698
38 I Kamil Osiński 1719   38 II Magdalena Kotula 1444
39 II Kamil Nowak 1650   39 II Kamila Szwajkowska 1321
40 II Paweł Adamczyk 1463   40 II Agnieszka Kowacz 1407 3
41 II+ Marcin Mątewski 1624   41 II Oktawia Wilk 1415 3
42 II Artur Marchlewicz 1674   42 II Wiktoria Grzesiek 1364 3
43 II+ Juliusz Pham 1741 3   43 II Martyna Godek 1373 3
44 II Szymon Wiśniewski 1665 2   44 II Justyna Kruszewska  
45 III Mateusz Pruk     45 III Beata Siorek   2
46 III Adrian Miś 1293 ½   46 II Zuzanna Mazgaj 1268 ½
                     
Szachy klasyczne – U12
Solina, 15 – 21 kwietnia 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 II+ Kamil Kozioł 1832 8   1 I Julia Antolak 1634
2 I Igor Janik 1751   2 mf Oliwia Kiołbasa 1773 7
3 I Kacper Grela 1877   3 II+ Agata Dwilewicz 1594
4 I Aleksander Szmer 1693   4 mf Alicja Śliwicka 1693
5 II Szymon Walter 1741 6   5 I Pola Parol 1588
6 II Bartosz Wyczling 1486 6   6 II+ Joanna Kaczmarska 1452 6
7 II+ Witold Klepek 1557 6   7 I Zofia Frej 1574 6
8 II Kacper Bilczewski 1641   8 I Agata Stebel 1596 6
9 II+ Konrad Drozdowski 1882   9 I Weronika Łęczek 1592
10 II Mateusz Mendak 1501   10 II Natalia Guzik 1203
11 II+ Igor Kowalski 1632   11 II Anna Karykowska  
12 II Tomasz Rosiak 1531   12 II+ Wiktoria Cieślak 1334
13 II+ Dawid Klementowski 1663   13 II Weronika Soćko 1576
14 II Michał Karpus 1686   14 II+ Weronika Momot 1449 5
15 II Szymon Gumularz 1651 5   15 II+ Alicja Cebula 1622 5
16 II Filip Janiszewski 1692 5   16 II Martyna Ziziuk 1389 5
17 II Dominik Muzyka 1625 5   17 II+ Zuzanna Choremska 1461 5
18 II Radosław Tamoń 1655 5   18 II+ Karolina Kalinowska 1421 5
19 II Roman Madej 1592 5   18 II Zuzanna Jurkiewicz 1352 5
20 II Maciej Popławski 1554 5   20 II Katarzyna Zalewska   5
21 II Igor Szymanowski 1678   21 II+ Agnieszka Kwiatkowska 1555 5
22 II Łukasz Zaleski 1684   22 II Nina Koperska  
23 II Krzysztof Raczyński 1578   23 II Monika Malinowska 1425
24 II Jakub Garbowski 1581   24 II+ Aleksandra Trembowiecka-Wysota 1471
25 II Michał Wróbel 1480   25 II Natalia Najuch 1303
26 II Krzysztof Łukasiewicz 1661 4   26 I Paulina Pędrak 1473
27 II Oskar Wołoch 1532 4   27 II+ Julia Trusz   4
28 II Michał Hołownia 1494 4   28 II Julia Humin 1377 4
29 II Dominik Paliszewski 1536 4   29 II Anita Daliga 1580 4
30 II Artur Jagła 1662 4   30 II Karolina Witkowska   4
31 II Michał Choina 1553 4   31 II Jagoda Wójcik 1428 4
32 II Daniel Pietraś 1455 4   32 II Patrycja Szulc 1409 4
33 II Jakub Zacharczuk   4   33 II Oliwia Gil 1361
34 II Marcin Król 1539 4   34 II Natalia Popiel 1376
35 II Maciej Solnicki 1474   35 II Anna Raducka  
36 II+ Franciszek Sernecki 1541   36 II Anna Krzysztyńska 1318
37 II Piotr Krawczyk     37 II Agnieszka Buchta  
38 II Krzysztof Tokarz     38 II+ Barbara Trybowska   3
39 II+ Jakub Kubiak 1481   39 II Zuzanna Borkowska   3
40 III Maciej Rak     40 II Małgorzata Budzińska   3
41 II+ Krzysztof Tylenda 1532   41 II+ Karolina Kindler   3
42 II Jacek Belczewski 1482 3   42 II Weronika Tkaczyk 1429 3
43 II Mateusz Staroń   3   43 II Małgorzata Rudnik  
44 III Szymon Karwat   2   44 II Sara Robaszkiewicz  
45 II Szymon Gaj 1248 2   45 II Katarzyna Bochniarz   2
46 III Aleksander Pędrak   0   46 II Aleksandra Borsuk  
                     
Szachy klasyczne – U10
Poronin, 3 – 11 marca 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 II Jakub Kosakowski 1561 8   1 II+ Joanna Święch 1491
2 II Paweł Teclaf 1591 7   2 II+ Honorata Kucharska 1628
3 II Radosław Psyk 1755 7   3 II Magdalena Harazińska  
4 II Mateusz Lis 1631   4 II Zofia Szulc 1377
5 II Jan Kokoszczyński 1518   5 II Maria Elena Lascar 1440
6 I Miłosz Szpar 1611 6   6 II Hanna Maruszczak  
7 I Jan Pułtorak 1722 6   7 II Marta Tomczak  
8 II Damian Dąbrowski   6   8 II Michalina Rudzińska 1418 6
9 II Borys Paliwoda 1448 6   9 II Zuzanna Kalinowska   6
10 III Paweł Kozłowski 1432 6   10 II Zuzanna Kulpa   6
11 II Krzysztof Szczurek 1597   11 II Olga Bilczewska  
12 II Adam Kawaler 1540   12 II Maria Koruch  
13 II Maciej Pytel 1565   13 II Anna Kaniowska  
14 II Piotr Majocha 1496   14 III Sandra Orlik  
15 II+ Paweł Węgrzyniak 1347   15 II Wiktoria Mytych  
16 II Mateusz Lipiak     16 II Ewa Zalewska  
17 II Mikołaj Nowak   5   17 II Amelia Pyzio  
18 II Jakub Ochowicz 1446 5   18 III Małgorzata Kawecka   5
19 II Michał Wierzbicki   5   19 II Weronika Poręba   5
20 II Mateusz Mańka 1390 5   20 II Paulina Robakowska   5
21 II Jan Paweł Gawor   5   21 II Patrycja Waszczuk   5
22 III Karol Dulak   5   22 II Debora Choińska   5
23 II Miłosz Pijewski 1543 5   23 II Pola Mościcka   5
24 III Mariusz Woźnica 1337 5   24 III Zuzanna Adamczyk   5
25 III Adam Kopaczewski   5   25 III Zofia Hryń   5
26 II Łukasz Lipski 1495 5   26 II Monika Marcińczyk   5
27 III Mikołaj Włoch 1342 5   27 II Aleksandra Michalska   5
28 III Radosław Wilk     28 II+ Maria Karłyk 1462
29 III Jakub Stępniowski     29 III Aleksandra Tarka  
30 II Mateusz Ćwirko 1420   30 II Magdalena Budkiewicz  
31 II Mikołaj Polczyk 1422   31 III Wiktoria Wąsala  
32 III Maciej Strzelecki 1325   32 III Aleksandra Hryń  
33 II Piotr Namyślak     33 III Aleksandra Czarniecka  
34 II Paweł Gadziński   4   34 III Maria Krawczyk  
35 II Jan Golecki 1284 4   35 II Kinga Wołągiewicz  
36 II Maciej Goździcki   4   36 III Maja Molenda   4
37 II Jakub Suder   4   37 II Maria Domińczak   4
38 III Michał Sobolewski   4   38 III Maja Filipska   4
39 II Olaf Rowgiejsza   4   39 III Aleksandra Kubiak   4
40 III Piotr Kowalski   4   40 II Jadwiga Golecka   4
41 III Miłosz Pawłowski   4   41 IV Angelika Twardowska   4
42 III Mateusz Bujalski 1278 4   42 III Julia Mazgaj  
43 II Jacek Miętkiewicz 1515   43 III Małgorzata Sarad  
44 III Hubert Twardowski     44 III Aleksandra Franas  
45 II Rafał Jobda 1545   45 III Florentyna Piotrowska  
46 II Dawid Stopa     46 II Paulina Raczykowska  
47 III Szymon Poziomkowski   3   47 II Julia Jankiewicz   3
48 III Oskar Dixa   3   48 II Justyna Partyka   3
49 III Michał Sadowski   3   49 IV Natalia Kędzia   3
50 II Tomasz Żyła   3   50 III Kinga Młotkowska   3
51 III Adam Dudziński   3   51 III Magdalena Błocińska   3
52 III Maciej Ciesielski   3   52 III Gabriela Pieczewska   3
53 III Nikodem Piasecki 1289 3   53 III Marta Mucha  
54 III Jan Dyląg   3   54 III Gabriela Duda  
55 IV Marcel Jarosławski     55 III Aleksandra Gajewska  
56 IV Hubert Jaszczuk     56 II Katarzyna Jajczak   2
57 III Stanisław Woszkowski   2   57 III Izabela Król   2
            58 IV Amelia Bujalska   0
                     
Szachy klasyczne – U8
Szczyrk, 29 kwietnia – 3 maja 2012 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 II Jakub Suder     1 II Monika Marcińczyk   8
2 III Jonasz Baum   7   2 II Zuzanna Adamczyk   8
3 III Krzysztof Kabaciński   7   3 II Marta Mucha   7
4 II Arkadiusz Babiarz     4 III Martyna Wikar   6
5 III Kacper Tarkowski     5 III Oliwia Mirowska   6
6 III Tomasz Bober     6 III Jagoda Bieńko  
7 III Gracjan Grzesik     7 III Patrycja Chrobot  
8 III Filip Łuczak     8 IV Agnieszka Polakowska  
9 III Jan Dyląg     9 III Julia Chmielewska  
10 IV Grzegorz Kraszewski     10 III Julia Górna   5
11 IV Wiktor Smyka     11 III Barbara Dadełło   5
12 IV Marcin Dolata     12 III Laura Czernikowska   5
13 III Oskar Ogłaza   6   13 IV Milena Ślusarczyk   5
14 III Jan Kulig   6   14 III Emilia Dyląg   5
15 IV Szymon Skurniak   6   15 III Malwina Szewczyk   5
16 IV Mateusz Kuźnik   6   16 III Edyta Wysocka   5
17 IV Michał Fiedorek   6   17 IV Karolina Duban  
18 IV Adam Haładus   6   18 III Gabriela Pieczewska  
19 IV Patryk Wolaniecki   6   19 IV Hanna Frej   4
20 III Jakub Dołharz     20 IV Izabela Gawrońska   4
21 IV Łukasz Lachawiec     21 IV Aleksandra Duban   4
22 IV Cyprian Ziółkowski     22 IV Emilia Czerwonka   4
23 IV Hubert Jaszczuk     23 IV Gabriela Króliczek   4
24 IV Wiktor Salawa     24 IV Oliwia Czerwińska   4
25 III Dominik Fryda     25 IV Emilia Jezierska   4
26 IV Paweł Kossowski     26 IV Zuzanna Gawrońska   4
27 V Daniel Koszewski     27 III Helena Kucharska   4
28 IV Jakub Łoboda     28 V Olivia Bergler   4
29 IV Adam Horoszczak   5   29   Julia Kudlak   3
30 III Florian Wrona   5   30   Julita Zawadzka   3
31 IV Bartosz Panek   5   31 V Alicja Buchta   3
32 III Krzysztof Kujawa   5   32 V Amelia Miedziocha   2
33 IV Mateusz Pawliszyn   5   33 IV Alicja Wach   1
34 III Hubert Bień   5            
35 IV Dawid Drobny   5            
36 IV Robert Dybowski   5            
37 IV Stanisław Buczkowski   5            
38 IV Marek Spychała   5            
39 IV Ernest Kucharczyk   5            
40 IV Andrzej Krzysztofik   5            
41 IV Tymon Czernek   5            
42   Jakub Lenart   5            
43 IV Tytus Compała   5            
44 V Adam Gardian   5            
45 V Bartłomiej Hajducki   5            
      96 uczestników            

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close