Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2016

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach 2016

2015 | 2016 | 2017
Szachy klasyczne – U18
Szklarska Poręba, 12 –20 marca 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 mm Łukasz Jarmuła 2387   1 mm Mariola Woźniak 2154
2 mm Radosław Gajek 2435 6   2 kmf Agnieszka Dmochowska 1953 7
3 k Kacper Karwowski 2127 6   3 mf Alicja Śliwicka 2093 6
4 k+ Kamil Nowak 2339 6   4 mf Julia Antolak 2087 6
5 mf Jakub Szóstko 2228 6   5 m Anna Kubicka 2152 6
6 k Marcin Molenda 2142   6 k Katarzyna Jędrocha 1923
7 k Przemysław Piotrowski 2140   7 I++ Agata Topolan 1889
8 k Stanisław Żyłka 2180   8 I Natalia Pluta 1542
9 k Mikołaj Winiarski 2037   9 I++ Paulina Kopica 1786 5
10 k Dawid Niekraś 2271 5   10 k++ Karolina Olechnicka 1776 5
11 I Dawid Moćkun 1933 5   11 I++ Gabriela Burakowska 1765 5
12 k+ Michał Wiśniewski 2273 5   12 I++ Aleksandra Dadełło 2041 5
13 I+ Emil Osiński 2017   13 I++ Julia Murawko 1758 5
14 I+ Rafał Buraczewski 1973   14 I++ Martyna Konopacka 1905 5
15 k Krzysztof Kanicki 2208   15 k Anna Marczuk 2041
16 I++ Krzysztof Żarnowski 1940   16 I++ Weronika Frączek 1825
17 k Wojciech Śmieszek 2182   17 I++ Katarzyna Dwilewicz 1811
18 k Adam Czajkowski 2110   18 I Joanna Ostrowska 1682
19 k Jakub Lizak 2176   19 I++ Weronika Posuniak 1731
20 I++ Maciej Wącior 2090 4   20 I+ Aleksandra Kozaczyńska 1683 4
21 I Igor Litner 1883 4   21 I++ Aleksandra Kozubal 1688 4
22 mf Mikołaj Tomczak 2308   22 I++ Oktawia Wilk 1683 4
23 k Marek Chomczyk 2229   23 I++ Joanna Burdzy 1730 4
24 I++ Maciej Adamczewski 1961   24 I+ Magdalena Kotula 1502
25 mf Karol Kucza 2310 3   25 I Aleksandra Wierzbowska 1685
26 k Filip Michalski 2155 3   26 I Anna Trybowska 1573
27 I+ Wojciech Januszkiewicz 1922 3   27 I Agnieszka Bebel 1706 3
28 k Tobiasz Smal 2017 3   28 I++ Anna Glapa 1716 3
29 I+ Paweł Fukowski 1966 3   29 II Bogumiła Walkowiak 1265 3
30 I Piotr Kamiński 1920 3   30 I Julia Knapik 1527
31 k Piotr Śnihur 2271   31 I Dominika Stochniałek 1448
32 I Sebastian Gołda 1941 2   32 II+ Martyna Godek 1483 2
                     
Szachy klasyczne – U16
Szklarska Poręba, 12 –20 marca 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 mf Igor Janik 2305   1 I++ Zofia Frej 1792
2 k Kamil Kozioł 2258   2 k Wiktoria Cieślak 1904
3 I+ Jakub Garbowski 1994 6   3 I Karolina Kindler 1597
4 I++ Szymon Gumularz 2287 6   4 I++ Anna Karykowska 1832
5 k Szymon Walter 2148 6   5 I+ Julia Trusz 1653 6
6 mf Kacper Grela 2296 6   6 I+ Maria Krzywnicka 1646
7 I Antoni Szustakowski 1957 6   7 I+ Anita Daliga 1632
8 I Michał Choina 1792   8 I++ Agnieszka Buchta 1807
9 I++ Krzysztof Raczyński 1978   9 k Joanna Kaczmarska 2013
10 I Michał Słomczewski 1887   10 I+ Agata Dwilewicz 1813
11 k Patryk Chylewski 2087 5   11 I Jagoda Wójcik 1510
12 k Łukasz Zaleski 2118 5   12 I Weronika Ciesińska 1584
13 mf Michał Karpus 2221 5   13 k Agata Stebel 1856
14 I Dawid Klementowski 1904 5   14 I Barbara Trybowska 1536 5
15 I++ Konrad Drozdowski 2037 5   15 I+ Marika Kostecka 1775 5
16 k Igor Kowalski 2088 5   16 I++ Natalia Guzik 1619 5
17 I Aleksander Kuś 1761 5   17 I Karolina Kalinowska 1571
18 I++ Witold Klepek 2018   18 k Pola Parol 1893
19 I Bartosz Wyczling 1959   19 II Anna Przepióra 1243
20 I Kacper Bilczewski 2046   20 I Anna Krzysztyńska 1643 4
21 k Krzysztof Łukasiewicz 2114   21 I++ Dominika Gredka 1690 4
22 I Jakub Kubiak 1911   22 I++ Weronika Łęczek 1766 4
23 I Andrzej Sułkowski 1772 4   23 I Zuzanna Borkowska 1465 4
24 I++ Jacek Belczewski 1945 4   24 I+ Zuzanna Jurkiewicz 1632 4
25 I Franciszek Sernecki 1884 4   25 I Patrycja Szulc 1692 4
26 I Radosław Filewicz 1739 4   26 I++ Zuzanna Szeląg 1688 4
27 k Oskar Wołoch 2195   27 I Paulina Pędrak 1610 4
28 II+ Michał Hołownia 2006   28 I Matylda Ossolińska 1613
29 I Mateusz Brożyna 1763   29 I+ Sylwia Zamarska 1605
30 I Martin Rybka 1857   30 I Agnieszka Kwiatkowska 1643
31 I Radosław Tamoń 1925   31 II Agnieszka Łuka 1313
32 I++ Łukasz Domański 1994   32 I Aleksandra Trembowiecka-Wysota 1503 3
33 I+ Przemysław Laszczak 1870 3   33 I Agnieszka Samujło 1637 3
34 II Wojciech Jakubowski 1612 3   34 II+ Julia Surpeta 1339 3
35 I Maciej Popławski 1856   35 III Kinga Waszkowiak 1044
36 I Szymon Dryja 1774   36 I++ Julia Piwowarczyk 1903 0
37 I Michał Trendowski 1807            
38 I Antoni Fritz 1887            
                     
Szachy klasyczne – U14
Olecko, 1 – 7 maja 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Aleksander Sokólski, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 kmf Paweł Teclaf 2214 7   1 I++ Joanna Święch 1939 7
2 mf Jan Pułtorak 2301 7   2 k Patrycja Waszczuk 1770 7
3 I++ Mikołaj Nowak 2024   3 I++ Magdalena Harazińska 1805
4 I Mateusz Lis 1998   4 I Michalina Rudzińska 1738
5 I+ Jakub Ochowicz 2040 6   5 I+ Zuzanna Kulpa 1654
6 I Maciej Pytel 1904 6   6 k Honorata Kucharska 1857 6
7 I+ Mieszko Miś 2069   7 I++ Maria Malicka 1715 6
8 k Jakub Kosakowski 2202   8 I Magdalena Budkiewicz 1495 6
9 I Antoni Kozak 1932   9 k Pola Mościcka 1838 6
10 I+ Jakub Fus 1936   10 k Zuzanna Kalinowska 1901
11 I Szymon Poziomkowski 1726   11 I Aleksandra Michalska 1560
12 I Kosma Pacan-Milej 1967   12 I+ Liwia Jarocka 1667
13 I Mikołaj Polczyk 1831   13 I Sandra Orlik 1451
14 I Krzysztof Szczurek 1991   14 I+ Paulina Raczykowska 1737 5
15 k Daniel Sanz Wawer 1988   15 I+ Joanna Furtak 1701 5
16 I Jan Golenia 1973   16 I Amelia Pyzio 1564 5
17 I+ Marek Pniaczek 1855 5   17 I Wiktoria Sowa 1545 5
18 I Miłosz Szpar 1956 5   18 I Aleksandra Czarniecka 1624 5
19 k Radosław Psyk 2219 5   19 I Olga Bilczewska 1558 5
20 I Piotr Namyślak 1775   20 I Kinga Wołągiewicz 1397
21 I Maciej Strzelecki 1813   21 I Zofia Hryń 1531
22 k Jan Kokoszczyński 1983   22 I Aleksandra Skiba 1596
23 I Iwo Godzwon 1836   23 I Aleksandra Hryń 1517
24 I Ziemowit Ossoliński 1849   24 I Julia Nowicka 1281
25 I+ Jan Golecki 1880   25 I Maria Koruch 1362
26 II Jakub Maciak 1465   26 II Zuzanna Rokoszna 1017
27 I Patryk Mike 1804   27 I Daria Sawa 1111
28 I Adam Kawaler 1764   28 I+ Maria Elena Lascar 1491 4
29 I Jacek Miętkiewicz 1750 4   29 I Wiktoria Mytych 1276 4
30 I Oskar Dixa 1630 4   30 I Aleksandra Tarka 1472 4
31 II+ Tomasz Musiał 1799 4   31 I Marta Tomczak 1482 4
32 II Borys Paliwoda 1694 4   32 I Anna Roszkiewicz 1443 4
33 I Adam Kopaczewski 1854 4   33 I Maja Filipska 1479 4
34 I Piotr Majocha 1703   34 I Debora Choińska 1244 4
35 I Adam Radecki 1667   35 II Aleksandra Kubasik 1151 4
36 I Michał Wierzbicki 1708   36 I Aleksandra Wyrzykowska 1254
37 I Jan Kukorowski 1706   37 II Karina Świtała  
38 II Norbert Kopeć 1558 3   38 II Agata Ullrich 1199
39 II Bartłomiej Kucharski 1667 3   39 I Wiktoria Sivickis 1459 3
40 II+ Jakub Musiała 1629 3   40 II Martyna Tuźnik 1047 3
41 II+ Tomasz Gałuszka 1586 3   41 I Wiktoria Wąsala 1448 3
42 I Mateusz Skowron 1508 3   42 I Adrianna Jędras 1261 3
43 II Miłosz Rogala 1561   43 I Maria Zaborowska 1250 3
44 II Paweł Brzozowski 1567   44 II Dorota Bartkowska 1090
45 I Kamil Maciejewski 1656 2   45 II Zuzanna Łaszczuk 1062
46 II Mateusz Bojczewski 1319   46 II Aleksandra Gajewska   0
                     
Szachy klasyczne – U12
Olecko, 1 – 7 maja 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Aleksander Sokólski, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 k Oskar Ogłaza 2132 8   1 I+ Martyna Wikar 1726 8
2 I+ Maciej Czopor 1980   2 I Irena Hertlein 1397 7
3 I Gracjan Grzesik 1748   3 I Monika Marcińczyk 1617 6
4 I Jakub Suder 1763 6   4 I Emilia Dyląg 1768 6
5 I Jonasz Baum 1857 6   5 I Barbara Goraj 1605 6
6 II+ Tomasz Bąchór 1742 6   6 I Lena Zarębska 1452 6
7 I Tymon Czernek 1895   7 I Zuzanna Adamczyk 1642 6
8 II+ Sebastian Półtorak 1623   8 I Marta Mucha 1425 6
9 I Bartłomiej Turski 1704   9 I Milena Ślusarczyk 1372
10 II Michał Redzisz 1750   10 I Lidia Czarnecka 1512
11 II+ Jakub Mechliński 1805   11 I Elżbieta Pisarek 1324
12 I Michał Koziorowicz 1690   12 II Hanna Bugaj 1417
13 I Filip Łuczak 1662   13 II Marta Krzyżosiak 1345
14 I Patryk Wolaniecki 1585   14 II+ Zuzanna Łukasik 1322 5
15 II Krzysztof Kabaciński 1636   15 I Jagoda Bieńko 1354 5
16 I Arkadiusz Babiarz 1656 5   16 I Patrycja Chrobot 1345 5
17 I Kamil Dzida 1838 5   17 I Weronika Wawrzyniak 1358 5
18 II Mateusz Lichorad 1644 5   18 I Natalia Myśliwiec 1374 5
19 II Adam Sieczkowski 1494 5   19 I+ Oliwia Mirowska 1244
20 II Krzysztof Majewski 1492 5   20 II Katarzyna Gębal 1252
21 II Mateusz Górkiewicz 1721 5   21 II+ Barbara Dadełło 1495
22 I Michał Fiedorek 1783   22 I Hanna Trzaskowska 1390
23 II Bartosz Panek 1473   23 I Julianna Libura 1266
24 II+ Bartosz Norek 1687   24 I Aleksandra Szczypawka 1378
25 I Krzysztof Oleksy 1653   25 II Michalina Matyjasek 1263
26 II Jakub Czechowski 1652   26 II Karolina Chojnowska 1146
27 II+ Hubert Jaszczuk 1545 4   27 I Gabriela Króliczek 1357
28 II+ Tymon Ochędzan 1664 4   28 II Malwina Szewczyk 1253
29 I Adam Stolarski 1733 4   29 II+ Patrycja Majczyna 1205
30 II+ Daniel Trybuś 1711 4   30 II+ Roksana Nowak 1290 4
31 II Szymon Skawiński 1348 4   31 II+ Martyna Jędrzejko 1257 4
32 II Łukasz Święch 1295 4   32 I Julia Wojtas 1274 4
33 I Szymon Skurniak 1694   33 II Emilia Pawlak 1196 4
34 I Karol Kacprzak 1556   34 I Monika Anyż 1255
35 II Marcin Dolata 1345   35 I Anna Krzyżosiak 1263
36 II Adrian Retz 1387   36 II Alicja Słoniewska 1097
37 II Szymon Wojtasik 1151   37 II Katarzyna Tomaszek 1134
38 II Norbert Bukała 1415 3   38 II Maria Sokół 1175
39 II Jakub Gažík 1665 3   39 I Weronika Lewandowska 1110
40 II Hubert Bień 1402 3   40 I Nikola Jacek 1233
41 II+ Jakub Chudzik 1388 3   41 II Zuzanna Matusik 1060 3
42 II Stanisław Paprocki 1612 3   42 II Dobromiła Szewc 1066
43 II Paweł Szatkowski 1422   43 II Oliwia Czerwińska 1203
44 II Mateusz Wysocki 1469   44 II Aleksandra Szyszko 1254 2
45 II Wojciech Popadowski 1393   45 II Małgorzata Rodzik   2
46 III Arkadiusz Skorupka 1180 1   46 II+ Julia Stanowska  
                     
Szachy klasyczne – U10
Jastrzębia Góra, 28 lutego – 6 marca 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Aleksander Sokólski, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 kmf Bartosz Fiszer 1557 8   1 I Magdalena Pawicka 1455
2 II Aleks Bancarewicz 1254   2 I Martyna Starosta 1405
3 I Jakub Chyży 1803 7   3 II Zuzanna Rejniak 1209
4 II+ Hubert Meers 1607   4 II Alicja Białek 1209 7
5 II Piotr Madajczak 1377   5 I Weronika Zabrzańska 1429
6 II+ Konrad Łyszczarz 1515 6   6 II Barbara Kowalczyk 1202
7 II Jan Wojdak 1577 6   7 II Ewa Barwińska 1084 6
8 II Marek Madej 1240 6   8 II Helena Kucharska 1150 6
9 II Dariusz Dziewoński 1414 6   9 II Natalia Malinowska 1250 6
10 II Piotr Kejna 1410 6   10 I Magdalena Gaj 1354 6
11 II Piotr Karwacki 1164 6   11 II Katarzyna Kuczyńska   6
12 II Alan Bogusz 1572 6   12 I Wiktoria Olszewska   6
13 II Mikołaj Krupiński 1372 6   13 II+ Anna Dallemura 1077 6
14 II Krzysztof Matela 1328   14 II Zuzanna Arciszewska 1175
15 II Mikołaj Wieczorek 1217   15 III Magdalena Kicińska  
16 II Patryk Trzebiński     16 II+ Katarzyna Uliasz  
17 II+ Hubert Backiel 1247   17 II Weronika Szumowicz  
18 II Piotr Paździerz 1319 5   18 II Magdalena Pudełko 1033
19 II Michał Demski 1278 5   19 II Nikola Grzesik  
20 II Jan Góral 1273 5   20 II Kinga Strzała  
21 II Jan Pisarek 1191 5   21 II Oliwia Ścisła 1138
22 II Grzegorz Iwaszkiewicz 1206 5   22 II+ Jaśmina Kanduła 1036
23 II Dawid Wierzbicki 1269 5   23 II Katarzyna Pastuszko 1117 5
24 II Michał Wolski 1116 5   24 II Anna Tim 1031 5
25 II Maciej Norek 1175 5   25 II+ Lena Obrochta   5
26 II Szymon Pancewicz 1079 5   26 II Lena Mróz 1267 5
27 III Filip Nowicki 1092 5   27 II Wiktoria Janikowska   5
28 II Jan Choina 1190 5   28 II Dominika Kisielewska  
29 II Wiktor Fronczyk 1251   29 II Maja Garbowska  
30 II Jerzy Rzeńca 1196   30 II Zofia Łaźniewska  
31 II Noe Rosenfeld 1279   31 III Jagoda Romejko  
32 II Filip Nowak 1257   32 II Sandra Najdecka 1149
33 III Iwo Karolczuk 1114   33 II Karolina Szymajda 1063
34 II Jakub Herwy 1051   34 II Maria Siekańska  
35 II Krzysztof Ciszewski 1236   35 II Julia Gaczoł 1060
36 II Karol Krahel 1170   36 III Dagmara Baran  
37 II Paweł Jędraszek 1261   37 II Wiktoria Sobieraj  
38 II Andrzej Czernecki 1469 4   38 III Magdalena Szczepanik  
39 III Krystian Paszkowski 1074 4   39 II Kornelia Sivickis  
40 II Filip Wnęk 1188 4   40 II Magda Oborska  
41 II Bartłomiej Błaźniak 1137 4   41 II Anna Miranowska   4
42 II Adrian Czaja 1196 4   42 II Karolina Więcek 1441 4
43 II Ryszard Bochenek 1101 4   43 II Magdalena Przytarska   4
44 II Michał Kozłowski 1256 4   44 III Weronika Bukała   4
45 III Piotr Kubaszewski 1097 4   45 III Paulina Rojek   4
46 III Igor Wilk 1103 4   46 III Matylda Brelińska   4
47 III Jakub Tomkiewicz   4   47 II Zofia Roszkiewicz   4
48 III Miłosz Drzewiecki   4   48 III Dorota Miklewska   4
49 II Kacper Jaśkiewicz 1100 4   49 II Maria Pałejko 1197
50 II Piotr Grodzicki 1129 4   50 II Klaudia Bar  
51 III Igor Chmielewski   4   51 III Matylda Szczotka 1038
52 III Mateusz Kusiak 1085   52 II Katarzyna Karyś  
53 III Szymon Wydmański 1365   53 III Julia Wieczorek  
54 III Patryk Fudal 1082   54 II Paulina Salamon  
55 II+ Szymon Malinowski 1175 3   55 III Zuzanna Zwolińska   3
56 II Karol Dembicki 1146 3   56 II Zuzanna Jędrzejewska   3
57 II Marek Kycia 1138 3   57 III Patrycja Golińska   3
58 II Szymon Wiszniewski 1193 3   58 III Klara Szczotka   3
59 II Karol Wawrzyniak 1130 3   59 II Anna Nowacka 1172 3
60 II Artur Grządka 1172 3   60 II Jadwiga Pieczewska   3
61 II Bartosz Dawgiel 1134   61 II Maja Maksimiuk 1002 3
62 III Tomasz Olchowy 1104   62 III Magdalena Kałuża   3
63 II Karol Doskocz 1074   63 II Anna Maślewska  
64 II Mateusz Żmuda 1199 2   64 III Krystyna Ziegert  
65 II Tymoteusz Lesień 1213   65 IV Zofia Kołbyko   2
66 II Dominik Homza 1019 ½   66 III Anna Banaś   2
            67 III Karolina Rybak  
            68 II Sara Wichura 1158 1
                     
Szachy klasyczne – U8
Poronin, 29 kwietnia – 3 maja 2016 (system szwajcarski, 9 rund)
Sędzia główny: Zenon Chojnicki, ChessArbiter: juniorzy | juniorki
                     
1 III Wojciech Borowik 1042 8   1 II Wiktoria Śmietańska   9
2 III Wojciech Wielgus 1118 7   2 II Aleksandra Pastuszka  
3 III Gabriel Baszczyński 1078 7   3 III Klara Szczotka   7
4 II Dawid Wierzbicki 1362 7   4 III Julia Dallemura  
5 III Hubert Zięba   7   5 II Zofia Łaźniewska 1261 6
6 III Dawid Skowron   7   6 IV Weronika Śliwicka   6
7 III Tymon Jaworski 1176   7 III Pola Seemann   6
8 IV Maciej Pełka     8 III Zofia Stankiewicz   6
9 III Jacek Adamala     9 II Joanna Bandyk   6
10 IV Jakub Seemann     10 III Gabriela Pałejko   6
11 II Błażej Grot 1179 6   11 III Karolina Myrmus   6
12 III Igor Musiał   6   12 IV Joanna Pietryk   6
13 III Piotr Wnuk   6   13 III Kinga Matuszewska  
14 III Leon Duda   6   14 IV Emilia Jaros  
15 III Bartosz Bartodziej   6   15 III Zofia Kulczycka   5
16 IV Jan Król   6   16 III Kinga Gładyszewska   5
17 III Szymon Stanik   6   17 III Julia Salamon   5
18 III Marcin Ratajczak   6   18 III Weronika Dudzińska   5
19 III Jan Dudek   6   19 II Marcelina Łaszczuk   5
20 III Marcel Maciejek     20 III Aleksandra Pawicka   5
21 III Oskar Śniadecki     21 IV Maria Grudzień   5
22 III Michał Grzebieniowski     22 III Zuzanna Gaszka   5
23 III Kacper Karp     23 II Anna Czarniecka   5
24 IV Szymon Ptaszyński     24 III Monika Borowik   5
25 IV Michał Rożek     25 IV Anna Nurkiewicz   5
26 IV Fabian Spionkowski     26 IV Irena Karzel  
27 III Mateusz Macura     27 IV Martyna Starmach  
28 IV Aleksander Krystoń   5   28 IV Martyna Kuska  
29 III Mateusz Rosół   5   29 IV Jagoda Dzierzgowska  
30 IV Alan Domański   5   30 III Dominika Popławska   4
31 II Bartosz Kozłowski   5   31 III Laura Najdecka   4
32 III Jan Skrzypiński   5   32 IV Urszula Urbaś   4
33 IV Tomasz Żmuda   5   33 IV Karolina Hoffmann   4
34 IV Ignacy Abramowicz   5   34 IV Oliwia Schabek   4
35 III Paweł Gałkowski   5   35 IV Wiktoria Boćwińska   4
36 IV Janfranco Varriale   5   36 IV Amanda Najdecka   4
37 III Franciszek Kycia   5   37 IV Wiktoria Wrzodak   4
38 IV Mikołaj Papaj   5   38 IV Izabela Gruszka   4
39 IV Mikołaj Słuchocki   5   39 V Natalia Wrzodak   4
40 IV Bartosz Chełstowski   5   40 IV Kaja Tokarz  
41 III Julian Rosołowski   5   41 III Kinga Łupińska  
42 IV Antoni Góral   5   42   Joanna Ajdukiewicz  
43 IV Michał Stradczuk   5   43 V Wiktoria Dudzińska  
44 IV Dominik Urbaniak   5   44   Paulina Moniuszko   3
45 IV Filip Mężykowski     45 IV Kinga Traczyk   3
46 IV Mateusz Rzasa     46   Martyna Koremba   3
47 IV Szymon Wdowiak     47 IV Anna Makarec   3
48 III Miłosz Mazurkiewicz     48   Aleksandra Moniuszko   3
49 IV Hubert Sokołowski     49 IV Liliana Feluś   3
50 IV Filip Białek     50   Julia Nikołajuk   2
51 IV Cyprian Damilak     51   Helena Pyrc   2
52 IV Filip Pawicki     52 V Alicja Sędzielowska   2
     96 uczestników   53 V Kaja Miętkiewicz   1

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close