Mistrzostwa Polski mężczyzn w szachach

Pierwszy turniej o Mistrzostwo Polski mężczyzn w szachach rozegrany został w 1926 w Warszawie. W okresie międzywojennym rozegrano cztery finały. Pierwszy po II wojnie światowej turniej o mistrzostwo kraju mężczyzn miał miejsce w 1946 w Sopocie, a kolejne obywały się – z wyjątkiem 1947 i 1958 – corocznie. W zdecydowanej większości mistrzostwa rozgrywane były systemem kołowym, system szwajcarski zastosowano w dziesięciu finałach (1975–1977, 1979, 2010–2015). W latach 2020–2022 mistrzostwa odbyły się systemem pucharowym.

Dwukrotnie (2008 i 2013) finałowe turnieje o Mistrzostwo Polski kończyły się zwycięstwem pary małżonków, w obu przypadkach byli to Monika i Bartosz Soćko.

Zobacz też: Finaliści Mistrzostw Polski mężczyzn w szachach (zestawienie nieaktualne)
Zobacz też: Mistrzostwa Polski kobiet w szachach

Medaliści Mistrzostw Polski mężczyzn
I miejsce II miejsce III miejsce
1 1926 Warszawa Dawid Przepiórka Paulin Frydman Stanisław Kohn
2 1927 Łódź Akiba Rubinstein Ksawery Tartakower Kazimierz Makarczyk
3 1935 Warszawa Ksawery Tartakower Mieczysław Najdorf Paulin Frydman
4 1937 Jurata Ksawery Tartakower Gideon Stahlberg (SWE) Mieczysław Najdorf
5 1946 Sopot Bogdan Śliwa Jan Gadaliński Kazimierz Plater
6 1948 Kraków Kazimierz Makarczyk Stanisław Gawlikowski Bogdan Śliwa
7 1949 Poznań Kazimierz Plater Alfred Tarnowski Edward Arłamowski
8 1950 Bielsko Wiktor Balcarek Kazimierz Plater Kazimierz Makarczyk
9 1951 Łódź Bogdan Śliwa Edward Arłamowski Henryk Szapiel
10 1952 Katowice Bogdan Śliwa Kazimierz Makarczyk Aleksander Szymański
11 1953 Kraków Bogdan Śliwa Henryk Szapiel Marian Ziembiński
12 1954 Łódź Bogdan Śliwa Stefan Witkowski Edward Arłamowski
13 1955 Wrocław Józef Gromek Roman Dworzyński Andrzej Pytlakowski
14 1956 Częstochowa Kazimierz Plater Adam Dzięciołowski Wacław Łuczynowicz
15 1957 Warszawa Kazimierz Plater Bogdan Śliwa Jerzy Kostro
16 1959 Łódź Stefan Witkowski Józef Gromek Bogdan Śliwa
17 1960 Wrocław Bogdan Śliwa Zbigniew Doda Ryszard Drozd
18 1961 Katowice Alfred Tarnowski Bogdan Śliwa Ryszard Drozd
19 1962 Poznań Witold Balcerowski Zbigniew Doda Włodzimierz Schmidt
20 1963 Głuchołazy Jacek Bednarski Kazimierz Plater Zbigniew Doda
21 1964 Warszawa Zbigniew Doda Jacek Bednarski Stefan Witkowski
22 1965 Lublin Witold Balcerowski Zbigniew Doda Andrzej Sydor
23 1966 Rzeszów Jerzy Kostro Bogdan Pietrusiak Józef Gromek
24 1967 Szczecin Zbigniew Doda Bogdan Śliwa Włodzimierz Schmidt
25 1968 Łódź Romuald Grąbczewski Jan Adamski Włodzimierz Schmidt
26 1969 Lublin Jerzy Lewi Jan Adamski Andrzej Sydor
27 1970 Piotrków Tryb. Jerzy Kostro Jan Adamski Włodzimierz Schmidt
28 1971 Poznań Włodzimierz Schmidt Jerzy Kostro Andrzej Filipowicz
29 1972 Wrocław Krzysztof Pytel Aleksander Sznapik Jacek Bednarski
30 1973 Gdynia Krzysztof Pytel Andrzej Maciejewski Jan Adamski
31 1974 Zielona Góra Włodzimierz Schmidt Aleksander Sznapik Jan Adamski
32 1975 Poznań Włodzimierz Schmidt Jan Adamski Jacek Bednarski
33 1976 Bydgoszcz Aleksander Sznapik Jerzy Pokojowczyk Włodzimierz Schmidt
34 1977 Piotrków Tryb. Ryszard Skrobek Włodzimierz Schmidt Aleksander Sznapik
35 1978 Kraków Adam Kuligowski Aleksander Sznapik Włodzimierz Schmidt
36 1979 Tarnów Jan Przewoźnik Krzysztof Pytel Włodzimierz Kruszyński
37 1980 Łódź Aleksander Sznapik Włodzimierz Schmidt Adam Kuligowski
38 1981 Warszawa Włodzimierz Schmidt Aleksander Sznapik Jerzy Pokojowczyk
39 1982 Zielona Góra Jan Adamski Artur Sygulski Paweł Stempin
40 1983 Piotrków Tryb. Zbigniew Szymczak Jacek Flis Piotr Staniszewski
41 1984 Poznań Aleksander Sznapik Paweł Stempin Piotr Staniszewski
42 1985 Gdynia Ignacy Nowak Jan Adamski Piotr Staniszewski
43 1986 Bytom Marek Hawełko Stefan Dejkało Robert Kuczyński
44 1987 Wrocław Robert Kuczyński Roman Tomaszewski Marek Hawełko
45 1988 Lublin Włodzimierz Schmidt Robert Kuczyński Aleksander Sznapik
46 1989 Słupsk Aleksander Wojtkiewicz Robert Kuczyński Aleksander Sznapik
47 1990 Warszawa Włodzimierz Schmidt Paweł Stempin Zbigniew Jaśnikowski
48 1991 Cetniewo Aleksander Sznapik Klaudiusz Urban Krzysztof Pańczyk
49 1992 Częstochowa Jacek Gdański Aleksander Wojtkiewicz Aleksander Sznapik
50 1993 Częstochowa Tomasz Markowski Mirosław Grabarczyk Robert Kuczyński
51 1994 Gdańsk Włodzimierz Schmidt Marek Matlak Paweł Jaracz
52 1995 Warszawa Aleksander Wojtkiewicz Mirosław Grabarczyk Tomasz Markowski
53 1996 Brzeg Dolny Klaudiusz Urban Bogdan Grabarczyk Aleksander Wojtkiewicz
54 1997 Sopot Robert Kempiński Michał Krasenkow Jacek Gdański
55 1998 Książ Tomasz Markowski Bartłomiej Macieja Robert Kempiński
56 1999 Polanica-Zdrój Tomasz Markowski Robert Kempiński Bartłomiej Macieja
57 2000 Płock Michał Krasenkow Tomasz Markowski Bartłomiej Macieja
58 2001 Warszawa Robert Kempiński Michał Krasenkow Łukasz Cyborowski
59 2002 Warszawa Michał Krasenkow Bartłomiej Macieja Tomasz Markowski
60 2003 Warszawa Tomasz Markowski Bartosz Soćko Michał Krasenkow
61 2004 Warszawa Bartłomiej Macieja Michał Krasenkow Robert Kempiński
62 2005 Poznań Radosław Wojtaszek Bartosz Soćko Robert Kempiński
63 2006 Kraków Mateusz Bartel Bartosz Soćko Radosław Wojtaszek
64 2007 Opole Tomasz Markowski Bartosz Soćko Mateusz Bartel
65 2008 Lublin Bartosz Soćko Bartłomiej Macieja Radosław Wojtaszek
66 2009 Chotowa Bartłomiej Macieja Radosław Wojtaszek Aleksander Miśta
67 2010 Warszawa Mateusz Bartel Radosław Wojtaszek Jacek Gdański
68 2011 Warszawa Mateusz Bartel Paweł Jaracz Radosław Wojtaszek
69 2012 Warszawa Mateusz Bartel Bartłomiej Macieja Kamil Mitoń
70 2013 Chorzów Bartosz Soćko Grzegorz Gajewski Mateusz Bartel
71 2014 Warszawa Radosław Wojtaszek Grzegorz Gajewski Jan-Krzysztof Duda
72 2015 Poznań Grzegorz Gajewski Maciej Klekowski Jacek Tomczak
73 2016 Poznań Radosław Wojtaszek Kacper Piorun Mateusz Bartel
74 2017 Warszawa Kacper Piorun Jacek Tomczak Grzegorz Gajewski
75 2018 Warszawa Jan-Krzysztof Duda Kacper Piorun Jacek Tomczak
76 2019
Warszawa Kamil Dragun Kacper Piorun Bartosz Soćko
77 2020
Warszawa Kacper Piorun Daniel Sadzikowski Grzegorz Gajewski
78 2021
Bydgoszcz Radosław Wojtaszek Wojciech Moranda Bartosz Soćko
79 2022
Kruszwica Radosław Wojtaszek Kacper Piorun Bartosz Soćko
Klasyfikacja medalowa IMP mężczyzn
1  Włodzimierz Schmidt 7 2 6 15 1962–1994
2  Bogdan Śliwa 6 3 2 11 1946–1967
3  Radosław Wojtaszek 5 2 3 10 2005–2022
4  Tomasz Markowski 5 1 2 8 1993–2007
5  Aleksander Sznapik 4 4 4 12 1972–1992
6  Mateusz Bartel 4 3 7 2006–2016
7  Kazimierz Plater 3 2 1 6 1946–1963
8  Bartosz Soćko 2 4 3 9 2003–2022
9  Bartłomiej Macieja 2 4 2 8 1998–2012
10  Kacper Piorun 2 4 6 2016–2022
11  Zbigniew Doda 2 3 1 6 1960–1967
 Michał Krasenkow 2 3 1 6 1997–2004
13  Robert Kempiński 2 1 3 6 1997–2005
14  Jerzy Kostro 2 1 1 4 1957–1971
 Aleksander Wojtkiewicz 2 1 1 4 1989–1996
16  Krzysztof Pytel 2 1 3 1973–1979
 Ksawery Tartakower 2 1 3 1927–1937
18  Witold Balcerowski 2 2 1962–1965
19  Jan Adamski 1 5 2 8 1968–1985
20  Grzegorz Gajewski 1 2 2 5 2013–2020
 Robert Kuczyński 1 2 2 5 1986–1993
22  Jacek Bednarski 1 1 2 4 1963–1975
 Kazimierz Makarczyk 1 1 2 4 1927–1952
24  Józef Gromek 1 1 1 3 1955–1966
 Stefan Witkowski 1 1 1 3 1954–1964
26  Alfred Tarnowski 1 1 2 1949–1961
 Klaudiusz Urban 1 1 2 1991–1996
28  Jacek Gdański 1 2 3 1992–2010
29  Jan-Krzysztof Duda 1 1 2 2014–2018
 Marek Hawełko 1 1 2 1986–1987
 Adam Kuligowski 1 1 2 1978–1980
32  Wiktor Balcarek 1 1 1950
 Kamil Dragun 1 1 2019
 Romuald Grąbczewski 1 1 1968
 Jerzy Lewi 1 1 1969
 Ignacy Nowak 1 1 1985
 Dawid Przepiórka 1 1 1926
 Jan Przewoźnik 1 1 1979
 Akiba Rubinstein 1 1 1927
 Ryszard Skrobek 1 1 1977
 Zbigniew Szymczak 1 1 1983
42  Paweł Stempin 2 1 3 1982–1990
43  Mirosław Grabarczyk 2 2 1993–1995
44  Edward Arłamowski 1 2 3 1949–1954
 Jacek Tomczak 1 2 3 2015–2018
46  Paulin Frydman 1 1 2 1926–1935
 Paweł Jaracz 1 1 2 1994–2011
 Mieczysław Najdorf 1 1 2 1935–1937
 Jerzy Pokojowczyk 1 1 2 1976–1981
 Henryk Szapiel 1 1 2 1951–1953
51  Stefan Dejkało 1 1 1986
 Roman Dworzyński 1 1 1955
 Adam Dzięciołowski 1 1 1956
 Jacek Flis 1 1 1983
 Jan Gadaliński 1 1 1946
 Stanisław Gawlikowski 1 1 1948
 Bogdan Grabarczyk 1 1 1996
 Maciej Klekowski 1 1 2015
 Andrzej Maciejewski 1 1 1973
 Marek Matlak 1 1 1994
 Wojciech Moranda 1 1 2021
 Bogdan Pietrusiak 1 1 1966
 Daniel Sadzikowski 1 1 2020
 Gideon Stahlberg (SWE) 1 1 1937
 Artur Sygulski 1 1 1982
 Roman Tomaszewski 1 1 1987
67  Piotr Staniszewski 3 3 1983–1985
68  Ryszard Drozd 2 2 1960–1961
 Andrzej Sydor 2 2 1965–1969
70  Łukasz Cyborowski 1 1 2001
 Andrzej Filipowicz 1 1 1971
 Zbigniew Jaśnikowski 1 1 1990
 Stanisław Kohn 1 1 1926
 Włodzimierz Kruszyński 1 1 1979
 Wacław Łuczynowicz 1 1 1956
 Aleksander Miśta 1 1 2009
 Kamil Mitoń 1 1 2012
 Krzysztof Pańczyk 1 1 1991
 Andrzej Pytlakowski 1 1 1955
 Aleksander Szymański 1 1 1952
 Marian Ziembiński 1 1 1953
razem: 81 medalistów

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close