Mistrzostwa Polski niesłyszących w szachach

Pierwszy turniej o Mistrzostwo Polski szachistów niesłyszących rozegrano w 1951 w Warszawie. Kolejny finał rozgrywany został w 1955, a następne już cyklicznie – co rok lub co 2 lata (od 1994 corocznie). W latach 1997–1998 i 2003–2004 medaliści wyłaniani byli na podstawie sumy punktów zdobytych w dwóch turniejach.

Kobiety po raz pierwszy mistrzowski turniej rozegrały w 1971 w Szczecinie. Od 1974 turnieje kobiet organizowane są w tym samym miejscu i czasie wspólnie z mistrzostwami mężczyzn, z wyjątkiem lat 1992–1997 (w których mistrzostw kobiet nie rozegrano). W różnych latach kobiety rozgrywały własne turnieje, bądź startowały razem z mężczyznami (wówczas miejsca przyznawane były zgodnie z odrębną klasyfikacją). Podobnie jak w klasyfikacji mężczyzn, w latach 1998 i 2003–2004 o kolejności na podium decydowały wyniki dwóch turniejów.

Poniższe zestawienia opracował Edward Szwertner z Komisji Rekordów i Statystyki PZSG/PZSN,
a nadesłał Krzysztof Michalczuk – Sekretarz KSG Hetman Łuków. Obu Panom serdecznie dziękuję.

Wielokrotni Mistrzowie Polski
11 Mieczysław Czech 1976 – 2002
Janusz Żak 1955 – 1978
5 Mateusz Łapaj 2010 – 2017
4 Mariusz Ćwiek 1998 – 2009
3 Zbigniew Makowski 1968 – 1983
Jerzy Strzelecki 2004 – 2008
2 Krzysztof Chęciak 2003 – 2006
Alojzy Kwaśny 1979 – 1980
Jerzy Marczukiewicz 2011 – 2012
Wielokrotne Mistrzynie Polski
11 Ewa Wardziak 1999 – 2010
5 Gizela Tychoniec 1980 – 1987
3 Stanisława Białas 1971 – 1978
2 Zofia Kamińska 1979 – 1981
Joanna Strześniewska 2013 – 2014
Malwina Szewczyk 2015 – 2017
Medaliści Mistrzostw Polski niesłyszących
I m. II m. III m.
1 1951 Warszawa Bazyli Kulesza Juliusz Smołka Mzygot
2 1955 Wrocław Janusz Żak Mieczysław Matuszczak Juliusz Smołka
3 1957 Warszawa Janusz Żak Ludwik Kamiński Bazyli Kulesza
4 1958 Katowice Janusz Żak Juliusz Smołka Mieczysław Matuszczak
5 1960 Bielsko-Biała Janusz Żak Ludwik Kamiński Gerard Koptoń
6 1962 Zabrze Janusz Żak Paweł Brachaczek Erwin Brachaczek
7 1963 Kraków Janusz Żak Mieczysław Matuszczak Paweł Brachaczek
8 1964 Wrocław Janusz Żak Kazimierz Dudek Mieczysław Matuszczak
9 1966 Polanica-Zdrój Janusz Żak Mieczysław Matuszczak Erwin Brachaczek
10 1968 Wrocław Zbigniew Makowski Janusz Żak Mieczysław Matuszczak
11 1970 Białystok Janusz Żak Zbigniew Makowski Mieczysław Matuszczak
12 1972 Warszawa Zbigniew Makowski Janusz Żak Mieczysław Matuszczak
13 1974 Szczecin Janusz Żak Mieczysław Czech Paweł Brachaczek
14 1976 Pszczyna Mieczysław Czech Janusz Żak Antoni Kozdra
15 1978 Gdańsk Janusz Żak Mieczysław Czech Erwin Brachaczek
16 1979 Radom Alojzy Kwaśny Janusz Żak Mieczysław Czech
17 1980 Warszawa Alojzy Kwaśny Janusz Żak Paweł Brachaczek
18 1981 Gdańsk Mieczysław Czech Roman Nadoliński Wiesław Kuczyński
19 1982 Szczecin Mieczysław Czech Zbigniew Makowski Wiesław Kuczyński
20 1983 Radom Zbigniew Makowski Mieczysław Czech Wiesław Kuczyński
21 1984 Radom Mieczysław Czech Zbigniew Makowski Roman Nadoliński
22 1985 Lublin Mieczysław Czech Zbigniew Makowski Roman Nadoliński
23 1987 Rzeszów Paweł Brachaczek Mieczysław Czech Jan Wociór
24 1988 Rybnik Mieczysław Czech Wiesław Kuczyński Ryszard Sternik
25 1990 Olsztyn Mieczysław Czech Zbigniew Makowski Ewa Bogacka
26 1992 Radom Mieczysław Czech Jerzy Okęcki Jerzy Marczukiewicz
27 1994 Warszawa Jan Fydrych Jerzy Okęcki Jerzy Marczukiewicz
28 1995 Czerwionka Jerzy Okęcki Mariusz Ćwiek Wiesław Kuczyński
29 1996 Warszawa Mieczysław Czech Marek Śmiłowski Wiesław Kuczyński
30 1997 Mieczysław Czech Mariusz Ćwiek Jerzy Okęcki
31 1998 Mariusz Ćwiek Jerzy Okęcki Mieczysław Czech
32 1999 Łuków Piotr Walczak Mieczysław Czech Jerzy Okęcki
33 2000 Łuków Mariusz Ćwiek Wiesław Kuczyński Krzysztof Chęciak
34 2001 Rybnik Mariusz Ćwiek Krzysztof Chęciak Tadeusz Rogalski
35 2002 Lublin Mieczysław Czech Jerzy Marczukiewicz Piotr Walczak
36 2003 Krzysztof Chęciak Jerzy Strzelecki Mariusz Ćwiek
37 2004 Jerzy Strzelecki Krzysztof Chęciak Mariusz Ćwiek
38 2005 Rzeszów Jerzy Strzelecki Krzysztof Chęciak Mieczysław Czech
39 2006 Łuków Krzysztof Chęciak Jerzy Marczukiewicz Jerzy Strzelecki
40 2007 Łuków Marcin Chojnowski Jerzy Strzelecki Mieczysław Czech
41 2008 Łuków Jerzy Strzelecki Krzysztof Chęciak Maciej Szalko
42 2009 Warszawa Mariusz Ćwiek Marcin Chojnowski Jerzy Strzelecki
43 2010 Rzeszów Mateusz Łapaj Jerzy Strzelecki Maciej Szalko
44 2011 Giżycko Jerzy Marczukiewicz Jerzy Strzelecki Krzysztof Chęciak
45 2012 Radom Jerzy Marczukiewicz Mateusz Łapaj Jerzy Strzelecki
46 2013 Otwock Mateusz Łapaj Krzysztof Chęciak Jerzy Strzelecki
47 2014 Łuków Mateusz Łapaj Marcin Chojnowski Jerzy Marczukiewicz
48 2015 Warszawa Mateusz Łapaj Jerzy Marczukiewicz Krzysztof Chęciak
49 2016 Kielce Tomasz Miozga Maciej Szalko Jerzy Strzelecki
50 2017 Warszawa Mateusz Łapaj Jerzy Strzelecki Aleksander Choroszej
Medalistki Mistrzostw Polski niesłyszących
I m. II m. III m.
1 1971 Szczecin Stanisława Białas Maria Nietupska Zofia Kamińska
2 1974 Szczecin Maria Nietupska Stefa Chrzanowska Daniela Kossowska
3 1976 Pszczyna Stanisława Białas Maria Nietupska Zofia Kamińska
4 1978 Gdańsk Stanisława Białas Zofia Kamińska Daniela Kossowska
5 1979 Radom Zofia Kamińska Marian Formejster Daniela Kossowska
6 1980 Warszawa Gizela Tychoniec Stanisława Białas
7 1981 Gdańsk Zofia Kamińska Gizela Tychoniec Halina Rygiel
8 1982 Szczecin Gizela Tychoniec Stanisława Białas Halina Rygiel
9 1983 Radom Gizela Tychoniec Stanisława Białas Zofia Kamińska
10 1984 Słupsk Gizela Tychoniec Stanisława Białas Kazimiera Maćkowska
11 1985 Lublin Kazimiera Maćkowska Gizela Tychoniec Stanisława Białas
12 1987 Rzeszów Gizela Tychoniec Stanisława Białas Wanda Baran
13 1988 Rybnik Ewa Bogacka Stanisława Białas Gizela Tychoniec
14 1990 Olsztyn Wiesława Kędzierska Izabela Struk Ewa Wardziak
15 1998 Izabela Struk-Towarnicka Małgorzata Staroń Ewa Wardziak
16 1999 Łuków Ewa Wardziak Małgorzata Staroń Agata Winiarska
17 2000 Łuków Ewa Wardziak Marianna Mollus Małgorzata Staroń
18 2001 Rybnik Ewa Wardziak Małgorzata Staroń Marianna Mollus
19 2002 Lublin Ewa Wardziak Marianna Mollus Wiesława Kędzierska
20 2003 Mariana Mollus Ewa Wardziak Wiesława Kędzierska
21 2004 Ewa Wardziak Agnieszka Ziembińska E.Bęben
22 2005 Rzeszów Ewa Wardziak Wiesława Kędzierska Marianna Mollus
23 2006 Łuków Ewa Wardziak Monika Wilgos Maria Michalczuk
24 2007 Łuków Ewa Wardziak Bożena Krzyszkowiak Joanna Strześniewska
25 2008 Łuków Ewa Wardziak Agata Winiarska Bożena Krzyszkowiak
26 2009 Warszawa Ewa Wardziak Bożena Krzyszkowiak Agata Winiarska
27 2010 Rzeszów Ewa Wardziak Joanna Strześniewska Monika Wilgos
28 2011 Giżycko Bożena Krzyszkowiak Monika Wilgos Joanna Strześniewska
29 2012 Radom Agata Winiarska Monika Wilgos Romualda Grzyb
30 2013 Otwock Joanna Strześniewska Ewa Wardziak
31 2014 Łuków Joanna Strześniewska Monika Wilgos Ewa Wardziak
32 2015 Warszawa Malwina Szewczyk Joanna Strześniewska Monika Wilgos
33 2016 Kielce Monika Wilgos Malwina Szewczyk Ewa Wardziak
34 2017 Warszawa Malwina Szewczyk Izabela Towarnicka Joanna Strześniewska

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close