Piotr Zieliński


źródło: www.chessbrains.pl (2015)

 

Piotr Zieliński

  • ur. 12 maja 1956 w Poznaniu
  • działacz szachowy
  • instruktor szachowy
  • sędzia szachowy
  • II kategoria szachowa
 Szachowa biografia

Piotr Zieliński – ur. 12.05.1956 w Poznaniu. Szachista amator, instruktor szachowy, sędzia szachowy klasy I. W 1981 ukończyłem Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Od 1982 pracowałem jako nauczyciel w szkole pod Poznaniem, a od 1984 w szkołach podstawowych w Suwałkach. W latach 1990–1997 jako dyrektor SP 10, 1998–2022 dyrektor SP 11 w Suwałkach, od września 2022 na emeryturze. W latach 1994–1997 członek Zarządu Miasta Suwałk, od 2002 członek Rady Sportu przy Prezydencie Suwałk, od 2019 przewodniczący Rady. Wyróżniony między innymi srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi (2002 i 2007), Włócznią Jaćwingów (najwyższe wyróżnienie lokalne, 2010), nagrodami Ministra Edukacji, tytułem Członka Honorowego PZSzach (2013).

W 1994 współzałożyciel UKS Bud-Rem Suwałki (od 1998 zmiana nazwy na UMKS Jaćwież Suwałki), w latach 1996–2018 prezes klubu. Znaczącymi osiągnięciami sportowymi zawodników klubu były mistrzostwo Polski kobiet i V m. w Mistrzostwach Świata Juniorów Marty Przeździeckiej, wicemistrzostwo Europy juniorek w szachach szybkich Zosi Szulc, VII miejsce w I lidze juniorów 2008, 48 punktów systemu sportu młodzieżowego w 2006. Specjalnością klubu była organizacja kursów instruktorów sportu. W latach 2002–2012 przeprowadziliśmy ich kilkanaście z akredytacją Ministra Sportu. Ministerstwo określało wysokie wymagania wobec organizatorów i dlatego od 2008 byliśmy jedynym w Polsce podmiotem uprawnionym do organizacji kursów instruktorów sportu w dyscyplinie szachy. Nasze kursy w Suwałkach ukończyli między innymi arcymistrzowie Monika i Bartosz Soćko, Iweta Rajlich, Marta i Mateusz Bartel, Joanna Majdan, Grzegorz Gajewski, Marta Zielińska, Kamil Mitoń.

Jestem zaangażowany w sport szkolny. Od początku lat 90-tych organizuję rozgrywki szachowe Szkolnego Związku Sportowego na poziomie miejskim, regionalnym i wojewódzkim. W 2020 zespół SP 11 wywalczył złoty medal Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. W latach 1997–2018 organizowałem i prowadziłem Suwalską Ligę Szkolną w Szachach, corocznie 7–8 turniejów szachów szybkich dla dzieci z całego regionu i wiele innych turniejów, głownie dla dzieci i młodzieży. Również wspieram działający przy SP 11 UKS lekkoatletyczny, w którym trenuje wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk.

Od 1996 byłem w zarządzie Suwalskiego Okręgowego Związku Szachowego, a później wojewódzkiego związku w Białymstoku. W latach 2002–2003 na prośbę ówczesnego szefa wyszkolenia PZSzach Zbigniewa Czajki reprezentowałem Związek w konsultacjach z Ministerstwem Sportu. Również Pan Zbyszek zaproponował mi funkcję kierownika ekipy na Mistrzostwa Świata Juniorów w Heraklio 2004. Były to historyczne mistrzostwa dla polskiego sportu młodzieżowego. Jedyny raz reprezentacja Polski wygrała klasyfikację medalową mistrzostw. Potem jeszcze czterokrotnie pełniłem tą funkcję, aż do roku 2008 i mistrzostw w Vung Tau. Mogę dodać, że była to funkcja społeczna, bez wynagrodzenia, a w pracy należało brać urlop bezpłatny.

Pewnie sukces w Heraklio spowodował, że bezpośrednio po powrocie na Walnym zebraniu Związku zostałem wybrany do Zarządu PZSzach i powierzono mi funkcję wiceprezesa ds. młodzieżowych. W latach 2008–2010 organizowałem (społecznie) w Warszawie Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Byłem członkiem Zarządu w przerwanej kadencji 2008–2009 i znowu wiceprezesem ds. młodzieży w Zarządzie 2009–2013.

Za swój największy sukces, który stał się podstawą nadania godności członka honorowego uważam wymyślenie, przygotowanie i wdrożenie projektu „Edukacja przez szachy w szkole”. Nie byłoby projektu bez wsparcia Prezesa Tomasza Sielickiego i wielkiej pracy przy przygotowaniu Magdy Zielińskiej. Projekt na tamte czasy był rewolucyjny. Szachy jako zajęcia pozalekcyjne, kółka, były w wielu szkołach obecne. Natomiast do projektu przystępowały całe klasy, a zajęcia prowadzili przeszkoleni nauczyciele, sprawdzający się najlepiej w edukacji wczesnoszkolnej. Projekt był obudowany siecią szkoleń dla nauczycieli, grantami ze sprzętem dla szkół, corocznymi, ogólnopolskimi konferencjami metodycznymi, centralnymi turniejami dla szkół i świetnymi podręcznikami Magdy Zielińskiej. Zdobyliśmy również partnera strategicznego i Związek do projektu nie dołożył ani złotówki. Miarą sukcesu niech będzie tylko jeden wskaźnik – po dwóch pierwszych latach przystąpiło do niego ponad 80% warszawskich szkół samorządowych. Podobnie w wielu regionach Polski. Nasi następcy starali się twórców projektu „wygumkować” z historii i projekt trochę usycha, ale to właśnie nasz projekt stał się wzorem dla wielu europejskich związków, a także polskich związków sportowych innych sportów. Dziś w szkołach mamy również projekty „Lekkoatletyka dla każdego”, „Piłka ręczna w szkole” i inne.

Autor opracowania: Piotr Zieliński
(27.09.2022) 

 Strony internetowe