Polacy na Mistrzostwach Europy juniorów i juniorek w szachach

Mistrzostwa Europy juniorów i juniorek w szachach – zawody szachowe organizowane przez Europejską Unię Szachową (ECU), rozgrywane na przestrzeni lat w grupach wiekowych do 8, 10, 12, 14, 16, 17, 18 i 20 lat.

Po raz pierwszy odbyły się w 1963 w kategorii juniorów U20 (do 1967 pod nazwą Puchar Niemeyera juniorów; w latach 1968–1970 pod nazwą Puchar Europy juniorów) i do 1970 były to rozgrywki nieoficjalne – dopiero kongres FIDE w Vancouver w 1971 oficjalnie zatwierdził zawody jako Mistrzostwa Europy juniorów do 20 lat. W kategorii juniorek U20 mistrzostwa zadebiutowały w 1977 (do 1979 pod nazwą Puchar Europy juniorek), od 1980 będąc rozgrywkami oficjalnymi. Po raz ostatni mistrzostwa w kategorii U20 rozegrano w 2002.

W 1987 i 1988 zorganizowano mistrzostwa w kategorii do 16 lat (pod egidą Europejskiej Unii Szachowej), od 1991 odbywają się oficjalne mistrzostwa do lat 10, 12, 14 i 16, od 1994 – do 18 lat, a od 2010 – do 8 lat. W dotychczasowej historii mistrzostwa Europy juniorów zostały trzykrotnie rozegrane w Polsce, w Katowicach (1984 – juniorki U20), Straszęcinie (1989 – juniorki U20) oraz Żaganiu (1995 – juniorzy i juniorki U16/U18).

Obecnie turnieje rozgrywane są w wieloosobowych grupach systemem szwajcarskim w jednym terminie i miejscu (we wszystkich grupach wiekowych).

W latach 2020–2021, z powodu pandemii Covid-19, mistrzostwa rozegrano online (2020 – szachy szybkie, 2021 – szachy klasyczne).

Zobacz: Szczegółowe zestawienie obejmujące lata 1963–2019
Wyniki i medale reprezentantów Polski od 2020
Juniorzy Juniorki
2020 – online (P-25+5″)
1 medal – 18 (8 ch, 10 dz)
wyniki U16 50 Tymon Ochędzan U18 7 Maria Malicka
54 Jonasz Baum U16 7 Emilia Dyląg
65 Tymon Czernek 31 Lidia Czarnecka
U14 7 Iwo Karolczuk 62 Alicja Słoniewska
48 Bartosz Fiszer U14 5 Maria Siekańska
U12 2 Jakub Seemann 9 Martyna Starosta
26 Kamil Warchoł 23 Emilia Szopa
69 Flawian Krawczyk U12 36 Zuzanna Gaszka
44 Julia Salamon
54 Pola Seemann
2021 – online (P-90+30″) 1 medal – 42 (22 ch, 20 dz)
wyniki U16 8 Tymon Czernek U20 2 Alicja Śliwicka
24 Hubert Backiel U18 10 Monika Marcińczyk
53 Alan Bogusz U16 6 Irena Hertlein
56 Tomasz Smuda 12 Weronika Zabrzańska
U14 5 Jakub Seemann 17 Lena Mróz
6 Flawian Krawczyk U14 8 Maria Siekańska
12 Jan Klimkowski 26 Klara Szczotka
U12 6 Patryk Cieślak 33 Anna Ślusarczyk
13 Kamil Warchoł 35 Magda Oborska
32 Bartosz Bartodziej 57 Anna Kawa
U10 4 Antoni Radzimski U12 23 Zuzanna Gaszka
9 Filip Ochędzan 43 Sandra Konkol
25 Wiktor Golis U10 7 Karolina Figa
42 Feliks Rutkowski 22 Kinga Lajdamik
47 Piotr Brzezina 29 Blanka Ejsymont
60 Harjith Rajbharath 35 Blanka Polakiewicz
68 Szymon Boryna 38 Zuzanna Górecka
U8 18 Aleksander Kopacki 40 Patrycja Kochanowska
29 Eryk Ejsymont U8 8 Zuzanna Kamińska
33 Paweł Brzezina 26 Agnieszka Ślusarczyk
65 Grzegorz Sułek
66 Nikodem Ford
2022 3 medale – 49 (30 ch, 19 dz)
Antalya (TUR) U18 8 Sebastian Półtorak U18 12 Martyna Wikar
22 Michał Redzisz 16 Emilia Dyląg
25 Maciej Czopor 17 Monika Marcińczyk
39 Tymon Ochędzan 29 Gabriela Króliczek
47 Tymon Czernek 35 Lidia Czarnecka
U16 6 Jan Malek 36 Roksana Nowak
8 Jan Klimkowski 58 Zuzanna Siekańska
11 Jakub Chyży U16 3 Weronika Zabrzańska
16 Hubert Backiel 13 Maria Siekańska
29 Krzysztof Ciszewski 28 Ewa Barwińska
U14 5 Jakub Seemann U14 11 Anna Kawa
40 Jakub Liśkiewicz 53 Maja Popczyńska
41 Flawian Krawczyk U12 17 Kinga Lajdamik
U12 1 Patryk Cieślak 53 Lena Michalska
5 Paweł Sowiński U10 10 Blanka Ejsymont
13 Borys Witczak 18 Michalina Popczyńska
27 Piotr Brzezina 20 Kaja Rządkowska
34 Filip Ochędzan U8 3 Lila Rządkowska
61 Dawid Ogłaza 7 Bao Anh Angelina Nguyen Doan
U10 12 Adam Gibała
13 Wiktor Golis
16 Antoni Radzimski
27 Paweł Brzezina
55 Feliks Rutkowski
U8 11 Eryk Ejsymont
24 Miłosz Zajadlak
31 Maksymilian Wojtuń
42 Wojciech Korzeniowski
60 Nikodem Mrozowski
72 Stanisław Panasiuk
2023
Zestawienie medalowe

Razem 78 medali (stan po MEJ 2022).

Złote (28) Srebrne (27) Brązowe (23)
1 Bożena Sikora (1977, U20) Małgorzata Wiese (1980, U20) Jerzy Lewi (1967/68, U20)
2 Agnieszka Brustman (1980, U20) Marcin Kamiński (1993, U16) Adam Kuligowski (1973/74, U20)
3 Krystyna Dąbrowska (1988, U16) Jan Piński (1995, U16) Małgorzata Wiese (1979, U20)
4 Krzysztof Gratka (1992, U10) Marta Zielińska (1996, U18) Jacek Gdański (1986/87, U20)
5 Alina Tarachowicz (1992, U12) Monika Bobrowska (1997, U20) Monika Bobrowska (1992, U14)
6 Robert Kempiński (1993, U16) Iweta Radziewicz (1997, U16) Edyta Andrzejewska (1993, U12)
7 Iweta Radziewicz (1993, U12) Joanna Worek (1997, U12) Alina Tarachowicz (1995, U14)
8 Robert Kempiński (1994, U18) Krzysztof Jakubowski (1999, U16) Joanna Worek (1996, U10)
9 Iweta Radziewicz (1994, U14) Dorota Czarnota (2001, U14) Anna Kucypera (1998, U18)
10 Robert Kempiński (1995, U18) Mateusz Bartel (2002, U18) Paweł Blehm (2000, U20)
11 Marta Zielińska (1995, U18) Jolanta Zawadzka (2002, U16) Beata Kądziołka (2002, U16)
12 Monika Bobrowska (1996, U18) Radosław Wojtaszek (2003, U18) Zbigniew Pakleza (2002, U16)
13 Iweta Radziewicz (2001, U20) Anna Iwanow (2007, U12) Dorota Czarnota (2003, U16)
14 Radosław Wojtaszek (2004, U18) Hanna Leks (2007, U18) Michał Olszewski (2004, U16)
15 Mateusz Bartel (2003, U18) Dariusz Świercz (2007, U14) Dariusz Świercz (2004, U10)
16 Paweł Czarnota (2005, U18) Aleksandra Lach (2008, U14) Aleksandra Lach (2005, U10)
17 Anna Gasik (2006, U18) Klaudia Kulon (2010, U18) Ewa Harazińska (2008, U10)
18 Aleksandra Lach (2007, U12) Marcel Kanarek (2011, U18) Maria Leks (2009, U14)
19 Katarzyna Adamowicz (2009, U16) Jan-Krzysztof Duda (2011, U14) Agnieszka Dmochowska (2009, U10)
20 Kamil Dragun (2009, U14) Mariola Woźniak (2013, U16) Mikołaj Tomczak (2014, U16)
21 Oliwia Kiołbasa (2010, U10) Ewa Harazińska (2015, U18) Julia Antolak (2015, U16)
22 Alicja Śliwicka (2011, U10) Igor Janik (2016, U16) Weronika Zabrzańska (2022, U16)
23 Jan-Krzysztof Duda (2012, U14) Katarzyna Dwilewicz (2017, U18) Lila Rządkowska (2022, U8)
24 Kacper Drozdowski (2012, U16) Filip Łuczak (2017, U12)
25 Laura Czernikowska (2013, U8) Oliwia Kiołbasa (2018, U18)
26 Alicja Śliwicka (2019, U18) Jakub Seemann (2020, U12, online)
27 Patrycja Waszczuk (2019, U16) Alicja Śliwicka (2021, U20, online)
28 Patryk Cieślak (2022, U12)
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close