Polacy na Olimpiadach szachowych

Olimpiady szachowe – najważniejsze międzynarodowe rozgrywki drużynowe, oficjalnie rozgrywane od 1927 (od 1950 w odstępach dwuletnich). Do 1974 odbywały się systemem kołowym lub eliminacji i finałów, od 1976 – systemem szwajcarskim. W 1972 i od 1976 organizowane są w tym samym miejscu i czasie razem z olimpiadami otwartymi kobiet. Na wszystkich olimpiadach mecze rozgrywane były na 4 szachownicach, do 1939 i od 2008 zespoły posiadały również jednego zawodnika rezerwowego, a w latach 1950-2006 – dwóch rezerwowych. Liczba rund w olimpiadach rozgrywanych systemem kołowym lub eliminacji i finałów uzależniona była od liczby startujących drużyn, natomiast w przypadku olimpiad rozgrywanych systemem szwajcarskim liczba rund wynosiła 13 (1976, 1998, 2006), 14 (1978–1996, 2000–2004) oraz 11 (od 2008).

Reprezentacja Polski uczestniczyła w niemalże wszystkich turniejach olimpijskich (z wyjątkiem lat 1927, 1950, 1954 i 1976), największe sukcesy odnosząc w okresie międzywojennym. W tym czasie Polacy zdobyli 6 medali: złoty (1930), 2 srebrne (1931, 1939) oraz 3 brązowe (1928, 1935, 1937). W olimpiadach powojennych polscy szachiści zdobyli natomiast 7 medali indywidualnych (medale za wyniki indywidualne po raz pierwszy przyznano w 1980).

Poza olimpiadami oficjalnymi, odbyły się również trzy olimpiady nieoficjalne – w latach 1924 i 1936 z udziałem Polski, oraz 1926 – bez udziału Polski.

Wyniki i medale reprezentantów Polski
                   
  1924 Paryż (FRA) – 18 drużyn  (system kołowy) [olimpiada nieoficjalna]
  1. Czechosłowacja – 31     Dawid Daniuszewski   13  
2. Węgry – 30     Karol Piltz   6 13  
3. Szwajcaria – 29     Stanisław Kohn   6 13  
7-8. Polska – 25½
    Jan Kleczyński   6 13  
  1926 Budapeszt (HUN) – 4 drużyny (system kołowy) [bez udziału Polski, olimpiada nieoficjalna]
  1. Węgry – 9  
2. Jugosławia – 8
3. Rumunia – 5
1 1927 Londyn (ENG) – 16 drużyn (system kołowy) [bez udziału Polski]
  1. Węgry – 40  
2. Dania – 38½
3. Anglia – 36½
2 1928 Haga (NLD) – 17 drużyn (system kołowy)
  1. Węgry – 44     Kazimierz Makarczyk   8 16  
2. USA – 39½     Paulin Frydman   12  
3. Polska – 37     Teodor Regedziński   10 13  
      Mieczysław Chwojnik   6 11  
    Abram Blass   12  
3 1930 Hamburg (GER) – 18 drużyn (system kołowy)
  1. Polska – 48½     Akiba Rubinstein   15 17  
2. Węgry – 47     Ksawery Tartakower   12 16  
3. Niemcy – 44½     Dawid Przepiórka   9 13  
      Kazimierz Makarczyk   13  
    Paulin Frydman   5 9  
4 1931 Praga (CSR) – 19 drużyn (system kołowy)
  1. USA – 48 I   Akiba Rubinstein   16  
2. Polska – 47 II   Ksawery Tartakower   13½ 18 1
3. Czechosłowacja – 46½ III   Dawid Przepiórka   10 17  
  IV   Kazimierz Makarczyk   8 12  
rez.   Paulin Frydman   6 9  
5 1933 Folkestone (ENG) – 15 drużyn (system kołowy)
  1. USA – 39 I   Ksawery Tartakower   9 14 3
2. Czechosłowacja – 37½ II   Paulin Frydman   12 3
3. Szwecja – 34 III   Teodor Regedziński   4 7  
4. Polska – 34 IV   Izaak Appel   6 10  
  rez.   Kazimierz Makarczyk   13  
6 1935 Warszawa (POL) – 20 drużyn (system kołowy)
  1. USA – 54 I   Ksawery Tartakower   11½ 17 3
2. Szwecja – 52½ II   Paulin Frydman   11½ 16 2
3. Polska – 52 III   Mieczysław Najdorf   12 17  
  IV   Henryk Friedman   12  
rez.   Kazimierz Makarczyk   14  
  1936 Monachium (GER) – 21 drużyn  (system kołowy) [olimpiada nieoficjalna]
  1. Węgry – 110½ I   Paulin Frydman   13 20  
2. Polska – 108 II   Mieczysław Najdorf   16 20 1
3. III Rzesza – 106½ III   Teodor Regedziński   12½ 18  
  IV   Kazimierz Makarczyk   18  
V   Henryk Friedman   15½ 20 2
VI   Leon Kremer   15 20 2
VII   Henryk Pogorieły   13½ 20 3
VIII   Antoni Wojciechowski   14  
rez.   Franciszek Sulik   3 7  
rez.   Jerzy Jagielski   3  
7 1937 Sztokholm (SWE) – 19 drużyn (system kołowy)
  1. USA – 54½ I   Ksawery Tartakower   6 13  
2. Węgry – 48½ II   Mieczysław Najdorf   16  
3. Polska – 47 III   Paulin Frydman   11½ 16 3
  IV   Izaak Appel   9 14  
rez.   Teodor Regedziński   11 13 2
8 1939 Buenos Aires (ARG) – 27 drużyn (eliminacje w 4 grupach, finał A – 15 drużyn [Anglia nie wystąpiła], B – 11 drużyn)
  1. III Rzesza – 36 I   Ksawery Tartakower   10½ 17  
2. Polska – 35½ II   Mieczysław Najdorf   14 18  
3. Estonia – 33½ III   Paulin Frydman   13 17  
  IV   Teodor Regedziński   8 13  
rez.   Franciszek Sulik   7  
9 1950 Dubrownik (YUG) – 16 drużyn [bez udziału Polski]
  1. Jugosławia – 45½  
2. Argentyna – 43½
3. RFN – 40½
10 1952 Helsinki (FIN) – 25 drużyn (eliminacje w 3 grupach, finały A i B – po 9 drużyn, C – 7 drużyn [Polska – 3. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 21 I   Alfred Tarnowski   6 14  
2. Argentyna – 19½ II   Andrzej Pytlakowski   ½ 7  
3. Jugosławia – 19 III mm Kazimierz Plater   6 13  
12. Polska – 16½ (B) IV   Bogdan Śliwa   9 12  
  rez.   Władysław Litmanowicz   ½ 4  
rez.   Izaak Grynfeld   7 10  
11 1954 Amsterdam (NED) – 26 drużyn (eliminacje w 2 grupach, finał A – 12 drużyn, B – 14 drużyn [bez udziału Polski])
  1. ZSRR – 34  
2. Argentyna – 27
3. Jugosławia – 26½
12 1956 Moskwa (URS) – 34 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 12 drużyn, C – 10 drużyn [Polska – 11. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 31 I mm Bogdan Śliwa   9 16  
2. Jugosławia – 26½ II mm Kazimierz Plater   5 13  
3. Węgry – 26½ III   Roman Dworzyński   15  
23. Polska – 19 (B) IV   Józef Gromek   8 14  
  rez.   Gedali Szapiro   2 7  
rez.   Wiktor Balcarek   7  
13 1958 Monachium (FRG) – 36 drużyn (eliminacje w 4 grupach, finały A, B i C – po 12 drużyn [Polska – 7. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 34½ I mm Bogdan Śliwa   17  
2. Jugosławia – 29 II   Alfred Tarnowski   9 15  
3. Argentyna – 25½ III   Janusz Szukszta   10  
19. Polska – 22½ (B) IV   Stefan Witkowski   7 12  
  rez.   Jerzy Kostro   7 13  
rez.   Stefan Brzózka   9  
14 1960 Lipsk (DDR) – 40 drużyn (eliminacje w 4 grupach, finały A i B po 12 drużyn, C – 16 drużyn [Polska – 9. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 34 I mm Bogdan Śliwa   8 16  
2. USA – 29 II mm Kazimierz Plater   9  
3. Jugosławia – 27 III   Alfred Tarnowski   8 15  
21. Polska – 22 (B)
IV   Zbigniew Doda   13  
  rez.   Jerzy Kostro   16  
rez.   Andrzej Filipowicz   6 11  
15 1962 Warna (BUL) – 38 drużyn (eliminacje w 4 grupach, finały A i B po 12 drużyn, C – 14 drużyn [Polska – 6. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 31½ I mm Bogdan Śliwa   16  
2. Jugosławia – 28 II   Witold Balcerowski   7 13  
3. Argentyna – 26 III   Zbigniew Doda   15  
18. Polska – 22½ (B)
IV   Alfred Tarnowski   12  
  rez.   Włodzimierz Schmidt   10 15  
rez.   Andrzej Filipowicz   5 9  
16 1964 Tel Awiw (ISR) – 50 drużyn (eliminacje w 7 grupach, finały A, B i C po 14 drużyn, D – 8 drużyn [Polska – 10. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 36½ I mm Zbigniew Doda   13  
2. Jugosławia – 32 II mm Jacek Bednarski   14  
3. RFN – 30½ III mm Bogdan Śliwa   9 14  
10. Polska – 24 (A) IV   Andrzej Filipowicz   6 14  
  rez.   Witold Balcerowski   13  
rez.   Włodzimierz Schmidt   3 8  
17 1966 Hawana (CUB) – 52 drużyny (eliminacje w 7 grupach, finały A, B i C po 14 drużyn, D – 10 drużyn [Polska – 2. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 39½ I mm Jacek Bednarski   10 15  
2. USA – 34½ II mm Zbigniew Doda   9 13  
3. Węgry – 33½ III   Jerzy Kostro   14  
16. Polska – 31½ (B) IV mm Bogdan Śliwa   15  
  rez.   Witold Balcerowski   11  
rez.   Andrzej Filipowicz   8  
18 1968 Lugano (SUI) – 53 drużyny (eliminacje w 7 grupach, finały A, B i C po 14 drużyn, D – 11 drużyn [Polska – 11. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 39½ I   Jerzy Kostro   8 15  
2. Jugosławia – 31 II mm Jacek Bednarski   5 11  
3. Bułgaria – 30 III mm Zbigniew Doda   8 13  
11. Polska – 23 (A) IV   Włodzimierz Schmidt   14  
  rez.   Jan Adamski   12  
rez.   Romuald Grąbczewski   4 7  
19 1970 Siegen (FRG) – 60 drużyn (eliminacje w 6 grupach, finały A, B, C, D i E – po 12 drużyn [Polska – 2. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 27½ I mm Jerzy Kostro   8 16  
2. Węgry – 26½ II mm Zbigniew Doda   6 12  
3. Jugosławia – 26 III   Jan Adamski   12  
14. Polska – 25 (B) IV mm Włodzimierz Schmidt   10 15  
  rez. mm Jacek Bednarski   8 13  
rez.   Andrzej Filipowicz   8  
20 1972 Skopje (YUG) – 63 drużyny (eliminacje w 8 grupach, finały A, B i C – po 16 drużyn, D – 15 drużyn [Polska – 12. miejsce w finale A])
  1. ZSRR – 42 I mm Włodzimierz Schmidt 2450 10½ 19  
2. Węgry – 40½ II mm Jacek Bednarski 2395 9 17  
3. Jugosławia – 38 III   Krzysztof Pytel 2380 7 15  
12. Polska – 24½ (A) IV   Aleksander Sznapik 9  
  rez.   Andrzej Filipowicz 2405 10½ 16  
rez. mm Andrzej Sydor 2390 6 12  
21 1974 Nicea (FRA) – 74 drużyny (eliminacje w 8 grupach, finały A, B, C, D – po 16 drużyn, E – 10 drużyn [Polska – 7. miejsce w finale B])
  1. ZSRR – 46 I mm Włodzimierz Schmidt 2500 12½ 21  
2. Jugosławia – 37½ II mm Zbigniew Doda 2410 6 13  
3. USA – 36½ III   Krzysztof Pytel 2405 10½ 18  
23. Polska – 32 (B) IV mm Jerzy Kostro 2385 10½ 17  
  rez.   Jan Adamski 2405 6 11  
rez.   Jerzy Pokojowczyk 8  
22 1976 Hajfa (ISR) – 48 drużyn (system szwajcarski, 14 rund) [bez udziału Polski, podobnie jak i innych krajów socjalistycznych]
  1. USA – 37  
2. Holandia – 36½
3. Anglia – 35½
23 1978 Buenos Aires (ARG) – 66 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Węgry – 37 I am Włodzimierz Schmidt 2505 14  
2. ZSRR – 36 II   Adam Kuligowski 2310 10 13 1
3. USA – 35 III mm Aleksander Sznapik 2430 8  
8. Polska – 32 IV mm Jan Adamski 2470 7 13  
  rez. mm Krzysztof Pytel 2390 3 8  
rez. mm Andrzej Filipowicz 2360  
24 1980 Valletta (MLT) – 82 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 39 I mm Aleksander Sznapik 2460 6 12  
2. Węgry – 39 II am Włodzimierz Schmidt 2430 9 13  
3. Jugosławia – 35 III   Adam Kuligowski 2405 10 13 2
7. Polska – 32½ IV mm Jacek Bielczyk 2380 5 10  
  rez. mm Jerzy Pokojowczyk 2380 1 4  
rez.   Jan Przewoźnik 2340 4  
25 1982 Lucerna (SUI) – 92 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 42½ I mm Aleksander Sznapik 2480 12  
2. CSRS – 36 II am Włodzimierz Schmidt 2475 7 13  
3. USA – 35½ III am Adam Kuligowski 2450 8 12  
7. Polska – 33 IV mm Jan Adamski 2430 2 4  
  rez. mm Jacek Bielczyk 2390 8  
rez.   Artur Sygulski 2410 5 7  
26 1984 Saloniki (GRE) – 88 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 41 I am Włodzimierz Schmidt 2480 13  
2.Anglia – 37 II mm Aleksander Sznapik 2445 12  
3. USA – 35 III mm Krzysztof Pytel 2440 1 4  
21. Polska – 30½ IV mm Jan Adamski 2430 6  
  rez. mf Artur Sygulski 2425 11  
rez.   Paweł Stempin 2415 10  
27 1986 Dubaj (UEA) – 108 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 40 I am Włodzimierz Schmidt 2445 6 12  
2. Anglia – 39½ II mm Aleksander Sznapik 2425 10  
3. USA – 38½ III mm Marek Hawełko 2450 11  
16. Polska – 32 IV mm Artur Sygulski 2425 4 7  
  rez.   Robert Kuczyński 2435 10 3
rez.   Stefan Dejkało 2450 6  
28 1988 Saloniki (GRE) – 107 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 40½ I mm Aleksander Sznapik 2480 12  
2. Anglia – 34½ II am Włodzimierz Schmidt 2465 6 11  
3. Holandia – 34½ III mm Robert Kuczyński 2460 5 9  
21. Polska – 31½ IV mm Marek Hawełko 2410 8 12  
  rez. mm Paweł Stempin 2435 5 8  
rez. mm Zbigniew Jaśnikowski 2425 2 4  
29 1990 Nowy Sad (YUG) – 108 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. ZSRR – 39 I mm Aleksander Wojtkiewicz 2515 14  
2. USA – 35½ II am Włodzimierz Schmidt 2455 8  
3. Anglia – 35½ III mm Robert Kuczyński 2480 8  
18. Polska – 32 IV mm Aleksander Sznapik 2455 4 9  
  rez. mm Zbigniew Jaśnikowski 2435 7  
rez. mm Jacek Gdański 2420 7 10  
30 1992 Manila (PHI) – 102 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Rosja – 39 I am Aleksander Wojtkiewicz 2495 14  
2. Uzbekistan – 35 II mm Robert Kuczyński 2500 12  
3. Armenia – 34½ III mm Jacek Gdański 2435 6 11  
32. Polska – 30 IV mm Aleksander Sznapik 2460 5 10  
  rez. mm Dominik Pędzich 2385 0 2  
rez. mm Klaudiusz Urban 2465 5 7  
31 1994 Moskwa (RUS) – 124 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Rosja – 37½ I am Robert Kuczyński 2515 10  
2. Bośnia i Hercegowina – 35 II am Włodzimierz Schmidt 2460 8  
3. Rosja (II) – 34½ III mm Jacek Gdański 2505 7 11  
27. Polska – 31½ IV mm Marek Matlak 2490 10  
  rez. mm Tomasz Markowski 2475 4 7  
rez. mm Marcin Kamiński 2440 7 10  
32 1996 Erywań (ARM) – 114 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Rosja – 38½ I am Michał Krasenkow 2605 12  
2. Ukraina – 35 II mm Tomasz Markowski 2540 2 6  
3. USA – 34 III am Marcin Kamiński 2525 5 10  
36. Polska – 30½ IV am Robert Kuczyński 2510 4 7  
  rez. mm Robert Kempiński 2510 10  
rez. mm Klaudiusz Urban 2470 11  
33 1998 Elista (RUS) – 110 drużyn (system szwajcarski, 13 rund)
  1. Rosja – 35½ I am Michał Krasenkow 2655 11  
2. USA – 34½ II am Robert Kempiński 2545 6  
3. Ukraina – 32½ III mm Bartłomiej Macieja 2490 6 10  
15. Polska – 30½ IV mm Tomasz Markowski 2525 9  
  rez. am Marcin Kamiński 2530 6 8 3
rez. mm Klaudiusz Urban 2485 5 8  
34 2000 Stambuł (TUR) – 129 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Rosja – 38 I am Michał Krasenkow 2702 9  
2. Niemcy – 37 II am Tomasz Markowski 2568 4 10  
3. Ukraina – 35½ III am Bartłomiej Macieja 2565 6 10  
15. Polska – 32½ IV am Bartosz Soćko 2525 8 11 3
  rez. am Robert Kempiński 2522 10  
rez. mm Paweł Blehm 2525 6  
35 2002 Bled (SLO) – 135 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Rosja – 38½ I am Michał Krasenkow 2651 5 10  
2. Węgry – 37½ II am Bartłomiej Macieja 2615 6 11  
3. Armenia – 35 III am Bartosz Soćko 2569 4 8  
13. Polska – 32½ IV mm Kamil Mitoń 2564 5 10  
  rez. am Tomasz Markowski 2549 10  
rez. am Robert Kempiński 2532 4 7  
36 2004 Calviá (ESP) – 129 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
  1. Ukraina – 39½ I am Bartłomiej Macieja 2613 12  
2. Rosja – 36½ II am Michał Krasenkow 2676 7 12  
3. Armenia – 36½ III am Robert Kempiński 2608 6 10  
12. Polska – 32 IV am Kamil Mitoń 2600 3 6  
  rez. am Bartosz Soćko 2570 12  
rez. am Łukasz Cyborowski 2564 2 4  
37 2006 Turyn (ITA) – 148 drużyn (system szwajcarski, 13 rund)
  1. Armenia – 36 I am Bartosz Soćko 2606 10  
2. Chiny – 34 II am Bartłomiej Macieja 2584 8  
3. USA – 33 III am Robert Kempiński 2586 5  
21. Polska – 30 IV am Mateusz Bartel 2554 5 10  
  rez. am Radosław Wojtaszek 2597 9 11  
rez. mm Paweł Czarnota 2529 8  
38 2008 Drezno (GER) – 147 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Armenia – 19 (400,5) I am Bartosz Soćko 2631 9  
2. Izrael – 18 (377,5) II am Kamil Mitoń 2604 4 8  
3. USA – 17 (362) III am Radosław Wojtaszek 2599 7 10  
29. Polska – 13 (301) IV am Grzegorz Gajewski 2577 10  
  rez. am Mateusz Bartel 2602 4 7  
39 2010 Chanty-Mansyjsk (RUS) – 147 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Ukraina – 19 (380,5) I am Radosław Wojtaszek 2711 6 9  
2. Rosja – 18 (379,5) II am Bartosz Soćko 2657 8  
3. Izrael – 17 (367,5) III am Bartłomiej Macieja 2651 4 8  
11. Polska – 15 (346,5) IV am Kamil Mitoń 2629 10  
  rez. am Mateusz Bartel 2599 7 9 1
40 2012 Stambuł (TUR) – 156 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Armenia – 19 (397) I am Radosław Wojtaszek 2717 10 2
2. Rosja – 19 (388,5) II am Mateusz Bartel 2654 7  
3. Ukraina – 18 (363) III am Bartosz Soćko 2635 4 8  
13. Polska – 15 (313,5) IV am Dariusz Świercz 2594 7 10  
  rez. am Bartłomiej Macieja 2594 9 2
41 2014 Tromsø (NOR) – 177 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Chiny – 19 (422,5) I am Radosław Wojtaszek 2735 5 9  
2. Węgry – 17 (372) II am Grzegorz Gajewski 2659 5 9  
3. Indie – 17 (371,5 ) III am Jan-Krzysztof Duda 2576 11  
15. Polska – 15 (335,5) IV am Mateusz Bartel 2640 5 8  
  rez. am Bartosz Soćko 2612 5 7  
42 2016 Baku (AZE) – 170 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
  1. USA – 20 (413,5) I am Radosław Wojtaszek 2736 10  
2. Ukraina – 20 (404,5) II am Jan-Krzysztof Duda 2675 7 10  
3. Rosja – 18 (419) III am Mateusz Bartel 2646 6 10  
7. Polska – 16 (331) IV am Kacper Piorun 2681 5  
  rez. am Dariusz Świercz 2639 9  
43 2018 Batumi (GEO) – 184 drużyny (system szwajcarski, 11 rund)
  1. Chiny – 18 (372,5) I am Jan-Krzysztof Duda 2739 10  
2. Stany Zjednoczone – 18 (360,5) II am Radosław Wojtaszek 2727 6 10  
3. Rosja – 18 (354,5) III am Kacper Piorun 2612 9 3
4. Polska – 17 (390) IV am Jacek Tomczak 2614 7  
  rez. am Kamil Dragun 2568 8  
                   
 
Zestawienia drużynowe i indywidualne

(bez olimpiad nieoficjalnych)

                   
  Medale
drużynowe
Medale
indywidualne
Razem Udział
1                  
2                  
3                  
4                  
5                  
6                  

  Razem              
 
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close