Polki na Mistrzostwach Świata w szachach

Mistrzostwa Świata kobiet w szachach – po raz pierwszy rozegrane zostały w 1927.

Do 1939 mistrzostwa świata kobiet rozgrywane były w czasie organizowanych przez Międzynarodową Federację Szachową olimpiad szachowych (w tym okresie odbyło się 7 turniejów i 2 mecze – we wszystkich zwyciężyła reprezentująca Anglię Czeszka, Vera Menchik). Polki uczestniczyły w mistrzostwach rozegranych w Warszawie (1935, Regina Gerlecka zdobył wówczas tytuł wicemistrzyni świata) oraz Sztokholmie (1937).

W drugiej połowie lat 40-tych FIDE wprowadziła nowe zasady, wzorowane na Mistrzostwach Świata mężczyzn i oparte na kilkuletnich cyklach. Na przełomie 1949/50 rozegrano w Moskwie turniej o mistrzostwo świata, z udziałem Róży Herman. W 1951 wprowadzono turnieje strefowe i turnieje pretendentek, od 1969 – turnieje międzystrefowe i mecze pretendentek, a od 1985 ponownie wprowadzono turnieje pretendentek, zamiast meczów (zasady rozgrywek zmieniały się wielokrotnie). W tym systemie największe sukcesy odniosły Krystyna HołujHenryka Konarkowska oraz Agnieszka Brustman, które awansował do turniejów pretendentek. W 2000 wprowadzono mistrzostwa świata systemem pucharowym, a od 2011 rozgrywane są również mecze o tytuł mistrzyni świata (przemiennie z turniejami KO). W tych rozgrywkach Polki trzykrotnie awansowały do III rundy: Joanna Dworakowska (2001), Iweta Radziewicz (2006) oraz Monika Soćko (2012).

W Polsce odbył się turniej o mistrzostwo świata (Warszawa 1935) oraz czterokrotnie turnieje strefowe: w Krakowie (1957), Łodzi (1963), Bydgoszczy (1981) i Nadolu (1995)

Wyniki reprezentantek Polski
1935 Warszawa (POL) Mistrzostwa Świata (10) Regina Gerlecka 2 6½/9
Róża Herman 7 3½/9
Natalia Kowalska 9 1½/9
1937 Sztokholm (SWE) Mistrzostwa Świata (26) Róża Herman 10 7/14
Regina Gerlecka 14 7/14
Barbara Flerow-Bułhak 17 6½/14
1949/50 Moskwa (URS) Mistrzostwa Świata (16) Róża Herman 16 3/15
1954 Lipsk (DDR) turniej strefowy (14, awans 3) Krystyna Hołuj 3–4 8½/13
dogrywka (mecz) K.Hołuj (+) – E.Kertész 1 : 1
1955 Moskwa (URS) turniej pretendentek (20, awans 1) Krystyna Hołuj 16 6½/19
1957 Kraków (POL) turniej strefowy (13, awans 3) Krystyna Hołuj 3–4 7/12
Mirosława Litmanowicz 9 6/12
Warszawa (POL) dogrywka (mecz) K.Hołuj – E.Kertész 1 : 3
1960 Sinaia (ROM) turniej strefowy (14, awans 3) Henryka Konarkowska 3–5 8/13
Halina Szpakowska 14 2½/13
Budapeszt (HUN) dogrywka (mecz)
E.Keller-Herrmann zrezygnowała z dogrywki
H.Konarkowska – A.Nicolau 2 : 2
1961 Vrnjačka Banja (YUG) turniej pretendentek (17, awans 1)
H.Konarkowska dopuszczona jako rezerwowa
Henryka Konarkowska 11 7/16
1963 Łódź (POL) turniej strefowy (13, awans 3) Henryka Konarkowska (+) 2 8/12
Krystyna Radzikowska 6 7/12
Mirosława Litmanowicz 11 4/12
1964 Suchumi (URS) turniej pretendentek (18, awans 1) Henryka Konarkowska 8 10/17
1966 Złote Piaski (BUL) turniej strefowy (15, awans 3) Krystyna Radzikowska 8 7½/14
Mirosława Litmanowicz 9 7/14
1969 Veselí nad Moravou (CSR) turniej strefowy (17, awans 3) Krystyna Radzikowska (+) 1 11½/16
1970 Vrnjačka Banja (YUG) turniej strefowy (14, awans 3) Mirosława Litmanowicz 9 6/13
1971 Ochryda (YUG) turniej międzystrefowy (18, awans 3) Krystyna Radzikowska 7 9½/17
1972 Pernik (BUL) turniej strefowy (14, awans 3) Hanna Ereńska-Radzewska 8 6½/13
1973 Wijk aan Zee (NED) turniej strefowy (18, awans 4) Krystyna Radzikowska 7 10½/17
1975 Karlowe Wary (CZE) turniej strefowy (18, awans 4) Anna Jurczyńska 12 8/17
Pula (YUG) turniej strefowy (18, awans 4) Hanna Ereńska-Radzewska 11 8½/17
1979 Zalaegerszeg (HUN) turniej strefowy, grupa A (10, do finału 5) Grażyna Szmacińska 5 5/9
Anna Jurczyńska 7 4/9
turniej strefowy, grupa B (10, do finału 5) Hanna Ereńska-Radzewska 5 5/9
Małgorzata Wiese 6 4½/9
turniej strefowy, finał (10, awans 5) Hanna Ereńska-Radzewska 8 4/9
Grażyna Szmacińska 10 3½/9
1981 Bydgoszcz (POL) turniej strefowy (18, awans 5) Hanna Ereńska-Radzewska (+) 4 11/17
Agnieszka Brustman 5–6 10/17
Grażyna Szmacińska 9 9/17
Małgorzata Wiese 15 6/17
Piotrków Trybunalski (POL) dogrywka (mecz) A.Brustman – E.Klímová ½ : 2½
1982 Bad Kissingen (FRG) turniej międzystrefowy (16, awans 3) Hanna Ereńska-Radzewska 14 4/15
1985 Wielkie Tyrnowo (BUL) turniej strefowy (19, awans 5) Agnieszka Brustman (+) 2 12½/18
Małgorzata Wiese 5–6 11/18
Hanna Ereńska-Radzewska 8 10/18
Joanna Jagodzińska 14 7/18
dogrywka (mecz)
M.Wiese (+) – R.Bojadżijewa 2½ : ½
Żeleznowodsk (URS) turniej międzystrefowy (16, awans 3) Agnieszka Brustman 3–4 10/15
dogrywka (mecz) A.Brustman (+) – L.Zajcewa 3 : 3
Hawana (CUB) turniej międzystrefowy (14, awans 3) Małgorzata Wiese (nie wystąpiła
w wyniku błędów popełnionych w PZSzach
– na czas nie zakupiono biletu lotniczego)
1986 Malmö (SWE) turniej pretendentek (8, awans 1) Agnieszka Brustman 6 6½/14
1987 Balatonföldvár (HUN) turniej strefowy (17, awans 4) Małgorzata Wiese-Jóźwiak 8 8½/16
Hanna Ereńska-Radzewska 10 8/16
Grażyna Szmacińska 12 7½/16
Tuzla (YUG) turniej międzystrefowy (18, awans 3) Agnieszka Brustman 3–4 11½/17
dogrywka (mecz) A.Brustman (+) – L.Siemionowa 4 : 1
1988 Ckaltubo (URS) turniej pretendentek (8, awans 1) Agnieszka Brustman 6 5½/14
1989 Brno (CSR) turniej strefowy (18, awans 4) Danuta Kłusek 8 8½/17
Barbara Kaczorowska 16 6½/17
Joanna Detko 18 4½/17
1990 Azow (URS) turniej międzystrefowy (18, awans 3) Agnieszka Brustman 6 10/17
1991 Hajdúszoboszló (HUN) turniej strefowy, grupa A (8, do finału 3) Czesława Grochot 8 1½/7
turniej strefowy, grupa B (8, do finału 3) Joanna Jagodzińska 6 2/7
1993 Timișoara (ROM) turniej strefowy, grupa A (10, awans 2) Agnieszka Brustman 9 3/9
Małgorzata Bednarska 10 3/9
turniej strefowy, grupa B (10, awans 2) Monika Bobrowska 9 3/9
Dżakarta (INA) turniej międzystrefowy (39, awans 7) Krystyna Dąbrowska 14 7/13
1995 Nadole (POL) turniej strefowy (22, awans 4) Monika Bobrowska (+) 2 6½/9
Magdalena Gużkowska 10 4½/9
Joanna Dworakowska 13 4/9
Liliana Leszner 18 3½/9
Kiszyniów (MDA) turniej międzystrefowy (52, awans 7) Monika Bobrowska 33 6/13
1999 Ostrawa (CZE) turniej strefowy (26, awans 4) Joanna Dworakowska 2–5 6/9
Marta Zielińska 2–5 6/9
Monika Bobrowska 13 4½/9
Agnieszka Brustman 14 4½/9
Iweta Radziewicz 15 4½/9
dogrywka (4, awans 3) Joanna Dworakowska (+) 2–3 1½/3
Marta Zielińska (+) 2–3 1½/3
2000 Nowe Delhi (IND) Mistrzostwa Świata KO (64) Joanna Dworakowska II runda (32)
Marta Zielińska II runda (32)
2001 Moskwa (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Joanna Dworakowska III runda (16)
Marta Zielińska II runda (32)
Iweta Radziewicz I runda (64)
Monika Soćko I runda (64)
2004 Elista (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Iweta Radziewicz II runda (32)
Joanna Dworakowska I runda (64)
Monika Soćko I runda (64)
2006 Jekaterynburg (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Iweta Radziewicz III runda (16)
Monika Soćko I runda (64)
Marta Zielińska I runda (64)
2008 Nalczyk (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Anna Gasik II runda (32)
Monika Soćko II runda (32)
Iweta Rajlich I runda (64)
2010 Antiochia (TUR) Mistrzostwa Świata KO (64) Monika Soćko II runda (32)
Jolanta Zawadzka I runda (64)
Iweta Rajlich (zrezygnowała)
2012 Chanty-Mansyjsk (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Monika Soćko III runda (16)
Iweta Rajlich I runda (64)
2015 Soczi (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Monika Soćko II runda (32)
2017 Teheran (IRI) Mistrzostwa Świata KO (64) Monika Soćko I runda (64)
2018 Chanty-Mansyjsk (RUS) Mistrzostwa Świata KO (64) Jolanta Zawadzka III runda (16)
Monika Soćko II runda (32)
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close