Polki na Olimpiadach szachowych

Olimpiady szachowe kobiet – rozgrywane są od 1957. Do 1978 odbywały się systemem kołowym (w latach 1957 oraz od 1972 do 1978 – systemem eliminacji i finałów, w pozostałych – bez eliminacji), a od 1980 rozgrywane są systemem szwajcarskim. W 1972 i od 1976 organizowane są w tym samym miejscu i czasie razem z olimpiadami otwartymi (męskimi, choć w drużynach również mogą uczestniczyć kobiety). Również od 1976 numeracja olimpiad kobiecych została ujednolicona z olimpiadami otwartymi.

W 1957 drużyna składała się z 2 szachownic (bez rezerwowej), od 1963 – z 2 szachownic (+rezerwowa), od 1976 – z 3 szachownic (+rezerwowa), a od 2008 – z 4 szachownic (+rezerwowa).

Reprezentacja Polski uczestniczyła we wszystkich edycjach, poza 1974 i 1976. W dotychczasowej historii Polki zdobyły 3 medale drużynowe oraz 11 indywidualnych (medale za wyniki indywidualne po raz pierwszy przyznano w 1980).

W 1969 olimpiadę kobiecą rozegrano w Polsce, w Lublinie.

Wyniki i medale reprezentantek Polski
1 1957 Emmen (NED) – 27 drużyn (eliminacje w 3 grupach, finał A – 9 drużyn, B i C – po 6 drużyn [Polska – 3. miejsce w finale B])
1. ZSRR – 10½ (A) I mm Krystyna Hołuj 9 11 1
2. Rumunia – 10½ (A) II Mirosława Litmanowicz 11
3. DDR – 10 (A)
12. Polska – 7½ (B)
2 1963 Split (YUG) – 15 drużyn (system kołowy)
1. ZSRR – 25 I mm Henryka Konarkowska 10
2. Jugosławia – 24½ II mm Krystyna Radzikowska 3 8
3. DDR – 21 rez. Mirosława Litmanowicz 10 2
8. Polska – 15
3 1966 Oberhausen (FRG) – 14 drużyn (system kołowy)
1. ZSRR – 22 I mm Krystyna Radzikowska 4 11
2. Rumunia – 20½ II Mirosława Litmanowicz 1 7
3. DDR – 17 rez. Danuta Samolewicz 4 8
11. Polska – 9
4 1969 Lublin (POL) – 15 drużyn (system kołowy)
1. ZSRR – 26 I mm Krystyna Radzikowska 5 10
2. Węgry – 20½ II mm Mirosława Litmanowicz 7 11
3. Czechosłowacja – 19 rez. Anna Jurczyńska 7
8. Polska – 16½
5 1972 Skopje (YUG) – 23 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 7 drużyn [Polska – 1. miejsce w finale B])
1. ZSRR – 11½ (A) I mm Krystyna Radzikowska 2160 9
2. Rumunia – 8 (A) II Hanna Ereńska-Radzewska 2115 9 2
3. Węgry – 8 (A) rez. mm Mirosława Litmanowicz 2115 6
9. Polska – 10½ (B)
6 1974 Medellín (COL) – 26 drużyn (eliminacje w 5 grupach, finały A i B – po 10 drużyn, C – 6 drużyn [bez udziału Polski])
1. ZSRR – 13½ (A)
2. Rumunia – 13½ (A)
3. Bułgaria – 13 (A)
7 1976 Hajfa (ISR) – 23 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A i B – po 8 drużyn, C – 7 drużyn [bez udziału Polski])
1. Izrael – 17 (A)
2. Anglia – 11½ (A)
3. Hiszpania – 11½ (A)
8 1978 Buenos Aires (ARG) – 32 drużyny (eliminacje w 4 grupach, finały A, B, C i D – po 8 drużyn [Polska – 5. miejsce w finale A])
1. ZSRR – 16 (A) I mm Hanna Ereńska-Radzewska 2165 13
2. Węgry – 11 (A) II mm Grażyna Szmacińska 2180 13
3. RFN – 11 (A) III Anna Jurczyńska 2095 10 3
5. Polska – 10½ (A) rez. Małgorzata Wiese 2040 6
9 1980 Valletta (MLT) – 42 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
1. ZSRR – 32½ I mm Hanna Ereńska-Radzewska 2215 9 13 3
2. Węgry – 32 II mm Grażyna Szmacińska 2155 3 7
3. Polska – 26½ III Małgorzata Wiese 2075 11
rez. Agnieszka Brustman 2010 8 11 2
10 1982 Lucerna (SUI) – 45 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. ZSRR – 33 I am Hanna Ereńska-Radzewska 2155 4 9
2. Rumunia – 30 II mm Agnieszka Brustman 2175 6 11
3. Węgry – 26 III mm Małgorzata Wiese 2130 12
4. Polska – 25½ rez. mm Grażyna Szmacińska 2115 7 10 3
26 1984 Saloniki (GRE) – 51 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. ZSRR – 32 I am Hanna Ereńska-Radzewska 2240 7 12
2. Bułgaria – 27½ II mm Agnieszka Brustman 2315 13
3. Rumunia – 27 III mm Małgorzata Wiese 2125 11
7. Polska – 24½ rez. mm Grażyna Szmacińska 2120 6
27 1986 Dubaj (UAE) – 49 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. ZSRR – 33½ I am Agnieszka Brustman 2245 13
2. Węgry – 29 II am Hanna Ereńska-Radzewska 2240 13
3. Rumunia – 28 III mm Małgorzata Wiese-Jóźwiak 2225 3 8
7. Polska – 24½ rez. mm Grażyna Szmacińska 2155 8
28 1988 Saloniki (GRE) – 55 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Węgry – 33 I am Agnieszka Brustman 2335 12
2. ZSRR – 32½ II am Hanna Ereńska-Radzewska 2220 5 10
3. Jugosławia – 28 III mm Małgorzata Wiese-Jóźwiak 2230 7 11
11. Polska – 23 rez. mm Grażyna Szmacińska 2280 9
29 1990 Nowy Sad (YUG) – 66 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Węgry – 35 I am Agnieszka Brustman 2300 9 14
2. ZSRR – 35 II mm Bożena Sikora-Giżyńska 2250 4 10
3. Chiny – 29 III mf Krystyna Dąbrowska 2195 8
14. Polska – 23 rez. mf Iwona Świecik 2220 10
30 1992 Manila (PHI) – 64 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
1. Gruzja – 30½ I am Agnieszka Brustman 2325 14
2. Ukraina – 29 II mf Krystyna Dąbrowska 2325 10
3. Chiny – 28½ III Małgorzata Bednarska 2150 5 10
13. Polska – 23½ rez. am Hanna Ereńska-Radzewska 2275 8
31 1994 Moskwa (RUS) – 81 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Gruzja – 32 I am Agnieszka Brustman 2375 13
2. Węgry – 31 II mm Krystyna Dąbrowska 2255 9
3. Chiny – 27 III mm Monika Bobrowska 2265 9
20. Polska – 23½ rez. Magdalena Gużkowska 2165 7 11
32 1996 Erywań (ARM) – 74 drużyny (system szwajcarski, 14 rund)
1. Gruzja – 30 I am Agnieszka Brustman 2370 8
2. Chiny – 28½ II am Monika Bobrowska 2325 8 14
3. Rosja – 28½ III mm Joanna Dworakowska 2295 6 13
9. Polska – 24½ rez. mm Marta Zielińska 2240 6 7 1
33 1998 Elista (RUS) – 72 drużyny (system szwajcarski, 13 rund)
1. Chiny – 29 I am Monika Bobrowska 2470 8 12
2. Rosja – 27 II am Joanna Dworakowska 2390 6 10
3. Gruzja – 27 III am Iweta Radziewicz 2425 4 8
11. Polska – 22½ rez. mm Marta Zielińska 2365 9
34 2000 Stambuł (TUR) – 86 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Chiny – 32 I am Monika Soćko 2403 10
2. Gruzja – 31 II am Iweta Radziewicz 2379 12
3. Rosja – 28½ III am Joanna Dworakowska 2371 8 12
14. Polska – 24 rez. am Marta Zielińska 2376 6 8
35 2002 Bled (SLO) – 91 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Chiny – 29½ I am Iweta Radziewicz 2421 8 13
2. Rosja – 29 II am Joanna Dworakowska 2389 8 12
3. Polska – 28 III am Monika Soćko 2354 10½ 13 1
rez. mm Beata Kądziołka 2238 4
36 2004 Calvià (ESP) – 87 drużyn (system szwajcarski, 14 rund)
1. Chiny – 31 I am Iweta Radziewicz 2449 7 13
2. USA – 28 II am Monika Soćko 2439 10
3. Rosja – 27½ III am Joanna Dworakowska 2393 9
10. Polska – 24½ rez. am Marta Zielińska 2395 10 3
37 2006 Turyn (ITA) – 103 drużyny (system szwajcarski, 13 rund)
1. Ukraina – 29½ I am Iweta Radziewicz 2439 11
2. Rosja – 28 II am Jolanta Zawadzka 2389 9
3. Chiny – 27½ III mf Marta Przeździecka 2265 10
20. Polska – 22½ rez. mm Joanna Majdan 2297 6 9
38 2008 Drezno (GER) – 111 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
1. Gruzja – 18 (411,5) I am Monika Soćko 2434 10
2. Ukraina – 18 (406,5) II am Iweta Rajlich 2404 10
3. USA – 17 (390,5) III am Jolanta Zawadzka 2378 6 10
5. Polska – 17 (364,5) IV mm Joanna Majdan 2284 11 1
rez. mm Marta Przeździecka 2327 1 3
39 2010 Chanty-Mansyjsk (RUS) – 115 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
1. Rosja – 22 (439,5) I am Monika Soćko 2486 7 11
2. Chiny – 18 (386,5) II am Jolanta Zawadzka 2410 10
3. Gruzja – 16 (384) III am Joanna Majdan-Gajewska 2333 8 10
6. Polska – 16 (336) IV am Joanna Dworakowska 2315 10
rez. am Beata Kądziołka 2295 3
40 2012 Stambuł (TUR) – 125 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
1. Rosja – 19 (450) I am Monika Soćko 2467 7 11
2. Chiny – 19 (416) II am Iweta Rajlich 2412 11
3. Ukraina – 18 (408,5) III am Jolanta Zawadzka 2377 9 11 2
15. Polska – 14 (336,5) IV am Karina Szczepkowska-Horowska 2375 6 10
rez. mm Joanna Worek 2287 0 1
41 2014 Tromsø (NOR) – 133 drużyny (system szwajcarski, 11 rund)
1. Rosja – 20 (420,5) I am Monika Soćko 2470 5 11
2. Chiny – 18 (406) II am Jolanta Zawadzka 2398 6 9
3. Ukraina – 18 (383) III am Karina Szczepkowska-Horowska 2380 9
7. Polska – 16 (362) IV am Marta Bartel 2359 9 2
rez. mm Klaudia Kulon 2301 6
42 2016 Baku (AZE) – 140 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
1. Chiny – 20 (416) I am Monika Soćko 2437 10
2. Polska – 17 (427,5) II am Jolanta Zawadzka 2429 6 9
3. Ukraina – 17 (404,5) III am Karina Szczepkowska-Horowska 2409 8 2
IV am Klaudia Kulon 2346 9 11 3
rez. mm Mariola Woźniak 2246 6 6
43 2018 Batumi (GEO) – 151 drużyn (system szwajcarski, 11 rund)
1. Chiny – 18 (407) I am Monika Soćko 2446 9
2. Ukraina – 18 (395,5) II am Jolanta Zawadzka 2424 10
3. Gruzja – 17 (375) III am Karina Szczepkowska 2407 10
16. Polska – 15 (324,5) IV am Klaudia Kulon 2347 5 9
rez. mm Anna Warakomska 2305 6
Zestawienia drużynowe i indywidualne
Medale
drużynowe
Medale
indywidualne
Razem Udział
1 Monika Soćko 1 1 1 3 11
2 Jolanta Zawadzka 1 1 2 6
3 Karina Szczepkowska-Horowska 1 1 2 3
4 Klaudia Kulon 1 1 2 2
5 Mariola Woźniak 1 1 1
6 Agnieszka Brustman 1 1 2 9
7 Hanna Ereńska-Radzewska 1 1 2 8
8 Grażyna Szmacińska 1 1 2 6
9 Iweta Rajlich 1 1 7
10 Joanna Dworakowska 1 1 6
Małgorzata Wiese-Jóźwiak 1 1 6
12 Beata Kądziołka 1 1 2
13 Marta Zielińska 1 1 2 4
14 Joanna Majdan-Gajewska 1 1 3
15 Marta Bartel 1 1 3
16 Krystyna Hołuj-Radzikowska 5
Mirosława Litmanowicz 5
18 Krystyna Dąbrowska 3
19 Anna Jurczyńska 2
20 Małgorzata Bednarska 1
Magdalena Gużkowska 1
Henryka Konarkowska 1
Danuta Samolewicz 1
Bożena Sikora-Giżyńska 1
Iwona Świecik 1
Joanna Worek 1

Razem (26 zawodniczek) 1  2  3 4 4
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close