Polscy mistrzowie FIDE

Lista polskich szachistów, którzy otrzymali tytuły mistrzyń FIDE (WFM) i mistrzów FIDE (FM) w grze klasycznej. Obejmuje także zawodników, którzy barwy Polski reprezentowali tylko w pewnym okresie swojego życia.

W nawiasie podano reprezentowany kraj w roku otrzymania tytułu, a w kompozycji i solvingu – dodatkowo zdobyte tytuły międzynarodowe w szachach klasycznych.

Tytuły FM i WFM, ustanowione w 1978 (dla mężczyzn) i 1980 (dla kobiet), pierwotnie były tytułami, które można było zdobywać na zasadach podobnych do pozostałych tytułów międzynarodowych, po wypełnieniu określonych przez przepisy FIDE norm punktowych w turniejach międzynarodowych. Obecnie tytuły przyznawane są na wniosek PZSzach, po wniesieniu odpowiedniej opłaty oraz spełnieniu warunku rankingowego, którym jest osiągnięcie na dowolnej (również przeszłej) liście FIDE min. 2300 punktów (2100 dla kobiet). Tytuły można również uzyskać za określone wyniki, np. za zdobycie mistrzostwa świata juniorów (juniorek) w kategoriach od 10 do 16 lat, bądź zdobycie mistrzostwa kontynentu juniorów (juniorek) w kategoriach od 10 do 18 lat.

Wśród mistrzów FIDE znajduje się dwie w tym gronie kobiety: Teresa Dębowska – za zdobycie złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata kobiet niewidomych w 1986 oraz Liwia Jarocka – za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Unii Europejskiej juniorów U14 w 2017.

Szachy klasyczne

Mistrzowie FIDE

Mistrzynie FIDE



1 Rafał Marszałek 1979
2 Waldemar Świć 1979
3 Ryszard Bernard 1980
4 Konrad Kojder 1980
5 Włodzimierz Kruszyński 1980
6 Stanisław Kostyra 1980
7 Andrzej Maciejewski 1980
8 Karol Pinkas 1980
9 Jan Przewoźnik 1980
10 Roman Tomaszewski 1980
11 Tadeusz Żółtek 1980
12 Jerzy Kubień 1982
13 Marek Hawełko 1982
14 Artur Sygulski 1982
15 Witold Balcerowski 1983
16 Wojciech Dobrzyński 1983
17 Ryszard Drozd 1983
18 Henryk Fronczek 1983
19 Julian Gralka 1983
20 Jerzy Konikowski (FRG) 1983
21 Ignacy Nowak 1983
22 Kazimierz Steczkowski 1983
23 Wojciech Ehrenfeucht 1984
24 Józef Gromek 1984
25 Stanisław Kornasiewicz 1984
26 Władysław Pojedziniec 1984
27 Cezary Balicki 1986
28 Tomasz Rakowiecki 1986
29 Teresa Dębowska 1986
30 Marian Twardoń 1986
31 Andrzej Dzieniszewski 1987
32 Zbigniew Sęk 1987
33 Krzysztof Socha 1987
34 Bogusław Sygulski 1987
35 Zygmunt Bojczuk 1988
36 Jacek Flis 1988
37 Józef Krasoń 1988
38 Leszek Ostrowski 1988
39 Adam Cichocki 1989
40 Marcin Kamiński 1989
41 Waldemar Mażul 1989
42 Henryk Seifert 1989
43 Jacek Woda 1989
44 Zbigniew Bator (SWE) 1990
45 Jerzy Dybowski 1991
46 Zbigniew Pyda 1991
47 Robert Ciemniak 1992
48 Tomasz Giżyński 1992
49 Mirosław Jaworski 1992
50 Marek Kempys 1992
51 Robert Kula 1992
52 Grzegorz Łukasiewicz 1992
53 Mirosław Maciejewski 1992
54 Dionizy Barwiński 1993
55 Roman Dąbek 1993
56 Przemysław Gdański 1993
57 Bogdan Grabarczyk 1993
58 Krzysztof Gratka 1993
59 Robert Kempiński 1993
60 Bartłomiej Macieja 1993
61 Mirosław Perdek 1993
62 Bartosz Soćko 1993
63 Marcin Wałach 1993
64 Robert Włodarczyk 1993
65 Janusz Żyła 1993
66 Marek Dybała (GER) 1993
67 Robert Bugajski 1994
68 Roman Kaula 1994
69 Józef Puchała 1994
70 Piotr Bobras 1995
71 Grzegorz Masternak 1995
72 Michał Swół 1995
73 Tomasz Chachaj 1996
74 Tadeusz Helis 1996
75 Wiesław Janocha 1996
76 Krzysztof Kazek 1996
77 Damian Markowski 1996
78 Kamil Mitoń 1996
79 Leszek Węglarz 1996
80 Przemysław Grądalski 1997
81 Krzysztof Jakubowski 1997
82 Jacenty Wojcieszyn 1997
83 Marcin Banaszek (GER) 1997
84 Jerzy Ciruk 1998
85 Marcin Dziuba 1999
86 Tadeusz Okruciński 1999
87 Rafał Łobejko 1999
88 Franciszek Piechocki 1999
89 Marcin Jakubowski 2000
90 Marcin Szymański 2000
91 Tomasz Jakubowski 2000
92 Alojzy Kocur (GER) 2000
93 Patryk Łagowski 2001
94 Tomasz Pacuszka 2001
95 Filip Bargłowski 2002
96 Bogusław Borysiak 2002
97 Zenon Chojnicki 2002
98 Grzegorz Kopacz 2002
99 Michał Rudolf 2002
100 Rafał Tomczak 2002
101 Jakub Filipek (BEL) 2002
102 Ryszard Grossmann 2003
103 Michał Luch 2003
104 Marek Łada 2003
105 Krystian Kuźmicz 2003
106 Jacek Matlak 2003
107 Bartosz Szczechowicz 2003
108 Aleksander Kraiński 2003
109 Jerzy Markiewicz 2003
110 Marcin Steczek 2003
111 Wojciech Moranda 2003
112 Czesław Spisak 2003
113 Łukasz Bardeli 2003
114 Adrian Wiśniewski 2003
115 Andrzej Modzelan 2003
116 Jarosław Sendera 2004
117 Grzegorz Toczek 2004
118 Jerzy Kot 2004
119 Dariusz Świercz 2004
120 Michał Skalski 2004
121 Leszek Bakalarz 2004
122 Tomasz Warakomski 2004
123 Dariusz Szoen 2004
124 Michał Olszewski 2004
125 Maciej Rutkowski 2005
126 Rafał Lubczyński 2005
127 Michał Fudalej 2005
128 Piotr Delekta 2005
129 Jacek Tomczak 2005
130 Krzysztof Bulski 2005
131 Daniel Frączek 2005
132 Piotr Dobrowolski 2005
133 Marcin Tazbir 2006
134 Zbigniew Strzemiecki 2006
135 Robert Krzesaj 2006
136 Daniel Gumuła 2006
137 Jacek Markiewicz 2006
138 Dawid Janaszak 2006
139 Jacek Szwed 2006
140 Arkadiusz Leniart 2006
141 Michał Motyka 2006
142 Mateusz Bobula 2007
143 Mateusz Bronowicki 2007
144 Jerzy Owczarzak 2007
145 Krzysztof Chojnacki 2007
146 Kamil Grycel 2007
147 Tadeusz Karpik 2007
148 Wojciech Przybylski 2007
149 Bartłomiej Siwiec 2007
150 Jacek Dubiel 2007
151 Mateusz Kołosowski 2007
152 Marcel Kanarek 2007
153 Kacper Piorun 2007
154 Piotr Dudziński 2008
155 Bartosz Koćwin 2008
156 Mateusz Kuzioła 2008
157 Michał Mirosław 2008
158 Piotr Mulet 2008
159 Łukasz Tokarski 2008
160 Michał Tworuszka 2008
161 Rafał Borgula 2009
162 Michał Paterek 2009
163 Christophe Sochacki (FRA) 2009
164 Jan-Krzysztof Duda 2009
165 Kamil Dragun 2009
166 Rafał Gunajew 2010
167 Karol Rawicz 2010
168 Jerzy Struk 2010
169 Mieczysław Stypka 2010
170 Rafał Tymrakiewicz 2010
171 Witosław Walkusz 2010
172 Kacper Drozdowski 2010
173 Daniel Sadzikowski 2010
174 Michał Bartel 2011
175 Paweł Dudziński 2011
176 Maciej Jakubowski 2011
177 Jakub Maciejczak 2011
178 Sławomir Rawski 2011
179 Arkadiusz Skawiński 2011
180 Oskar Włodarczyk 2011
181 Wojtek Sochacki (FRA) 2011
182 Sylwester Bednarek 2012
183 Krzysztof Jasik 2012
184 Łukasz Licznerski 2012
185 Grzegorz Nasuta 2013
186 Jacek Stachańczyk 2013
187 Radosław Gajek 2013
188 Łukasz Jarmuła 2014
189 Waldemar Kozłowski 2014
190 Michał Obruśnik 2014
191 Piotr Piwowarczyk 2014
192 Kamil Plichta 2014
193 Zbigniew Wieczorek 2014
194 Tomasz Kempiński 2014
195 Arkadiusz Bebel 2015
196 Aleksander Kaczmarek 2015
197 Paweł Musiałkiewicz 2015
198 Jakub Szóstko 2015
199 Mikołaj Tomczak 2015
200 Michał Karpus 2015
201 Kacper Grela 2015
202 Karol Kucza 2015
203 Jan Pułtorak 2015
204 Maciej Sroczyński 2015
205 Filip Cukrowski 2016
206 Igor Janik 2016
207 Piotr Goluch 2016
208 Kacper Polok 2016
209 Piotr Piesik 2016
210 Dawid Niekraś 2016
211 Marcin Molenda 2016
212 Mikołaj Winiarski 2016
213 Stanisław Żyłka 2016
214 Kamil Kozioł 2017
215 Kosma Pacan-Milej 2017
216 Jakub Kosakowski 2017
217 Mateusz Paszewski 2017
218 Eneasz Wiewióra 2017
219 Miłosz Szpar 2017
220 Antoni Szustakowski 2017
221 Krzysztof Szczurek 2017
222 Maciej Koziej 2017
223 Szymon Gumularz 2017
224 Liwia Jarocka 2017
225 Marek Zakrzewski 2017
226 Ryszard Wolny 2017
227 Kamil Szadkowski 2017
228 Mieszko Miś 2018
229 Wojciech Reza 2018
230 Igor Kowalski 2018
231 Patryk Chylewski 2018
1 Agnieszka Brustman 1980
2 Bożena Sikora 1981
3 Elżbieta Sosnowska 1981
4 Iwona Świecik 1981
5 Ewa Nagrocka 1983
6 Irena Kasprzyk 1983
7 Iwona Jezierska (USA) 1985
8 Barbara Kaczorowska 1986
9 Halina Maziarka-Jałowiec 1986
10 Jolanta Szota (SWE) 1987
11 Hanna Wesołowska 1989
12 Krystyna Dąbrowska 1989
13 Elżbieta Kowalska 1989
14 Danuta Gruszka 1990
15 Dalia Blimke 1991
16 Małgorzata Bednarska 1992
17 Alina Tarachowicz 1992
18 Iweta Radziewicz 1992
19 Monika Bobrowska 1993
20 Agnieszka Szczygieł 1993
21 Ewa Nowicka (FRG) 1993
22 Renata Henc 1993
23 Olimpia Bartosik 1994
24 Dorota Iwaniuk 1994
25 Marta Zielińska 1995
26 Magdalena Gużkowska 1995
27 Grażyna Bakalarz (GER) 1997
28 Joanna Worek 1999
29 Joanna Zimny 2000
30 Agnieszka Rybak 2000
31 Maria Szymańska 2002
32 Magdalena Łysiak 2002
33 Katarzyna Toma 2002
34 Dorota Czarnota 2002
35 Karina Szczepkowska 2003
36 Magdalena Kozak 2004
37 Magdalena Zawadzka 2004
38 Klaudia Kulon 2004
39 Marta Przeździecka 2004
40 Marlena Chlost 2005
41 Jolanta Guzik 2005
42 Joanna Majdan 2005
43 Anna Gasik 2006
44 Beata Andrejczuk 2006
45 Hanna Leks 2006
46 Anna Warakomska 2007
47 Aleksandra Lach 2007
48 Joanna Górecka 2007
49 Anna Iwanow 2007
50 Renata Bursa 2007
51 Kinga Zakościelna 2008
52 Katarzyna Adamowicz 2009
53 Maria Gościniak 2009
54 Patrycja Łabędź 2010
55 Oliwia Kiołbasa 2010
56 Hanna Garbowska 2010
57 Alicja Śliwicka 2011
58 Agnieszka Fornal-Urban 2011
59 Ewa Przeździecka 2011
60 Milena Magnucka 2011
61 Edyta Szromba 2012
62 Klaudia Wiśniowska 2013
63 Ewa Harazińska 2014
64 Julia Antolak 2015
65 Honorata Kucharska 2017
66 Angelika Dziodzio 2017
67 Katarzyna Dwilewicz 2017
68 Liwia Jarocka 2017
69 Anna Kubicka 2018

Kompozycja szachowa

Mistrzowie FIDE

Mistrzynie FIDE



1 Eugeniusz Iwanow 1988
2 Andrzej Lewandowski 1992
3 Marek Kwiatkowski 2001
4 Waldemar Mażul (FM 1989) 2005

Rozwiązywanie zadań szachowych (solving)

Mistrzowie FIDE

Mistrzynie FIDE



1 Piotr Murdzia (IM 1994) 1997
2 Bogusz Piliczewski 2002
3 Zbigniew Szczep 2002
4 Jacek Stopa (GM 2015) 2006
5 Piotr Górski 2009
6 Kacper Piorun (GM 2012) 2009
7 Aleksander Miśta (GM 2004) 2011

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close