Polska na Olimpiadzie szachowej 1982

Olimpiada szachowa 1982

1980 | 1982 | 1984
25. Olimpiada szachowa mężczyzn
Lucerna (SUI), 29 października – 16 listopada 1982
System szwajcarski, 91 drużyn, 14 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  ZSRR (1) 42½ 452 27
2  Czechosłowacja (7) 36 456,5 21
3  Stany Zjednoczone (2) 35½ 461 23
4  Jugosławia (5) 35 454,5 19
5  Węgry (3) 33½ 461,5 19
6  Bułgaria (13) 33½ 431,5 18
7  Polska (16) 33 416 19
8  Dania (19) 32½ 442,5 18
9  Kuba (11) 32½ 432,5 20
10  Anglia (4) 32 456,5 14
11  Argentyna (16) 32 447 20
12  Rumunia (10) 32 442 18
13  Izrael (14) 32 432 17
14  Austria (26) 32 421,5 14
15  RFN (8) 31½ 456,5 15
16  Szwecja (9) 31½ 451 15
17  Holandia (6) 31½ 448 16
18  Kanada (17) 31½ 441 13
19  Filipiny (20) 31½ 411,5 17
20  Kolumbia (31) 31½ 402,5 18

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 mm Aleksander Sznapik 2480 ½ 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 1 12
2 am Włodzimierz Schmidt 2475 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 7 13
3 am Adam Kuligowski 2450 1 ½ 0 1 0 1 1 1 ½ 0 1 1 8 12
4 mm Jan Adamski 2430 1 ½ ½ 0 2 4
rez. mm Jacek Bielczyk 2390 ½ ½ ½ 1 1 ½ 0 ½ 8
rez. Artur Sygulski 2410 1 ½ ½ 1 0 1 1 5 7
POL (16) 62 30 42 36 32 29 25 47 34 22 7 9 21 12
kapitan: Andrzej Filipowicz TUN NOR BEL SCO AUS IND FRA NZL DOM ESP CSR SWE MEX SUI
kierownik ekipy: Stanisław Kania (?) 3 2 ½ 3 1 1 3
1 runda Polska – Tunezja
3 : 1
2 runda Norwegia – Polska
1½ : 2½
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾J.Adamski (2430)
◾S.Bouaziz (2360)
◽M.Kaabi (–)
◾T.Graa (–)
◽M.Ouechtati (–)
remis
remis
1 – 0
1 – 0
◽K.Helmers (2425)
◾S.Heim (2415)
◽A.Vinje Gulbrandsen (2365)
◾S.Agdestein (2280)
◾W.Schmidt (2475)
◽J.Adamski (2430)
◾J.Bielczyk (2390)
◽A.Sygulski (2410)
remis
remis
remis
1 – 0
3 runda Polska – Belgia
2½ : 1½
4 runda Polska – Szkocja
2 : 2
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾A.Sygulski (2410)
◾R.Weemaes (2325)
◽J.Goormachtigh (2350)
◾A.Defize (2280)
◽D.Pergericht (2230)
1 – 0
remis
remis
remis
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾J.Bielczyk (2390)
◾R.McKay (2320)
◽T.Upton (2295)
◾S.Swanson (2240)
◽D.Bryson (–)
1 – 0
remis
0 – 1
remis
5 runda Australia – Polska
2½ : 1½
6 runda Polska – Indie
3½ : ½
◽R.Jamieson (2425)
◾G.West (2230)
◽D.Johansen (2310)
◾T.Shaw (2320)
◾A.Sznapik (2480)
◽W.Schmidt (2475)
◾J.Adamski (2430)
◽A.Sygulski (2410)
1 – 0
remis
remis
remis
◽W.Schmidt (2475)
◾A.Kuligowski (2450)
◽J.Bielczyk (2390)
◾A.Sygulski (2410)
◾P.Thipsay (2430)
◽R.Ravisekhar (2400)
◾N.Anilkumar (2290)
◽T.Parameswaran (2390)
1 – 0
1 – 0
remis
1 – 0
7 runda Francja – Polska
½ : 3½
8 runda Nowa Zelandia – Polska
1 : 3
◽A.Haik (2415)
◾B.Kouatly (2440)
◽N.Giffard (2355)
◾D.Roos (2405)
◾A.Sznapik (2480)
◽W.Schmidt (2475)
◾A.Kuligowski (2450)
◽J.Adamski (2430)
1 – 0
remis
1 – 0
1 – 0
◽V.Small (2290)
◾O.Sarapu (2315)
◽A.Dowden (–)
◾R.Smith (2225)
◾A.Sznapik (2480)
◽A.Kuligowski (2450)
◾J.Bielczyk (2390)
◽A.Sygulski (2410)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
1 – 0
9 runda Polska – Dominikana
2½ : 1½
10 runda Hiszpania – Polska
½ : 3½
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾J.Bielczyk (2390)
◾J.Abreu (2330)
◽Liao Yuan Eu (2280)
◾J.Domínguez (2295)
◽M.Pérez Nivar (2215)
0 – 1
remis
1 – 0
1 – 0
◽J.Díez del Corral (2475)
◾J.Bellón López (2395)
◽J.Fernández García (2400)
◾F.Sanz Alonso (2365)
◾A.Sznapik (2480)
◽W.Schmidt (2475)
◾A.Kuligowski (2450)
◽J.Bielczyk (2390)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
remis
11 runda Polska – Czechosłowacja
1 : 3
12 runda Szwecja – Polska
3 : 1
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾J.Bielczyk (2390)
◾V.Hort (2600)
◽J.Smejkal (2565)
◾L.Ftáčnik (2535)
◽V.Jansa (2455)
0 – 1
remis
remis
0 – 1
◽U.Andersson (2610)
◾H.Schüssler (2495)
◽L-A.Schneider (2455)
◾T.Wedberg (2460)
◾A.Sznapik (2480)
◽W.Schmidt (2475)
◾A.Kuligowski (2450)
◽J.Bielczyk (2390)
1 – 0
remis
1 – 0
remis
13 runda Polska – Meksyk
3 : 1
14 runda Szwajcaria – Polska
½ : 3½
◽A.Sznapik (2480)
◾W.Schmidt (2475)
◽A.Kuligowski (2450)
◾A.Sygulski (2410)
◾K.Frey Beckman (2460)
◽M.Sisniega Campbell (2420)
◾J.Villarreal Felix (2415)
◽J.Aldrete (2410)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
1 – 0
◽W.Korcznoj (2635)
◾W.Hug (2435)
◽H.Wirthensohn (2435)
◾C.Partos (2410)
◾A.Sznapik (2480)
◽W.Schmidt (2475)
◾A.Kuligowski (2450)
◽A.Sygulski (2410)
0 – 1
remis
0 – 1
0 – 1
10. Olimpiada szachowa kobiet
Lucerna (SUI), 29 października – 16 listopada 1982
System szwajcarski, 44 drużyny, 14 rund (mecze na 3 szachownicach)
1  ZSRR (1) 33 336 27
2  Rumunia (3) 30 334 22
3  Węgry (2) 26 343 19
4  Polska (6) 25½ 339,5 19
5  Chiny (11) 24½ 342,5 18
6  RFN (4) 24½ 340 16
7  Szwecja (8) 24 345,5 16
8  Holandia (13) 23½ 321 16
9  Indie (14) 23½ 299,5 16
10  Hiszpania (9) 23 341 14
11  Anglia (12) 23 337 14
12  Jugosławia (5) 23 333,5 16
13  Francja (20) 23 297,5 16
14  Bułgaria (7) 22½ 335,5 16
15  Kolumbia (15) 22½ 311,5 15
16  Brazylia (23) 22½ 303,5 15
17  Stany Zjednoczone (10) 22 339 13
18  Włochy (25) 22 306 15
19  Kanada (16) 22 302,5 15
20  Mongolia (44) 22 299,5 15

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Hanna Ereńska-Radzewska 2155 ½ 0 ½ ½ 1 0 1 0 ½ 4 9
2 mm Agnieszka Brustman 2175 1 1 ½ ½ ½ 0 1 1 0 ½ 0 6 11
3 mm Małgorzata Wiese 2130 1 1 ½ 1 1 0 0 1 1 ½ 1 ½ 12
rez. mm Grażyna Szmacińska 2115 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 0 7 10
POL (6) 29 18 2 5 4 10 25 3 1 8 11 12 9 14
kapitan: Ignacy Nowak SCO AUT HUN YUG GER USA ITA ROM URS SWE CHN ENG ESP IND
kierownik ekipy: Stanisław Kania (?) 3 1 2 2 ½ 2 2 1

 

1 runda Szkocja – Polska
½ : 2½
2 runda Polska – Austria
3 : 0
◽H.Milligan (1835)
◾A.Condie (–)
◽K.Hindle (1825)
◾H.Ereńska-Radzewska (2155)
◽A.Brustman (2175)
◾M.Wiese (2130)
remis
0 – 1
0 – 1
◽A.Brustman (2175)
◾M.Wiese (2130)
◽G.Szmacińska (2115)
◾M.Hennings (1940)
◽A.Hausner (1970)
◾M.Dür (1925)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
3 runda Polska – Węgry
1 : 2
4 runda Jugosławia – Polska
1½ : 1½
◽H.Ereńska-Radzewska (2155)
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾Z.Verőci-Petronić (2235)
◽M.Ivánka (2255)
◾M.Porubszky (2125)
0 – 1
remis
remis
◽Z.Nikolin (2125)
◾S.Maksimović (2135)
◽V.Maček (2135)
◾H.Ereńska-Radzewska (2155)
◽A.Brustman (2175)
◾G.Szmacińska (2115)
remis
remis
remis
5 runda Polska – RFN
2 : 1
6 runda Stany Zjednoczone – Polska
1½ : 1½
◽H.Ereńska-Radzewska (2155)
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾B.Hund (2205)
◽G.Fischdick (2210)
◾A.Laakmann (2090)
remis
remis
1 – 0
◽D.Savereide (2265)
◾R.Haring (2010)
◽R.Crotto (2055)
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
1 – 0
0 – 1
remis
7 runda Polska – Włochy
2½ : ½
8 runda Polska – Rumunia
2 : 1
◽H.Ereńska-Radzewska (2155)
◾A.Brustman (2175)
◽G.Szmacińska (2115)
◾B.Pernici (1970)
◽A.Deghenghi (1855)
◾ A.Moscatiello (–)
1 – 0
1 – 0
remis
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
◾M.Pogorevici (2215)
◽D.Nuţu (2125)
◾E.Polihroniade (2160)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
9 runda ZSRR – Polska
2½ : ½
10 runda Szwecja – Polska
1 : 2
◽M.Cziburdanidze (2385)
◾N.Aleksandria (2370)
◽N.Gaprindaszwili (2325)
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
1 – 0
1 – 0
remis
◽P.Cramling (2260)
◾B.Borisowa-Ornstein (2170)
◽M.Aatolainen (1935)
◾H.Ereńska-Radzewska (2155)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
1 – 0
0 – 1
0 – 1
11 runda Polska – Chiny
2½ : ½
12 runda Anglia – Polska
1½ : 1½
◽H.Ereńska-Radzewska (2155)
◾A.Brustman (2175)
◽M.Wiese (2130)
◾Liu Shilan (2180)
◽Wu Mingqian (2030)
◾An Yangfeng (2060)
1 – 0
remis
1 – 0
◽J.Miles (2240)
◾S.Jackson (2130)
◽T.Needham (–)
◾H.Ereńska-Radzewska (2155)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
1 – 0
remis
0 – 1
13 runda Polska – Hiszpania
2 : 1
14 runda Indie – Polska
2 : 1
◽A.Brustman (2175)
◾M.Wiese (2130)
◽G.Szmacińska (2115)
◾N.García Vicente (2175)
◽J.Gallego Eraso (1850)
◾P.Ferrer Lucas (2045)
0 – 1
1 – 0
1 – 0
◽R.Khadilkar (2035)
◾J.Khadilkar (2030)
◽V.Khadilkar (1955)
◾H.Ereńska-Radzewska (2155)
◽M.Wiese (2130)
◾G.Szmacińska (2115)
remis
remis
1 – 0
Puchar Nony Gaprindaszwili
Suma miejsc oraz punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach
1 ZSRR 2 75½ 788 54
2 Węgry 8 59½ 804,5 38
3 Polska 11 58½ 755,5 38
4 Rumunia 14 62 776 40
5 Jugosławia 16 58 788 35
6 Stany Zjednoczone 20 57½ 800 36
7 Bułgaria 20 56 767 34
8 RFN 21 56 796,5 31
9 Anglia 21 55 793,5 28
10 Szwecja 23 55½ 796,5 31
11 Holandia 25 55 769 32
12 Argentyna 34 53½ 752,5 34
13 Kolumbia 35 54 714 33
14 Kanada 37 53½ 743,5 28
15 Hiszpania 38 53 759,5 34
16 Chiny 42 53,5 769 31
17 Francja 42 53 716 33
18 Izrael 43 52,5 729 33
19 Australia 43 52½ 724,5 32
20 Austria 43 52½ 722,5 28
Inni Polacy na olimpiadzie
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE
Polacy wybrani do władz i komisji FIDE na Kongresie
Hanna Ereńska-Radzewska członkini Komisji Kobiecej
Andrzej Filipowicz członek Centralnego Komitetu FIDE, członek Komisji Kwalifikacyjnej
Władysław Litmanowicz członek Komisji Przepisów Gry
Stanisław Kania przedstawiciel FIDE w Międzynarodowej Federacji Szachowej Gry Korespondencyjnej ICCF
Stefan Furs asystent Głównego Statystyka FIDE
Marian Ziembiński członek Komisja Publikacji i Informacji

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close