Polska na Olimpiadzie szachowej 1984

Olimpiada szachowa 1984

1982 | 1984 | 1986
26. Olimpiada szachowa mężczyzn
Saloniki (GRE), 18 listopada – 5 grudnia 1984
System szwajcarski, 88 drużyn, 14 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  ZSRR (1) 41 451,5 25
2  Anglia (7) 37 447,5 22
3  Stany Zjednoczone (6) 35 455,5 21
4  Węgry (2) 34½ 450 20
5  Rumunia (16) 33 459,5 18
6  RFN (9) 32½ 445 15
7  Francja (15) 32½ 442 18
8  Jugosławia (3) 32 457,5 18
9  Bułgaria (12) 32 447,5 19
10  Holandia (5) 32 446 13
11  Kuba (11) 32 444,5 18
12  Chiny (20) 32 429 18
13  Izrael (13) 32 425,5 17
14  Argentyna (29) 32 423,5 19
15  Islandia (8) 31½ 450 16
16  Filipiny (21) 31½ 425 16
17  Czechosłowacja (4) 31 435 17
18  Dania (14) 31 420,5 18
19  Brazylia (25) 31 418,5 13
20  Kanada (22) 31 412 16
21  Polska (17) 30½ 418 16

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Włodzimierz Schmidt 2480 ½ 1 1 1 ½ ½ 0 1 1 ½ ½ 0 0 13
2 mm Aleksander Sznapik 2445 1 0 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 1 12
3 mm Krzysztof Pytel 2440 ½ 0 ½ 0 1 4
4 mm Jan Adamski 2430 ½ ½ 0 1 0 ½ 6
rez. mf Artur Sygulski 2425 ½ 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 1 0 11
rez. Paweł Stempin 2415 1 1 ½ 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ 10
POL (17) 61 23 44 35 24 25 40 34 41 36 31 26 20 29
kapitan: Andrzej Filipowicz LIB CHI DOM POR FIN BRA SCO INA BEL TUR COL ITA CHN ARG
kierownik ekipy: Jan Eberle (?) 2 3 1 2 3
1 runda Polska – Liban
2½ : 1½
2 runda Chile – Polska
2 : 2
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽K.Pytel (2440)
◾J.Adamski (2430)
◾N.Khechen (2250)
◽B.Kasparian (–)
◾S.Sursock (2235)
◽F.Loheac-Ammoun (2220)
remis
1 – 0
remis
remis
◽V.Frias Pablaza (2440)
◾R.Cifuentes Parada (2435)
◽I.Morovic Fernández (2435)
◾G.Scholz Solis (2335)
◾A.Sznapik (2445)
◽J.Adamski (2430)
◾A.Sygulski (2425)
◽P.Stempin (2415)
1 – 0
remis
remis
0 – 1
3 runda Polska – Dominikana
3 : 1
4 runda Portugalia – Polska
1½ : 2½
◽W.Schmidt (2480)
◾K.Pytel (2440)
◽A.Sygulski (2425)
◾P.Stempin (2415)
◾Liao Yuan Eu (2280)
◽E.Gonzáles (2265)
◾J.Lewis (–)
◽M.Pérez Nivar (2215)
1 – 0
0 – 1
1 – 0
1 – 0
◽A.Fernandes (2400)
◾A.Antunes (2320)
◽J.Santos (2350)
◾A.Fróis (2270)
◾W.Schmidt (2480)
◽A.Sznapik (2445)
◾A.Sygulski (2425)
◽P.Stempin (2415)
0 – 1
1 – 0
0 – 1
remis
5 runda Polska – Finlandia
1 : 3
6 runda Brazylia – Polska
1½ : 2½
◽W.Schmidt (2480)
◾J.Adamski (2430)
◽A.Sygulski (2425)
◾P.Stempin (2415)
◾J.Yrjölä (2515)
◽H.Westerinen (2415)
◾A.Pyhälä (2280)
◽K.Välkesalmi (2355)
1 – 0
0 – 1
0 – 1
0 – 1
◽J.Sunyé Neto (2485)
◾G.Milos (2375)
◽A.Segal (2380)
◾H.Câmara (–)
◾W.Schmidt (2480)
◽A.Sznapik (2445)
◾K.Pytel (2440)
◽P.Stempin (2415)
remis
remis
remis
0 – 1
7 runda Polska – Szkocja
1½ : 2½
8 runda Indonezja – Polska
1½ : 2½
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽K.Pytel (2440)
◾P.Stempin (2415)
◾C.McNab (2370)
◽G.Morrison (2335)
◾T.Upton (2340)
◽P.Giulian (–)
remis
remis
0 – 1
remis
◽H.Ardiansyah (2450)
◾Ro.Gunawan (2460)
◽E.Handoko (2395)
◾N.Ginting (–)
◾W.Schmidt (2480)
◽A.Sznapik (2445)
◾J.Adamski (2430)
◽A.Sygulski (2425)
1 – 0
remis
0 – 1
0 – 1
9 runda Polska – Belgia
2 : 2
10 runda Polska – Turcja
3½ : ½
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽J.Adamski (2430)
◾A.Sygulski (2425)
◾A.Defize (2310)
◽J.Goormachtigh (2335)
◾M.Jadoul (2240)
◽L.Winants (2315)
1 – 0
remis
0 – 1
remis
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽A.Sygulski (2425)
◾P.Stempin (2415)
◾C.Yurtseven (2375)
◽F.Öney (2275)
◾T.Yilmaz (2335)
◽I.Onat (2360)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
remis
11 runda Polska – Kolumbia
1½ : 2½
12 runda Włochy – Polska
1 : 3
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽A.Sygulski (2425)
◾P.Stempin (2415)
◾A.Zapata (2525)
◽J.Gutiérrez (2310)
◾D.Alzate (2410)
◽G.García (2365)
remis
remis
remis
0 – 1
◽S.Tatai (2490)
◾M.Cocozza (2365)
◽G.Sanna (2335)
◾G.Vallifuoco (2285)
◾W.Schmidt (2480)
◽A.Sznapik (2445)
◾A.Sygulski (2425)
◽P.Stempin (2415)
remis
0 – 1
0 – 1
remis
13 runda Chiny – Polska
2½ : 1½
14 runda Polska – Argentyna
1½ : 2½
◽Qi Jingxuan (2435)
◾Li Zunian (2440)
◽Liang Jinrong (2410)
◾Xu Jun (–)
◾W.Schmidt (2480)
◽A.Sznapik (2445)
◾J.Adamski (2430)
◽A.Sygulski (2425)
1 – 0
1 – 0
remis
0 – 1
◽W.Schmidt (2480)
◾A.Sznapik (2445)
◽A.Sygulski (2425)
◾P.Stempin (2415)
◾M.Quinteros (2495)
◽G.Barbero (2305)
◾P.Ricardi (2280)
◽R.Monier (2320)
0 – 1
1 – 0
0 – 1
remis
26. Olimpiada szachowa kobiet
Saloniki (GRE), 18 listopada – 5 grudnia 1984
System szwajcarski, 51 drużyn, 14 rund (mecze na 3 szachownicach)
1  ZSRR (1) 32 341 26
2  Bułgaria (9) 27½ 343,5 19
3  Rumunia (5) 27 344,5 21
4  RFN (2) 26 340,5 19
5  Chiny (10) 26 335 18
6  Węgry (4) 25 342 16
7  Polska (3) 24½ 345,5 16
8  Anglia (8) 24½ 336 16
9  Jugosławia (6) 24 340,5 17
10  Hiszpania (15) 24 330 15
11  Holandia (13) 23½ 346,5 20
12  Szwajcaria (14) 23½ 316,5 15
13  Stany Zjednoczone (12) 23½ 316 17
14  Kuba (11) 23½ 303 17
15  Szwecja (7) 23 334 16
16  Indie (17) 22½ 336 16
17  Kanada (16) 22 316,5 16
18  Francja (19) 22 308,5 16
19  Brazylia (20) 22 303,5 13
20  Szkocja (26) 22 299,5 14

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 am Hanna Ereńska-Radzewska 2240 1 ½ 1 ½ ½ 0 ½ ½ 0 1 ½ 1 7 12
2 mm Agnieszka Brustman 2315 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 13
3 mm Małgorzata Wiese 2125 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 0 1 0 0 11
rez. mm Grażyna Szmacińska 2120 0 1 0 1 1 ½ 6
POL (3) 28 17 6 15 5 7 13 14 2 9 20 12 1 10
kapitan: Ignacy Nowak FIN IND YUG ESP ROM SWE NED SUI GER BUL BRA USA URS CHN
kierownik ekipy: Jan Eberle (?) 3 2 2 1 1 1 3
1 runda Polska – Finlandia
3 : 0
2 runda Indie – Polska
1 : 2
◽H.Ereńska-Radzewska (2240)
◾A.Brustman (2315)
◽M.Wiese (2125)
◾L.Laitinen (1875)
◽M.Kujasalo (–)
◾S-L.Landry (1920)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
◽R.Khadilkar (2115)
◾V.Khadilkar (1970)
◽J.Khadilkar (1970)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
remis
0 – 1
remis
3 runda Polska – Jugosławia
1½ : 1½
4 runda Hiszpania – Polska
1 : 2
◽H.Ereńska-Radzewska (2240)
◾A.Brustman (2315)
◽G.Szmacińska (2120)
◾M.Lazarević (2165)
◽M.Petrović (2130)
◾S.Maksimović (2150)
1 – 0
remis
0 – 1
◽N.García Vicente (2160)
◾M.Cuevas Rodríguez (1965)
◽T.Canela (–)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
remis
0 – 1
remis
5 runda Polska – Rumunia
1 : 2
6 runda Szwecja – Polska
1½ : 1½
◽H.Ereńska-Radzewska (2240)
◾A.Brustman (2315)
◽M.Wiese (2125)
◾M.Mureşan (2195)
◽E.Polihroniade (2165)
◾D.Nuţu (2180)
remis
remis
0 – 1
◽P.Cramling (2405)
◾J.Dahlin (2100)
◽E.Johansson (–)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾G.Szmacińska (2120)
1 – 0
remis
0 – 1
7 runda Polska – Holandia
1 : 2
8 runda Szwajcaria – Polska
½ : 2½
◽H.Ereńska-Radzewska (2240)
◾M.Wiese (2125)
◽G.Szmacińska (2120)
◾A.van der Mije (2115)
◽C.Bruinenberg (2050)
◾E.Belle (2060)
remis
remis
0 – 1
◽T.Lemaczko (2305)
◾C.Baumann (1900)
◽E.Vogel (1955)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
remis
0 – 1
0 – 1
9 runda RFN – Polska
2 : 1
10 runda Polska – Bułgaria
1½ : 1½
◽G.Fischdick (2195)
◾S.Vokralova (2230)
◽P.Feustel (2150)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
1 – 0
1 – 0
0 – 1
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
◽G.Szmacińska (2120)
◾R.Goczewa (2115)
◽P.Czilingirowa (2060)
◾S.Sawowa (2105)
remis
0 – 1
1 – 0
11 runda Brazylia – Polska
0 : 3
12 runda Polska – Stany Zjednoczone
1½ : 1½
◽R.Ribeiro (1905)
◾Jo.Chaves (1985)
◽N.Snitkowsky (–)
◾A.Brustman (2315)
◽M.Wiese (2125)
◾G.Szmacińska (2120)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
◽H.Ereńska-Radzewska (2240)
◾A.Brustman (2315)
◽M.Wiese (2125)
◾D.Savereide (2230)
◽I.Jezierska (1970)
◾R.Crotto (2030)
1 – 0
remis
0 – 1
13 runda ZSRR – Polska
1½ : 1½
14 runda Chiny – Polska
1½ : 1½
◽M.Cziburdanidze (2375)
◾I.Lewitina (2295)
◽N.Gaprindaszwili (2335)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾G.Szmacińska (2120)
remis
remis
remis
◽Liu Shilan (2200)
◾Wu Mingqian (2030)
◽An Yangfeng (2065)
◾H.Ereńska-Radzewska (2240)
◽A.Brustman (2315)
◾M.Wiese (2125)
0 – 1
remis
1 – 0
Puchar Nony Gaprindaszwili
Suma miejsc oraz punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach
1 ZSRR 2 73 792,5 51
2 Rumunia 8 60 804 39
3 Anglia 10 61½ 783,5 38
4 Węgry 10 59½ 792 36
5 RFN 10 58½ 785,5 34
6 Bułgaria 11 59½ 791 38
7 Stany Zjednoczone 16 58½ 771,5 38
8 Chiny 17 58 764 36
9 Jugosławia 17 56 798 35
10 Holandia 21 55½ 792,5 33
11 Kuba 22 55½ 747,5 35
12 Francja 25 54½ 750,5 34
13 Polska 28 55 763,5 32
14 Hiszpania 37 54 760,5 31
15 Kanada 37 53 728,5 32
16 Brazylia 38 53 722 26
17 Szwecja 40 53 788,5 29
18 Dania 42 52½ 708,5 33
19 Islandia 43 52½ 751,5 29
20 Szkocja 44 52½ 702,5 29
Inni Polacy na olimpiadzie
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE
Edward Dąbrowski uczestnik Kongresu FIDE
Krzysztof Kulesza uczestnik Kongresu FIDE
Stanisław Kania uczestnik Kongresu FIDE
Władysław Litmanowicz zastępca sędziego głównego

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close