Polska na Olimpiadzie szachowej 1998

Olimpiada szachowa 1998

1996 | 1998 | 2000
33. Olimpiada szachowa mężczyzn
Elista (RUS), 26 września – 13 października 1998
System szwajcarski, 110 drużyn, 13 rund (mecze na 4 szachownicach)
1  Rosja (1) 35½ 429,5 23
2  Stany Zjednoczone (4) 34½ 428,5 20
3  Ukraina (3) 32½ 426,5 18
4  Izrael (12) 32½ 411,5 18
5  Chiny (35) 31½ 421 19
6  Niemcy (7) 31½ 418 20
7  Gruzja (9) 31½ 409 15
8  Rosja (II) (11) 31 426,5 16
9  Węgry (14) 31 406 16
10  Rumunia (22) 30½ 423 17
11  Anglia (2) 30½ 421 18
12  Holandia (9) 30½ 411 15
13  Białoruś (21) 30½ 409 17
14  Łotwa (26) 30½ 400 16
15  Polska (18) 30½ 392 15
16  Armenia (5) 30 427,5 17
17  Bułgaria (6) 30 423 18
18  Jugosławia (19) 30 397,5 16
19  Kazachstan (30) 30 389,5 14
20  Szwecja (23) 29½ 401,5 16
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 am Michał Krasenkow 2655 1 ½ 0 ½ 0 0 1 1 0 1 ½ 11
2 am Robert Kempiński 2545 ½ 1 0 0 0 0 6
3 mm Bartłomiej Macieja 2490 1 0 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 6 10
4 mm Tomasz Markowski 2525 ½ 1 0 1 ½ 1 1 1 ½ 9
rez am Marcin Kamiński 2530 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 6 8
rez mm Klaudiusz Urban 2485 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 5 8
POL (18) 73 49 47 6 13 34 36 62 69 31 22 15 2
kapitan: Michał Krasenkow IBC TKM TUR BUL BIH FRM KGZ IRL NZL SLO ROM FRA ENG
kierownik ekipy: Jacek Żemantowski 3 3 1 2 2 4 4 1 3 2
1 runda IBCA – Polska
1 : 3
2 runda Polska – Turkmenistan
2½ : 1½
S.Kryłow (2325)
W.Berlinski (2315)
P.Dukaczewski (2225)
S.Wassin (–)
R.Kempiński (2545)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
M.Kamiński (2530)
remis
0 – 1
remis
0 – 1
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
M.Kamiński (2530)
K.Urban (2485)
A.Kakageldiew (2475)
H.Odiejew (2420)
K.Aliew (2385)
A.Owiezow (2360)
1 – 0
0 – 1
remis
1 – 0
3 runda Turcja – Polska
1 : 3
4 runda Polska – Bułgaria
1 : 3
S.Atalik (2585)
T.Yilmaz (2445)
S.Gurcan (2290)
A.Olcayoz (2345)
M.Krasenkow (2655)
R.Kempiński (2545)
T.Markowski (2525)
K.Urban (2485)
remis
0 – 1
0 – 1
remis
M.Krasenkow (2655)
R.Kempiński (2545)
B.Macieja (2490)
M.Kamiński (2530)
W.Topałow (2700)
Ki.Georgiew (2660)
A.Kolew (2550)
B.Czatałbaszew (2535)
0 – 1
0 – 1
remis
remis
5 runda Bośnia i Hercegowina – Polska
2 : 2
6 runda Polska – Macedonia
2 : 2
P.Nikolić (2640)
I.Sokolov (2620)
B.Kurajica (2570)
E.Dizdarević (2530)
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
M.Kamiński (2530)
remis
0 – 1
1 – 0
remis
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
K.Urban (2485)
W.Bogdanowski (2515)
D.Jacimović (2490)
Z.Stanojoski (2475)
T.Nediew (2435)
0 – 1
remis
1 – 0
remis
7 runda Kirgistan – Polska
2½ : 1½
8 runda Irlandia – Polska
2½ : 1½
L.Jurtajew (2540)
W.Magaj (2535)
E.Moldobajew (2490)
W.Ilinski (2335)
R.Kempiński (2545)
T.Markowski (2525)
M.Kamiński (2530)
K.Urban (2485)
1 – 0
remis
remis
remis
B.Kelly (2405)
C.Daly (2295)
M.Heidenfeld (2335)
G.O’Connell (2180)
M.Krasenkow (2655)
R.Kempiński (2545)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
1 – 0
1 – 0
remis
0 – 1
9 runda Polska – Nowa Zelandia
4 : 0
10 runda Polska – Słowenia
4 : 0
M.Krasenkow (2655)
T.Markowski (2525)
M.Kamiński (2530)
K.Urban (2485)
A.Kulaszko (2390)
P.Green (2240)
S.Wastney (2155)
A.Krstew (2165)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
M.Kamiński (2530)
A.Bielawski (2645)
G.Mohr (2470)
A.Grosar (2450)
P.Soln (2470)
1 – 0
1 – 0
1 – 0
1 – 0
11 runda Rumunia – Polska
3 : 1
12 runda Polska – Francja
3 : 1
M.Marin (2530)
L-D.Nisipeanu (2575)
C.Ionescu (2515)
W.Niewiedniczy (2545)
M.Krasenkow (2655)
R.Kempiński (2545)
B.Macieja (2490)
K.Urban (2485)
1 – 0
1 – 0
remis
remis
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
M.Kamiński (2530)
K.Urban (2485)
J.Lautier (2630)
J.Dorfman (2585)
E.Bacrot (2555)
A.Hauchard (2500)
1 – 0
remis
1 – 0
remis
13 runda Anglia – Polska
2 : 2
N.Short (2670)
M.Sadler (2660)
J.Speelman (2600)
M.Hebden (2590)
M.Krasenkow (2655)
B.Macieja (2490)
T.Markowski (2525)
K.Urban (2485)
remis
remis
remis
remis
33. Olimpiada szachowa kobiet
Elista (RUS), 26 września – 13 października 1998
System szwajcarski, 72 drużyny, 13 rund (mecze na 3 szachownicach)
1  Chiny (1) 29 328,5 21
2  Rosja (3) 27 322 22
3  Gruzja (2) 27 316,5 22
4  Holandia (13) 23½ 313,5 17
5  Bułgaria (8) 23½ 303,5 16
6  Rumunia (7) 23 322 15
7  Jugosławia (6) 23 316,5 15
8  Węgry (9) 23 302,5 17
9  Rosja (III) (33) 23 298 17
10  Stany Zjednoczone (11) 23 294,5 19
11  Polska (5) 22½ 323 17
12  Ukraina (4) 22½ 321,5 17
13  Łotwa (38) 22½ 305 15
14  Wietnam (20) 22½ 303,5 15
15  Indie (25) 22½ 289 16
16  Niemcy (12) 22 305 14
17  Estonia (18) 22 303,5 17
18  Izrael (14) 22 303 14
19  Grecja (26) 22 303 13
20  Anglia (15) 22 291 14
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 am Monika Bobrowska 2470 1 ½ 1 1 0 1 0 ½ 1 1 ½ ½ 8 12
2 am Joanna Dworakowska 2390 1 1 ½ 0 1 0 1 1 ½ 0 6 10
3 am Iweta Radziewicz 2425 1 ½ ½ ½ ½ 1 0 0 4 8
rez mm Marta Zielińska 2365 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 0 9
POL (5) 42 25 29 20 19 1 15 2 6 8 34 12 3
kapitan: Marek Matlak SWE IND SVK VNM ARM GEO ENG CHN YUG BUL UZB GER RUS
kierownik ekipy: Jacek Żemantowski 3 2 2 2 1 3 ½ 1 2 2 2 ½
1 runda Szwecja – Polska
0 : 3
2 runda Polska – Indie
2 : 1
V.Johansson (2165)
C.Andersson (2130)
C.Nyberg (–)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
I.Radziewicz (2425)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
J.Dworakowska (2390)
I.Radziewicz (2425)
M.Zielińska (2365)
S.Vijayalakshmi (2335)
B.Thipsay (2230)
P.Shah (2130)
1 – 0
remis
remis
3 runda Słowacja – Polska
1 : 2
4 runda Wietnam – Polska
1 : 2
Z.Hagarova (2335)
R.Pokorna (2170)
A.Bekiarisova (2175)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
M.Zielińska (2365)
remis
remis
0 – 1
Hoang Thanh Trang (2350)
Thi Thuan Nguyen (2205)
Le Kieu Thien Kim (–)
M.Bobrowska (2470)
I.Radziewicz (2425)
M.Zielińska (2365)
0 – 1
remis
remis
5 runda Polska – Armenia
1½ : 1½
6 runda Polska – Gruzja
1 : 2
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
I.Radziewicz (2425)
E.Danielian (2395)
G.Hlgatian (2230)
L.Mykyrtczian (2240)
1 – 0
0 – 1
remis
M.Bobrowska (2470)
I.Radziewicz (2425)
M.Zielińska (2365)
M.Cziburdanidze (2525)
N.Ioseliani (2495)
K.Arachamia-Grant (2420)
0 – 1
remis
remis
7 runda Anglia – Polska
0 : 3
8 runda Chiny – Polska
2½ : ½
S.Lalić (2350)
H.Hunt (2400)
R.Sheldon (2220)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
I.Radziewicz (2425)
0 – 1
0 – 1
0 – 1
Xie Jun (2510)
Zhu Chen (2480)
Wang Pin (2450)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
M.Zielińska (2365)
1 – 0
1 – 0
remis
9 runda Polska – Jugosławia
1 : 2
10 runda Bułgaria – Polska
1 : 2
M.Bobrowska (2470)
I.Radziewicz (2425)
M.Zielińska (2365)
A.Marić (2480)
N.Bojković (2425)
M.Manakowa (2330)
remis
0 – 1
remis
A.Stefanowa (2475)
M.Wełczewa (2330)
S.Aleksiewa (2335)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
M.Zielińska (2365)
0 – 1
0 – 1
1 – 0
11 runda Polska – Uzbekistan
2 : 1
12 runda Niemcy – Polska
1 : 2
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
I.Radziewicz (2425)
R.Mamedowa (2200)
O.Kim (2215)
A.Chegai (2195)
1 – 0
1 – 0
0 – 1
K.Kachiani-Gersinska (2420)
M.Olbrich (2345)
A.Koglin (2270)
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
M.Zielińska (2365)
remis
remis
0 – 1
13 runda Polska – Rosja
½ : 2½
M.Bobrowska (2470)
J.Dworakowska (2390)
M.Zielińska (2365)
S.Matwiejewa (2440)
J.Kowalewska (2480)
T.Stiepowa (2355)
remis
0 – 1
0 – 1
Puchar Nony Gaprindaszwili
Suma punktów drużyn narodowych w obu olimpiadach
1  Rosja 62½ 751,5 45
2  Chiny 60½ 749,5 40
3  Gruzja 58½ 725,5 37
4  Stany Zjednoczone 57½ 723 39
5  Ukraina 55 748 35
6  Izrael 54½ 714,5 32
7  Holandia 54 724,5 32
8  Węgry 54 708,5 33
9  Rumunia 53½ 745 32
10  Bułgaria 53½ 726,5 34
11  Niemcy 53½ 723 34
12  Polska 53 715 32
13  Jugosławia 53 714 31
14  Łotwa 53 705 31
15  Anglia 52½ 712 32
16  Rosja (II) 52 719 30
17  Armenia 51½ 726 31
18  Rosja (III) 51½ 684 34
19  Kazachstan 51½ 683,5 29
20  Indie 51 670,5 32
Inni Polacy na olimpiadzie
Piotr Dukaczewski IBCA (mężczyźni) – III szach. (5/10)
Teresa Dębowska IBCA (kobiety) – II szach. (3½/10)
Ryszard Bernard trener / kapitan – IBCA (kobiety)
Kajetan Przysiecki sędzia meczowy (sektor meczów męskiej i kobiecej drużyny IBCA)
Jacek Żemantowski uczestnik Kongresu FIDE
Andrzej Filipowicz uczestnik Kongresu FIDE

Strony internetowe

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close