Róża Herman


źródło: archiwum
mm Andrzeja Filipowicza

 

Róża Herman

  • ur. 16 stycznia 1902 w Łodzi (z domu Lubińska)
  • zm. 7 marca 1995 w Łodzi
  • mistrzyni międzynarodowa (1950, jako pierwsza w historii polska szachistka)
  • kandydatka na mistrzynię krajową w grze korespondencyjnej (1978)

Zobacz: wybrane partie Róży Herman

 Wspomnienie

W Łodzi zmarła nestorka polskich szachistek dr Róża Maria Hermanowa, czołowa zawodniczka naszego kraju w okresie międzywojennym i pierwszych powojennych latach. Reprezentowała barwy Polski od 1934 r. W 1935 r. zajęła czwarte miejsce na MP kobiet i wystartowała w mistrzostwach świata kobiet w Warszawie, zajmując wysoką 5 lokatę. Dwa lata później w Sztokholmie uzyskała w turnieju MŚ kobiet 6,5 p. z 13, dzieląc 10 miejsce wśród 30 uczestniczek. Udział w mistrzostwach świata w Moskwie (1949/50) przyniósł jej, nadany w 1950 r. tytuł mistrzyni międzynarodowej.

Na przełomie lat 40-tych i 50-tych była liderką polskich szachistek, dwukrotnie zdobywając tytuł mistrzyni kobiet w latach 1949-50 r. i tytuł wicemistrzyni w 1951 r. Później jeszcze 13 razy wystąpiła w finale MP kobiet, wielokrotnie plasując się w pierwszej połowie tabeli. Kochała grę królewską jak mało kto i zawsze była gotowa rozegrać partię, a następnie wiele godzin ją analizować. Grała w szachy z wielkim entuzjazmem, a piękno gry widziała w indywidualnej twórczości, w demonstrowaniu własnych koncepcji, preferując elementy kombinacji.

Zasłynęła też jako popularyzatorka gry szachowej wśród młodzieży, którą otaczała opieką, nie tylko szachową, ale jako lekarz, również i zdrowotną. Wielokrotnie służyła pomocą wielu szachistkom i szachistom. Nieraz organizowała w swoim mieszkaniu szachowe spotkania. Półfinaliści i finaliści łódzkich MP mężczyzn lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wspominają zawsze z wielkim wzruszeniem wykwintne obiady u pp. Hermanów, przerywane partiami z gospodynią domu i gorącymi dyskusjami o królewskiej grze.

Za wyniki sportowe oraz działalność została odznaczona przez władze sportowe medalem „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej” i tytułem „Mistrzyni Sportu”. Miała godność honorowego członka PZSzach i była także wyróżniona złotymi odznakami PZSzach oraz łódzkiego OZSzach.

Na zawsze zachowamy w pamięci dr Różę, znakomitą szachistkę, człowieka wielkiego serca.

Autor opracowania: Kazimierz Wasilewski
Źródło: „Szachista” 7/1995

 Szachy klasyczne

Uczestniczka turniejów o Mistrzostwo Świata kobiet (3 razy)

  • Warszawa 1935 – VII m. (turniej rozegrany podczas olimpiady szachowej)
  • Sztokholm 1937 – X m. (turniej rozegrany podczas olimpiady szachowej)
  • Moskwa 1949/50 – XVI m.

Indywidualne Mistrzostwa Polski kobiet (18 finałów w latach 1935–1969, 3 medale)


Drużynowe Mistrzostwa Polski (5 medali)


Drużynowe Mistrzostwa Polski kobiet (1 medal)


Wybrane sukcesy w innych turniejach

 Inne informacje
  • Wybitna popularyzatorka gry w szachy wśród młodzieży, odznaczona odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej” oraz tytułem „Mistrzyni sportu”.
  • W 1976 otrzymała tytuł Honorowego Członka Polskiego Związku Szachowego.
 Strony internetowe