źródło: www.dziennikarzerp.eu |
Tadeusz Tułasiewicz
- ur. 4 września 1902 w Bacău
- zm. 2 maja 1985 we Wrocławiu
- działacz i publicysta szachowy
Wspomnienie |
Tadeusz Tułasiewicz był wybitnym działaczem Dolnośląskiego Okręgowego Związku Szachowego, który w 1966 r. otrzymał godność członka honorowego Polskiego Związku Szachowego. Oprócz tego, w uznaniu zasług został odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową PZSzach (1970, nr legitymacji 81). W grudniu 1945 r. był jednym z założycieli Wrocławskiego Klubu Szachowego.
Urodził się w Rumunii, a we Wrocławiu, z którym związany był do śmierci, osiadł w maju 1945. Jego wcześniejsze losy były bardzo barwne: do szkoły powszechnej i gimnazjum uczęszczał w Stanisławowie, studiował we Lwowie, a w latach 1929–1939 pracował w konsulatach RP w Niemczech i w Królewcu. Do Polski wrócił pod koniec sierpnia 1939 i osiadł w Krakowie, gdzie przeżył okupację, pracując w fabryce sztucznego lodu.
Od roku 1930 podjął pracę dziennikarską, prowadząc oddział PAT-a na Zagłębie Ruhry. W czasie pobytu w Niemczech aktywnie działał też w polskich organizacjach. Po zamieszkaniu we Wrocławiu znalazł się w grupie dziennikarzy, którzy założyli „Nasz Wrocław” – pierwsze polskie czasopismo w przywróconej Macierzy historycznej stolicy Śląska. Następnie związał się z „Pionierem” i „Słowem Polskim”, w którym pracował (z kilkuletnią przerwą) do końca sierpnia 1966 r., kiedy to z powodu złego stanu zdrowia przeszedł na rentę. Nie zakończył jednak pracy dziennikarskiej – aż do śmierci prowadził na łamach ,,Słowa” hobbystyczne rubryki: filatelistyczną, numizmatyczną i szachową.
Jako dziennikarz był red. Tadeusz Tułasiewicz wytrawnym znawcą wrocławskich spraw miejskich. Uznanie dla jego doświadczenia znalazło też wyraz w powierzeniu mu godności radnego MRN. Należał też do grona najaktywniejszych działaczy Stronnictwa Demokratycznego we Wrocławiu. Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi (1938), Złotym Krzyżem Zasługi (1957), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1968), odznaką Budowniczego Wrocławia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem 40-lecia PRL.
Na podstawie informacji zamieszczonych na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – Dolny Śląsk