Walne Zgromadzenie Delegatów PZSzach | |
Warszawa, 18 stycznia 1986 |
Relacja |
Wybrane fragmenty relacji Ludwika Freya („Szachy” 4/1986)
W Walnym Sprawozdawczym Zgromadzeniu, które obradowało 18 stycznia br. w Warszawie, uczestniczyło 75 delegatów. Obrady otworzył i przewodniczył prezes PZSzach Stanisław Kania. Następnie zebrani uczcili chwilą ciszy pamięć zmarłych niedawno Zbigniewa Millera i Wacława Łuczynowicza. Za stołem prezydialnym miejsca zajęli wiceminister kultury i sztuki dr Edward Gołębiowski, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów d/s sportu dr Bogusław Ryba, Roman Bąk i am Hanna Ereńska-Radzewska. Gościem Zjazdu był także prezes Stołecznej Federacji Sportu, Sylwester Nidziński.
Dokonano odznaczeń osób zasłużonych dla rozwoju szachów w Polsce. Medale 40-lecia otrzymali: Zbigniew Czajka, Zbigniew Doda, Hanna Ereńska-Radzewska, Romuald Frey, Andrzej Filipowicz, Władysław Litmanowicz, Włodzimierz Schmidt i Bogdan Śliwa; Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury – Witold Balcerowski, Jan Gadaliński, Leon Ginalski, Tadeusz Justyna, Jerzy Kostro, Ryszard Pych, Jan Rusinek i Stefan Witkowski; Srebrne Medale Rady Ochrony Pomników – Eugeniusz Bądzyński, Adam Kuligowski, Maria Moldenhawer, Krzysztof Pytel, Ryszard Skrobek i Elżbieta Sosnowska, natomiast Krystynie Radzikowskiej wręczono dyplom FIDE oraz odznakę arcymistrzowską.
Po przyjęciu regulaminu obrad, wybraniu komisji mandatowej oraz komisji uchwał i wniosków przemówienie wygłosił prezes S.Kania. Przemówienie to oraz wcześniej rozesłane materiały pt. „Informacja o stanie szachów w 1985 r.”, były punktem wyjścia do dyskusji, w której wzięło udział 18 osób.
Wiceprezes J.Żemantowski przedstawił osiągnięcia na polu propagandy. Zauważył, że szachy znalazły się w piątce dyscyplin sportu, o których w minionym roku najwięcej pisano w prasie polskiej, a tematyka szachowa była częstym gościem na ekranach telewizyjnych. Zagadnienia form i metod szkolenia poruszyło 5 dyskutantów. Wskazano na wiele słabych stron w pracy trenerów. Szczególną uwagę zwróciła konstruktywna wypowiedź mm A.Sydora, która zawierała wiele cennych przemyśleń i uwag na temat procesu szkolenia. Szczegółowe propozycje A.Sydor sformułował na piśmie i przekazał do wykorzystania Zarządowi PZSzach.
Ożywienie na sali wywołały głosy dotyczące finansów PZSzach. Zarysowały się dwa stanowiska. Krytykowano nowe stawki opłat, które świadczone są przez okręgi i kluby na rzecz Związku oraz postulowano bardziej racjonalny stosunek do działań finansowych, nakłaniając zwłaszcza do pozytywnego ustosunkowania się do tzw. Funduszu Rozwoju Szachów.
Mottem ważnej wypowiedzi J.Wody, przewodniczącego Komisji Młodzieżowej, były słowa: jakie będą szachy młodzieżowe, takie będą szachy polskie w niedalekiej przyszłości. Dyskutant stwierdził z zadowoleniem, że znowu po latach zorganizowano Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej do lat 15. Stwierdził, iż wiele do życzenia pozostawia organizacja turniejów dla juniorów i potrzebę zwrócenia uwagi na właściwe sędziowanie i oprawę plastyczną. Zaproponował uruchomienie od bieżącego roku młodzieżowych mistrzostw Polski i awans ich zwycięzców do finału MP seniorów i seniorek, a także wznowienie udziału reprezentacji Polski w młodzieżowych i akademickich mistrzostwach świata. W innej wypowiedzi poinformowano o opracowaniu przez Ministerstwo Oświaty programu dla szachowych klas i stwierdzono, że należy uczynić wszystko, aby oceny z przedmiotu „Szachy” znalazły się na świadectwach uczniowskich.
Przewodniczący Komisji Sędziowskiej i członek Komisji Sportowej U.Jahr przedstawił zmiany w systemie rozgrywek ligowych, półfinałów indywidualnych MP i mistrzostw Polski w grze błyskawicznej. Ligi przeprowadzone oddzielnie dla seniorów i juniorów dają szansę klubom słabszym ale dobrze pracującym z młodzieżą, natomiast stwarzają pewne zagrożenie dla klubów, które tę pracę zaniedbują.
Z innych, drobniejszych spraw sygnalizowanych podczas dyskusji wymienię następujące: krytyka pracy biura PZSzach, zachęta do podejmowania działalności gospodarczej przez PZSzach i Okręgowe Związki, przypomnienie o braku zegarów szachowych i konieczności produkowania ich w Polsce, informacje o osiągnięciach polskiej problemistyki oraz o zbliżającym się (za 3 lata) jubileuszu Warszawskiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej (z sugestią, aby je reaktywować).
Podsumowując dyskusję prezes S.Kania ustosunkował się do zarzutów i odpowiedział na pytania skierowane pod adresem Zarządu. Następnie przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków przeczytał projekt uchwały (tekst poniżej), przyjęty przy jednym głosie wstrzymującym się. W dalszej kolejności przyjęto projekt uchwały w sprawie podwyższenia opłaty rocznej płaconej przez okręgi z 5 tys. do 10 tys. zł (przy 5 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się). W ostatnim punkcie obrad – wolnych wnioskach – S.Kania i J.Żemantowski raz jeszcze wyjaśniali powody, skutkiem których mm M.Wiese nie pojechała na turniej międzystrefowy.
Uchwała
Walne Zgromadzenie Delegatów, uwzględniając dotychczasową realizację programu działania na lata 1986–1990, zobowiązuje Zarząd PZSzach do:
- przeanalizowania wniosków i propozycji zgłoszonych przez uczestników Zgromadzenia i sprecyzowania zadań na lata 1986–1987 w zakresie szkolenia zawodników zaawansowanych oraz działalności sportowej,
- sprecyzowania działań w zakresie podnoszenia efektywności gospodarowania środkami i materiałami,
- zastosowania bardziej skutecznych działań w stosunku do Okręgów i działań w terenie, także w aspekcie rozliczeń finansowych,
- poddania analizie niektórych podwyższonych stawek świadczeń ujętych w Komunikacie organizacyjno-finansowym 3/85,
- rozważenia propozycji Komisji awansowania bezpośrednio z młodzieżowych MP do finałów MP seniorów i seniorek,
- skonkretyzowania form pracy z kadrą narodową seniorów,
- ustalenia i rozpoczęcia realizacji przygotowań drużyn narodowych do startów na olimpiadach w 1986 r. oraz objęcia od zaraz opieką trenerską drużyny narodowej męskiej,
- stosowania radykalnych środków wobec organizatorów i sędziów imprez, nie wywiązujących się z przyjętych przez siebie zobowiązań.