Wojciech Święcicki


źródło: archiwum
mm Andrzeja Filipowicza

 

Wojciech Święcicki

  • ur. 31 marca 1933 w Wilnie
  • zm. 11 grudnia 1995 w Szczecinie
  • kandydat na mistrza krajowego (1953) [I st. mistrzowski – 1954]
  • działacz i publicysta szachowy
 Wspomnienie

Podczas pełnienia obowiązków służbowych w Szczecinie zmarł nagle, na atak serca, redaktor Wojciech Święcicki. Kilka dni później grono szachistów żegnało wieloletniego prezesa OZSzach Gdańsk na cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Wojciech Święcicki, urodzony w Wilnie, zaczął grać w szachy w latach młodości. Doszedł do kategorii kandydata na mistrza, która w latach 50-ych znaczyła więcej, niż obecne tytuły mistrzowskie.

Kilkakrotnie grał w MP juniorów, zaczynając od I MP w Sopocie, w 1949 r., gdzie był 11, rok później w Iwoniczu Zdrój dzielił 4-7 miejsce, a w Zakopanem w 1951 r. zdobył medal za Wojtanem i R. Dworzyńskim, a przed Karasiem, A. Szyszko-Bohuszem, W. Balcerowskim i W. Jagodzińskim.

W okresie studiów w Warszawie, Święcicki grał w drużynie AZS Warszawa (w 1957 r. grali w składzie: Sydor, Święcicki, Kusiński, Śmigaj, Kosiński, Niedzielski) i w mistrzostwach stolicy, w 1954 r. zajął 8 m. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych występował wielokrotnie w półfinałach MP, będąc częstokroć o krok od awansu (brakowało przysłowiowej połówki). Zajął 7 m. w 1954, był 5 w 1955 r. (awansowało 4), 5-6 w 1959 r. Wreszcie zakwalifikował się do finału MP z półfinałowych rozgrywkach (3-4 m.) w Gdańsku w 1958 r., ale w finale, w Łodzi w 1959 zajął dalsze miejsce. Brał udział w wielu turniejach ogólnopolskich i w drużynowych mistrzostwach kraju. Przez wiele lat reprezentował barwy „Arki” Gdynia. Znał niemal całą czołówkę polskich szachistów starszej i młodszej generacji.

Uczestniczył też kilkakrotnie w szachowych MP dziennikarzy. W 1994 r. grał w silnie obsadzonych MPD w Polanicy Zdroju i zajął wysokie IV miejsce. Był szachistą z zamiłowania, choć ostatnio królewską grę traktował już jako hobby.

W latach 60. I 70. Był prezesem pierwszoligowych sekcji WKSz Flota Gdynia i MZKS Arka Gdynia. Wiele lat był członkiem Zarządu, a także prezesem OZSzach w Gdańsku. Prowadził też działy szachowe w prasie Wybrzeża.

Jako etatowy dziennikarz „Wieczoru Wybrzeża” zajmował się problematyką morską. W działalności dziennikarskiej pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, będąc jednocześnie członkiem ZG tego stowarzyszenia. Wchodził także do naczelnych władz Syndyku Dziennikarzy, Ligi Morskiej i Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej.

Cześć Jego pamięci!

Źródło: „Szachista” 3/1996

 Szachy klasyczne

Indywidualne Mistrzostwa Polski (1 finał)


Drużynowe Mistrzostwa Polski (1 medal)


Indywidualne Mistrzostwa Polski juniorów (3 finały w latach 1949–1951, 1 medal)


Indywidualne Mistrzostwa Polski dziennikarzy

  • IV m. (Polanica-Zdrój 1994)

Wybrane sukcesy w innych turniejach

 Ranking Chessmetrics

Szachy klasyczne

  • najwyższy ranking w karierze – 2395 (1956-05)
 Inne informacje
  • W latach 60. i 70. XX wieku był prezesem pierwszoligowych klubów Flota Gdynia i Arka Gdynia. Wiele lat był członkiem Zarządu, a także prezesem Okręgowego Związku Szachowego w Gdańsku. Prowadził szachowe działy w prasie Wybrzeża.
 Strony internetowe