Złota Wieża

Ogólnopolski Turniej Szachowy o “Złotą Wieżę” – masowy turniej, rozegrany po raz pierwszy na przełomie 1958/1959, w którym uczestniczą tysiące szachistów zrzeszonych w Ludowych Klubach Sportowych. We wszystkich edycjach prowadzona była klasyfikacja drużynowa, w latach 1971–1984 (z wyjątkiem 1981 i 1982) rozgrywano również mistrzostwa indywidualne (wielokrotnie w obsadzie międzynarodowej).

Jest to jed­en z naj­star­szych tur­nie­jów sza­cho­wych w Pol­sce. Inicjatorami “Złotej Wieży” byli dwaj dziennikarze: Romuald Frey i Michał Kierczyński. Każdego roku rozgrywane są eliminacje powiatowe i wojewódzkie oraz od 1966 – finał centralny (wcześniej zwycięzcami były powiaty). W rekordowym 1972 roku we wszystkich turniejach cyklu uczestniczyło ponad 297 tysięcy zawodników. W latach 1988–1989 w zawodach mogli uczestniczyć zawodnicy posiadający najwyżej II kategorię, natomiast w latach 1990–1995 i 1997 – najwyżej I kategorię szachową.

Zasady rozgrywania eliminacji i finałów zmieniały się wielokrotnie (podobnie jak tempo gry w poszczególnych edycjach), od 2000 finał centralny roz­gry­wa­ny jest sys­te­mem szwaj­car­skim na dy­stan­sie 9 rund. Aktualny skład drużyn (3 mężczyzn + kobieta) obowiązuje od 1968.

Uwaga: poniższe dane są niekompletne.
Jeśli posiadają Państwo brakujące informacje, proszę o przesłanie ich do autora strony.

Medaliści “Złotej Wieży” – turnieje drużynowe
I m. II m. III m.
1 1959 powiat Cieszyn
2 1960 powiat Pszczyna
3 1961 powiat Pszczyna
4 1962 powiat Dębica
5 1963 powiat Gliwice
6 1964 powiat Lwówek Śląski
7 1965 powiat Białogard
8 1966 War­sza­wa LZS PZGS Lubartów LKS Mewa Pułtusk LZS Szebnie
R.Czermiński, E.Ja­błoń­ski, E.Kut­nik R.Polak, A.Pankratjew, Z.Pieczonka J.Kwiatkowski, S.Kowalczyk, T.Kowalczyk
9 1967 Mal­bork LZS Huragan Żagań LZS PZGS Lubartów LZS Krasnystaw
Z.Raginia, H.Biesiadecki, W.Starczewski R.Czermiński, E.Ja­błoń­ski, E.Kut­nik J.Rosiecki, T.Nastaj, W.Oleśniewicz
10 1968 Żagań LZS Prim Ełk LZS Włosienica LZS PZGS Lubartów
J.Plesiuk, Z,Stolnicki, R.Chełmiński, J.Arciszewska ? m.in. R.Czermiński
11 1969 Zgorzelec LZS Huragan Żagań LZS POM Puck LZS Prim Ełk
Z.Raginia, T.Maniewski, J.Ficek, H.Rawska ? ?
12 1970 Kętrzyn MLKS Piast Słupsk LZS Huragan II Żagań LZS Huragan Żagań
S.Wismont, A.Semeniuk, H.Grądzki, E.Choma ? ?
13 1971 Łańcut LKS Orzeł Trzcińsko-Zdrój LZS Bożnów Żagań LZS Bukowiec
S.Grzelak, A.Juchniewicz, B.Kubiak, U.Guzdek T.Frańczak, S.Stępień, E.Mantel, D.Krupa ?
14 1972 Cieszyn LZS Koszęcin LZS Pilzno LZS Borów oraz LZS Bogate
L.Bidziński, T.Bobecki, P.Bogawski, G.Mucha Kondziołka, Kłusek, Daniek, Niziołek Borów: A.Sobolewski, Z.Chomicki, F.Kanarek, T.Gryżenia
Bogate: L.Zabielelski, T.Stusiński, M.Zabielski, H.Stusińska
15 1973 Szczecin LZS Krzna Biała Podlaska LZS Kłobuck MLKS Czarni Żagań
J.Czarnecki, R.Izdebski, A.Jaglak, K.Roman H.Skwarczyński, W.Skwarczyński, Z.Skwarczyński, Z.Skwarczyńska H.Biesiadecki, R.Zalewski, S.Stępień, A.Ślęczka
16 1974 Płock LKS Mechanik Stargard Szczeciński LZS Kłobuck LKS Nadnarwianka Pułtusk
S.Nowak, H.Barczyszyn, J.Kraszewski, E.Klińska W.Skwarczyński, H.Skwarczyński, Z.Skwarczyński, Z.Skwarczyńska Z.Tyszkiewicz, A.Pankratjew, J.Pankratjew, T.Gabrycka
17 1975 Uniejów LKS Budrol Legnica MLKS Piast Słupsk LKS Mechanik Stargard Szczeciński
L.Manasterski, L.Broczkowski, G.Łukasiewicz, E.Janocha
K.Batruch, A.Semeniuk, C.Bogusz, H.Zydroń
S.Nowak, H.Barczyszyn, R.Boćkowski, E.Szumska
18 1976 Słupsk MLKS Piast Słupsk LKS Budrol II Legnica LKS Budrol Legnica
K.Batruch, R.Szula, A.Klimek, E.Augustyniak W.Janocha, G.Czapalak, F.Wieczorek, H.Roszko L.Manasterski, Lub.Manasterski, G.Łukasiewicz, E.Janocha
19 1977 Książ LKS Budrol Legnica MLKS Piast Słupsk LKS Mechanik Stargard Szczeciński
L.Manasterski, L.Broczkowski, J.Poznar, H.Roszko R.Szula, K.Batruch, C.Bogusz, E.Augustyniak R.Boćkowski, S.Nowak, A.Bielski, E.Szumska
20 1978 Warszawa LKS Nadnarwianka Pułtusk LKS Budrol II Legnica MLKS Piast Słupsk
D.Barwiński, Z.Tyszkiewicz, A.Pankratjew, T.Gabrycka W.Janocha, R.Jazikowski, J.Chopciam, E.Janocha K.Batruch, R.Szula, A.Klimek, E.Augustyniak
21 1979 Piotrków Trybunalski MLKS Piast Słupsk LKS Nadnarwianka Pułtusk LKS Kormoran Ostróda
K.Batruch, T.Górniak, A.Klimek, E.Augustyniak
D.Barwiński, Z.Tyszkiewicz, A.Pankratjew, H.Strusińska m.in. J.Babiak
22 1980 Lublin MLKS Piast Słupsk LKS Nadnarwianka Pułtusk LKS Agros Chełm
K.Batruch, T.Górniak, A.Klimek, E.Augustyniak D.Barwiński, L.Kiersz, A.Pankratjew, T.Gabrycka-Petráňová S.Kamys, J.Mazurkiewicz, E.Chowra, A.Pietruńko
23 1981 Rydzyna MLKS Piast Słupsk LZS Legrol Legnica LZS Spółdzielca Pilzno
T.Górniak, A.Klimek, K.Mielniczek, E.Augustyniak L.Manasterski, W.Janocha, M.Czerniawski, E.Janocha J.Markiewicz, F.Kądzioła, M.Marcinek, H.Maziarka
24 1982 Opinogóra LZS Spółdzielca Pilzno KSz Hańcza Suwałki MLKS Piast Słupsk
J.Gromek, J.Markiewicz, F.Kądzioła, H.Maziarka L.Ostrowski, M.Spiridoński, A.Szypulski, K.Gościewska R.Sokołowski, P.Sobolewski, T.Górniak, E.Augustyniak
25 1983 Warszawa MLKS Piast Słupsk LZS Świdnica LZS Spółdzielca Pilzno
R.Sokołowski, R.Mielniczek, A.Klimek, E.Augustyniak J.Rogowski, W.Kowalczuk, J.Miniuk, A.Litwińska B.Sygulski, J.Markiewicz, L.Dubas, D.Kłusek
26 1984 Sulejów MLKS Piast Słupsk LKS Igloopol Pilzno LKS Legrol Legnica
R.Sokołowski, T.Górniak, K.Długosz, H.Zboroń J.Gromek, J.Markiewicz, M.Byrka, H.Maziarka Z.Bojczuk, K.Typek, A.Cybulak, E.Goraj
27 1985 Stara Wieś LKS Legrol Legnica LKS Igloopol Pilzno MLKS Piast Słupsk
Z.Bojczuk, G.Łukasiewicz, M.Czerniawski, M.Roszko R.Skrobek, J.Gromek, M.Byrka, D.Kłusek K.Żołnierowicz, R.Sokołowski, T.Górniak, H.Zboroń
28 1986 Głogów MLKS Piast Słupsk LKS Nadnarwianka Pułtusk LKS Legrol Legnica
K.Żołnierowicz, R.Sokołowski, K.Mielniczek, H.Zboroń D.Barwiński, J.Marks, Z.Tyszkiewicz, E.Sosnowska Z.Bojczuk, K.Typek, W.Janocha, G.Jóźwik
29 1987 Łańcut LKS Legrol Legnica MLKS Piast Słupsk LKS Nadnarwianka Pułtusk
Z.Bojczuk, W.Janocha, M.Czerniawski, S.Lewicka A.Cichocki, K.Żołnierowicz, T.Górniak, M.Szulnis W.Mażul, D.Barwiński, J.Marks, E.Sosnowska
30 1988 Bytów MLKS Piast Słupsk LZS Wilga Koźmice Wielkie LKS Agro-Kociewie Starogard Gd.
M.Wirkus, G.Hilarecki, K.Drygalski, D.Kamińska
Z.Kiszka, A.Bała, K.Krawczyk, A.Urbańczyk G.Rutkowski, S.Kłopotek, P.Cieślak, M.Dreżek
31 1989 Zagórze Śląskie LZS Charzynianka Charzyno LZS Hetman Klucze GLKS Techrol Bożków
T.Listowiecki, W.Błaszczykiewicz, A.Derdowski, M.Stefańczyk W.Trzcionkowski, G.Roman, M.Dąbek, K.Roman W.Borkowski, K.Szydełko, M.Kruczyński, I.Krok
32 1990 Kołobrzeg GLKS Techrol Bożków LZS Charzynianka Charzyno LZS Roszada Iława
Z.Chmielarz, M.Kruczyński, K.Szydełko, I.Kruk K.Żmiejko, T.Listowiecki, W.Błaszczykiewicz, M.Stefańczyk M.Ruszyński, A.Kamecki, W.Miśkiewicz, K.Gościewska-Segeret
33 1991 Piotrowice LZS Rolnik Róża LKT Grojec Żywiec LKS Nadnarwianka Pułtusk
G.Krogulski, R.Palus, A.Ostrowski, M.Rychlińska T.Jurek, J.Białek, W.Ulrych, L.Buryło R.Kalinowski, H.Bartoszek, A.Dzwonkowski, A.Krauze
34 1992 Legnica LKS Czarnovia Czarna LKSz ZPD Jasień LZS Caissa Legnica
M.Pęgiel, T.Para, M.Stawarz, E.Otfinowska A.Rapiej, A.Kiełek, G.Murawski, M.Dziopa P.Ciosek, M.Baściuk, Ł.Cyborowski, A.Skuczyńska
35 1993 Legnica LKSz ZPD Jasień LZS Caissa Legnica LKS Nadnarwianka Pułtusk
G.Murawski, A.Kiełek, D.Bieliński, M.Dziopa A.Rysz, M.Baściuk, Ł.Cyborowski, A.Skuczyńska R.Kalinowski, R.Dawidczyk, C.Jurczak, A.Krauze
36 1994 Żagań GLKS Polonia Andrespol LKSz ZPD Jasień MLKS Przełom Postomino
R.Lasoń, P.Matuszewski, B.Ojrzyński, E.Szczepaniak D.Bieliński, A.Kiełbratowski, P.Murawski, M.Dziopa G.Hilarecki, B.Kuma, M.Strzałba, A.Morawiec
37 1995 Szczyrk MLKS Przełom Postomino GLKS Przemsza Klucze GLKS Polonia Andrespol
R.Wegner, T.Chmielewski, Z.Morawiec, A.Morawiec W.Gbyl, Z.Kośmider, J.Komendecki, A.Mentel J.Szczerbak, A.Kobyłecki, B.Ojrzyński, E.Szczepaniak
38 1996 Augustów KSz Pribo Hańcza Suwałki LKS Nadnarwianka Pułtusk LZS Rolnik Róża
L.Ostrowski, J.Ciruk, K.Grycel, F.Bargłowski, J.Krynicka D.Barwiński, Z.Tyszkiewicz, C.Jurczak, E.Sosnowska G.Krogulski, R.Palus, G.Zieliński, J.Gurgul, M.Rychlińska
39 1997 Kruszwica GLKS Przemsza Klucze KSz Pribo Hańcza Suwałki MLKS Przełom Postomino
A.Gbyl, J.Komendecki, A.Mentel, K.Poznańska K.Anuszkiewicz, K.Grycel, F.Bargłowski, K.Haber Z.Morawiec, Z.Maszota, M.Strzałba, N.Maszota
40 1998 Koszęcin LKS Rolnik Róża GLKS Polonia Andrespol KSz Sido-Cafe Hańcza Suwałki
B.Sygulski, G.Krogulski, P.Zaskalski, G.Zieliński, J.Zielińska R.Lasoń, P.Lasoń, K.Gratka, D.Strejczek, L.Krawcewicz J.Ciruk, D.Gałkiewicz, K.Grycel, K.Anuszkiewicz, P.Kamińska
41 1999 Ustka ZPD MGOK Jasień LKS Rolnik Róża GKS Sokół Nowa Ruda
M.Oliwa, G.Murawski, K.Jasik, B.Grabarska R.Palus, G.Krogulski, P.Zaskalski, H.Jałowiec, M.Rychlińska P.Łaszewicz, K.Szydełko, Ł.Luba, D.Kuchta
42 2000 Bochnia LKSz ZPD Jasień KSz Juvena Hańcza Suwałki LKS Nadnarwianka Pułtusk
M.Oliwa, G.Murawski, K.Jasik, K.Szymanowska, M.Dębowska J.Ciruk, K.GrycelF.Bargłowski, P.Kamińska D.Barwiński, Z.Tyszkiewicz, P.Kos, E.Sosnowska
43 2001 Ostróda LKS Kormoran Ostróda KSz Juvena Hańcza Suwałki LKS Rolnik Róża
M.Kolago, K.Lisowski, A.Miśta, A.Maculewicz J.Ciruk, K.Grycel, M.Ciołek, P.Kamińska R.Kasperek, R.Palus, P.Kasperek, H.Jałowiec
44 2002 Bartkowa LKS Rolnik Róża LZS Górnovia Smak Górno GKSz Goniec-MOA Staniątki
B.Sygulski, R.Kasperek, T.Caba, P.Sygulski, H.Jałowiec G.Kopacz, J.Kopacz, M.Skalski, E.Smolak P.Zieliński, A.Łapczyński, K.Baryczka, S.Gierak
45 2003 Chotowa KSz Javena Hańcza Suwałki LKS Rolnik Róża LKS Pasjonat Dankowice
K.Grycel, D.Gałkiewicz, T.Warakomski, M.Kozak B.Sygulski, R.Kasperek, M.Skalski, J.Zielińska, H.Jałowiec C.Spisak, M.Paździora, H.Seifert, A.Słabek
46 2004 Jarnołtówek KSz Javena Hańcza Suwałki LKS Rolnik Róża LKS Mechanik Stargard Szczeciński
K.Grycel, D.Gałkiewicz, T.Warakomski, M.Kwiatkowski, M.Szymańska B.Sygulski, R.Kasperek, T.Caba, Ra.Kasperek, H.Jałowiec T.Kopiński, M.Pieczonka, H.Misztela, A.Tomczyk
47 2005 Międzybrodzie Żyw. LKS Rolnik Róża KSz Javena Hańcza Suwałki LKS Orkan Dąbrówka Wielka
B.Sygulski, T.Caba, P.Sygulski, H.Jałowiec K.Jakubowski, T.Warakomski, M.Kozak, A.Warakomska R.Macioł, Ł.Duda, Ł.Gaweł, K.Bulski, K.Kumorowicz
48 2006 Chotowa KSz Javena Hańcza Suwałki LKS Chrobry Gniezno GKSz Solny Zieleniewo
K.Jakubowski, M.SzymańskiT.Warakomski, M.Szymańska Ł.Bardeli, J.Kujawski, K.Jędrzejewski, G.Grzelachowska W.Sapis, A.Panocki, B.Tofil, M.Gościniak
49 2007 Gniezno GKSz Solny Zieleniewo GKSz Hetman Pilzno LKS Chrobry Gniezno
W.Sapis, A.Panocki, B.Tofil, M.Duszkiewicz, M.Gościniak, J.Dutka G.Krogulski, B.Sygulski, W.Czarnecki, H.Jałowiec A.Sygulski, Ł.Bardeli, K.Jędrzejewski, J.Gołek
50 2008 Pułtusk GKSz Solny Grzybowo LKS Chrobry Gniezno LKS Nadnarwianka Pułtusk
A.Panocki, M.Rudnicki, B.Tofil, M.Gościniak Ł.Bardeli, M.Sobczak, K.Jędrzejewski, M.Kaźmierczak, J.Gołek P.Kos, D.Barwiński, B.Machul, Z.Tyszkiewicz, E.Sosnowska
51 2009 Ostróda KSz Javena Hańcza Suwałki GKSz Solny Grzybowo LKS Baszta Żnin
T.Warakomski, K.Grycel, B.Sowul, A.Warakomska A.Panocki, B.Tofil, M.Duszkiewicz, M.Gościniak A.Kraiński, R.Borgula, P.Kaczmarczyk, J.Węglarz
52 2010 Mielno LKSz GCKiP Czarna KSz Javena Hańcza Suwałki UKS Giecek Radków
Da.Lewtak, M.Smoła, M.Lis, J.Kasperek B.Sowul, M.Pietruszewski, M.Lada, D.Ostrowska B.Siembab, P.Łaszewicz, M.Szydełko, M.Łaszewicz
53 2011 Augustów LKSz GCKiP Czarna LZS Kordian Bliżyn KSz Javena Hańcza Suwałki
Da.Lewtak, P.Sygulski, M.Lis, K.Cyboran J.Szczerbak, J.Duliński, G.Zaręba, S.Jabłońska B.Sowul, M.Pietruszewski, M.Poświatowski, D.Ostrowska
54 2012 Olkusz LKSz GCKiP Czarna KSz Javena Hańcza Suwałki MLKSz Archon+ Myślenice
Da.Lewtak, P.Sygulski, M.Lewicki, K.Cyboran B.Sowul, A.Grabowski, M.Pietruszewski, K.Murawko M.Wątorek, P.Brylski, M.Chmiel, M.Wilczyńska, A.Wałęga
55 2013 Zamość LKS Nadnarwianka Pułtusk MUKS Stoczek 45 Białystok LKSz GCKiP Czarna
Mi.Bartel, K.Kuźmicz, A.Czajkowski, A.Gasik R.Roszkowski, Ł.Wiński, J.Borawski, A.Rudnik Da.Lewtak, P.Sygulski, M.Lewicki, J.Byrka
56 2014 Chotowa LKSz GCKiP Czarna GKSz Solny Grzybowo LKS Nadnarwianka Pułtusk
Da.LewtakM.Lewicki, Do.Lewtak, J.Święch K.Karwowski, M.Kowalski, M.Wącior, J.Antolak Z.Strzemiecki, D.Barwiński, A.Czajkowski, E.Sosnowska
57 2015 Chotowa LKS Nadnarwianka Pułtusk LKSz GCKiP Czarna UKS 21 Podlesie
Mi.Bartel, D.Barwiński, A.Czajkowski, A.Gasik, E.Sosnowska Da.LewtakM.Lewicki, Do.Lewtak, J.Święch S.Walter, A.Kastelik, P.Beczała, W.Chmura, A.Binkowska
58 2016 Mielno LKS Nadnarwianka Pułtusk MUKS Stoczek 45 Białystok KSz Wieża Pęgów
P.Mickiewicz, Mi.Bartel, A.Czajkowski, A.Jakubowska J.Borawski, P.Filewicz, W.Śmieszek, A.Rudnik P.Kowalczyk, P.Jagodziński, M.Wiśniewski, A.Korościel
59 2017 Chotowa LKSz GCKiP Czarna LKS Chrobry Gniezno LKSz GCKiP II Czarna
Da.Lewtak, M.Szpar, A.Kozak, J.Święch K.Chojnacki, K.Raczyński, M.Butyrowski, Z.Szeląg M.Lewicki, M.Miś, B.Kucharski, P.Sygulski, M.Wikar
60 2018 Nidzica LKSz GCKiP Czarna LZS Victoria Chróścice LKS Zarzewie Prudnik
M.Miś, M.Szpar, A.Kozak, M.Wikar A.Krzywda, R.Małecki, W.Sowa, M.Krzywda K.Banasik, J.Siekaniec, M.Tustanowski, J.Bobowska
Medaliści “Złotej Wieży” – turnieje indywidualne
I m. II m. III m.
13 1971 Łańcut m Jan Plesiuk Zygfryd Raginia Romuald Kuśnierz
k Elżbieta Choma Zyta Łęgowska Halina Rawska
14 1972 Cieszyn m Emil Sypek Romuald Kuśnierz Jan Plesiuk
k Zyta Łęgowska Gerda Mucha Maria Barošová (CSR)
15 1973 Szczecin m Leszek Górski Lucjan Kowalczyk Jan Hora (CSR)
k Grażyna Pietras Zyta Łęgowska Jitka Hudcová (CSR)
16 1974 Płock m Leszek Górski Ladislav Fajfr (CSR) Reinhold Jänig (DDR)
k Jitka Hudcová (CSR) Zyta Łęgowska Barbara Szych
17 1975 Uniejów m Stanisław Nowak Antonín Vavruška (CSR) Leszek Górski
k Grażyna Pietras Jitka Hudcová (CSR) Gerda Mucha
18 1976 Słupsk m Lutosław Manasterski Ryszard Szula Lucjan Kowalczyk
k Martina Müller (DDR) Grażyna Pietras Elżbieta Janocha
19 1977 Książ m Jan Kujawski Lutosław Manasterski Lech Stańczyk
k Hanna Grabczyńska Maria Barošová (CSR) Martina Müller (DDR)
20 1978 Warszawa m Dionizy Barwiński Wiesław Skwarczyński Wiesław Janocha
k Stefka Sawowa (BUL) Hanna Grabczyńska Halina Maziarka
21 1979 Piotrków Tryb. m Lutosław Manasterski Wiesław Kasperek Romuald Izdebski
k Martina Müller (DDR) Elżbieta Augustyniak Alicja Pietruńko
22 1980 Lublin m Lutosław Manasterski Jarosław Rogowski Jordan Czapkanow (BUL)
k Alicja Pietruńko Elżbieta Augustyniak Věra Sádlíková (CSR)
25 1983 Warszawa m Andrzej Szypulski Edvins Kengis (URS) Wiesław Janocha
k Ałła Grinfeld (URS) Jana Kobrová (CSR) Jadwiga Zadora
26 1984 Sulejów m Evžen Gonsior (CSR) Konrad Typek Andriej Diejew (URS)
k Marta Lityńska (URS) Hanna Zboroń Věra Sádlíková (CSR)

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close