Memoriał Adolfa Anderssena

Memoriał Adolfa Anderssena – rozgrywany od 1992 we Wrocławiu turniej szachów szybkich, poświęcony pamięci Adolfa Anderssena (1818–1879).

Do 2002 turnieje były rozgrywane system szwajcarskim, natomiast od 2003 – szwajcarskim (eliminacje) i pucharowym (dwa główne finały z udziałem 8 najlepszych kobiet i mężczyzn, oprócz tego finały juniorek, juniorów, seniorów, osób niepełnosprawnych oraz finał pocieszenia). W 2014 Memoriał rozegrany został w ramach Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich (zwycięzcą XXIV edycji został mistrz Europy w szachach szybkich, Jan-Krzysztof Duda).

Zwycięzcy Memoriałów:

1 1992 1. IM Franciszek Borkowski
2. Stanisław Bocko
3. Wiesław Janocha
2 1993 1. IM Zbigniew Jaśnikowski
2. IM Aleksander Ryskin (RUS)
3. IM Jewgienij Moczałow (BLR)
3 1994 1. GM Robert Kuczyński
2. FM Jerzy Kubień
3. IM Franciszek Borkowski
4 1995 1. IM Piotr Murdzia
2. IM Marcin Kamiński
3. IM Tomasz Markowski
5 1996 1. IM Tomasz Markowski
2. IM Zbigniew Jaśnikowski
3. FM Bogdan Grabarczyk
6 1997 1. IM Tomasz Markowski
2. IM Ludger Keitlinghaus (GER)
3. Gennadij Rumiancew (UKR)
7 1998 1. IM Bartosz Soćko
2. GM Robert Kempiński
3. GM Jacek Gdański
8 1999 1. GM Michał Krasenkow
2. GM Tomasz Markowski
3. GM Aloyzas Kveinys (LTU)
9 2000 1. FM Mirosław Perdek
2. GM Paweł Jaracz
3. FM Jerzy Kubień
10 2001 1. IM Łukasz Cyborowski
2. Maciej Świcarz
3. Krzysztof Jasik
11 2002 1. Krzysztof Jasik
2. IM Mateusz Bartel
3. IM Marek Stryjecki
12 2003 1. GM Paweł Jaracz
2. GM Mirosław Grabarczyk
3. IM Marcin Dziuba
1. WIM Jolanta Zawadzka
2. WIM Agnieszka Matras
3. WIM Barbara Jaracz
13 2004 1. GM Jurij Zezulkin (BLR)
2. GM Łukasz Cyborowski
1. GM Tomasz Markowski
1. WFM Dorota Czarnota
2. WGM Anastazja Karłowicz (UKR)
3. WGM Anna Zozulia (UKR)
14 2005 1. GM Wadym Małachatko (UKR)
2. GM Ołeksandr Zubariew (UKR)
3. IM Stanisław Zawadzki
1. WIM Joanna Majdan
2. WIM Joanna Worek
3. WGM Anna Zozulia (UKR)
15 2006 1. GM Radosław Wojtaszek
2. GM Robert Kempiński
3. GM Orest Grycak (UKR)
1. WGM Marta Zielińska
2. WIM Natalia Grygorienko (UKR)
3. WGM Jolanta Zawadzka
16 2007 1. GM Tomasz Markowski
2. GM Grzegorz Gajewski
3. GM Robert Kempiński
1. WGM Monika Soćko
2. WGM Jolanta Zawadzka
3. WGM Joanna Dworakowska
17 2008 1. GM Michał Krasenkow
2. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR)
3. GM Robert Kempiński
1. WIM Joanna Majdan
2. WGM Jolanta Zawadzka
3. WGM Monika Soćko
18 2009 1. GM Bartłomiej Macieja
2. GM Siergiej Tiwiakow (NED)
3. GM Bartosz Soćko
1. WGM Anna Muzyczuk (SLO)
2. WGM Marija Muzyczuk (UKR)
3. WGM Anna Zozulia (BEL)
19 2010 1. GM Daniel Fridman (GER)
2. GM Siergiej Tiwiakow (NED)
3. GM Robert Markuš (SRB)
1. WGM Nazi Paikidze (GEO)
2. WIM Veronika Schneider (HUN)
3. WGM Deimantė Daulytė (LTU)
20 2011 1. GM Tomasz Markowski
2. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR)
3. GM Michał Krasenkow
1. WGM Joanna Dworakowska
2. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
3. WIM Katarzyna Toma
21 2012 1. GM Dawid Arutinian (GEO)
2. GM Siergiej Kasparow (BLR)
3. GM Paweł Jaracz
1. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
2. WIM Anna Iwanow
3. WGM Katarzyna Toma
22 2013 1. GM Wojciech Moranda
2. GM Kamil Dragun
3. GM Łukasz Cyborowski
1. WGM Jolanta Zawadzka
2. WIM Anna Iwanow
3. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
23 2014 1. GM Jan-Krzysztof Duda
2. GM Andrij Wołokitin (UKR)
3. GM Grzegorz Gajewski
24 2017 1. GM Wojciech Moranda
2. GM Paweł Jaracz
3. IM Piotr Dobrowolski

 

Najlepsze partie polskich szachistów

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close