Polacy na Mistrzostwach Świata niewidomych i słabowidzących w szachach

Mistrzostwa Świata niewidomych i słabowidzących w szachach – zawody rozgrywane od 1966 systemem szwajcarskim, w odstępach z reguły 4-letnich (z kilkoma wyjątkami w postaci rozegrania mistrzostw po 3 lub 5 latach od poprzedniej edycji). Dwukrotnie (2000, 2004) odbyły się „dodatkowe” mistrzostwa rozegrane systemem kołowym, z udziałem pierwszej dziesiątki uczestników z poprzedniej edycji (turnieje te otrzymały odrębną numerację).

W dotychczasowej historii Polacy zdobyli 8 medali: złoty (Jacek Stachańczyk, 2014), cztery srebrne (wszystkie Piotr Dukaczewski, 1986, 2000, 2004, 2010) oraz trzy brązowe (Ryszard Suder, 1995; Tadeusz Żółtek, 2000; Marcin Tazbir, 2019)

Wyniki reprezentantów Polski
1 1966 Timmendorfer Strand (FRG) system szwajcarski (22) 10  Kazimierz Krajewski 4½/9
2 1970 Ermelo (NED) system szwajcarski (22) 11  Tadeusz Traczyk 6/11
3 1975 Bad Berleburg (FRG) system szwajcarski (24) 10  Roman Walisiak 6/11
4 1978 Brugia (BEL) system szwajcarski (26)
5 1982 Hastings (ENG) system szwajcarski (27)
6 1986 Moskwa (URS) system szwajcarski (24) 2  Piotr Dukaczewski 8½/11
7 1990 Wunsiedel (GER) system szwajcarski (30) 5  Piotr Dukaczewski 7½/11
8 1995 Torrevieja (ESP) system szwajcarski (36) 3  Ryszard Suder 6/8
9 1998 Brno (CZE) system szwajcarski (86) 5  Jan Tatarczak 7/9
9  Piotr Dukaczewski 6/9
10  Tadeusz Żółtek 6/9
35  Rafał Gunajew 4½/9
51  Teresa Dębowska 4/9
I 2000 Benasque (ESP) system kołowy (10) 2  Piotr Dukaczewski 7½/9
3  Tadeusz Żółtek 6/9
10  Jan Tatarczak 1/9
10 2002 Stambuł (TUR) system szwajcarski (94) 7  Tadeusz Żółtek 6½/9
9  Piotr Dukaczewski 6/9
13  Ryszard Suder 6/9
19  Rafał Gunajew 5½/9
45  Tomasz Wolak 4½/9
47  Teresa Dębowska 4½/9
II 2004 Mondariz (ESP) system kołowy (10) 2  Piotr Dukaczewski 6½/9
7  Tadeusz Żółtek 4½/9
11 2006 Goa (IND) system szwajcarski (73) 13  Rafał Gunajew 5½/9
15  Tadeusz Żółtek 5½/9
20  Ryszard Suder 5/9
71  Józefa Spychała 2½/9
12 2010 Belgrad (SRB) system szwajcarski (121) 2  Piotr Dukaczewski 7½/9
7  Jacek Stachańczyk 6½/9
8  Ryszard Suder 6½/9
15  Rafał Gunajew 6/9
24  Marcin Chojnowski 5½/9
32  Anna Stolarczyk 5½/9
46  Tadeusz Żółtek 5/9
117  Józefa Spychała 2½/9
13 2014 Katerini (GRE) system szwajcarski (92) 1  Jacek Stachańczyk 7½/9
9  Piotr Dukaczewski 6/9
16  Marek Maćkowiak 6/9
25  Ryszard Suder 5½/9
32  Tadeusz Żółtek 5/9
84  Józefa Spychała 3/9
14 2019 Cagliari (ITA) system szwajcarski (86) 3  Marcin Tazbir 7/9
4  Piotr Dukaczewski 7/9
9  Jacek Stachańczyk 6/9
12  Michał Wolański 6/9
18  Ryszard Suder 6/9
33  Marcin Chojnowski 5/9
38  Andrzej Migala 4½/9
39  Tadeusz Żółtek 4½/9
49  Jerzy Rutkowski 4½/9
65  Sylwester Barnowski 3½/9
15

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close