Polacy w czeskiej Ekstralidze

Czeska Ekstraliga (Česká šachová extraliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa Drużynowych Mistrzostw Czech – rozgrywana jest od 1992 roku. Zawody odbywają się systemem zjazdowym w okresie jesień – wiosna (najczęściej od listopada do kwietnia), a mecze rozgrywane są na 8 szachownicach. W lidze startuje 12 drużyn. Dwie edycje (2019/20 oraz 2020/21) nie odbyły się z powodu pandemii Covid-19

Pierwszym polskim medalistą czeskiej Ekstraligi został w 1998 r. Marek Matlak, natomiast pierwszym mistrzem – Robert Kuczyński (2000). Najbardziej utytułowanym polskim szachistą Drużynowych Mistrzostw Czech jest Mateusz Bartel, zdobywca 13 medali (w tym 12 złotych).

Zestawienie obejmuje Polaków – medalistów rozgrywek, w poszczególnych latach.

Polacy – medaliści czeskiej Ekstraligi
I miejsce II miejsce III miejsce
1 1992/93 Bohemians ZPA Čakovice Dopravní podniky Praha Lokomotiva Olomouc
2 1993/94 Bohemians Praha DA Praha Lokomotiva Olomouc
3 1994/95 Lokomotiva Moning Brno Bohemians Praha DA Praha
4 1995/96 DA Praha Milo Olomouc Bohemians Praha
5 1996/97 DA Praha Milo Olomouc DP Mládí
6 1997/98 Milo Olomouc DA Praha NH Ostrava
M.Matlak
7 1998/99 DA Praha Infinity Pardubice Fuchs Ostrava
R.Kuczyński R.Antoniewski, A.Jakubiec, M.Jaworski
8 1999/00 Infinity Pardubice SC Slatinice DA Praha
R.Kuczyński
9 2000/01 Holdia DP Praha Hagemann Opava A64 Slatinice
B.Macieja P.Blehm, M.Matlak, R.Antoniewski A.Jakubiec
10 2001/02 Hagemann Opava Sokol Visus Vyšehrad TŽ Třinec
P.Blehm, M.Matlak, R.Antoniewski
11 2002/03 TŽ Třinec Hagemann Opava Visus Vyšehrad
B.Macieja, M.Matlak, R.Antoniewski
12 2003/04 Hagemann Opava Mahrla Praha Sokol Plzeň Ingem
B.Macieja, B.Soćko, M.Matlak, R.Antoniewski
13 2004/05 Bauset Pardubice Mahrla Praha Loko Brno-Slezan
B.Macieja, B.Soćko, M.Matlak, R.Antoniewski
14 2005/06 Bauset Pardubice Lokomotiva Brno ŠK Zlín
B.Heberla B.Macieja, B.Soćko
15 2006/07 Sport Pardubice 1. Novoborský ŠK Labortech Ostrava
B.Heberla R.Wojtaszek, A.Jakubiec, R.Jedynak, M.Jaworski, Z.Pakleza
16 2007/08 1. Novoborský ŠK Mahrla Praha BŠŠ Frýdek-Místek
T.Markowski R.Antoniewski
17 2008/09 Mahrla Praha 1. Novoborský ŠK Sport Pardubice
R.Kempiński, P.Bobras, B.Heberla
18 2009/10 1. Novoborský ŠK Mahrla Praha Sagina Pardubice
Mat.Bartel R.Kempiński, P.Bobras, B.Heberla
19 2010/11 1. Novoborský ŠK Valoz Grygov Tatran Litovel
R.Wojtaszek, Mat.Bartel M.Luch, S.Zawadzki, P.Brodowski, K.Stachowiak D.Świercz, J.Tomczak, M.Tazbir, A.Leniart, Ł.Butkiewicz
20 2011/12 1. Novoborský ŠK Rapid Pardubice Labortech Ostrava
R.Wojtaszek, Mat.Bartel R.Kempiński, B.Heberla K.Mitoń, M.Dziuba, A.Jakubiec, R.Jedynak, M.Jaworski
21 2012/13 1. Novoborský ŠK Rapid Pardubice Tatran Litovel
R.Wojtaszek, Mat.Bartel R.Kempiński, B.Heberla D.Świercz, M.Tazbir, K.Bulski, J-K.Duda, Ł.Butkiewicz
22 2013/14 1. Novoborský ŠK Rapid Pardubice BŠŠ Frýdek-Místek
R.Wojtaszek, Mat.Bartel R.Kempiński, B.Heberla R.Antoniewski
23 2014/15 1. Novoborský ŠK Rapid Pardubice Výstaviště Lysá nad Labem
R.Wojtaszek, Mat.Bartel R.Kempiński, B.Heberla
24 2015/16 1. Novoborský ŠK Výstaviště Lysá nad Labem BŠŠ Frýdek-Místek
R.Wojtaszek, Mat.Bartel R.Antoniewski
25 2016/17 1. Novoborský ŠK Výstaviště Lysá nad Labem Rapid Pardubice
R.Wojtaszek, Mat.Bartel K.Dragun, R.Kempiński
26 2017/18 1. Novoborský ŠK Výstaviště Lysá nad Labem Zikuda Turnov
R.Wojtaszek, Mat.Bartel Ł.Cyborowski, P.Jaracz
27 2018/19 Výstaviště Lysá nad Labem Gasco Pardubice 1. Novoborský ŠK
Mat.Bartel
28 2021/22 1. Novoborský ŠK Moravská Slavia Brno Gasco Pardubice
Mat.Bartel, B.Soćko B.Heberla D.Sadzikowski
29 2022/23 1. Novoborský ŠK Výstaviště Lysá nad Labem BŠŠ Frýdek-Místek
Mat.Bartel M.Krzyżanowski, G.Nasuta, P.Piesik, R.Antoniewski
30 2023/24 1. Novoborský ŠK Moravská Slavia Brno Slavia Kroměříž
R.Wojtaszek, Mat.Bartel B.Heberla, J.Malek S.Gumularz, I.Janik

Strony internetowe: