Memoriał Emanuela Laskera

Memoriał Emanuela Laskera – rozgrywany od 1993 w Barlinku (od 2017 w Gorzowie Wielkopolskim) międzynarodowy turniej szachowy, poświęcony pamięci urodzonego w tym mieście drugiego mistrza świata w szachach, Emanuela Laskera (1868–1941). Pierwsze osiem edycji rozegrano tempem szachów szybkich (P-30). W 2001 – który był, decyzją FIDE, rokiem Emanuela Laskera – zaproszono 16 arcymistrzów, którzy rozegrali 2 kołowe turnieje 7-rundowe, a następnie dołączyli do Openu A, natomiast w 2004 turniej główny odbył się jako 10-osobowa kołówka. W latach 2011–2012 nie rozegrano memoriałów, a kolejne dwie edycje miały obsadę niemalże całkowicie krajową.

Memoriał reaktywowano w obsadzie międzynarodowej w 2017 (w Gorzowie Wielkopolskim), wprowadzając nową numerację kolejnych edycji.

Zwycięzcy Memoriałów (turniejów głównych):

1 1993 (P-30) 1-2. IM Zbigniew Jaśnikowski, IM Andrzej Maciejewski – 7½/9
3. FM Jerzy Kubień – 7/9
2 1994 (P-30) 1-2. IM Zbigniew Jaśnikowski, Andriej Obodczuk (RUS) – 7½/9
3-5. IM Andrzej Maciejewski, Wiesław Janocha, Sebastian Matul – 7/9
3 1995 (P-30) 1-5. IM Jan Kiedrowicz, Wiaczesław Goriaczkin (UKR), Przemysław Skalik, IM Wiaczesław Baszkow (RUS),
Michaił Fiodorow (UKR) – 7/9
4 1996 (P-30) 1. Mephisto Advantage – 7½/9
2-3. IM Jan Kiedrowicz, IM Jurij Zezulkin (BLR) – 7/9
5 1997 (P-30) 1-4. Marek Oliwa, GM Andrij Maksimenko (UKR), IM Aleksander Czerwoński, IM Mladen Muše (GER) – 7/9
6 1998 (P-30) 1-2. IM Władimir Ochotnik (UKR), Maciej Jaworski – 7/9
3-8. IM Mirosław Grabarczyk, IM Gennadij Fisz (UKR), IM Władimir Buturin (UKR), FM Mirosław Maciejewski,
IM Jurij Zezulkin (BLR), IM Sergiej Kriwoszej (UKR) – 6½/9
7 1999 (P-30) 1. IM Aleksander Czerwoński – 7½/9
2. IM Wadym Małachatko (UKR) – 7/9
3-5. GM Aleksander Waulin (RUS), GM Murtas Każgalejew (KAZ), IM Siergiej Kucyn (UKR) – 6½/9
8 2000 (P-30) 1. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR), 2. GM Aleksander Waulin (RUS), 3. Leonid Gorin (RUS), 4. IM Mirosław Grabarczyk
(6 rund systemem szwajcarskim, następnie pierwsza ósemka systemem pucharowym)
9 2001 1-3. GM Stanisław Wojciechowski (RUS), GM Michał Krasenkow, GM Jewgienij Glejzerow (RUS) – 7½/10
4-6. IM Władysław Borowikow (UKR), GM Michaił Ułybin (RUS), GM Włodzimierz Schmidt – 7/10
10 2002 1-2. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR), GM Bartosz Soćko – 6½/9
3-5. GM Jewgienij Glejzerow (RUS), GM Spartak Wysoczyn (UKR), IM Ołeksandr Zubariew (UKR) – 6/9
11 2003 (P-30) 1-2. GM Robert Rabiega (GER), Hannes Knuth (GER) – 6/9
3-9. FM Marcin Steczek, Oleg Poliszczuk (UKR), IM Aleksander Czerwoński, Eckhard Jeske (GER), Dariusz Okoń, Joanna Górecka, Roman Czaja – 5/9
12 2004 1. GM Andrij Maksimenko (UKR) – 6/9
2-3. IM Bartłomiej Heberla, GM Robert Rabiega (GER) – 5½/9
13 2005 1. IM Marcin Dziuba – 7½/9
2. FM Dariusz Szoen – 7/9
3-5. Maciej Jaworski, FM Jewgienij Reszetnikow (RUS), FM Michał Skalski – 6/9
14 2006 1-2. IM Wadym Szyszkin (UKR), IM Witalij Koziak (UKR) – 6½/9
3-10. FM Daniel Gumuła, GM Wołodymyr Małaniuk (UKR), IM Klaudiusz Urban, FM Nikołaj Aliawdin (BLR), GM Mirosław Grabarczyk,
GM Jurij Zezulkin (BLR), IM Aleksander Czerwoński, FM Ołeksandr Kaczur (UKR) – 6/9
15 2007 1. Lech Sopur – 7½/9
2-5. IM Witalij Koziak (UKR), GM Leonid Wołoszyn (CZE), IM Klaudiusz Urban, FM Krzysztof Bulski – 7/9
16 2008 1. GM Henrik Danielsen (ISL) – 6½/9
2-3. IM Nikołaj Aliawdin (BLR), GM Łukasz Cyborowski – 6/9
17 2009 1. GM Wołodymyr Małaniuk (UKR) – 7/9
2-6. IM Witalij Koziak (UKR), GM Leonid Wołoszyn (CZE), IM Nikołaj Aliawdin (BLR), Maciej Nurkiewicz, Dominik Orzech – 5½/9
18 2010 1. GM Vidmantas Mališauskas (LTU) – 7/9
2-4. GM Jewgienij Szarapow (UKR), IM Nikołaj Aliawdin (BLR), IM Witalij Koziak (UKR) – 6/9
19 2013 (P-60) 1-2. Damian Bartkowiak, Marek Maćkowiak – 7½/9
3. Adam Czuchnicki – 6/9
20 2014 (P-60) 1. Piotr Niciński – 7/9
2. Ernst Nauschuetz (GER) – 6½/9
3-4. Aleksander Borowiak, Leszek Wierucki – 6/9
1 2017 1. IM Marcos Llaneza Vega (ESP) – 6½/9
2-5. IM Witalij Koziak (UKR), IM Piotr Sabuk, GM Wadym Szyszkin (UKR), FM Piotr Goluch – 5½/9
2 2018 1. IM Igor Janik – 5½/7
2-5. IM Witalij Koziak (UKR), IM Sumiya Bilguun (MGL), GM Bartłomiej Heberla, Johannes Florstedt (GER) – 5/7

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close