Polacy na Mistrzostwach Europy w szachach

Mistrzostwa Europy w szachach – zawody rozgrywane od 2000 systemem szwajcarskim, w formule otwartej (z udziałem mężczyzn oraz kobiet).

W latach 2000 – 2004 zawody były turniejem kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata systemem pucharowym, natomiast od 2005 – do turniejów o Puchar Świata. Reprezentanci Polski uczestniczyli w mistrzostwach od pierwszej edycji, w dotychczasowej historii zdobywając 5 medali: złoty (Bartłomiej Macieja, 2002), dwa srebrne (oba Radosław Wojtaszek, 2011 i 2018) oraz dwa brązowe (Tomasz Markowski, 2000; Mateusz Bartel 2015).

Dwukrotnie mistrzostwa rozegrano w Polsce: w Warszawie (2005) oraz Legnicy (2013).

Wyniki reprezentantów Polski
1 2000 Saint-Vincent (ITA) system szwajcarski (120) 3 Tomasz Markowski 8/11
14 Michał Krasenkow 7/11
27 Robert Kuczyński 6½/11
29 Bartłomiej Macieja 6½/11
40 Jacek Gdański 6½/11
54 Robert Kempiński 5½/11
2 2001 Ochryda (MKD) system szwajcarski (204) 17 Bartłomiej Macieja (+ MŚ 2001) 8/13
22 Jacek Gdański (+ MŚ 2001) 8/13
65 Tomasz Markowski 7½/13
74 Bartosz Soćko 7/13
103. M.Krasenkow, 113. R.Kempiński 6½/13
117. K.Mitoń, 122. P.Blehm, 131. Ł.Cyborowski, 147. M.Grabarczyk 6/13
150. R.Kuczyński, 151. P.Jaracz 5½/13
3 2002 Batumi (GEO) system szwajcarski (101)
1 Bartłomiej Macieja (+ MŚ 2004) 9½/13
20 Bartosz Soćko 7½/13
29 Michał Krasenkow 7½/13
30 Tomasz Markowski 7½/13
55 Robert Kempiński 6½/13
4 2003 Stambuł (TUR) system szwajcarski (207)
52 Robert Kempiński 7½/13
59 Bartłomiej Macieja 7½/13
64 Tomasz Markowski 7½/13
91 Bartosz Soćko 7/13
96 Jacek Gdański 6½/13
140. P.Jaracz 6/13
156. Mat.Bartel, 162. M.Krasenkow 5½/13
5 2004 Belek (TUR) system szwajcarski (74)
8 Robert Kempiński (+ PŚ 2005) 8/13
9 Michał Krasenkow 8/13
14 Bartłomiej Macieja 8/13
42 Tomasz Markowski 6½/13
6 2005 Warszawa (POL) system szwajcarski (229) 38 Radosław Wojtaszek 8/13
41 Bartłomiej Macieja 8/13
43 Piotr Bobras 8/13
52 Bartosz Soćko 8/13
64 Robert Kempiński 7½/13
69 Michał Krasenkow 7/13
98 Tomasz Markowski 7/13
113. A.Miśta, 116. J.Gdański, 125. P.Czarnota, 129. S.Bednarek 6½/13
130. Mat.Bartel, 138. G.Gajewski, 144. P.Jaracz, 147. W.Moranda, 152. M.Grabarczyk, 160. D.Szoen, 161. M.Tazbir, 164. Mi.Olszewski 6/13
175. A.Leniart, 176. B.Kądziołka, 177. M.Dziuba, 180. M.Luch, 181. M.Krysztofiak, 184. J.Skurski 5½/13
185. K.Urban, 188. B.Heberla, 190. T.Warakomski, 191. J.Zawadzka, 194. P.Łagowski, 197. T.Gałażewski, 200. J.Dworakowska, 203. A.Matras, 204. R.Bugajski, 206. M.Rutkowski 5/13
213. D.Świercz, 215. R.Krasiewicz 4½/13
216. P.Stoma, 217. M.Kopczyński ,219. M.Śliwiński, 220. M.Praszak, 223. T.Głuszko 4/13
226. A.Szewczak 3½/13
228. Ł.Wójcicki 2/13
229. K.Majewski 1/13
7 2006 Kuşadası (TUR) system szwajcarski (138) 9 Bartłomiej Macieja (+ PŚ 2007) 7½/11
18 Paweł Czarnota 7/11
20 Bartosz Soćko 7/11
32 Mateusz Bartel 6½/11
58 Bartłomiej Heberla 6/11
67 Robert Kempiński 5½/11
8 2007 Drezno (GER) system szwajcarski (403) 29 Mateusz Bartel 7½/11
31 Grzegorz Gajewski (+ PŚ 2007) 7½/11
34 Bartosz Soćko (+ PŚ 2007) 7½/11
99 Radosław Wojtaszek 6½/11
104. A.Miśta, 109. P.Bobras 6½/11
128. R.Kempiński, 139. M.Dziuba, 141. K.Urban, 157. T.Markowski 6/11
210. P.Jaracz, 212. K.Jakubowski 5½/11
262. B.Heberla 5/11
9 2008 Płowdiw (BUL) system szwajcarski (323) 33 Tomasz Markowski 7½/11
38 Bartosz Soćko 7/11
47 Robert Kempiński 7/11
60 Dariusz Świercz 6½/11
62 Bartłomiej Macieja 6½/11
90 Aleksander Miśta 6½/11
129. R.Wojtaszek, 136. M.Dziuba 6/11
174. Mat.Bartel, 176. K.Mitoń, 193. G.Gajewski, 197. B.Heberla 5½/11
232. M.Luch 4½/11
272. R.Lubczyński 4/11
10 2009 Budva (MNE) system szwajcarski (306) 17 Mateusz Bartel (+ PŚ 2009) 7½/11
64 Radosław Wojtaszek 6½/11
126. B.Macieja 6/11
143. A.Leniart, 155. R.Lubczyński, 160. D.Świercz 5½/11
253. O.Wieczorek 4/11
11 2010 Rijeka (CRO) system szwajcarski (408) 28 Bartosz Soćko (+ PŚ 2011) 7½/11
57 Bartłomiej Macieja 7/11
68 Grzegorz Gajewski 7/11
130. M.Krasenkow, 140 J.Gdański, 144. D.Świercz 6/11
226. Mat.Bartel 5½/11
265. M.Kanarek 5/11
12 2011 Aix-les-Bains (FRA) system szwajcarski (393) 2 Radosław Wojtaszek (+ PŚ 2011) 8½/11
92 Paweł Jaracz 6½/11
98 Mateusz Bartel 6½/11
115. B.Macieja 6½/11
160. D.Świercz 6/11
195. J.Zawadzka 5½/11
13 2012 Płowdiw (BUL) system szwajcarski (344) 51 Mateusz Bartel 7/11
92 Bartłomiej Macieja 6½/11
93 Tomasz Markowski 6½/11
100. D.Świercz, 124. R.Kempiński 6/11
160. B.Heberla, 182. B.Soćko, 187. A.Miśta 5½/11
14 2013 Legnica (POL) system szwajcarski (286) 43 Radosław Wojtaszek 7/11
45 Kamil Mitoń 7/11
48 Aleksander Miśta 7/11
70 Jan-Krzysztof Duda 6½/11
73 Bartosz Soćko 6½/11
77 Grzegorz Gajewski 6½/11
80 Wojciech Moranda 6½/11
84 Kamil Dragun 6½/11
85 Robert Kempiński 6½/11
97 Łukasz Cyborowski 6/11
102. P.Jaracz, 105. Mat.Bartel 6/11
131. G.Nasuta, 137. T.Markowski, 138. K.Stachowiak, 140. M.Kanarek, 149. Ł.Butkiewicz, 159. B.Macieja 5½/11
167. Ka.Drozdowski, 177. J.Zawadzka, 178. J.Worek, 184. A.Hnydiuk, 193. P.Goluch, 194. A.Iwanow, 197. J.Szwed 5/11
200. M.Kołosowski, 27. R.Lubczyński, 214. M.Dubiński, 218. P.Musiałkiewicz 4½/11
229. J.Musiałkiewicz, 231. M.Przeździecka, 234. P.Sabuk, 239. Pi.Szumilas, 242. J.Szóstko 4/11
251. Da.Lewtak, 256. M.Tomczak, 260. R.Guzewicz 3½/11
277. K.Ulanowski, 278. D.Korcz 2/11
15 2014 Erywań (ARM) system szwajcarski (259) 11 Radosław Wojtaszek (+ PŚ 2015) 7½/11
 34 Jan-Krzysztof Duda 7/11
 38 Dariusz Świercz 7/11
67 Mateusz Bartel 6½/11
76 Bartosz Soćko 6½/11
16 2015 Jerozolima (ISR) system szwajcarski (250) 3 Mateusz Bartel (+ PŚ 2015) 8/11
15 Robert Kempiński (+ PŚ 2015) 7½/11
47 Jan-Krzysztof Duda 6½/11
59 Grzegorz Gajewski 6½/11
76 Dariusz Świercz 6½/11
122. D.Sadzikowski 5½/11
17 2016 Djakowica (KOS) system szwajcarski (263) 6 Radosław Wojtaszek (+ PŚ 2017) 7½/11
7 Kacper Piorun (+ PŚ 2017) 7½/11
31 Jan-Krzysztof Duda 7/11
40 Dariusz Świercz 7/11
77 Mateusz Bartel 6/11
18 2017 Mińsk (BLR) system szwajcarski (397) 7 Jan-Krzysztof Duda (+ PŚ 2017) 8/11
61 Aleksander Miśta 7/11
104. D.Świercz, 112. J.Tomczak, 126. Mat.Bartel 6½/11
138. D.Sadzikowski, 174. M.Kanarek, 175. M.Klekowski 6/11
208. P.Teclaf, 214. K.Drozdowski 5½/11
251. B.Macieja, 256. J.Zawadzka, 264. Mi.Bartel 5/11
297. A.Kantane 4½/11
19 2018 Batumi (GEO) system szwajcarski (302) 2 Radosław Wojtaszek (+ PŚ 2019) 8/11
35 Grzegorz Gajewski 7/11
55 Kacper Piorun 6½/11
98 Mateusz Bartel 6/11
113. M.Krasenkow 6/11
172. I.Janik, 181. Da.Lewtak 5½/11
233. O.Ogłaza 4½/11
269. A.Kubicka 3½/11
20 2019

 

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close