Polacy na Mistrzostwach Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving)

Pierwsze Mistrzostwa Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving) rozegrano w 1977 w miejscowości Malinska (Jugosławia). Reprezentanci Polski w tych rozgrywkach zadebiutowali rok później. W latach 1983 (Bat Jam), 1984 (Sarajewo), 1986 (Fontenay-sous-Bois), 1990 (Benidorm) i 1996 (Tel Awiw) zawodnicy polscy nie uczestniczyli w mistrzostwach.

W dotychczasowej historii mistrzostwa zostały raz rozegrane w Polsce (Ostróda 2015).

Wyniki i medale reprezentantów Polski
Punkty Czas Medale
indywidualne
Medale
drużynowe
2. Canterbury 1978 (Anglia) 8 Polska 37 556
26 uczestników, 13 drużyn 10 Marek Halski 25 274
21 Eugeniusz Iwanow 12 282
3. Hyvinkää 1979 (Finlandia) 7 Polska 19,5 627
18 uczestników, 9 drużyn 12 Marek Halski 10 312
14 Eugeniusz Iwanow 9,5 314
4. Bled 1980 (Jugosławia) 10 Polska 12 341
20 uczestników, 10 drużyn 18 Marek Halski 6 167
19 Eugeniusz Iwanow 6 174
5. Arnhem 1981 (Holandia) 12 Polska 19,5 671
26 uczestników, 13 drużyn 22 Marek Halski 10 346
23 Eugeniusz Iwanow 9,5 325
6. Warna 1982 (Bułgaria) 7 Polska 19 669
25 uczestników, 9 drużyn 14 Piotr Ruszczyński 10 335
19 Marek Halski 9 334
20 Eugeniusz Iwanow 9 348
9. Riccione 1985 (Włochy) 7 Polska 28 539
31 uczestników, 10 drużyn 6 Eugeniusz Iwanow 14,5 276
17 Jan Rusinek 13 282
25 Władysław Rosolak 11,5 283
11. Graz 1987 (Austria) 6 Polska 136 604
34 uczestników, 11 drużyn 7 Piotr Ruszczyński 78 297
23 Władysław Rosolak 52 302
28 Eugeniusz Iwanow 40 319
12. Budapeszt 1988 (Węgry) 10 Polska 105 650
42 uczestników, 12 drużyn 24 Marcin Banaszek 58 338
42 Władysław Rosolak 29 279
43 Eugeniusz Iwanow 29 309
13. Bournemouth 1989 (Anglia) 11 Polska 106 705
48 uczestników, 13 drużyn 23 Marcin Banaszek 56 357
29 Bogusz Piliczewski 50 349
39 Władysław Rosolak 35 297
15. Rotterdam 1991 (Holandia) 7 Polska 119 492
40 uczestników, 11 drużyn 10 Piotr Murdzia 64 252
26 Bogusz Piliczewski 55 240
16. Bonn 1992 (Niemcy) 10 Polska 97 716
49 uczestników, 12 drużyn 15 Bogusz Piliczewski 55 359
39 Janusz Skrzek 33 357
45 Jan Rusinek 29 334
17. Bratysława 1993 (Słowacja) 11 Polska 124 699
74 uczestników, 18 drużyn 26 Bogusz Piliczewski 61 357
29 Piotr Murdzia 60 344
62 Janusz Skrzek 43 356
64 Władysław Rosolak 41 281
18. Belfort 1994 (Francja) Polska
57 uczestników, 16 drużyn
42 Bogusz Piliczewski 49,5 356
19. Turku 1995 (Finlandia) Polska
59 uczestników, 14 drużyn
22 Bogusz Piliczewski 48 350
21. Pula 1997 (Chorwacja) 12 Polska 111 635
68 uczestników, 19 drużyn 14 Piotr Murdzia 69 301
47 Janusz Skrzek 42 347
68 Stefan Parzuch 4 318
22. Sankt Petersburg 1998 (Rosja) 10 Polska 98 718
70 uczestników, 19 drużyn 14 Piotr Murdzia 57 357
38 Bogusz Piliczewski 38 359
56 Roman Bieganowski 25 318
66 Agnieszka Rybak 15,5 360
23. Netanja 1999 (Izrael) 9 Polska 117 685
68 uczestników, 21 drużyn 10 Piotr Murdzia 61,5 328
24 Bogusz Piliczewski 55,5 357
64 Zbigniew Szczep 15,5 360
67 Agnieszka Rybak 11,5 355
24. Pula 2000 (Chorwacja) 8 Polska 143,5 596
63 uczestników, 17 drużyn 10 Piotr Murdzia 74 255
27 Bogusz Piliczewski 66 341
39 Zbigniew Szczep 56 335
57 Agnieszka Rybak-Murdzia 44 344
25. Wageningen 2001 (Holandia) 3 Polska 134,5 706 brązowy
74 uczestników, 19 drużyn 2 Piotr Murdzia 72 346 srebrny brązowy
10 Bogusz Piliczewski 61,5 360 brązowy
44 Zbigniew Szczep 42 360 brązowy
72 Agnieszka Rybak-Murdzia 15 360
26. Portorož 2002 (Słowenia) 7 Polska 136,2 665
75 uczestników, 20 drużyn 1 Piotr Murdzia 85 305 złoty
34 Bogusz Piliczewski 51,2 360
57 Zbigniew Szczep 35,5 360
74 Agnieszka Rybak-Murdzia 14 346
27. Moskwa 2003 (Rosja) 5 Polska 135,5 668
73 uczestników, 22 drużyny 10 Piotr Murdzia 68 311
15 Bogusz Piliczewski 64,5 357
51 Ryszard Królikowski 41,5 359
53 Zbigniew Szczep 41 360
28. Chalkidiki 2004 (Grecja) 4 Polska 143,5 662
82 uczestników, 22 drużyny 2 Piotr Murdzia 82,5 302 srebrny
24 Zbigniew Szczep 57 359
40 Bogusz Piliczewski 49 360
70 Ryszard Królikowski 26,5 360
29. Eretria 2005 (Grecja) 4 Polska 148 680
72 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 84 322 złoty
33 Zbigniew Szczep 56,5 358
34 Jacek Stopa 55,5 357
41 Bogusz Piliczewski 49,5 360
30. Wageningen 2006 (Holandia) 2 Polska 146,25 670 srebrny
68 uczestników, 20 drużyn 1 Piotr Murdzia 78,75 315 złoty srebrny
6 Jacek Stopa 65 360
8 Zbigniew Szczep 63,5 355 srebrny
31 Bogusz Piliczewski 51,5 360 srebrny
31. Rodos 2007 (Grecja) 5 Polska 153,5 655
82 uczestników, 24 drużyny 3 Piotr Murdzia 83 338 brązowy
25 Jacek Stopa 62 317
31 Bogusz Piliczewski 60,5 360
62 Piotr Górski 40 360
73 Ryszard Królikowski 27,5 352
32. Jurmała 2008 (Łotwa) 3 Polska 171 555 brązowy
88 uczestników, 24 drużyny 1 Piotr Murdzia 90 222 złoty brązowy
31 Bogusz Piliczewski 74,5 345 brązowy
34 Zbigniew Szczep 74 333 brązowy
37 Kacper Piorun 72,5 341
44 Piotr Górski 71,5 360
33. Rio de Janeiro 2009 (Brazylia) 1 Polska 159,5 696 złoty
52 uczestników, 17 drużyn 1 Piotr Murdzia 89 336 złoty złoty
9 Piotr Górski 66,5 360 złoty
17 Kacper Piorun 57 360 złoty
34 Bogusz Piliczewski 39,5 360
34. Kreta 2010 (Grecja) 1 Polska 130 712 złoty
71 uczestników, 19 drużyn 2 Piotr Murdzia 69,5 354 srebrny złoty
9 Kacper Piorun 60 359 złoty
50 Piotr Górski 33 358 złoty
35. Jesi 2011 (Włochy) 1 Polska 164 631 złoty
83 uczestników, 20 drużyn 1 Kacper Piorun 83 337 złoty złoty
3 Piotr Murdzia 80 319 brązowy złoty
30 Aleksander Miśta 62 305 złoty
42 Piotr Górski 57,5 336
43 Ryszard Królikowski 57 334
65 Jakub Marciszyn 39 360
36. Kobe 2012 (Japonia) 1 Polska 155 684 złoty
52 uczestników, 15 drużyn 1 Piotr Murdzia 77 334 złoty złoty
3 Kacper Piorun 75 338 brązowy złoty
16 Aleksander Miśta 54,5 360 złoty
37. Batumi 2013 (Gruzja) 1 Polska 178,5 600 złoty
84 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 85,75 332 złoty złoty
3 Kacper Piorun 83 302 brązowy złoty
4 Aleksander Miśta 82,25 306 złoty
8 Piotr Górski 79,5 358
60 Ryszard Królikowski 43,5 352
38. Berno 2014 (Szwajcaria) 1 Polska 162 644 złoty
90 uczestników, 23 drużyny 1 Kacper Piorun 81 332 złoty złoty
2 Piotr Murdzia 81 360 srebrny złoty
19 Aleksander Miśta 66 312 złoty
28 Piotr Górski 64 360
39. Ostróda 2015 (Polska) 1 Polska 157,5 686 złoty
85 uczestników, 19 drużyn 1 Kacper Piorun 80,5 348 złoty złoty
4 Piotr Murdzia 71 338 złoty
9 Aleksander Miśta 65 359 złoty
20 Piotr Górski 55,5 360
47 Jakub Marciszyn 42,5 360
54 Ryszard Królikowski 39 357
56 Paweł Stawarz 38,5 357
78 Jacek Matlak 19 360
80 Marcin Kołodziejski 18 360
40. Belgrad 2016 (Serbia) 1 Polska 169 590 złoty
90 uczestników, 22 drużyny 1 Kacper Piorun 83,8 292 złoty złoty
2 Piotr Murdzia 83,8 293 srebrny złoty
23 Aleksander Miśta 67,5 340 złoty
81 Ryszard Królikowski 40,8 359
41. Drezno 2017 (Niemcy) 1 Polska 161,5 656 złoty
89 uczestników, 20 drużyn 1 Kacper Piorun 77 336 złoty złoty
6 Piotr Murdzia 72,5 320 złoty
10 Aleksander Miśta 69 360 złoty
24 Piotr Górski 58,5 357
74 Paweł Stawarz 32,5 360
42. Ochryda 2018 (Macedonia) 1 Polska 151,5 632 złoty
82 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 76,5 343 złoty złoty
2 Kacper Piorun 75 329 srebrny złoty
13 Piotr Górski 68,75 349
22 Aleksander Miśta 61,5 305 złoty
Zestawienia indywidualne i drużynowe
Indywidualnie Medale Suma Udział
1 Piotr Murdzia 8 5 2 15 24
2 Kacper Piorun 5 1 2 8 11
3 Bogusz Piliczewski 18
4 Piotr Górski 10
5 Zbigniew Szczep 9
6 Aleksander Miśta 8
Eugeniusz Iwanow 8
8 Ryszard Królikowski 7
9 Marek Halski 5
Władysław Rosolak 5
Agnieszka Rybak 5
12 Janusz Skrzek 3
Jacek Stopa 3
14 Marcin Banaszek 2
Jakub Marciszyn 2
Jan Rusinek 2
Piotr Ruszczyński 2
Paweł Stawarz 2
19 Roman Bieganowski 1
Marcin Kołodziejski 1
Jacek Matlak 1
Stefan Parzuch 1

Polska 13 6 4 23
Drużynowo Medale Suma
1 Piotr Murdzia 10 1 2 13
2 Kacper Piorun 10 10
3 Aleksander Miśta 8 8
4 Piotr Górski 2 2
5 Bogusz Piliczewski 1 2 3
Zbigniew Szczep 1 2 3

Polska 10 1 2 13
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close