Polacy na Mistrzostwach Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving)

Pierwsze Mistrzostwa Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving) rozegrano w 1977 w miejscowości Malinska (Jugosławia). Reprezentanci Polski w tych rozgrywkach zadebiutowali rok później. W latach 1983 (Bat Jam), 1984 (Sarajewo), 1986 (Fontenay-sous-Bois), 1990 (Benidorm) i 1996 (Tel Awiw) zawodnicy polscy nie uczestniczyli w mistrzostwach.

W dotychczasowej historii mistrzostwa zostały raz rozegrane w Polsce (Ostróda 2015).

Wyniki i medale reprezentantów Polski
      Punkty Czas Medale
indywidualne
Medale
drużynowe
2. Canterbury 1978 (Anglia) 8 Polska 37 556    
26 uczestników, 13 drużyn 10 Marek Halski 25 274    
21 Eugeniusz Iwanow 12 282    
3. Hyvinkää 1979 (Finlandia) 7 Polska 19,5 627    
18 uczestników, 9 drużyn 12 Marek Halski 10 312    
14 Eugeniusz Iwanow 9,5 314    
4. Bled 1980 (Jugosławia) 10 Polska 12 341    
20 uczestników, 10 drużyn 18 Marek Halski 6 167    
19 Eugeniusz Iwanow 6 174    
5. Arnhem 1981 (Holandia) 12 Polska 19,5 671    
26 uczestników, 13 drużyn 22 Marek Halski 10 346    
23 Eugeniusz Iwanow 9,5 325    
6. Warna 1982 (Bułgaria) 7 Polska 19 669    
25 uczestników, 9 drużyn 14 Piotr Ruszczyński 10 335    
19 Marek Halski 9 334    
20 Eugeniusz Iwanow 9 348    
9. Riccione 1985 (Włochy) 7 Polska 28 539    
31 uczestników, 10 drużyn 6 Eugeniusz Iwanow 14,5 276    
17 Jan Rusinek 13 282    
25 Władysław Rosolak 11,5 283    
11. Graz 1987 (Austria) 6 Polska 136 604    
34 uczestników, 11 drużyn 7 Piotr Ruszczyński 78 297    
23 Władysław Rosolak 52 302    
28 Eugeniusz Iwanow 40 319    
12. Budapeszt 1988 (Węgry) 10 Polska 105 650    
42 uczestników, 12 drużyn 24 Marcin Banaszek 58 338    
42 Władysław Rosolak 29 279    
43 Eugeniusz Iwanow 29 309    
13. Bournemouth 1989 (Anglia) 11 Polska 106 705    
48 uczestników, 13 drużyn 23 Marcin Banaszek 56 357    
29 Bogusz Piliczewski 50 349    
39 Władysław Rosolak 35 297    
15. Rotterdam 1991 (Holandia) 7 Polska 119 492    
40 uczestników, 11 drużyn 10 Piotr Murdzia 64 252    
26 Bogusz Piliczewski 55 240    
16. Bonn 1992 (Niemcy) 10 Polska 97 716    
49 uczestników, 12 drużyn 15 Bogusz Piliczewski 55 359    
39 Janusz Skrzek 33 357    
45 Jan Rusinek 29 334    
17. Bratysława 1993 (Słowacja) 11 Polska 124 699    
74 uczestników, 18 drużyn 26 Bogusz Piliczewski 61 357    
29 Piotr Murdzia 60 344    
62 Janusz Skrzek 43 356    
64 Władysław Rosolak 41 281    
18. Belfort 1994 (Francja) Polska    
57 uczestników, 16 drużyn
42 Bogusz Piliczewski 49,5 356    
19. Turku 1995 (Finlandia) Polska    
59 uczestników, 14 drużyn
22 Bogusz Piliczewski 48 350    
21. Pula 1997 (Chorwacja) 12 Polska 111 635    
68 uczestników, 19 drużyn 14 Piotr Murdzia 69 301    
47 Janusz Skrzek 42 347    
68 Stefan Parzuch 4 318    
22. Sankt Petersburg 1998 (Rosja) 10 Polska 98 718    
70 uczestników, 19 drużyn 14 Piotr Murdzia 57 357    
38 Bogusz Piliczewski 38 359    
56 Roman Bieganowski 25 318    
66 Agnieszka Rybak 15,5 360    
23. Netanja 1999 (Izrael) 9 Polska 117 685    
68 uczestników, 21 drużyn 10 Piotr Murdzia 61,5 328    
24 Bogusz Piliczewski 55,5 357    
64 Zbigniew Szczep 15,5 360    
67 Agnieszka Rybak 11,5 355    
24. Pula 2000 (Chorwacja) 8 Polska 143,5 596    
63 uczestników, 17 drużyn 10 Piotr Murdzia 74 255    
27 Bogusz Piliczewski 66 341    
39 Zbigniew Szczep 56 335    
57 Agnieszka Rybak-Murdzia 44 344    
25. Wageningen 2001 (Holandia) 3 Polska 134,5 706   brązowy
74 uczestników, 19 drużyn 2 Piotr Murdzia 72 346 srebrny brązowy
10 Bogusz Piliczewski 61,5 360   brązowy
44 Zbigniew Szczep 42 360   brązowy
72 Agnieszka Rybak-Murdzia 15 360    
26. Portorož 2002 (Słowenia) 7 Polska 136,2 665    
75 uczestników, 20 drużyn 1 Piotr Murdzia 85 305 złoty  
34 Bogusz Piliczewski 51,2 360    
57 Zbigniew Szczep 35,5 360    
74 Agnieszka Rybak-Murdzia 14 346    
27. Moskwa 2003 (Rosja) 5 Polska 135,5 668    
73 uczestników, 22 drużyny 10 Piotr Murdzia 68 311    
15 Bogusz Piliczewski 64,5 357    
51 Ryszard Królikowski 41,5 359    
53 Zbigniew Szczep 41 360    
28. Chalkidiki 2004 (Grecja) 4 Polska 143,5 662    
82 uczestników, 22 drużyny 2 Piotr Murdzia 82,5 302 srebrny  
24 Zbigniew Szczep 57 359    
40 Bogusz Piliczewski 49 360    
70 Ryszard Królikowski 26,5 360    
29. Eretria 2005 (Grecja) 4 Polska 148 680    
72 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 84 322 złoty  
33 Zbigniew Szczep 56,5 358    
34 Jacek Stopa 55,5 357    
41 Bogusz Piliczewski 49,5 360    
30. Wageningen 2006 (Holandia) 2 Polska 146,25 670   srebrny
68 uczestników, 20 drużyn 1 Piotr Murdzia 78,75 315 złoty srebrny
6 Jacek Stopa 65 360    
8 Zbigniew Szczep 63,5 355   srebrny
31 Bogusz Piliczewski 51,5 360   srebrny
31. Rodos 2007 (Grecja) 5 Polska 153,5 655    
82 uczestników, 24 drużyny 3 Piotr Murdzia 83 338 brązowy  
25 Jacek Stopa 62 317    
31 Bogusz Piliczewski 60,5 360    
62 Piotr Górski 40 360    
73 Ryszard Królikowski 27,5 352    
32. Jurmała 2008 (Łotwa) 3 Polska 171 555   brązowy
88 uczestników, 24 drużyny 1 Piotr Murdzia 90 222 złoty brązowy
31 Bogusz Piliczewski 74,5 345   brązowy
34 Zbigniew Szczep 74 333   brązowy
37 Kacper Piorun 72,5 341    
44 Piotr Górski 71,5 360    
33. Rio de Janeiro 2009 (Brazylia) 1 Polska 159,5 696   złoty
52 uczestników, 17 drużyn 1 Piotr Murdzia 89 336 złoty złoty
9 Piotr Górski 66,5 360   złoty
17 Kacper Piorun 57 360   złoty
34 Bogusz Piliczewski 39,5 360    
34. Kreta 2010 (Grecja) 1 Polska 130 712   złoty
71 uczestników, 19 drużyn 2 Piotr Murdzia 69,5 354 srebrny złoty
9 Kacper Piorun 60 359   złoty
50 Piotr Górski 33 358   złoty
35. Jesi 2011 (Włochy) 1 Polska 164 631   złoty
83 uczestników, 20 drużyn 1 Kacper Piorun 83 337 złoty złoty
3 Piotr Murdzia 80 319 brązowy złoty
30 Aleksander Miśta 62 305   złoty
42 Piotr Górski 57,5 336    
43 Ryszard Królikowski 57 334    
65 Jakub Marciszyn 39 360    
36. Kobe 2012 (Japonia) 1 Polska 155 684   złoty
52 uczestników, 15 drużyn 1 Piotr Murdzia 77 334 złoty złoty
3 Kacper Piorun 75 338 brązowy złoty
16 Aleksander Miśta 54,5 360   złoty
37. Batumi 2013 (Gruzja) 1 Polska 178,5 600   złoty
84 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 85,75 332 złoty złoty
3 Kacper Piorun 83 302 brązowy złoty
4 Aleksander Miśta 82,25 306   złoty
8 Piotr Górski 79,5 358    
60 Ryszard Królikowski 43,5 352    
38. Berno 2014 (Szwajcaria) 1 Polska 162 644   złoty
90 uczestników, 23 drużyny 1 Kacper Piorun 81 332 złoty złoty
2 Piotr Murdzia 81 360 srebrny złoty
19 Aleksander Miśta 66 312   złoty
28 Piotr Górski 64 360    
39. Ostróda 2015 (Polska) 1 Polska 157,5 686   złoty
85 uczestników, 19 drużyn 1 Kacper Piorun 80,5 348 złoty złoty
4 Piotr Murdzia 71 338   złoty
9 Aleksander Miśta 65 359   złoty
20 Piotr Górski 55,5 360    
47 Jakub Marciszyn 42,5 360    
54 Ryszard Królikowski 39 357    
56 Paweł Stawarz 38,5 357    
78 Jacek Matlak 19 360    
80 Marcin Kołodziejski 18 360    
40. Belgrad 2016 (Serbia) 1 Polska 169 590   złoty
90 uczestników, 22 drużyny 1 Kacper Piorun 83,8 292 złoty złoty
2 Piotr Murdzia 83,8 293 srebrny złoty
23 Aleksander Miśta 67,5 340   złoty
81 Ryszard Królikowski 40,8 359    
41. Drezno 2017 (Niemcy) 1 Polska 161,5 656   złoty
89 uczestników, 20 drużyn 1 Kacper Piorun 77 336 złoty złoty
6 Piotr Murdzia 72,5 320   złoty
10 Aleksander Miśta 69 360   złoty
24 Piotr Górski 58,5 357    
74 Paweł Stawarz 32,5 360    
42. Ochryda 2018 (Macedonia) 1 Polska 151,5 632   złoty
82 uczestników, 19 drużyn 1 Piotr Murdzia 76,5 343 złoty złoty
2 Kacper Piorun 75 329 srebrny złoty
13 Piotr Górski 68,75 349    
22 Aleksander Miśta 61,5 305   złoty
43. Wilno 2019 (Litwa) 1 Polska 150,1 672   złoty
90 uczestników, 21 drużyn
sędzia główny: Ryszard Królikowski





1 Piotr Górski 70,3 349 złoty złoty
4 Kacper Piorun 69,1 332   złoty
5 Piotr Murdzia 68,5 341   złoty
12 Aleksander Miśta 63,5 339    
55 Jakub Marciszyn 45,5 355    
66 Jonasz Baum 39 360    
44.
           
 
Zestawienia indywidualne i drużynowe
Indywidualnie Medale Suma Udział
1 Piotr Murdzia 8 5 2 15 25
2 Kacper Piorun 5 1 2 8 12
3 Piotr Górski 1     1 11
4 Bogusz Piliczewski         18
5 Aleksander Miśta         9
  Zbigniew Szczep         9
7 Eugeniusz Iwanow         8
8 Ryszard Królikowski         7
9 Marek Halski         5
  Władysław Rosolak         5
  Agnieszka Rybak         5
12 Jakub Marciszyn         3
  Janusz Skrzek         3
  Jacek Stopa         3
15 Marcin Banaszek         2
  Jan Rusinek         2
  Piotr Ruszczyński         2
  Paweł Stawarz         2
19 Jonasz Baum         1
  Roman Bieganowski         1
  Marcin Kołodziejski         1
  Jacek Matlak         1
  Stefan Parzuch         1

  Polska 14 6 4 24  
Drużynowo Medale Suma
1 Piotr Murdzia 11 1 2 14
2 Kacper Piorun 11     11
3 Aleksander Miśta 8     8
4 Piotr Górski 3     3
5 Bogusz Piliczewski   1 2 3
  Zbigniew Szczep   1 2 3

  Polska 11 1 2 14
 
Strony internetowe

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close