Polscy arcymistrzowie

Lista polskich szachistów, posiadających tytuły arcymistrzów (GM) i arcymistrzyń (WGM), zarówno w grze klasycznej, korespondencyjnej, kompozycji szachowej, jak i w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving) oraz tytuły arcymistrzów honorowych (HGM), przyznawanych za osiągnięcia w przeszłości. Obejmuje także zawodników, którzy barwy Polski reprezentowali tylko w pewnym okresie swojego życia.

Obecni na liście Michał Krasenkow i Jurij Zezulkin zostali arcymistrzami przed otrzymaniem polskiego obywatelstwa, natomiast Henryka Konarkowska – po zmianie obywatelstwa na jugosłowiańskie.

Szachy klasyczne

Arcymistrzowie

Arcymistrzynie



1 Mieczysław Najdorf 1950 1 Hanna Ereńska-Radzewska 1981
2 Akiba Rubinstein 1950 2 Krystyna Radzikowska 1984
3 Ksawery Tartakower 1950 3 Agnieszka Brustman 1985
4 Włodzimierz Schmidt 1976 4 Henrijeta Konarkowska-Sokolov (YUG) 1986
5 Adam Kuligowski 1980 5 Krystyna Dąbrowska 1994
6 Bogdan Śliwa (HGM) 1987 6 Monika Bobrowska (GM 2008) 1995
7 Michał Krasenkow (RUS) 1989 7 Joanna Dworakowska (IM 2001) 1997
8 Aleksander Wojtkiewicz 1990 8 Iweta Radziewicz (IM 2002) 1998
9 Robert Kuczyński 1993 9 Marta Zielińska 1999
10 Marcin Kamiński 1996 10 Jolanta Zawadzka 2005
11 Robert Kempiński 1996 11 Beata Kądziołka 2006
12 Jacek Gdański 1997 12 Barbara Jaracz 2007
13 Tomasz Markowski 1998 13 Monika Krupa 2008
14 Bartłomiej Macieja 1999 14 Marta Przeździecka 2009
15 Bartosz Soćko 1999 15 Joanna Majdan 2009
16 Jurij Zezulkin (BLR) 1999 16 Karina Szczepkowska-Horowska 2010
17 Paweł Jaracz 2000 17 Katarzyna Toma 2012
18 Paweł Blehm 2001 18 Joanna Worek 2013
19 Mirosław Grabarczyk 2002 19 Klaudia Kulon 2014
20 Artur Jakubiec 2002
21 Kamil Mitoń 2002
22 Łukasz Cyborowski 2003
23 Aleksander Miśta 2004
24 Mateusz Bartel 2005
25 Piotr Bobras 2005
26 Radosław Wojtaszek 2005
27 Paweł Czarnota 2006
28 Grzegorz Gajewski 2006
29 Bartłomiej Heberla 2006
30 Radosław Jedynak 2006
31 Marcin Dziuba 2007
32 Monika Soćko 2008
33 Krzysztof Jakubowski 2009
34 Wojciech Moranda 2009
35 Michał Olszewski 2009
36 Dariusz Świercz 2009
37 Rafał Antoniewski 2010
38 Krzysztof Bulski 2012
39 Kacper Piorun 2012
40 Jacek Tomczak 2012
41 Kamil Dragun 2013
42 Jan-Krzysztof Duda 2013
43 Marcin Tazbir 2013
44 Zbigniew Pakleza 2014
45 Jacek Stopa 2015
46 Marcel Kanarek 2016
47 Tomasz Warakomski 2017

Szachy korespondencyjne

Arcymistrzowie

Arcymistrzynie



1 Stefan Brzózka 1985 1 Barbara Skonieczna 2010
2 Ryszard Skrobek (IM 1978) 1990 2 Alicja Szczepaniak 2011
3 Zygmunt Pioch 1991
4 Jerzy Krzysztoń 1991
5 Bogdan Śliwa (HGM 1987) 1995
6 Maciej Niżynski 2000
7 Jan Marcinkiewicz 2006
8 Zbigniew Szczepański 2011
9 Rafael Pierzak 2013

Kompozycja szachowa

Arcymistrzowie

Arcymistrzynie



Arcymistrz międzynarodowy
1 Jan Rusinek 1992
2 Waldemar Tura 2004
Arcymistrz krajowy
1 Eugeniusz Iwanow 2013
2 Szaja Kozłowski 2013
3 Saturnin Limbach 2013
4 Dawid Przepiórka 2013
5 Jan Rusek 2013
6 Jan Rusinek 2013
7 Leopold Szwedowski 2013
8 Waldemar Tura 2013
9 Marian Wróbel 2013

Rozwiązywanie zadań szachowych (solving)

Arcymistrzowie

Arcymistrzynie



1 Piotr Murdzia (IM 1994) 2002
2 Kacper Piorun (GM 2012) 2011
3 Aleksander Miśta (GM 2004) 2016

Strony internetowe:

Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close