Szymon Pieczewski


źródło: Facebook (2022)

 

Szymon Pieczewski

 • ur. 11 lutego 1979 w Pleszewie
 • działacz szachowy
 • sędzia szachowy (2016)
 • instruktor szachowy (2017)
 • II kategoria szachowa [II+]
 Szachowa biografia

Szymon Pieczewski urodził się 11 lutego 1979 roku w Pleszewie. Absolwent Politechniki Poznańskiej, zawodowo związany z kolejnictwem.

W szachy nauczył się grać dość późno – bo w wieku 16 lat, a pierwszymi przeciwnikami w rozgrywkach byli tata i młodszy brat. Tajniki królewskiej gry, która go mocno zainteresowała, zaczął zgłębiać na zajęciach prowadzonych przez zasłużonego dla ostrowskich szachów Andrzeja Derę, a pierwsze kroki jako zawodnik stawiał w KKS „Ostrovia”. Występował również w barwach „Gorzyczanki” i Gorzyckiego Klubu Sportowego w Gorzycach Wielkich, aktualnie reprezentuje Ostrowskie Towarzystwo Szachowe.

Szymon Pieczewski jest bardzo aktywnym zawodnikiem i wielokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Ostrowa Wlkp., Mistrzostwach Kalisza, turniejach w Gorzycach Wielkich, Nowych Skalmierzycach i innych miejscowościach na terenie całej Wielkopolski, jest podporą drużyny w Lidze Okręgowej i zawodach organizowanych przez zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych o „Złotą Wieżę”.

Satysfakcję i radość czerpie nie tylko z gry, ale również z szeroko pojętej działalności społecznej, a podczas wielu przedsięwzięć łączy funkcję organizatora, sędziego, trenera i opiekuna. W 2013 roku został wybrany prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego – bardzo silnego i znaczącego ośrodka na szachowej mapie Polski. Warto w tym miejscu nadmienić, iż pierwszym i długoletnim prezesem OTSz-u (od 1996 roku) był wspomniany wcześniej Andrzej Dera.

Prowadzi w Ostrowie Wielkopolskim zajęcia dla dzieci i młodzieży i podejmuje się wielu zadań mających na celu popularyzację królewskiej gry, szczególnie wśród najmłodszych jej adeptów. Dobrym, jednym z wielu, przykładem niech będzie kontynuacja zapoczątkowanej przez Pawła Dudzińskiego (wiceprezesa OTSZ-u w latach 2009-2013) współpracy Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego i cykl rozgrywanych tam popularnych turniejów z cyklu Grand Prix o Puchar Dyrektora. Dba o kultywowanie bogatej, pięknej historii i długoletniej tradycji sportu szachowego na ziemi ostrowskiej sięgającej lat 30-tych XX wieku.

W 2016 roku, podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 80-lecia WZSzach otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Szachowego, a po odbytym w roku 2019 w Zakopanem Centralnym Kursie Sędziowskim jest sędzią I klasy. W uznaniu zasług w 2022 roku został odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZSzach.

W roku 2017 został wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Szachowego ds. Młodzieży i Szkolenia. Dużym, organizacyjnym i logistycznym wyzwaniem była Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży stanowiąca oficjalne Mistrzostwa Polski do lat 12 i 14, która w roku 2018 po raz pierwszy miała odbyć się w Wielkopolsce (w Sypniewie koło Jastrowia) i której współorganizatorem był WZSzach. Z zadania tego, w tym również dzięki ogromnemu zaangażowaniu i nieocenionej pracy Szymona Pieczewskiego, władze związku w pełni się wywiązały. W roku 2019 podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego został wybrany Prezesem Zarządu Wielkopolskiego Związku Szachowego. Od stycznia 2021 pełni obowiązki Wiceprezesa PZSzach ds. Organizacyjnych.

Uważnie obserwuje aktualne wydarzenia szachowe, śledzi wszelkie nowości związane z postępem technologicznym – sam dużo rywalizując w Internecie – jednak grę w turniejach i bezpośredni kontakt z przeciwnikiem lubi i ceni sobie najbardziej. Jest otwarty i towarzyski, chętnie podejmuje wyzwania, a w rozwijaniu pasji i działalności społecznej na rzecz królewskiej gry ogromnym wsparciem dla Szymona Pieczewskiego jest rodzina: żona Małgorzata oraz córki-szachistki: Gabriela i Jadwiga.

Autorka opracowania: Agata Szeląg
Na podstawie informacji nadesłanych przez Szymona Pieczewskiego

 Osiągnięcia sędziowskie

Historia nadania klas sędziowskich

 • Klasa III – 2016
 • Klasa II – 2018
 • Klasa I – 2019
 • Klasa państwowa – 2022
 Ranking FIDE

Najwyższe rankingi w karierze (aktualizacja 2024-04)

 • szachy klasyczne – 1741 (2024-03)
 • szachy szybkie – 1806 (2024-03)
 • szachy błyskawiczne – 1674 (2024-03)
 Strony internetowe